Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
15859616364126

Komentáře

  • to je smutný no
  • No je to především vtip.. Upřímně řečeno tak jak já chápu ten etos, tak ministr vnitra není osoba, která by činila plánování vojenských operací či vytvářela nějaké důkladnější strategie. Já jí chápu něco jako managera. Například v posledním rozhovoru, generál Pavel popisoval proč nechce kandidovat na prezidenta a proč by voják neměl dělat politiku. Nakonec i politik by se neměl míchat do strategického plánování armády ( Příklad za vše je Stalin a Hitler). Takže ať jsou dámy jakkoliv rozverné, ještě to neznamená, že by nedokázali sestavit dobrý rozpočet etc.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Samozřejmě že je to vtip, proto tam přímo píšu o provokaci se smajlíkem. Nicméně když už, nejde o ministryně (a ministra) vnitra, nýbrž obrany.
    Ale když už jsme u toho, tak ještě trocha provokace, tzv. managerské> (fuj, otporna cchenglish) řízení je to, co z většiny evropských armád učinilo uskupení schopná bombardovat slabě ozbrojené rebely, méně již bránit vlastní hranice. Či ve zdravotnictví, kde "managerský" přístup mluví o spokojených klientech, jen se z toho jaksi vytrácí léčba.
    Zkrátka stav, kdy laici rozhodují o věcech, o kterých nemají ponětí.
    Nicméně, možná ty dámy jsou pořád větší výhra než astrolog, co sestřelí letadlo zevnitř.
  • mě teda přijde že když je to voják tak je to nesrovnatelně lepší a proč by voják nemohl být dobrý administrátor ? a dříve to snad bylo samožrejmé ale dnes to musí být genderově vyvážený asi
    a ten obrázek mi pořád nepřipadá jako vtip :) ale je vidět že rusové to mají v hlavě srovnaný
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Je to smutný vtip. Werich v Byl jednou jeden král říká: "Já už jsem pochopil, že na odbornou práci maj bejt odborníci."
    Z nějakého důvodu se v nové době přešlo k názoru, že odborník to bude dělat a neodborník to bude řídit.
    Což neznamená, že co odborník, to dobrý ředitel (manažer). Třeba Myšin byl výborný inženýr, ale narozdíl od Koroljova mu chyběly právě ty manažerské schopnosti, hájit vědecký program kosmického výzkumu, odolávat politickým tlakům atd. Na druhé straně nekompetentními manažery, kteří si myslí, že dokáží řídit obor, o kterém nemají páru (budeme stát řídit jako firmu), bychom mohli dláždit chodníky.
    Osobně tenhle přístup k obraně v Evropě hodnotím tak, že je vidět, jak "vysoká" je to priorita.
    A BTW Šojgu se jeví právě jako vysoce schopný jak voják, tak ministr.
  • jsem si schválně našel jestli přece jenom nemamjí nějaké vojenské vzdělání a jediná ta švédská studovala vojenskou a teď je kapitánka (generálové ve Švédsku vymřeli asi)
    ta norská se k tomu dostala asi nějak náhodou
    ta německá vystudovala medicínu
    u tý holandský ani nevim ale když to porovnáme s našim hercem tak to taková bída zase není :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Vojenské hodnosti odporují rovnosti :) Ale to je aspoň něco, ta Švédka.
  • Jo dík ministr obrany.
    "proč by voják nemohl být dobrý administrátor ?" To nikdo netvrdí, ale stejně tak asi očekávám, že nikdo nebude na základě obrázku říkat "to je smutný no". Tady je vidět, že se někdo rozhoduje na základě nějakých pocitů ne racionalismu.

    "Či ve zdravotnictví, kde "managerský" přístup mluví o spokojených klientech, jen se z toho jaksi vytrácí léčba. Zkrátka stav, kdy laici rozhodují o věcech, o kterých nemají ponětí." - tak mám takový pocit, že poslední 4 ministři zdravotnictví byli odborníci.

