výskyt Jiných, funkce hlídky

upraveno 5. července 2013 v Svět ledu a ohně
Nevím, zda jsem něco nepřehlídl, ale mluví se o výskytu Jiných i v jiné souvislosti, než během Dlouhé noci (kdy byli nakonec poražení Azorem)? Tedy byla někdy později zeď užitečná jako obraný val proti Jiným, nebo ji postavili jen po zkušenostech které měli, ale v zásadě byla k ničemu?
Druhá varianta se mi nezdá z důvodu dlouhodobé prestžie Noční hlídky (která začala upadat až v poslední době). Těžko věřit že by instituce mohla fungovat mnoho tisíc let aniž by bojovala proti něčemu skutečně nebezpečnému.
Další věcí týkající se funkčnosti zdi - myslím, že se dá předpokládat, že při velké zimě zamrzá moře - a zeď se tedy dá jednoduše obejít. Opět se tedy nabízí otázka, proč byla postavena, proti komu měla lidi chránit?
2

Komentáře

  • U Lannisterů tuším Tyrion vypočítával, že okolí Skály je plné různých Lannů a jiných vedlejších větví. Proto si představuji, že u těch je to aspoň relativně normální a pokud hlavní linie vymře, tak se nic neděje, protože vedlejších větví je dostatek.
  • Ono těch bratranců a sestřenic není víc prostě jen z toho důvodu, že o nich nepíše. Ale jak se říká "že se o nich nepíše neznamená, že nejsou". Prostě je jinde Martin nepotřeboval, a tam kde je pro příběh potřeboval, tak je vytáhnul - Frey, Lannister. U Starků to klidně lze zdůvodnit jak rebélií proti Starkům, tak i rebélií proti Tangaryenům. A nikde není psáno, že se v dalších knihách neukáže vzdálená tetička, kterou kdysi Starkové provdali Umberům atd.
    Nechtějte po spisovateli, aby vysvětloval a rozepisoval kde co ..
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Keby mal už vydanú ďalšiu knihu, každý by držal hubu a bol zahalený do stránok nového pokračovania :) Za tieto hnidopišstvá si môže sám. Dáva nám až príliš veľa času.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Branislav_Gepeto Tak nějak :)

    ostatně je to vůči němu trochu nespravedlivý, protože naprostá většina autorů tohle řeší ještě mnohem míň. MArtin zkrátka rozpracoval reálie světa poměrně podrobně, má smůlu, že to nedotáhl do Tolkienovských rozměrů.
  • Souhlasím s tím, že Martinův svět je jeden z nejpromyšlenějších světů fantasy které znám. Ale tím víc to láká k hledání nepřesností/nedomyšleností. Kdyby s tíhle člověk začal u Harryho Potera, tak popíše deset stran a přitom ještě ani nezačne.

    AD délka středověku - ta mi až tak divná nepřijde a to ze dvou důvodů.
    1) Když sečteč délku starověku a středověku u nás, tak je to taky pěkných pár tisíc let viz egypt. A z těchto zkušeností je vidět, že stačí občas rozpad nějaké vyspělejší říš (Egypt, Řím) a spousty znalostí se ztratí a musí se objevovat znovu.
    2) Ve světě plném magie, draků (ještě donedávna) se klasická věda v našem pojetí prosazuje velmi těžko (proto v Citadele magii nemají rádi). Proč se snažit vyrobit střelný prach, když alchymisti s nějakýmí čáry máry navíc vyrobí obdobu řeckého ohně?

    Velikost/malost rodů jsem taky při čtení vnímal negativně, zvláště u Starků a Baratheonů. U Lanisterů jak tu zaznělo je to nejvíc v poho - stačí náznaky že tam ti chudší příbuzní žijí a je škoda, že se to občas neobjevilo i u dalších rodů.

