Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
1111112114116117126

Komentáře

  • Klobúk dolu pred chlapíkom, čo to skladal a zaujalo ma to, ako počítajú s prerábkami a používajú na to špecifický materiál.
  • @flanker.27 Tak nevím rozbor v podstatě fantasy Mulan z hlediska taktiky je dost mimo asi jako rozebírat třeba Warcraft. Taktika dobytí pevnosti - speciální družina vůdce Mongolů v černé vyběhne hradby( ještě před tím jejidch vůdce chytne vystřelený šíp a vystřelí ho zpět a zasahne obránce) a za pomoci čarodějnice která se mění v dravého ptáka otevře bránu. Jasně je to kravina, ale že to někoho baví to řešit. Co autor videa čekal, že hraná disneyovka bude historický přesný velkofilm s reálnými boji a dobovou taktikou. Chápu třeba že někdo kdo se věnuje římské armádě kritizuje třeba Barbary, ale tohle už je moc. Mě se hraná Mulan celkom líbila na to, jak film všichni kritizují. Žádný zázrak to teda není, ale tak kroznou kritiku si podle mě celkově nezaslouží.
  • AvivAviv
    upraveno 16. ledna 2021
    Já si to nakonec koukla. To video. Ne hranou Mulan.
    No a práve toto Shad rozoberá. Fantasy je ďaleko záživnejšie, keď daný svet je vystavaný konzistentne a domyslený do dôsledkov. Pripúšťa istú mieru rule-of-cool a podobne a zároveň poukazuje na to, že keď sa to s hlúposťami preženie, tak čokoľvek, čo mohlo byť cool, už tiež vyzerá iba hlúpo. Jedna vec sú nerealistickosti vychádzajúce z fantasy prvkov, druhá sú absolútne nerozumné kroky, ktoré nemajú nič s ovládaním mágie. A ako nezaškodí troška zdvihnúť štandardy. To video je urobené dobre a napríklad tá časť s osudom čarodejnice, alebo využitie trébuchetu sú prvky na facepalm.
  • Mě jen příjde z principu divný sledovat hodinový video o filmu jak je špatný a ani ten film nevidět. Ten osud čarodějnice zvláštní byl a dával smyl jen částečně. Ale řešit katapult ve filmu kde se běha po zdech no nevím. Warcraft možná nebyl nejlepší příklad, ale třeba Hrdina to tohle taky není reálný Bouře šípů. A třeba tady Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu - oficiální text distributora. Dneska by to byl problém spolupracovat s čínskou armádou. Film Mulan si politických věci vyžral až do dna. U Hrdiny to nikdo neřeší. V čínských filmech, který se prosadily na západě se úplně neřeší, že to není reálný že tam lidi lítají. Film Mulan se tomu chtěl tochu přiblížit asijské estetice či jak to nazvat a úplně se to nepovedlo, ale tak drtivou kritiku si nezaslouží.
  • AvivAviv
    upraveno 17. ledna 2021
    Mňa zaujímali tie pozorovania samy o sebe. Nie je to pre mňa hate fest a už vôbec nie politický, som zvedavá na info o tom, akých technických chýb sa vyvarovať a čo by bolo vhodnejšie. A Shadov humor a energia ma bavia. Aby bolo jasné, jeho kanál nie je primárne o filmoch, jeho kanál je o histórii a zbraniach a do malinkej miery rozprávačstve tiež, lebo sa dal na písanie fantasy. Nakoľko boj a dejiny nejaké filmy zobrazujú, tak v niektorých videách hodnotí, ako im to išlo. Ale keď už sme to načali, tak by som si teda mohla hranú Mulan aj Hrdinu pozrieť, ozvem sa potom.
  • Jo a problém nebyl trébuchet jako takový, ale to jak byl použit. Vojakov ve formacích ostreľuje so závideniahodnou presnosťou, ok. Asi je to vymakaná mašinka s dobrou obsluhou. Ale potom chce trafiť hŕstku skál a prestrelí o celé kilometre trafiac snehový svah? Prečo v prvom rade strieľali ohnivú nálož, keď z ich pohľadu zjavne šípmi zostrelili všetkých v skupine prepadávajúcej odzadu? Ako chce niekto naplánovať trafenie snehového svahu kilometre za sebou na základe toho, že nepriateľ bezchybne triafal malé testudá v svižnom tempe? A ešte zopár pochybných podrobností okolo toho. Nekonzistencia.