    Tak Ministr by se samozřejmě za ideálních okolností měl řídit prací svých podřízených a určitá rozhodnutí dělat na základě těch věcí. Prosazovat a obhajovat práci před veřejností či např parlamentem je jeho důležitá činnost. Já spíš vidím problém v tom, že dneska se za politika v podstatě považuje i náměstek. Dřív za první republiky to byla normální úřednická činnost právě odborníka. Dneska se náměstek sveze s politikem.... Já bych právě náměstka viděl jako toho kdo může být například bývalý voják.
  • abych změnil temá tak by se chtěl zeptat jestli si nezavadil náhodu o tento komiks http://www.amazon.fr/exec/obidos/ASIN/2800151528/bedetheque-21
    moc bych ho chtěl ale nejspíš je jen ve francouzštině což já neovládam tak jestli náhodu jsi ho nikde neviděl v AJ...jestli si na něj teda někdy narazil :D
    já komiksy jinak nečtu ale jednou o něm psal Jíří Kovařík (specialista na napoleoniku- asi znáš) a od té doby ho hledám
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Amaroun Ona je totiž úřednická činnost čím dál více s politikou provázaná. Začínám to pociťovat na vlastní kůži, ježto jsem před třemi měsíci změnil práci a nyní jsem úředníkem na magistrátu...

    Nejde o to říkat něco na základě obrázku, jde pouze o demnostraci toho, že minimálně tři (té Švédce jsem ochoten dát šanci) vysoké posty související s obranyschopností bohatých evropských zemí vedou osoby, které se hodí spíš na třídní sraz po dvaceti letech od maturity než na plánovací schůze týkající se vyzbrojování, stanovování cílů armády (armáda je nástrojem státu a jako taková od něj úkolována být musí, ty úkoly ovšem musí zadávat někdo, kdo má o věci ponětí) a podobně. Za mě minimálně tyto tři země prokazují, že základní úkol armády, tj. ochrana územní integrity, je zasuta někam hluboko dospod veřejných požadavků.

    Ano, někdo může namítnout, že v Battlestar Galactica se ministryně školství ukázala jako silná vůdkyně... :)

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • upraveno 8. ledna 2016
    @Amaroun máš pravdu že se rozhoduju na základě pocitu...opravdu mám pocit že tam jsou minimálně 3 nekompetentní lidé
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Zajímavý článek na téma saúdské, íránské a čínské zájmy:
    https://www.postoj.sk/9641/preco-saudi-popravili-tolko-ludi-nic-im-nevychadza-a-panikaria
  • jsem našel zajímavý kanál

    tak schválně jestli bude mluvit o něčem co jsem nevěděl že bylo jinak/nebylo to tak vůbec :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)

  • btw ta vpravo je pěkná
  • upraveno 30. ledna 2016
    Pěkně si nám to vysvětlil aneb složitý konflikt banalizován dle obrázku - stačí pěkný obličejík a vše je hned jasné.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Amaroun Ale proti Daesh opravdu ženy bojují, hlavně v řadách kurdských milic, prý se jich "udatní" řezači hlav bojí
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
  • To nepopírám, ale tohle nejsou Syrian democratic forces ani YPG. To náborové video pochází z Baniyasu, což je v centru Alavitské oblasti v Tartusu a Latakii. O tom, že Alavitům ( kteří jsou u moci) dochází bojeschopní muži se už ví dlouho. Nevím kam půjdou bojovat, ale je málo pravděpodobné, že by odcestovali přes dvě fronty bojovat proti Daeshi...
  • upadlo ti tělo cucáku aneb když si chtete zlepšit náladu
    http://www.liveleak.com/view?i=d50_1453039713
    doufám že mu to poslala jedna z těch holek :)
  • Tak určitěeee... :roll:
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. ledna 2016
  • "SDF mě netankují coby demokraté, ostatně už jsem sem dával odkazy, jak bojují např. proti YPG,"

    Asi jsi myslel FSA. DO SFD patří i YPG...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Amaroun Pravdu má ten chlapec.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    A kurňa... :)

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Drobná perlička. Akce rajčata pro Donalda se nezdařila, Trump nebyl zasažen:



    Jsem tentokrát docela zvědav, jak prezidentské volby v USA dopadnou.

  • přehlídka kvality bojovníků za svobodu :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Aneb klasika, která pohladí...

  • jak říkáš klasika :D

    na tohle video jsem si vzpoměl okamžitě jak @Amaroun napsal "stačí pěkný obličejík a vše je hned jasné" moc to do tohodle topicu nepatří ale stojí za připomenutí
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.