Aegon I. Targaryen

Přezdívaný Aegon Dobyvatel nebo také Aegon Drak. S pomocí svých sester a jejich draků dobyl Západozemí. Stal se prvním králem sjednocené země a zakladatelem vládnoucího rodu Targaryenů. Jezdil na drakovi jménem Balerion Černý děs. Od jeho vítězství se v Západozemí začal používat nový letopočet – počítáno od roku 1 Po dobytí. Dle rodových tradic se oženil se svými sestrami, aby udržel čistou pokrevní linii a s oběma zplodil syny. Narodil se v roce 27 Před dobytím, zemřel v roce 37 Po dobytí.

 

amoka_Aegon_I_TargaryenAegon byl popisován jako silák vysoké postavy s mohutnými rameny. Měl fialové oči a krátce střižené stříbro-zlaté vlasy. Během Dobytí nosil válečnou košili z černých šupin a slavný meč z valyrijské oceli jménem Blackfyre. Korunu měl z jednoduchého kroužku valyrijské oceli, posázenou čtvercovými rubíny.

Aegon byl záhadný a samotářský člověk. Byl velmi ctižádostivý a charismatický – vůdčí osobnost. Jeho jediným přítelem byl Orys Baratheon, o kterém se říkalo, že je to jeho nemanželský bratr. Aegon byl sice skvělým bojovníkem, ale na svém draku a s mečem vyrážel jen do bitev nebo na cesty. Neúčastnil se žádných turnajů. Důvěřoval svým sestrám a vládnutí přenechal jim. Pouze v případě potřeby převzal velení. Ačkoliv byl nemilosrdný k těm, kteří se mu postavili, byl zároveň velkorysý k těm, kteří před ním poklekli.

Narodil se na ostrově Dračí kámen, který byl nejzápadnější výspou Valyrijské svobodné državy. Rod Targaryenů tento ostrov osídlil více než sto let před Zkázou Valyrie. Jeho rodiče byli lord Aerion Targaryen a lady Velena, z rodu Velaryonů. Podle rodových zvyklostí se Aegon oženil v rámci své rodiny. Nicméně učinil výjimku a namísto toho, aby si vybral jen jednu ze svých sester, oženil se s oběma – starší Visenyí i mladší Rhaenys. Všichni tři byli už před svatbou dračími jezdci. Z manželství s Visenyí se jim narodil jediný syn Maegor, s Rhaenys měli několik dětí, včetně jeho nejstaršího syna Aenyse.

Když byl Aegon velmi mladý, tak ho podle neoficiálních zvěstí oslovili z Volantisu, aby se s nimi spojil proti ostatním Svobodným městům, která zůstala po zániku Valyrie. Aegon nabídku zjevně odmítl. Když pak Volantis zaútočil na Tyroš, Aegon se na svém draku Balerionovi přidal spolu s králem Bouřlivých krajin a Pentosem na stranu Tyroše. Po porážce Volantisu se zase vrátil zpátky na Dračí kámen.

Když se Aegon rozhodl vytáhnout do Západozemí, léta plánoval jak dobýt Sedm království. Nechal vyrobit velkou stolovou mapu, na které bylo Západozemí vyobrazené bez jakýchkoliv hranic – jako jediná říše sjednocená z tamních království. Jeho plán byl sice velmi smělý, ale měl velkou naději na úspěch. Po náležitých přípravách vyrazil se svými sestrami a armádou o počtu necelých 3000 mužů a vylodil na východním pobřeží Západozemí – u ústí Černovodého proudu. S pomocí draků vedl svou armádu k vítězstvím, až postupně dobyl nebo si podrobil šest ze sedmi tamních království. Neuspěl jen v Dorne a byl tak nucen ponechat jim nezávislost. Během invaze konvertoval k víře v Sedm, čímž si zajistil podporu této církve a začal svou vládu datovat od roku 1 poté, co byl nejvyšším septonem ve Starém městě prohlášen králem Západozemí.

Po válce se věnoval upevnění své moci. Založil na místě prvního vylodění město Královo přístaviště, které učinil svým sídlem a hlavním městem nové říše. Na nejvyšším kopci ve městě nechal vybudovat hrad – Rudou baštu, pojmenovanou podle červeně zbarveného kamene, ze kterého byla postavena. Hrad byl plně dokončen až za vlády Aegonova druhého syna Maegora. Z roztavených mečů svých poražených nepřátel nechal zhotovit Železný trůn. Nově založil Královskou gardu – společenství vybraných rytířů, kteří chránili život krále a jeho rodiny. Vytvořil úřad pobočníka krále, kterým jmenoval Oryse Baratheona. Ustanovil nejvyšší správce na územích, které víceméně odpovídaly bývalým královstvím. Rovinu svěřil Tyrellům, Říční krajiny Tullyům, Železné ostrovy Greyjoyům. Bouřlivé krajiny dal Orysi Baratheonovi, který se oženil s dcerou poraženého krále Argilaka. Sever, Údolí a Skálu ponechal pod správou rodů, které tam dříve vládly – tedy Starkům, Arrynům a Lannisterům.

Aegon zemřel po 37 letech vlády za blíže neznámých okolností. Není ani známo, zda ho přežila některá z jeho sester-manželek či zda si sám vybral svého nástupce. Po Aegonově smrti se stal králem Aenys, jeho syn z manželství s Rhaenys.

 

Zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Aegon_I_Targaryen, obrázek: Amoka