Co zrovna čtete?
Ahoj, všichni! Už jsem Vám na sebe prozradila, že jsem hrozný knihomol (či knihofil :D ), který když si nepřečte aspoň pár stránek, nepovažuje den za ukončený. Ráda bych věděla, co zrovna čtete vy, jaké máte svoje oblíbené knížky (kromě GRRM samozřejmě), co byste doporučili ostatním. Nebo třeba zkuste odpovědět na otázku, jakou knížku byste si s sebou vzali na opuštěný ostrov, čili jestli existuje taková, kterou jste četli už několikrát dokola a budete ji určitě číst znovu. Díky. :)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
A abych jako první odpověděla za sebe, alespoň částečně, tak já zrovna čtu životopis Bohumila Hrabala od Moniky Zgustové "V rajské zahradě trpkých plodů". Je to zvláštní, ale BH jsem pro sebe tak nějak do hloubky objevila teprve letos, a za tu dobu už jsem od něho a o něm stihla přečíst cca deset knížek, docela mě svým stylem uchvátil. Samozřejmě to střídám s jinými, před Zahradou jsem četla první díl dvousvazkového fantasy románu The Sharing Knife od Bujoldové (možná vyjde někdy i u nás :) ) - druhý díl bohužel nemám :( .
No, poslední knížku, kterou jsem přelouskal, byla Mistr a Markétka od Bulgakova... Rozhodně pozoruhodná četba, strašně zajímavý styl, lehký alegorický podtón, no a Bulgakov by byl excelentní autor fantasy kdyby na to přišlo, i tady se objevuje pár nadpřirozených elementů. Před ním jsem (potřetí) četl Jirotkova Saturnina, což je zase něco z úplně jiného soudku. Pro mě nejoblíbenější humoristický román, myslím, že kdybych si měl vybrat jednu knihu na pustý ostrov, Saturnin by byl jeden z horkých favoritů. Do budoucna se chci vrhnout na román Zatím dobrý od Jana Nováka o osudech bratrů Mašínů... Má to být špica. A potom mám v plánu Ještě jedno kolo Martina, od začátku (teprve třetí, nebojte se :-), tak aby mi to pokud možno vyšlo na začátek FfC 2.
Já zrovna čtu Poslední království od B. Cornwella, první díl ságy o Vikinzích, a už je mi jasné, že podobný majstrštyk jako v případě Kronik válečníkových se může podařit autorovi jen jednou za život.
Předtím jsem si smlsnul na Simmonsovu Ílionu (velký styl!), Temné hlídce (bohužel je znát, že není od Lukjaněnka) a Báječném roku od Viewegha (trochu to s tou upřímností přehnal).
Oblíbených autorů je spousta, jak v SF tak i v mainstreamu, stejně tak jako knih a povídek. Dokonce si píšu mé osobní top žebříčky mých srdečních záležitostí, ale s těmi vás tu nebudu unavovat.
Je fakt, že teď už toho času není tolik jako dřív, ale snažím se neustále snižovat počet titulů, které mám rozečtené. Mimochodem, máte to taky tak, nebo nezačnete něco nového, dokud nedorazíte aktuální věc?
No co se třeba toho Lukjaněnka týče, líbili se ti ty první tři díly? Já jsem teda napřed viděl film a ten se mi zamlouval originalitou, tak jdu, koupím si první díl a moc nadšený jsem nebyl... koupil jsem druhý (Denní hlídku) a ten nebyl o moc lepší. Už jenom proto abych měl sérii komplet jsem si pořídil i třetí díl (Šerou hlídku) a definitivně jsem se utvrdil v tom, že mi tahle fantasy zkrátka nesedí. Podle mě se rozjela dobře, lákala hlavně originálním prostředím a několika dobrými nápady... ale postupem času se mu nějak všechno začalo vymykat z rukou, bujelo to do megalomanství : neustálé přidávání rovin šera a supertříd mágů - zkrátka něco jak říkal Martin o opatrnosti s využíváním magie, Lukjaněnko to holt přesolil a pak nás to dlouho nutil přežvykovat.