  • Jasně ta scéna s Trebuchetem byla podivná, ale následná lavina byla i animovaý verzi, kterou jsem viděl už je to dlouho a moc si to nematuju. Ale zase řešit taktiku v fantasy bitvě z mého pohledu je v principu zvláštní. Čínští vojáci byli ve formaci pokud si to dobře pamatuju zase kvůli čarodějnici která se nějak měnila i v hejno ptáku který na ně nalétali. Před tím tam byl předstíraný útěk Mongolů, což byla prokazatelně mongolská taktika. I když zase tam byla použita nějak nelogicky. Obecně vidím trochu problém řešit taktiku v jakékoliv fantasy bitvě. A pokud jde o Mongoly a jejich taktiku já jsem snad s nimi neviděl dobře natočenou bitevní scénu. Tohle to fakt není Mongol. A to je scéna z filmu o Čingischánovi největšímu Mongolovi. A je nesmyslná. Ještě u Waterloo platilo že jízdní jednotka z delším dosahem zbraně smetla jízdní jednotku s menším dosahem zbraní. Polští kopinící proti britské těžké jízdě. Smetli je oprotože jejich kopí má delší dosah než palaše. Takže v té scéně z filmu Mongol by nepřatelský bojovník se založeným kopím v pohodě sundal každěho z těch elitních jezdců. Další nepřátelé by je jako jízdní lučištníci prošpikovali šípy. Tá scéna vypadá efektivně, ale je úplně nesmyslná. A zase většina bitev není historicky přesná ani u nových filmů. Stačí vidět třeba Krále a bitvu u Azincourtu ta je divně nesmyslně natočená a není taky vůbec historicky přesná. A ještě k tomu všemu to je trochu vykradená bitva bastardů ze Hry.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 24. ledna 2021
    I fantasy by měla dávat smysl, být konzistentní, dodržovat jednou nastavená pravidla a ne tam práskat co tvůrce napadne dle aktuální potřeby "because magic vole" :twisted:
    Konečně o bojích v Písni taky vedeme debaty, no ne :) V tomhle případě nejde přece až tak o to, že se tam běhá po hradbách či chytají šípy, ale to, že když už tam někdo takové schopnosti má, tak by je měl používat adekvátně situaci. Ty schopnosti nabízejí určitý způsob využití a člověk by logicky očekával, že když se znovu namane situace, která by je logicky dovolila, a oni pak udělají úplně něco jiného, pak je to evidentní snaha tvůrce natlačit násilím děj jinam, kam potřebují než kam by se logicky ubíral. To je ostatně absolutně notorický problém, který mi silně vadí naprosto bez ohledu na žánr a fantasy se pro mě nemůže schovávat jen za to, že je fantasy a tudíž bych jí měl odpustit totální logické krávoviny, nesmysly a často i neznalost autora. Třeba jednu fantasy jsem odložil hned po začátku. Docela mě nejdřív zaujalo, že je to zasazeno do světa tak cca 16. století (či začátek 17.), čemuž měla odpovídat i výzbroj, byly tam už i muškety, pistole, jenže autor o tom věděl hovno, takže mluví o kolečkovém zámku na mušketě a vzápětí postava zapálí doutnák. Blbost a to nehodlám tolerovat ani ve fantasy.
  • Jo ale když beru filmy a seriály, tak zrovna konec seriálové Hry v tom taky zrovna nevyniká - v dodržování nastavených pravidel
    Jednou draka sestřelí balista. Jiný drak vypálí celý město a zničí desítky balistů a další balisty na lodích. V bitvě o Zimohrad taky o nějaký taktice není moc řeč - pošleme Dothraky na sebevražedný útok ještě bez účinných zbraní, kdyby jim Melisandra nezapálila ty meče. Katapulty před hradabama stihnou vystřelit asi jednu salvu.