    Nesouhlasím ovšem s tím, že západozemí nemělo obdobu klášterů. Naopak víra (a církevní zřízení) v Sedm je velmi okatě podobná klasickému středověkému katolictví (dokonce i v té teologické rovině - bůh je jeden, ale v sedmi podobách :-) Velký důraz na sexuální zdrženlivost je další velká podobnost. A týká se více lidí než tu bylo zmíněno. Krom Citadely a mlčenlivých sester, je tu Hlídka, královská garda, ale co do počtu nejdůležitější septy a septoni a to včetně náznaků klasických klášterů.
  • Poslední bod - tam mi právě haprují různé paradoxy - například sexuální zdrženlivost - ta je typická pro monoteistická patriarchální náboženství, ale rohlík je tam teprve chvíli - to neodpovídá. Kláštery ani klášterní školy nejsou zmiňovány. Sem tam septa jako vychovatelka - někde jich musí být více, ale nejsou zmíněny.
    Argument s Hlídkou - opakuji potřetí - Hlídka zkomírá na úbytě - velmi málo členů - ne tam tedy nejsou. O Gardě netřeba ani mluvit - ty spočítáte na prstech.
    Navíc těch septonů je minimum. Hrandí městys jako Zimohrad nebo Lannisport nebo Orlí hnízdo a všude jeden septon. Na Zimohradu byla septa Mordene jako vychovatelka. V žádném dalším hradě není zmíněna. Ryze středověké společnosti odpovídá vysoké procento obyvatelstva v církvi. Tady nejsou. Všechno se soustřeďuje v Králově přístavišti.
  • Jojo, tu nedomyšlenost rodů, to už jsem tu taky několikrát řešil. Už nevím kdo to zdůvodnil tím, že v Americe nejsou takové těsné příbuzenské svazky, že právě ty tetičky a strýčkové, že se to tam moc nebere... ;-)
    Ale jak říkám, pro mně je to asi největší chyba v sáze, protože vemte si, že jen Eddard měl dva bratry a sestru, a jako na potvoru... "Všichni jsou mrtví Dave". To se děje u většiny rodů... Ale přece mi nechcete říct, že něco podobného se stávalo v každé generaci po 8000 let? Je to podle mně škoda nevyužitého potenciálu... Freyové sice fajn, ale taky jsou všichni potomci jednoho úchyla, takže to moc neberu. Lannisteři, ti jsou rozvedení asi nejlíp, škoda, že třeba Daven se zatím víc neukázal. A taky Fossowayové a jejich dvě jablka je dobrý nápad a tady chápu, že je to málo významný rod a bohatě mi stačí vědět, že má dvě velké fungující větve...
    Vždyť jedno ze základních hesel stedověké společnosti by mohlo být "Vždycky je nějaký bratranec":D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    No sú tam odlišnosti, ale ja som Sedem vždy bral ako katolícku cirkev Západozemia. A hlavne, ako Freglin spomínal, je tu podobnosť medzi trojjedinou osobou Boha a sedemjedinou osobou Siedmych. :) V podstate je to stále monoteistické náboženstvo, len v zaujímavejšom polyteistickom šate.
  • Tak na severu septů asi moc nebylo, neb tam hojně uctívali "staré" bohy. Ale na jihu se určitě psalo o vyvražeění nějkaého "kláštera" - zachránil se jeden "mnich" který pak sbíral peníze na obnovu místa - ale kde přesně to bylo napsané netuším - přečetl jsem knihy dost v jednom kuse tak je nejsem schopný příliš odlišit. Je zmíněn i potulný septon, který docházel do menších vesnic kde neměly peníze na to, aby si vydržovali svého. To vše celkem odpovídá našim středověkým reáliím s potulnými mnichy apod.
    Velký rohlík jak jsi pěkně nazvala a projevy náboženství nemají se středovkěou církví (alespoň dle současného líčení) příliš společného - spíš nic. Respektive by se dal z čistě křesťanského pohledu považovat za uctívání ďábla - lidské oběti, věštění v plamenech apod. Ale v západozemí zastupje spíš principt dualismu (dvou vyrovnaných sil "dobra" a "zla" které spolu bojují ale ani mají zhruba stejné schopnosti, ani jeden nestojí výš "nestvořil" toho druhého).
  • Sexuální zdrženlivost není záležitostí jen monoteistických náboženství, ale i polyteistických. Příkladem budiž hinduismus, ale i římské Vestálky. Askezi mají v sobě zanesenou všechny náboženství a náboženské kulty.
  • @speedy Ano já jsem poukazovala na to, že GRRM nutně převádí do díla americký styl života, kde strýčkové a tetičky z druhého kolene nehrají roli, pokud se nejedná o komunity jako čínské, židovské a nebo třeba polské.