Knížky se mi líbily hodně, všechny tři díly. Naopak mi moc nesedl film, ani dvojka ne. Bylo to tam moc přehnané, moc rychlé... zářná ukázka toho, jak filmové zpracování nedosahuje kvalit psané předlohy. Už se těším na Poslední hlídku!
Lukjaněnko vytvořil přesvědčivé a živé charaktery, sem tam tam sice zafilozofuje, ale to mi nevadí. Šero a vůbec jeho pojetí hierarchie Jiných bylo originální, stejně jako překvapivé zápletky. Myslím, že se mu to povedlo.
No to je další věc, ty filosofické pokusy... z naprosté většiny se mi zdáli křečovité a dost vycucané z prstu... ale nechci tady začínat nějakou ostřejší rozepři, tobě se sága líbila, mě míň, s ohledem na to, že je tohlo fórum zasvěceno jinému autorovi (na kterém se myslím shodnem), nechal bych to tak :-)
Souhlas. Ponechme si své rozdílné názory na ruskou postmoderní tvorbu :) a dál sdílejme toto pozoruhodné fórum bez předsudků a vzájemné sebedestrukce :D
Z fantasy literatury mám rád Feista (ikdyž kvality Trhlinové války už nedosáhne), Gemmell, Sapkowski (hlavně povídky), Zelaznyho Amber, Gaimana, Eddings také neměl špatné knihy, ale v současné době vykrádá sám sebe a už ho čtu snad jen ze zvyku a Kolo času od Jordana také nebylo ze začátku špatné, ale bohužel se to docela roztáhlo a místama dost nudí.
Na ostrov bych si vzal Silmarillion, pripadne Nedokonceny pribehy, v tomhle se muze clovek rochnit nekonecne dlouho, jak je to propracovany a pritom vyzivny. Jinak mam rad tu klasiku, Feist, Eddings (hlavne Sparhawk), Morresyho Kedrigern, Asprin a jeho Mytus. Z cesky fantasy mam nejradej asi Reckovou. Moc dobre pise Flewellingova, tu doporucuju (pokud tedy nemate nic proti homosexualite:-)). A ted zrovna ctu Legendy ceske fantasy.
A co se tyce klasicky beletrie, Irving a Grisham, a moje nejoblibenejsi Ctyri rocni doby od Kinga.
já jsem začal první díl history of middle-earth, jenže na to nějak nebyl čas, tak jsem ho zatim odložil:(( teď jsem dořečetl znovu celou píseň a netrpělivě čekam na hostinu (už jen měsíc:))) a už se začínam pomalu těšit na posledního pottera (i když vůbec nevim nějakej termín vydání)... taky jsem přečetl první díl orků (druhej už je na cestě) a chystam se na trpaslíky, bohužel teď ale čtu povětšinou skripta, takže na ten zbytek neni moc času:((
Na Pottera se taky docela tesim, myslim, ze je ale planovanej az nekdy v lete 2007, cili u nas az 2008, pravdepodobne spolecne s Tancem s draky...
Trpasliky jsem cet, nebyly spatny, ac par vytek bych mel, ale nakonec jsem si koupil i druhej dil...ale na treti dil uz to nevidim, zas tak dobry to neni, abych za to vyhazoval prachy...podobne to mam i s Eragonem, ale tam byl druhej dil o dost lepsi nez prvni, tak do nej mozna pudu...
a jinak s tema skriptama to mame podobny, ktery mas ty? ja mam odporny Pravo a Obchodni pravo - fakt humus:-(
Osobne vsetkym kto maju radi historiu doporucujem knihu od
Colleen McCulloughovej "Prvy muz Rima" Lepsi historicky roman som asi v zivote necital.Podobne ako SoF&I tiez to nema hlavnu postavu....skor ma par ustrednych postav okolo ktorich sa toci dej.