    Celkově fantasy a filmy a seriály co se týká bojů a bitev si úplně na nějakou uvěřitelnost v rámci daného světa i těch schopností, taktiky nepotrpí. Pán Prstenů Návrat krále je skvělý fantasy film. A ten film mě nezkazí kravina tipu Legolas a Olifant v bivě na Pelennorských polích. Nebo to, že zdi opevněného města Minas Tirith se bortí ihned když se o ně otře první kámen z katapultu. Kdyby podobně padaly hradby Jeruzálema dejme tomu v Královstí Nebeském to už by bylo divní. Rozdíl mezi fantasy filmem a historickým filmem. Zase třeba kadence šípů vystřelených po stejných drahách ve scénách dobývání Jeruzaléma je taky dost neuvěřitelná.
  • Tady je třeti video s českým samurajem o vzácném japonském meči.. Meč js součástí této výstavy kouzlo-sberatelstvi-unikaty-ze-soukromych-sbirek-zbrane-zbroj-a-jine-skvosty.html. Jestli jste někdo poblíž Českých Budějovic, tak až se situace zlepší a výstava znovu otevře -myslým že by stála za návštěvu.
  • Ta část, kde vyprávěl jak některé ozdobní meče ani nemají čepel, ale pouze železnou nebo dřevěnou tyčku, mě pobavila. Spracovanie čierneho podkladu pod paulowniami na vzor ikier sánka dolu.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jistě že člověk u fantasy přimhouří oko trochu víc (zejména Žižka, Nelson a Kutuzov), ale jak bylo řečeno, nevadí to až tak, když to odpovídá na začátku nastaveným pravidlům, schopnostem bojovníků a tak dále a není to něco, co jde logicky proti reláliím světa jako takového. Viděli jsme Legolase coby oficiálně prvního středozemského skateboardistu a další jeho kousky, některé už trochu na hraně, ale nerušily celek. tedy aspoň v prstenovské trilogii, v Hobitovi už to bylo příliš, a ne jen Legolas (a ostatně ne jen akční scény), proto taky Hobit u mně stojí podstatně níž. Seriálový GoT radši nekomentuju, to mi stačilo co jsem viděl ve druhé a na za začátku třetí série, kdy jsem nad tím definitivně zlomil hůl (či spíš ji o to přerazil :) ).
    Já osobně i u fantasy preferuju víc reálnou choreografii a skutečné vlastnosti zbraní, HEMA není nikdy dost :), a tady chválím Martina, když se držel pokud možno realismu a když říká, že i špičkový šermíř by měl mít sakra problém, když se potká se třemi protivníky. Nikdy mi moc neimponovali hrdinové s takřka nadpozemskými schopnostmi likvidující celé armády, aniž by se zapotili. A to neříkám, že nemůže být případ, kdy jeden geroj pobije větší množství protivníků, ale když to dává smysl a je to dobře provedeno, tak jako v The Knight of Hope. Ale to je jen záležitost vkusu, beru, že někoho zase inspiruje čínské běhání po vodě ala Hrdina a podobné asijské tralalákoviny. Znovu, mělo by to být logicky konzistentní a neměli by mít hrdinové/padouši vlastnosti jen podle toho, jak zrovna autor/scénárista potřebuje, či by o ně neměli zrovna přicházet - typicky v řadě klasických akčňárnen záporáci obvykle vykazují stoprocentní přesnost zásahu, když bojují s řadovými bezpečnostními složkami, zato naprosto nulovou přesnost, když střílí po hlavním gerojovi. Obdobně to pochopitelně funguje i v jiných žánrech, ostatně taková (ne)přesnost stromtrooperů v Hvězdných válkách je legendární, tedy pokud střílí po hrdinech (vždycky jsem si přál, aby někdo udělal nějaké to sranda video právě o tomhle, třeba jak se stromtroopeři učí střílet vedle a podobně :twisted:
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @flanker.27
    (vždycky jsem si přál, aby někdo udělal nějaké to sranda video právě o tomhle, třeba jak se stromtroopeři učí střílet vedle a podobně