    Beru, že třeba rod Arynů je na vyhynutí - to se přihodí vždycky, že někdo odpadne. Taky beru, že targaryeni vymřeli v důsledku incestního stylu života - zdegenerovali a vyhynuli. Ale u ostatních rodů to tak není. a taky neberu, že všichni minulé generace vymřeli ve válce. Mohli, ale ne ženy. Pořád by tu měly být přehršle tetiček a pratetiček. Dvě neprovdané sestry Rodrica Starka a hádavá sestra Hostera Tullyho a zkrátka větší množství neprovdaných starších žen a vdov právě vzhledem k té válce, kde padlo tolik chlapů. Nebo zmínka, že je šoupli do kláštera. Jenže tam není o klášterech a jejich umístění ani zmínka a přitom v Evropě o kláštery zakopáváte. Všechny ty provinilé a nepohodlné dcerky velmožů, co se spustily s minstrely a podkoními bylo třeba někam nacpat.
  • Tak jsem něco našel v pdf verzi Bouře mečů první kniha kapitola Arya str. 645 - tam je přímo popsán "klášter" s původně více než čtyřiceti mnichy. (Naposledy je přepadli krvaví drancíři a osvobodili Psanci)
  • Ano, ten si právě vybavuji a pak ještě tu mnišskou společnost, co ten jejich představený byl u umírajícího Ohaře.

    Ale pak mne právě zaráží například - Sever má své staré bohy a boží háje. Sever je suverénně největší území a kromě Bílého přístavu všude uznávají staré bohy. Ti kláštery nemají. Z toho plyne - co by na Severu dělaly kláštery. A nyní nastává ta otázka - co s těmi přebytečnými neprovdanými ženskými dělají, když se nikde nevyskytují?
    Stačilo by říct, že mají Terpejskou skálu nebo je skrmují zlovlkům :-)
  • A proč by o nich psal, když to děj neposune ani o píď? Tam kde je potřeboval, tak tam je použil - Lannisteři, Tullyové, Martellové.. už tak tam má vedlejších postav, jak ...
  • protože ďábel se skrývá v detailech, uznávám že svět SOIAF je dost propracovaný (obvzlašt v porovnaní třebas s takovou Alagesií z Eragona která byla skoro k smíchu), ale tohle je prostě nedostatek, na kterem se tady i většina lidí shodne protože to je fakt. V Tanci si taky popsal pul knihy Meerenským jídelníčkem a kobylkama v medu, a i přesto že je to jedna z nejslabších knih ságy, nelze popřít že tyhle kravinky pomáhaly vykreslit celkovou atmosféru a "realno" té oblasti. Například v 1. Zaklínačovi byla, at už v Podhradí nebo Wyzimě více jak pulka postav pro děj uplně nepodstatná, přesto nebo právě proto dokreslovaly celkovou atmosferu místa a dokazaly udělat z Wyzimy jedno z nejlepe ztvarněných herních měst (jak se doslova píše na obalu "Nejživější město v historii RPG"). Zatímco takový Oblivion je taky užasná hra, nicméně hlavní město říše (a i jiná města) vypada celkem (až nerealně) prázdně. Po tržišti hlavního města se pohybuje 5 lidí a ani v jiných čtvrtích to není žádná sláva. Právě proto že tam má většina postav svojí roli a chybí tam ty postavy které neposunou děj ani píď raději upřednostním Wyzimu před Imperial city.
  • @Marek
    ďábel se skrývá v detailech
    image