Dej sa zacina asi v roku 120 pr.n.l a ustrednymi postavami su jeden z najlepsich rimskych strategov a reformator G.Marius a L.C.Sulla.Tak kvalitne popisany politicky system Rima som v romane nevidel.Kniha zachytava vojnu proti Numidii v afrike a invaziu germanskych kmenov.
Mimochodom kniha ma dalsie 4 diely,ktore popisuju cely prerod rimskej republiky a popisuju obdobie asi 100 rokov.Posledna (tu som necital) sa konci Ceasarovim zavrazdenim.
No hlavne prve diely popisuju historiu ktora nieje velmi znama beznemu citatelovi...naozaj doporucujem.
já čtu pottera v originále, takže budu jenom čekat, až to sem po vydání dovezou, překlad mi žíly netrhá:))) na eragona si pořád netroufam, je to asi stejná situace jako s hp, zatim je to pro mě "moc populární", až celej ten humbuk utichne, tak možná... co se týče skript, tak já momentálně nejvíc nenávidim pravděpodobnost a statistiku, v těsným závěsu je pak teoretická elektrotechnika:)) ještě je tam taky kybernetika, ale ta mě baví;))
Eragon a Eldest jsem přečetl jen z nudy a Paolini (nebo jak se píše) dost vykrádá jiné autory fantasy (našel jsem snad doslovné úryvky z Eddingsovy série Belgariad a dalších věcích) proto jsem z toho mírně zhnusen a jediné, proč se tak dobře prodává je dobrý marketing a slušně vypadající obálka s pevnou vazbou. Mít tohle ostatní fantasy knihy, tak jsou na tom s prodejností stejně, nebo spíše lépe.
ja to mel s potterem i eragonem stejny, taky jsem je prehlizel, odmital, a oba jsem dostal po case darem. Ale zatimco na HP se docela tesim, Eragona dokoupim uz jen abych to zkompletoval...
jaj, statistika, tak ta me taky ceka:-( nastesti jsem elektrotechniky usetren, stacilo mi to na stredni:-)
Já teď zrovna čtu PORNO od Irvina Wellse a Modlitbu za Owena Meanyho od Irvinga. V poslední době čtu sci-fi a fantasy tak napůl s normální literaturou.
Abych trošku reagoval na předchozí, Feist a Eddings jsou jen vykradený Tolkien a navíc nuda. Osobně krom J.R.R.T. a G.R.R.M. mám rád Gaimana, Pratchetta a za sci-fi Gibsona a Stephlesona (i když to je kyberpunk), Herberta. Z ostatní literatury W.S.Bouroughs, Bukowski, Ivring a Wilde. No a občas něco tu něco tam, znáte to.
ad Cirdan: Já mám k Eragonovi taky poněkud despekt... Ještě jsem ho nečetl, ale podle toho co slyším ze všech stran, tak to vyznívá tak, že je to slavné zejména díky mládí autora, což je sice zajímavé, ale pro mě ne moc podstatné... A jestli vykrádá zrovna Eddingse... no, to už by na mě asi bylo moc. :-) /nutno ovšem podotknout, že stejnou nedůvěru jsem měl k potterovské sérii a ta mě svou nenáročně zábavnou formou mile překvapila a na poslední díl se těším.../
No podle mě kopíruje Eragon snad úplně všechno. Nejvíc mi vyrazil dech ten systém magie, který je do mrtě stejný jako v Čaroději Zeměmoří.
Paráda. 23. listopadu vyšla Poslední hlídka, už si na ni brousím zuby. Spolu s druhou částí Hostiny pro vrány (8. prosince) a druhým dílem Mých velkých předchůdců Garriho Kasparova jsou momentálně nejvýš na mém žebříčku nejžádanějších knih!