    Už se stalo a dokonce v samotných Star Wars :twisted: :-P
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Tyrion Lannister Aaa, s tím prostě někdo musel přijít :)
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @flanker.27 Co na to říct Taika Waitit je borec
  • Hraná Mulan dojmy

    Mám fyzický chuť prepísať ten film, čo pri pôvodnej Mulan nepociťujem. To, že mám fyzickú chuť prepísať by bolo jednoznačne viac ok, keby to bol film sám o sebe, než keď ide o zaostávajúci remake. Nejde o to, že veci sú rozdielne. Napríklad to, že miesto kamenného draka tu máme fénixa s odlomeným krídlom, ktorý povstáva z popola a teda sa nevzdáva a nayvše je to ďalší vtáčí motív vedľa vtáčej čarodejnice - to sa mi páči. Inak malá poznámka, keď sú vedľa seba drak a fénix, symbolizuje to harmonický pár - cisár a cisárovná, yin-yang keď sa dopĺňajú. Fénix je ženský. No ale to je odbočka. Problém je, že to, čo je podobné aj to, čo je rozdielne, nie je tak funkčné ako v animáčiku. Chalanisko v tomto videu o tom rozpráva.



    Ja mám k tomu vlastné poznámky.

    Vizuál sa mi páči. Štylizovaná bojová akrobacia pekná, ale občas strih fakt maskuje nedomyslenosť. To behanie hore pevnosťou asi trošku moc, podľa mňa by to spravilo, keby niekto mohol zareagovať "Čože? Ako dokážu toto??? S týmto sme nerátali!" (pretože vyhhnaná čarodejnica naučila), ale také to krátkotraťové po stene koridoru mi prišlo fajn. Vzťahy v rodine, hlavne s otcom sú silné. Chyby vidím inde.

    Myslím, že jeden problém spočíva v rôznom prístupe k "má čchi - môže bojovať". Výhrady sú, že to znamená, že vypracovať sa je hlúposť, človek sa proste narodí s niečím a od začiatku víťazí. To je nič moc posolstvo. Mám pocit, že film chcel povedať "ak má niekto nejaké nadanie, je hriech ho potláčať a nevyužiť, len preto, že je neobvyklé". Čo by už dobré posolstvo bolo. To podanie im nevyšlo. Mali by ukázať, že aj s nadaním treba pracovať. A trebars, že potláčanie ho prekrúti, ako v Frozen Elzin vystrašený ľad, v HP úniky divej mágie až obskuriál. To by pekne išlo s hodnotou pravdy, ktorú film chce budovať. Je škoda, že utrpela pôvodná myšlienka, že efektívnae kreatívne myslenie má prevahu nad tradíciou, keď tradícia nie je funkčná a vie vynahradiť hrubú silu. Takto to vyzerá na "ak máš superschopnosť, do armády ísť môžeš, inak musíš byť poslušný a žiadne tajomstvá a súkromie, kapišto".

    Čarodejnica - I weep. To, že z dravého vtáka, ktorý sprevádzal hlavného Huna v animáku urobili aktuálnu postavu, ma nadchlo. Pôsobí skvelo. Ale jej oblúk je divný. Ak pani čarodejnica má schopnosť privlastniť si akúkoľvek identitu, čo jej bráni stať sa cisárom a vydať edikt, že samičky môžu používať čchi, alebo také niečo? Ona nie je závislá na na tom čiernom chlapíkovi. Ja by som tú schopnosť škrtla a nechala ju iba meniť sa na vtáka - trójskeho koňa a špeha môže robiť stále a ten trik na cisára sa už vymyslí inak a zároveň chudinka vyhnaná z domova skutočne bude visieť na vodcovi hordy, čo ju nejak zachránil a sľubuje jej návrat domov a lepšie podmienky. Odkiaľ má to "pre mňa je neskoro"? Aké neskoro? Prečo neskoro? Páčilo by sa mi, keby Mulan nejakým spôsobom videla niečo z dynamiky medzi ňou a vodcom hordy a ostatnými a preto by jej po ponuke pripojenia vmietla do očí, že čarodejnica je ním zavádzaná, že jej sen určite nenaplní a že to, čo Mulan mala so svojimi spolubojovníkmi, je ďaleko viac a že si to získa späť. A až ju teda vidí uspieť, tak sa pýta ako to Mulan dokázala a miesto rezignácie dá šancu návratu a neskáče šípom do cesty. Chápem, že pri jej zručnosti by mohol byť problém zaistiť napínavý duel medzi vodcom hordy a Mulan a preto ju filmári zabili. Radšej by som ju ale zamestnala inak a určite nezabíjala tak hlúpo.

