Staré články o GRRM z Ikarie

upraveno 13. listopadu 2011 v George R.R. Martin
Tak pro zajímavost - ofotil jsem staré články z Ikarie z let 2000-2002:
Dobové recenze na Hru o trůny a Bouři mečů (Střet králů bůhvíproč recenzován nebyl):
http://i.imgur.com/O6HEf.jpg
http://i.imgur.com/3w5o9.jpg

a jeden článek a rozhovor s GRRM:
http://i.imgur.com/JoDVA.jpg
http://i.imgur.com/KhmvT.jpg
http://i.imgur.com/0Q8kV.jpg
«1

Komentáře

  • upraveno 13. listopadu 2011
    Super, díky
  • upraveno 13. listopadu 2011
    Také děkuji. Rozšířil jsem si žurnalistické obzory: toporné vyjadřování není specialitou Pevnosti, nýbrž patrně obecným rysem veškerých českých časopisů o fantastice. To je dobré vědět.
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 13. listopadu 2011
    Ehm chudák recenzent bouře ještě neměl přečtenou RW co by asi psal potom.... *slzy* "všichni umřeli :(" */slzy*
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 13. listopadu 2011
    Léto mi zas rozšířil obzory. Děkuji, teď mohu zemřít s klidem :))
  • upraveno 14. listopadu 2011
    Chápu to, že někomu může vadit absence hlavního hrdiny typu Conana nebo Froda, ale takhle holt Martin píše. Nesouhlasím ale s tím, že by to byla nějaká zásadní chyba nebo že by byl pro konečnou katarzi nutný. Každý je holt hrdina svojeho příběhu a mnohdy skončili a nejspíš ještě skončí nevesele. Po Tanci s draky jsem o něco víc přesvědčená, že hlavní postavy nejsou ani Jon Sníh nebo Daenerys, protože jeden z nich bude pravděpodobně mrtvý/nemrtvý/mrzák (co z toho je vlastně nejhorší?) a druhý z nich možná ani nemá nárok na trůn (na druhou stranu už jsme s ní strávili tolik času, že její postava nějaký smysl mít musí). A recenzent Bouře se IMHO mýlí i v tom, že Martin vyvolává hlad, který na konci nemůže nasytit. Všichni víme, že to nejspíš skončí a) někým schopným, ale po tom všem i dost bezohledným na trůně nebo b) zničením Sedmi království, protože jejich vládci věnujou víc pozornosti vzájemnýmu vraždění než pro říši prospěšnějším věcem. Všem se Martin zavděčit nemůže, takže jakkoliv se mi ta představa nelíbí, vidím to spíš na možnost b (jo, tak vám vadila představa Daenerys na trůně, haha). Obecně si myslím, že pokud aspoň trochu logicky a konzistentně ukončí většinu rozehraných příběhů, čtenáři to i přes možnou averzi ve chvíli, kdy se o tom, jak to dopadlo, dočetli, přijmou.
  • upraveno 14. listopadu 2011
    Jde vidět, že pořád dostává ty stejné dotazy, na které už má naučené odpovědi.
    Zaujalo mě, že tvrdí, že fantasy čtou obě pohlaví 50:50, zatímco scifi je 80:20 ve prospěch mužů. Asi to bude tím, že ve sci-fi je spousta žárnu, které ženy nezajímá (vojenské scifi apod.)
  • upraveno 14. listopadu 2011
    A taky je to víc technicky zaměřený, což se u žen taky netěší zvláštní popularitě.
  • upraveno 14. listopadu 2011
    Já třeba sci-fi mám ráda, ale je pravda, že ta tvrdá science-fiction mě moc nebere. Ono jde taky o to, že sci-fi má tak nějak pověst žánru pro chlapy (i když u dost povídek a románů jsem se tomu předsudku nestačila divit), kdežto u fantasy nic takovýho neplatí. Řekla bych, že ve skutečnosti jsou ženský postavy spíš ve fantasy - pořád ještě - často pojatý jenom "na zasunutí", ehm.
  • upraveno 14. listopadu 2011
    Technické scifi mám ráda, třeba superchytrý elektronkový počítač nebo pozitronický mozek. :-)
    Ale nemám ráda války, takže by mě nezaujal Pán prstenů nebo Hvězdná pěchota. Martin je mi sympatický, jak vhodným výběrem POV se bitvě vyhne. :-)
  • upraveno 14. listopadu 2011
    Pán prstenů je scifi? Od kdy? A tys ho ještě nečetla nebo proč píšeš, že by tě nezaujal?
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Pán prstenů byla asociace na knížky s válečnou tématikou. Četla jsem první díl a k dalším se už nedostala. Podle filmů to tam byla samá monumentální bitva.