Ahoj, kdyby jste měli někomu doporučit tři fantasy knížky a tři tituly jakéholiv jiného žánru...co by to bylo???
Já bych z fantasy doporučil Stevena Eriksona, Daniel Keyes - Růže pro Algernon a možná i Lukjaněnka.
Feista i Eddingse jsem četl jako mladíček:-) Teď už bych to nedával ani náhodou.
Docela zajímavej je i Barker nebo Sapkowski.
Z fantasy Feista (buď Thrlinovu válku nebo Impérium), Gemmella a Zelaznyho (Amber).
Jelikož je tohle forum o Martinovi, tak jsem ho vynechal a z povídek bych doporučil Sapkowkiho (víc se mi líbí jeho povídky než sága).
uff, konecne neutralni nespoilerovy tema:-)
Z fantasy, co tu jeste nezaznelo, ja mam moc rad Lynn Flewelling, saga Nightrunner, u nas je to trilogie Stesti ve stinech, Prichod tmy a Zradcuv mesic. Jinak se mi ted moc libily Legendy ceske fantasy, az na jednu vyjimku skvele povidky prednich ceskych autoru, kam bych tedy ja jeste zaradil Reckovou - jeji Kniha prokletych byla skvela, a i Mezi slovem a mecem bylo supr. Profesora myslim neni treba zminovat, ten u me stale neotresitelne cni nad vsemi...
Z ne-fantasy doporucuju nejvic Ctyri rocni doby od Kinga, a Irving je taky dobrej.
Kdybych chtěl k fantasy přitáhnout nějakého "nebohého nevěřícího", prostě naprostého zelenáče, který neví ani tak notoricky známou věc, že se Gandalf Šedý propadl v Morii do Stínu, půjčil bych mu asi libovolnou sbírku Sapkowského povídek, Zelaznyho Vládce stínů, nebo Howardovu Svatyni odpornosti. Z toho, co by se mu líbilo, bych ho pak nalákal na opravdu kvalitní a náročnější věci jako je Pán prstenů, Hra o trůny, Lyonesse, Čaroděje Zeměmoří, Mučitelův stín, Riova Merlina a tak podobně. Tedy věci, které se líbí hlavně mně. :)
Ze sci-fi namátkou Neuromancera, Enderovu hru, Čorvy, Dunu, Ílion, Bránu, sérii Hlídek (nejen tady je ovšem sporné, do jakého žánru vlastně spadá), Zelaznyho Noc v osamělém říjnu, Koralinu atd. atd.
Kdybych měl sáhnout úplně mimo hranice žánru, vybrat pouhé tři tituly je nemožné. N. Mailer - Americký sen, Armády noci, Nazí a mrtví. J.Clavell - Král krysa. S. King - Nadaný žák, Mizérie. B. Cornwell - Zimní král, Kroniky válečníkovy. Ch. Bukowski - Šunkový nářez. M.Viewegh - Výchova dívek v Čechách, Nápady laskavého čtenáře. E. Hemingway - Komu zvoní hrana, Fiesta. M.Sjowallová, P. Wahloo - Romány o zločinu, P.D. Jamesová - Rubáš pro slavíka, A.C.Doyle - povídky o Sherlocku Holmesovi. R. Chandler - cokoliv. W. Eastlake - Hájili jsme hrad. J. Heller - Hlava XXII. K. Kesey - Vyhoďme ho z kola ven. E. Hunter - Džungle před tabulí. W. Golding - Pán much. J. Salinger - Kdo chytá v žitě. R. Rigby - Pahorek z písku. M. Puzo - Blázni umírají. W. Miller - Prezydent krokadýlů. J. K. Toole - Spolčení hlupců. F. Forsyth - Den pro Šakala. J. Irving - Svět podle Garpa. J. Steinbeck - Na východ od ráje. Anonymus - Barvy moci. T. Harris - Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal. P. Kerr - Wittgensteinův vražedný komplex. W. Goldman - Maratónský běžec. W. Allen - Vedlejší účinky. K. Pivodová - Vlčí princezna. M. Zapletal - Stezka odvahy. E. T. Seton - Dva divoši. Goscinny/Sempé - Mikulášovy prázdniny. A. Bahdaj - Do poločasu 0:1. J.F.Cooper - Poslední Mohykán. L. Carroll - Alenka v Kraji divů a za Zrcadlem. S. Frost - Paměti tajného agenta FBI Dale Coopera. J. Verne - cokoliv. K. May - nostalgie...
