Historie vojenství, od kyje k pušce
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
@DonPadre jak říká flanker ale jízda musí mít také sevřené řady jinak kůň nebude chtít najet na hroty kopí a snaží se někam uhnout (v sevřené řady nemá kam a tak jede rovně) ale u kentaurů je tenhle zvířecí element asi mimo :D
tyhle útoky jízdy jsou ve většině filmů naprosto špatně udělané a není to útok formace jízdy ale takové stádo které by dopadlo velmi špatně
Jedinej, kdo má šanci se prosekat skrz je ten jednorožec. Ten je tam nejvyšší level. Tedy až na fénixe, ale ten byl na jeho straně.
Z hlediska historické věrnosti:
Tora! Tora! Tora! - rozvedeno v History Buffs, není třeba opakovat
Osvobození - ano, už slyším poznámky o sovětské propagandě, přesto považuju tenhle cyklus pěti filmů za mimořádný a na 60. léta i dost věrný.
Der Untergang - asi většinou znáte, není třeba nic dodávat.
Waterloo - aneb megaloman Bondarčuk, sovětský protipól Stanleyho Kubricka.
Bitva o Británii - ten má sice svoje mouchy, např. o tom, že invazi neuskuteční, se Hitler rozhodl dokonce před tím, než bitva vůbec začala (nejpozději na jednání v hlavním stanu 31.7.1940), navíc vidíme za Angličany převážně spitfiry, přestože hlavní tíhu bitvy nesly hurricany (holt spity jsou prostě hezčí letadla), ale mám k tomu filmu osobní vztah.
A z hlediska věrnosti válečnému prostředí a dopadu na člověka:
Jdi a dívej se - největší humus na poli filmu, to se rozdýchává hodně dlouho.
Umírání za dlouhého dne - skoro zapomenutý film, který by ale zapadnout neměl. Válka je směsice ohromné nudy čekání prostřídaná velice krátkými okamžiky brutality. Výborné po psychologické stránce. A předloha je ještě lepší.
Četa - tu člověk pochopí, proč má Stone názory jaké má.
9. rota - občas to lidi považují jen za kopii Kubrickovy Olověné vesty, ale podle mě je to daleko lepší film. Ale to je subjektivní.
Armáda stínů - ultimátní film na téma okupace a odboj. La Resistance, to není parta fešáků neustále vyhazujících něco do vzduchu, kosících nácky po stovkách, prchajících z pastí plavným krokem šelmy. To je paranoia, neustálé ohlížení se, každou chvíli něco selže, protivník není idiot a nakonec se neumírá s fanfárami. Přitom je tam tak nádherná scéna, kdy Ventura navštíví svého bratra, který poslouchá Beethovenovu šestou symfonii, a on, po všem tom vypětí cítí na několik minut ohromný klid. Jinak je to strašně temný a syrový film.
tak, bude toho spousta dalšího, pár úctyhodných zmínek:
Peklo je pro hrdiny - aneb odkud kopíroval Spielberg pro Ryana. Ty nejlepší momenty jsou odsud.
Brestská pevnost
Příliš vzdálený most
Na západní frontě klid
Gettysburg
The Train
Atentát
pěkná
Ponorka (Das Boot; 1981) - Existuje několikero verzí podle toho, jak moc jsou sestříhané. Jednoznačně doporučuji tu úplnou se stopáží 282 min., ve které naplno vynikne směsice tísnivé atmosféry, klaustrofobie, monotónní rutiny, bezcílného bloudění po moři a až do krajnosti napjatých nervů posádky. Naprostý ponorkářský realismus.
Most (Die Brücke; 1959) - Nesmyslnost války par excellence. Konec března 1945 a skupina čerstvých odvedenců-napůl ještě kluků je pověřena bránit "strategický" most na západní frontě, zatímco dospělí a vyšší šarže statečně ustoupí před blížícími se Američany. Kluci vezmou svůj čestný úkol smrtelně vážně... a neštěstí je na světě.
(Pozor na remake z roku 2008, slabý odvar - je méně syrový a navrch říznutý trochou muchlování a hollywoodským románkem žáka s učitelkou.)
Stalingrad (1993) - Taky podmanivě depresivní. Nejprve se čochtá ve Středozemním moři, pak se jede přes sluncem zalitá pole kamsi do Ruska... pak přijde kotel Stalingrad. Ta beznaděj, instinktivní snaha za každou cenu přežít a uniknout neuniknutelnému je výborně ztvárněná.
:D
Muhehe =D
Docela by mě zajímalo, kde přistával :)
Rakká (už minulý týden se to skoro Kurdům podařilo, ale protiútok ISIL obklíčení opět otevřel. Tentokrát snad vydrží, i když probíhá další protiútok):
Khanasir/Khanaser/Chanaser (viděl jsem ještě i další varianty toho názvu, nevím, jak se to správně přepisuje do češtiny):
Do tohoto veselého guláše je třeba započítat lokální hegemony Turecko, Írán a Saudskou Arábii, samozřejmě do toho budou chtít mluvit Rusko a USA.
Zkrátka na další průser zaděláno, když se navíc zamyslím kolik muslimů s evropskými pasy vstoupilo do řad ISILu, tak mě polévá studený pot. Je docela možné, že když to nevyšlo na Blízkém východě, tak to zkusí jinde, třeba právě v Evropě.
takže asi tak
zkusím ještě najít tu reportáž
http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-kurdistan-karoch-selim-dox-/zahranicni.aspx?c=A170623_101627_zahranicni_neh
http://aa.com.tr/en/middle-east/40-pkk-pyd-reportedly-killed-in-us-led-strikes-in-syria/857785
Pokud je to pravda, jestlipak bude následovat nějaký ten demonstrační sestřel, jako v případě Su-22, které mělo bombardovat rovněž Kurdy (ač dokonce i SOHR, jindy tak hojně citovaná, tvrdila opak) :twisted:
viděl jsem o Dunkirku asi dva dokumenty a nikdy mě ta událost nikdy nefascinovala a tak se na film podívám až doma :)
i když člověk musí být rád za každý historický film když z hollywodu poslední dobou lezou jen superhrdinové