Historie vojenství, od kyje k pušce
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.

Komentáře
První trošku sympatičtější zpráva od Rusů (pro mne)
Překlad článku z Boston Globe o americkém mediálním pokrytí války v Sýrii:
http://www.aktualnikonflikty.eu/viewtopic.php?pid=44006#p44006
Je tam link na původní článek, ten je ovšem součástí placeného obsahu, takže odkrývá jen asi pětinu textu.
demokracié pičooooo a komu se to nelíbí tak je upa nejvíc diktátor
http://www.lidovky.cz/aslan-existence-islamskeho-statu-se-damasku-i-jeho-ruskemu-spojenci-do-jiste-miry-hodi-gl2-/zpravy-svet.aspx?c=A160219_144346_ln_zahranici_msl
Rozdíl je v tom, že za dva roky kampaně "koalice" se moc IS ani trochu nezmenšila, naopak. Zbraně dodávané tzv. umírněné opozici (stejně jako vycvičení bojovníci), pravidelně končily v rukou IS. Kromě toho, IS nevznikl jako nějaká další síla zvenčí, ale část povstalců jak z řad An-Nusry, tak z řad FSA, se prostě za IS prohlásila.
Jesgtli se někde začalo do území IS ovládané zmenšovat, tak to bylo až nyní.
A znovu připomínám, jestli např. v Jemenu Saúdská Arábie s něklým bojuje, rozhodně to není ISIL ani Al-Kajda, ale Hútíové, kteří s obojím docela úspěšně bojují. Takže představa zapojení SA v Sýrii (stejně jako Turecka) ve mně fakt nebudí pocit, že teď to bude to správné ořechové.
je to samozřejmě ruská propaganda, černá magie a fotomontáž
Třeba to přeceňuju, jižně od Aleppa se ISIL pokouší o protiútok (přerušení jediné vládní zásobovací trasy k Aleppu), uvidíme, jak to půjde dál.
Update:
Tak údajně mělo být cca 10 km silnice jižně od Aleppa obsazeno společným útokem jak ze západu (FSA), tak z východu (ISIL). SAA už silnici dobyla zpět, ale útočníci stihli obsazený kus částečně zaminovat, takže probíhá odminování.
Podpora separatistů Rusko spíš poškodila. V očích Západu je teď Rusko agresor, válečný štváč a kdoví co všechno ještě, s tím se pochopitelně pojí odpovídající následky. Sankce ze strany USA a EU a machinace OPEC, nevím jestli to Moskvě stálo za to, kdyby se spokojili s Krymem, tak nikdo neřekne ani popel
Třeba roztržka s Tureckem. V poslední době se docela slušně rozvíjela ekonomická spolupráce, plánoval se plynovod (mimo jiné díky neschopnosti EU se nějak rozhodnout, jak že to bude s vyústěním v Bulharsku), Rusko mělo stavět v Turecku jadernou elektrárnu, dokonce dodávalo Turecku zbraně v nemalém množství. Turecko nepochybně čekalo, že Rusko o tohle všechno nebude chtít přijít. Jenže Rusko není Francie, kde zemědělci každýho půl roku zablokují dálnice kvůli snížení dotací. Ať už tomu člověk řekne odevzdanost, zkostnatělost, hloupost nebo hrdost, než je něco složí, to chce podstatně víc. To platilo za samoděržaví, svazu i teď.
P. S. Autor uvádí, že předcházející stať vyjadřuje pouze jeho názory a není v nijakém smyslu agitační =D
Nejde jen o to investovat tam peníze (byť i ty by byly enormní). Změnit zásadním způsobem myšlení a postoje lidí samotné peníze nedokážou. A především - tohle si musí ujasnit místní a nikdo jiný to za ně neudělá. A nutit druhého k nějaké sebereflexi? Tím si nikdy neposloužíš.
Proč se Rusko angažuje na Ukrajině? Protože nechce v této oblasti ztratit vliv, obzvlášť když je u vesla klika, která sní o obnově SSSR, nebo alespoň území obývané etnickými Rusy, svoje imperiální zájmy maskuje tvrzením, že chrání zájmy etnických Rusů, stejný scénář použilo nacistické Německo na Československou republiku v roce 1938.
Peníze nemění myšlení lidí? To bych neřekl, znám spoustu lidí, kteří by za kufřík plný pěti tisícovek prodali vlastní matku, zradili svoje ideály a popřeli svoje názory. Takových bylo, je a bude spousta.