Pozn.: Tento článek byl sepsán ještě před vydáním Martinovy povídky The Princess and the Queen, která pojednává o událostech kolem Tance draků a není proto přesný. Postupem času bude článek zaktualizován.
Spor o trůn mezi Aegonem II. a jeho starší sestrou Rhaenyrou, který vedl k velké občanské válce v letech 129-131 Po dobytí, zpěváky později nazvané Tanec draků.
Rhaenyra byla dcerou krále Viseryse I. z jeho prvního manželství s ženou z rodu Arrynů. V tomto manželství se narodili ještě dva synové, ale oba zemřeli hned v dětství. I když se král oženil znovu a měl další tři syny a dceru, chtěl učinit svou dědičkou Rhaenyru a začal ji proto připravovat na roli vládnoucí královny. Účastnila se na zasedáních Malé rady a podílela se na jednáních ohledně záležitostí říše. Rhaenyra se provdala za bývalého pobočníka svého otce, lorda Lyonela Stronga z Harrenova, se kterým měla tři syny. Další dva syny – pozdější krále Aegona III. a Viseryse II. – porodila druhému manželovi, příslušníkovi rodu Targaryenů, jehož jméno není známo. Během války jezdila na dračici jménem Syrax.
Aegon II., byl nejstarším synem Viseryse I. z jeho druhého manželství s lady Alicent z rodu Hightowerů. Aegon II. patřil mezi dračí jezdce, stejně jako jeho mladší bratr Aemond.
Po smrti Viseryse I., lord velitel Královské gardy ser Criston Cole prohlásil panovníkem Aegona II., ačkoliv to bylo v rozporu s vůlí zesnulého krále. Jeho motivace není zcela jasná. Podle některých to bylo proto, že Aegon byl snáze ovlivnitelnější než Rhaenyra. Další zase šeptali, že Cole byl dříve milencem Rhaenyry a mstil se jí tak za to, že ho zavrhla. Ale možná chtěl prostě jen dodržet tradice Andalů, podle kterých dědili vždy nejdříve mužští potomci.
Rhaenyra s nástupem Aegona II. nesouhlasila. A protože měla podporu mnoha lordů Západozemí, kteří buď ctili přání krále Viseryse nebo za to posléze očekávali výhody, rozdělila se říše na dva tábory, kterým se přezdívalo „zelení“ (podpůrci Aegona II., resp. královny Alicent) a „černí“ (stoupenci princezny Rhaenyry). Spor, který rychle přerostl v občanskou válku, rozdělil i samotný rod Targaryenů. Ti pak spolu bojovali i s pomocí draků. Většina Targaryenů tak během války zemřela v boji, včetně tří nejstarších synů Rhaenyry, a mnoho jejich draků přitom zahynulo. Dokonce i členové Královské gardy se rozdělili a bojovali proti sobě, jako dvojčata ser Arryk a ser Erryk, kteří zemřeli ve vzájemném souboji.
Rhaenyřina snaha o získání trůnu skončila její smrtí v roce 129, když ji za blíže neznámých okolností Aegon II. popravil tím, že ji dal sežrat svému drakovi. Její syn Aegon III. popravu sledoval a tato událost způsobila, že se od té doby draků bál. Rhaenyřini stoupenci však bojovali dál za nárok jejího syna. „Tanec draků“ tak skončil až v roce 131 vítězstvím Aegona II. Ten ale krátce poté zemřel. A protože nezanechal mužského dědice, jeho nástupcem stal právě syn Rhaenyry Aegon III., který se navíc oženil s dcerou svého předchůdce – zřejmě se jednalo o kompromis mezi znepřátelenými stranami.
Od dob této války dodržovali Targaryeni systém nástupnictví, kdy měli muži vždy přednost před ženami, i když pocházeli z vedlejších větví rodu.
Zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Dance_of_the_Dragons, obrázky: AMOKA