    A ešte jedna vec sa mi nezdala - ten rozhovor o pomste a zlate. Chápem, že on sa chce mstiť za otca, ale čo tých ostatných po pomste... Fakt si myslím, že to malo byť vystavané opačne - že ich musí zlákať na zlato a pľundrovanie. A kto ho vie, možno mu na nich vôbec nezáležalo, aj tak sa chcel hlavne dostať k cisárovi, čo je teda u lídra veľmi zlá vlastnosť a cisár by mohol byť vykreslený kontrastne ako niekto, kto sa stará o celok zodpovedne, hoci na úkor jednotlivcov a cez príhodu s Mulan môže začať venovať viac pozornosti aj jednotlivcom a zmysluplnému využitiu odchyliek radšej než ich eradikácii. Napríklad.

    A taktiež... Žiadne opúšťanie pevnosti a čakanie na rovine POD kopcom, nien, nein, nein. Morálku budujúci rozhovor môžu mať pred odchodom alebo cestou tam a tieto naše oddiely dobyvatelia prepadnú práve počas presunu do pevnosti vďaka infu od vtáčej špiónky o pohybe síl. Chudáci musia improvizovať. A veliteľov ústup z čela mi nedáva zmysel. Viem, že chce preniknúť k cisárovi, ale nevidím súvis. Takže v mojej verzii sa nejako podarilo zraniť ho a jeho osobná stráž ho vedie k čarodejnici, aby ho ošetrila a dočasne preberá velenie niekto z ľudí pod ním. Zajať/zabiť ho by určite bolo výodné, no ale pri naháňačke láskavo, nech sa strieľa za jazdy z oboch strán a čierny húf potratí väčšinu, takže hurá do priesmyku, ale ajhľa, problém, čarodejnica tam je, tá zase vybije väčšinu prenasledovateľov, až ostáva len sama Mulan a môže mať súkromnú konfrontáciu s čarodejnicou. A vidieť vzťah tých dvoch. A vrhacie pazúriky zjavne zbroj nezastavuje, ale určite spomaľuje, takže ju má nerozopnutú, kožený korzet nie je mocnejší ocele, iba pridá ďalšiu pomocnú vrstvu, ale vrhnuté ostrie zastaví sa až o medailón fénixa, ktorý Mulan nenechá doma, ale si ho vezme so sebou. Takto by mohla prežiť a vrátiť sa na bojisko. Bez zahodenia zbroje a rozpustenia vlasov, čo to bolo za blbosť.

    Lavína väčší zmysel dávala v animovanej verzii, kde Číňania mali vlastné strelivo a bolo ich 11 (kapitán Shang, Mulan, tí jej traja kamoši a šesť nemenovaných ksichtov) a čakala ich smrť tak či tak, takže jej plán umožňoval vziať so sebou aj hordu Hunov a bol geniálny. To, že to nejak hŕstka pravých priateľov prežila vďaka schovaniu za skalou na kraji útesu je číre šťastie za pomoci terénu.
    Tu máme dve premiešané armády na rovine pod horským pásmom. Pri lavíne škody na vlastnej strane sa vyrovnajú tým nepriateľovým. Ak by sme jednoznačne prehrávali... Ale stále by šlo o veľmi extrémne riešenie. Ktoré by vlastne mohlo zapadať do Čínskej mentality. Čosi by to o Mulan hovorilo. Niečo ako uvažovanie stratégov vo vysokých kruhoch, ktorí posielajú veľa ľudí na smrť, pretože z dlhodobého hľadiska sa to vyplatí a nepriateľ musí byť zlikvidovaný za každú cenu. Hmm... To bude chcieť viac rozmýšľania.