A stohy dalších, na které si zrovna teď nevzpomenu.
:roll:
Tyto knížky mě navždy změnily. Jsou mé dětství, jsou mé dospívání, jsou mé sny, jsou mé všechno.
Ačkoliv jsme názorově někde jinde....aspoň co se týká ice/fire....tak jsem zkusil Tebou doporučenou knihu Lyonesse...a docela dobrá...taková germánská zkazka ...zdá se však, že další díly nevyšly což je škoda....
Ja naposled četl Enderovu hru.....moc dobré...doporučuji...
Čtu teď radši starší autory....z těch nových nevím o nikom výrazném...
K českým fantasy autorům chovám trochu despekt, zatím mně pokaždé zklamali....
Teď zrovna čtu po stopadesáté Jirotkova Saturnina. Neznám lepší knížku na melancholické nálady a depky. Zaručeně vykouzlí úsměv na rtech, totálně atmosferická knížka...
ad heavy head: Pěkný seznam. Teď jsem si úplně náhodou nedávno prolistoval Frostovy Paměti agenty FBI (čtení na dvě hodiny) a dostal jsem strašnou chuť si dát celé Twin Peaks znovu. Ať žije zvláštní agent Dale Cooper, zvaný Deset Hůlek! Co ty, jsi fanoušek seriálu?
Mimochodem, pro ty zvás, kteří jsou fanoušky (mužští, promiň Tyno ;-) )
http://www.tvshowcentral.net/tvshows/twinpeaks/twinpeaks_show_3.jpg
to Eddard: Jasně! Kdysi jsem to hodně prožíval. Na Fire walk with me jsem byl dvakrát za sebou, tak to se mnou zamávalo. Někde to ještě myslím mám nahrané na videokazetách... :) Ale prvotnímu účinku se samozřejmě nic nevyrovná.
A četl jsi Tajný deník Laury Palmer?
K tomu jsem se nedostal... Napsala ho tuším Lynchova dcera? Tys četl? A dobré? Já jsem viděl Fire walk with me asi tři roky po tom co jsem projel celý seriál, takže už mě tak nedostal, ale i tak to byla síla... Hlavně ta scéna, kdy se Laura ve spánku "probudí" vedle mrtvé Annie a ta ji řekne, že "Já jsem Annie a byla jsem s Dalem a Laurou. Dobrý Dale je v lóži, ale nemůže ven. Zapiš si to do svého deníku..." To jsem skoro zamáčkl slzu.
Jennifer. Page ripped out byly docela originální.
Mě dostala ta šílená scéna z toho vagónu, tak strašně kýčovitá a tak dojemná, jak se té druhé holce, co tam byla s Laurou, zjevil ten anděl a ukázal jí cestu ven.
Kvůli tomuhle filmu jsem si koupil i Lynchovu biografii Temné stránky duše. Zajímavé počtení.
Jo, ta scéna byla v poho... Je záhodno si hned po Fwwm pustit aspoň pilot seriálu, fakt pěkně je to na sebe napojené, člověk by klidně řekl, že ten film natočili předtím...
Tu biografii si asi taky někde seženu, už dlouho si o Davidovi chci něco přečíst... Tipuju, že tam asi není napsané, co myslel svým šíleným Mulholland drivem, co? :roll: