Historie vojenství, od kyje k pušce
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.

Komentáře
Ale když už jsme u toho, tak ještě trocha provokace, tzv. managerské> (fuj, otporna cchenglish) řízení je to, co z většiny evropských armád učinilo uskupení schopná bombardovat slabě ozbrojené rebely, méně již bránit vlastní hranice. Či ve zdravotnictví, kde "managerský" přístup mluví o spokojených klientech, jen se z toho jaksi vytrácí léčba.
Zkrátka stav, kdy laici rozhodují o věcech, o kterých nemají ponětí.
Nicméně, možná ty dámy jsou pořád větší výhra než astrolog, co sestřelí letadlo zevnitř.
a ten obrázek mi pořád nepřipadá jako vtip :) ale je vidět že rusové to mají v hlavě srovnaný
Z nějakého důvodu se v nové době přešlo k názoru, že odborník to bude dělat a neodborník to bude řídit.
Což neznamená, že co odborník, to dobrý ředitel (manažer). Třeba Myšin byl výborný inženýr, ale narozdíl od Koroljova mu chyběly právě ty manažerské schopnosti, hájit vědecký program kosmického výzkumu, odolávat politickým tlakům atd. Na druhé straně nekompetentními manažery, kteří si myslí, že dokáží řídit obor, o kterém nemají páru (budeme stát řídit jako firmu), bychom mohli dláždit chodníky.
Osobně tenhle přístup k obraně v Evropě hodnotím tak, že je vidět, jak "vysoká" je to priorita.
A BTW Šojgu se jeví právě jako vysoce schopný jak voják, tak ministr.
ta norská se k tomu dostala asi nějak náhodou
ta německá vystudovala medicínu
u tý holandský ani nevim ale když to porovnáme s našim hercem tak to taková bída zase není :)
"proč by voják nemohl být dobrý administrátor ?" To nikdo netvrdí, ale stejně tak asi očekávám, že nikdo nebude na základě obrázku říkat "to je smutný no". Tady je vidět, že se někdo rozhoduje na základě nějakých pocitů ne racionalismu.
"Či ve zdravotnictví, kde "managerský" přístup mluví o spokojených klientech, jen se z toho jaksi vytrácí léčba. Zkrátka stav, kdy laici rozhodují o věcech, o kterých nemají ponětí." - tak mám takový pocit, že poslední 4 ministři zdravotnictví byli odborníci.
Tak Ministr by se samozřejmě za ideálních okolností měl řídit prací svých podřízených a určitá rozhodnutí dělat na základě těch věcí. Prosazovat a obhajovat práci před veřejností či např parlamentem je jeho důležitá činnost. Já spíš vidím problém v tom, že dneska se za politika v podstatě považuje i náměstek. Dřív za první republiky to byla normální úřednická činnost právě odborníka. Dneska se náměstek sveze s politikem.... Já bych právě náměstka viděl jako toho kdo může být například bývalý voják.
moc bych ho chtěl ale nejspíš je jen ve francouzštině což já neovládam tak jestli náhodu jsi ho nikde neviděl v AJ...jestli si na něj teda někdy narazil :D
já komiksy jinak nečtu ale jednou o něm psal Jíří Kovařík (specialista na napoleoniku- asi znáš) a od té doby ho hledám
Nejde o to říkat něco na základě obrázku, jde pouze o demnostraci toho, že minimálně tři (té Švédce jsem ochoten dát šanci) vysoké posty související s obranyschopností bohatých evropských zemí vedou osoby, které se hodí spíš na třídní sraz po dvaceti letech od maturity než na plánovací schůze týkající se vyzbrojování, stanovování cílů armády (armáda je nástrojem státu a jako taková od něj úkolována být musí, ty úkoly ovšem musí zadávat někdo, kdo má o věci ponětí) a podobně. Za mě minimálně tyto tři země prokazují, že základní úkol armády, tj. ochrana územní integrity, je zasuta někam hluboko dospod veřejných požadavků.
Ano, někdo může namítnout, že v Battlestar Galactica se ministryně školství ukázala jako silná vůdkyně... :)
https://www.postoj.sk/9641/preco-saudi-popravili-tolko-ludi-nic-im-nevychadza-a-panikaria
tak schválně jestli bude mluvit o něčem co jsem nevěděl že bylo jinak/nebylo to tak vůbec :)
btw ta vpravo je pěkná
http://www.liveleak.com/view?i=d50_1453039713
doufám že mu to poslala jedna z těch holek :)
Asi jsi myslel FSA. DO SFD patří i YPG...
Jsem tentokrát docela zvědav, jak prezidentské volby v USA dopadnou.
přehlídka kvality bojovníků za svobodu :)
na tohle video jsem si vzpoměl okamžitě jak @Amaroun napsal "stačí pěkný obličejík a vše je hned jasné" moc to do tohodle topicu nepatří ale stojí za připomenutí