    "Radšej by som bola popravená." "Si vylúčená a ak sa nám ešte ukážeš, budeš popravená." "Tak ja teda odkráčam, hoci by som preferovala byť popravená." What? What?! Škrt. "Nevyhadzujte ma, som dobrý vojak, zachránila som nás." "Klamala si!" "S tým je koniec, práve som k vám prišla s pravdou, pretože len bez schovávania môžem využiť svoj plný potenciál." "A pravdou je, že si žena, takže ak sa ešte raz ukážeš, tak ťa rovno zabijeme, odchod." No povedzte, nedáva to väčší zmysel?

    Ešte by som pokračovala, ale už je to dlhé, takže končím.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Za mne pozitivum na Mulan je akorát Sofia Akatijevová :twisted:

  • Číňanka reaguje na Mulan 2020 a 1998. Toľko poviem, ten pôvodný má rada, ten nový nie. A tým túto tému uzavriem. Ozvem sa neskôr ohľadom Hrdinu.


  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 20. ledna 2021
    edit: Omlouvám, se teď jsem si všimla, kde jsem a přesouvám do filmů.
  • Ano, Krisí má pravdu, že jsme v bojovém vlákně a tady vznikla debata o filmech, takže je to off-topic, zároveň ale vznikla tady a já myslím, že už bude i uzavřená.

    Tak ano, Hrdina je čistá umělecká akrobacie - odrážení šípu vysílající vzkaz "na nás nemáte, jděte domu" je jeden příklad, ovládání větru další, taky skotačení na vodní hladině, že se Ježíš muže jít schovat a zápletka stojí na schopnosti dlouhatánskeho skoku. Taky musím říct, že mi to přišlo přehlednější než Mulan a neprožívala jsem fyzickou potřebu věci přepsat. Citově silnější ikdyž umanutě stoické, dyť to je spíš morálno-filozofická úvaha vyprávěná přes bojové tanečky, barvičky a mileneckou tragédii a ty hrátky s vyprávěním ruznych verzí a s vyprávěním ve vypřávění. Člověk ani nemusí brát doslovně tu choreografii, protože je tam ten element boje v mysli a vyprávění a dokonce lživé vyprávění. Jde v rozuzlení vidět ideologii? Jistě se takové závěry udělat dají. Ale je to argument vystavěný daleko líp než "jsi vyhnanec, přidej se ke mně" "ne, znám své místo, povinnost ochránit císaře" z nové Mulan.

    A už mlčím.

  • starší video

    8-O
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jo, to si pamatuju. Mi-28 měly v průběhu času dost problémů (některé stále mají). Dílem taky proto, že se vývoj zejména v devadesátkách zastavoval a zase obnovoval, jak zrovna byly peníze a lidi, a podle toho to vypadalo.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    image
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    =D
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Další zajímavý rozbor, bitva u Chalchyn-Golu 1939:

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Tak mě trochu pobavilo, že moderátorka jménem Kalašnikovová představuje kalašnikovy :)

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. února 2021
    Spitfire Mk. XVIII vs. Messerchmitt 109G-6:



    Spitfire Mk. XVIII vs. Focke-Wulf 190A-8



    Jak správně někdo podotkl v diskusi. Za války na těchto strojích létali 19-20letí muži. Dnešní muži jejich věku... :)

    (Tedy technicky Spitfire je typ Mk. XVIII, který se do služby dostal až těsně po válce, tudíž by se s těmito protivníky neutkal, ale liší se jen minimálně od válečného Mk XIV.)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Historik hodnotí 1917:



  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    3D model předválečného československého tanku LT-38, který si můžete takřka "ohmatat", podívat se zevnitř a tak dále:
    http://www.3dcesko.cz/3d-model-lt-vz-38
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.