    Hodně věcí je na pomezí scifi a fantasy, třeba ve Windhaven (Křídla snů) je scifi pouze ta technologie křídel, jinak bychom to mohli brát jako vymyšlený fantasy svět bez kouzelníků.
    V Temné věži (S. King) jsou pistole, rychlovlaky a mluvící A. I., přitom je to fantasy. Hvězdné války mají dokonce i ty kouzelníky (Jedi). :-)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Když je ve hvězdných válkách něco v rozporu s naší fyzikou, tak tam namontujou krystaly odněkud z konce galaxie a hned je to košer. To není moc "vědecko-fantastický", SW jsou taková vesmírná pohádka.
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Ben Nevis: Oba dva žánry se často odehrávají ve vymyšlených světech, hlavní rozdíl je v tom, že hlavní rekvizitou sci-fi je technologie a ve fantasy magie, která ve svojem světě plní úlohu technologie, ale její základy se nedají vysvětlit logikou. Hvězdné války jsou rozhodně fantasy. Celkově se mi nelíbí, když se fantasy autoři snaží dát magii nějaký logický smysl a stává se z ní něco jako alchymie/chemie - IMHO to není žádoucí prorůstání do sci-fi. V tom má George rozhodně pravdu, magie má být nevysvětlitelná.
  • upraveno 15. listopadu 2011
    überkiller: asi máš rád hardcore scifi, kde při laserové bitvě nejsou vidět paprsky a výbuchy nejdou slyšet.

    svoa00: nenapadá mě knížka, kde by se vysvětlovala magie, akorát ve Hvězdných válkách tam vymysleli nějaké bacily na to jedijství. Možná narážel na ně a taky se mu nelíbí kouzelnické školy. Já mám zase radši, když má magie nějaké pravidla, tj. kouzelník si nemůže kdykoli vykouzlit cokoli a když mu dojde mana, má smůlu.
    U Harryho Pottera magii taky nevysvětluje a nedává žádné hranice, akorát je tam magie moc, takže není tajemná, ale příliš civilní.

  • upraveno 15. listopadu 2011
    Ben Nevis: Tak magii v Harrym Potterovi radši nebudu komentovat... Mě se líbí magie tak, jak je podaná v LOTRovi nebo právě u Martina... u Martina to navíc kdysi byla důležitá součást světa, ale poustupně skoro vymizela, což se mi líbí ještě víc. BTW U většiny čarodějů a čarodějek ve fantasy je spíš omezenej sortiment kouzel než mana (to spíš u her) ;)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 15. listopadu 2011
    Třeba v sérii Hlídek jistý úvahy o původu magie jsou, a je to vhledem ke konceptu knihy logický, kdyby se skutečně v dnešní době magie objevila, těžko by nikoho nezajímalo, odkud se bere a jaká je její podstata.
  • upraveno 15. listopadu 2011
    abych to uvedl na pravou míru, slovní spojení 'vesmírná pohádka' jsem nemyslel ve špatnym slova smyslu, mám SW rád a vyrůstal jsem na nich. Ale radši mám sci-fi, který se zabývá spíše informační technikou, übermoderními diktaturami a libovolnými apokalypsami, než intergalaktickými lety za pomoci paliva co se těží někde na Nar Shadaa.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 15. listopadu 2011
    Ve světě Star Wars není planeta Země?
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Docela hezký koncept magie je třeba v Zeměmoří a v Rothfussovi.
  • upraveno 15. listopadu 2011
    überkiller: Nene Hvězdný války jsou ekvivalence scifi Leporelu :-D
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Ben Nevis: Ty jsi četla Společenstvo Prstenu a říkáš, že to je asociace na knihy s válečnou tématikou? Tak to jsi asi četla úplně jinou knihu než já, a hlavně, jestli je LotR samá monumentální bitva, tak Píseň, kde se popisuje mnohem víc bitev, je pak co? A znovu se ptám, jaký prvek v LotRu je scifi?
  • upraveno 15. listopadu 2011
    montenzuma - před dávnými věky v daleké galaxii.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 15. listopadu 2011
    Trudi Canavan taky magii nebere odkudsi v jakémkoli množství
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Olorin: Kde čteš, že řadím Pána prstenů mezi scifi? Byl to příklad literatury s válečnou tématikou, co mě nebaví. Společenstvo prstenu je příběh hobitů, monumentální bitvy začnou až později v dílech, co jsem nečetla.
    Co se týče Martina, je to tam samá válka, ale příběh je o intrikách, ne hrdinství vojevůdců.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 15. listopadu 2011
    Ben Nevis: Monumentální bitvy - myslíš ty 2 a kousíček? Zrovna LOTR mi nepřijde úplně jako válečné fantasy... Četl jste někdo Stackpole(a) - Maska válečníka, Drakonis atd., to bylo teprve válečné fantasy :)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    no, tak tolkien se nevyžíval v sekerách vnikajících komusi do kebule, ani v popisech pochodů a zásobování armád, a nakonec ani v těch obléháních a bitvách. Vždyť obléhání Helmova žlebu trvalo jak dlouho? Od soumraku do úsvitu?
  • upraveno 15. listopadu 2011
    hm, tak to v kině zase lhali? :-)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    Ben Nevis: To se ti snažím celou dobu říct. Vlastně mě překvapuje, že tak zásadní dílo fantasy návštěvník icefire.cz nečetl. :-)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 15. listopadu 2011
    V kině museli lhát - kdyby byly 3x 3 hodiny o cestě pustinou, asi by to moc neuspělo :)
  • upraveno 15. listopadu 2011
    tak teď nevim, jestli sem ze sebe neudělal vola. Ve filmu ta bitva trvala taky celkem krátce, ne? Ráno přijeli rohanský a bylo dobojováno, bych řek. Ale čet jsem to už hodně dávno tak nevim.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.