    Nikdy by mne nenapadlo tenhle výraz použít, ale ano, vystihuje to :-) Náhodná zmínka - projížděli kolem kláštera nebo byla drzá jako sestřenka Marta než ji zavřeli do kláštera nebo vychovali ji v klášteře pro mladé šlechtičny nebo v místnosti stál v rohu kolovrátek, co tu zbyl po pratetě Kláře....
    Neposouvá to děj, ale dotváří to kolorit a jediná zmínka nám nabízí představu, že něco takového bylo.
  • ad Alison - ono ženy asi taky o něco více umírají - určitě v mírových dobách. Porody nebyly ve středověku žádá legrace. A ženy taky obvykle moc necestovali, takže seděli celý den ve studeném vlhkém hradě a to jim na zdraví příliš nepřidalo. Takže zase tak výraného přetlaku žen bych se nebál. To ale nic nemění na tom, že by rod který přežil takovou dobu měl být košatější.
    ad Markolie - takto to vidím i já, ty vedlejší postavy nemusejí být nijak prokreslený, nemusej mít ani jména, jen musí být tak nějak jasný že tam jsou. Ve filmu to v podstatě dělá kompars, v knize různé narážky, vzpomínky apod.
  • Ano, právěže "Ďábel se ukrývá v detailech". V Tanci to jídlo rozepsat víceméně musel, tím jen dokreslil, že jistou osobu už zajímá jen jídlo, pití a močení. Pro vyprávění o některých rodech to zkrátka nepotřeboval, tak to nedělal. Byl by to jen otravný balast na víc. Já osobně o nějakých příbuzných zmíňku v knížce nepotřebuju. Ti příbuzní prostě jsou, jen není proč o nich mluvit. Stejně tak nepotřebuju vědět jak velké ledové kvádry používají pro opravu Zdi.
  • Blahoslavení chudí duchem neboť jejich je království nebeské...hlavně že ti to stačí. Nám to nestačí :-)
  • Tak to chce holt lepší představivost, kde ta není tam ani výpis z účtu nepomůže ;-)

  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Aha, takže o tých príbužźných nebudeme hovoriť a keď zomrie Sansa, Arya, Bran a Rickon, vybehne zrazu čáry-máry nejaký Norrand Stark so slovami ,,Čo preboha stresujete, rod Starkov má ešte tridsaťdva dedičov, iba je zbytočné o nich hovoriť, tak klídek." Následne si sadne na trón Kráľa Severu a rebélia môže pokračovať :D Myslím, že mnoho ľuďom by to vadilo zrovna tak ako Aegonovo zjavenie ;)
  • Aegonovo zjavenie
    Tak z toho radši GRRM udělá zjevenie Janovo :twisted:
  • upraveno 6. července 2013
    Gepeto nemyslím.. Zimohrad je už Boltonů až do nejbližšího léta. To je známo. 8-)
    A čistě logicky - Martin Starky nesnáší, takže bych se nedivil, kdyby rebélii proti Targaryenům a při potlačení Greyjoyů vyhráli díky osvědčené taktice "nas mnogo", a tak přežil jen Ned =D
    (Benjena jako vránu nepočítám)
  • upraveno 6. července 2013
    @skelet Nemyslím, že Starky nesnáší. Jenom si z nich udělal boxovací pytel a vesměs je vybavil vlastnostmi, které je do té role dovedou ;-) Postavení Targaryenů a Arrynů ale není o moc lepší a Lannisterovové ještě leckomu zaplatí dluh.
  • Spoléhat na představivost, že tam třeba někdo něco je - to je záležitost věřících. Naopak dávám přednost důkazům. Bez průkazné zmínky považuji příbuzenstvo za neexistující.
    To bych si pak mohla živě představovat ledacos. Například, že Na Zimohradu parkuje stroj času, akorát se o něm autor nezmínil, páč to je podružná záležitost :-p Ne děkuji.
  • jedna filmová postava hraná Polívkou v oblíbené české komedii od Chytilové tam měla dobrou větičku, která to vystihuje :-$
  • @Černá_Alison Je tam. A není to jen tak obyčejný stroj času. Je to TARDIS =D
  • skelet napsal(a):

    jedna filmová postava hraná Polívkou v oblíbené české komedii od Chytilové tam měla dobrou větičku, která to vystihuje :-$

    Znám tu debilní repliku, kterou se všichni věřící, na které to inkriminované označení hodí, rádi ohánějí :-))
    Avšak tam se jedná o usuzování právě na základě tisíců příkladů a zkušeností a absenci negativních výsledků - jako argument chabější než chabé :-)

    @Everett_Young
    Tenhle se mi líbí nejvíce :-))
  • svoa00 napsal(a):

    @skelet Nemyslím, že Starky nesnáší. Jenom si z nich udělal boxovací pytel a vesměs je vybavil vlastnostmi, které je do té role dovedou ;-) Postavení Targaryenů a Arrynů ale není o moc lepší a Lannisterovové ještě leckomu zaplatí dluh.

    Nebo Leckdo zaplatí svůj dluh Lannisterům.
  • Everett_Young napsal(a):

    @Černá_Alison Je tam. A není to jen tak obyčejný stroj času. Je to TARDIS =D

    A víš, co by taky mohlo vyjít najevo, když už jsme u toho? =D

    image
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.