Různé filmy

upraveno 6. listopadu 2010 v Film a televize
1305306308310311394

Komentáře

  • GOT to hrotí viac než Shakespeare? WOW! To bude asi tým, že chcú tromfnúť GRRM-ovu predlohu v brutalite.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Autoři GOT jsou jako Madonna. Mají pocit, že čím víc "to obnaží", tím jsou lepší.
  • @flanker.27 Co je to to "to"? :D
  • AvivAviv
    upraveno 13. května 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @sfik Jak píše @Aviv (jejíž básnické črevo počínaje tímto momentem hodlám obdivovat), nechť je zahaleno temnotou co nemělo být nikdy spatřeno...
  • @Aviv Nechť tvé črevo nikdy nevede slepou cestou ni na chirurgický sál.. :D
  • AvivAviv
    upraveno 13. května 2016
    Děkuji, mé oddané publikum. Má těžká, krvepotná práce by neměla smysl, nebýt vás. :-D
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    Na tohle jsem zvědav asi víc, než na Radcliffa ala švýcarský nožík.
  • This could be interesting.
  • Tak co říkáte na Hlas pro římského krále? Za mě docela dobrý, na českou produkci. Klidně z toho ale mohli ještě víc udělat čistě konverzační drama, bez těch rádoby "epických" scén. A klidně se to mohlo smrsknout jen na období, kdy se připravovala "lucemburský říšský převrat". Zákulisní jednání Jana, Karla a Balduina s papežem, kurfiřty atd, by bohatě stačilo.

    Když si vzpomenu na film Ecce Constantia z roku 1992, tak je mi líto, že se touhle cestou filmaři nevydali. V podstatě divadelní představení postavené na několika dobrých hereckých výkonech a dokázalo to zpracovat celý kostnický koncil z roku 1415. A řekl bych, že i dost věrohodně. Na obří produkci ala Tudorovci, či GoT u nás nemáme, tak proč se nevydat raději touhle cestou? Britové to taky pochopili, viz Wolf Hall z roku 2015.
  • @Magister_Peditum Tak papundeklová epika se dala očekávat, ale byl jsem na to zvědav.. No, pak jsem ale měl 50 minutový rozhovor z práce, takže jsem viděl strašně málo. Celkem se mi líbila kostýmní výprava, jen snad mohli ten středověk ukázat míň sluníčkovej a čisťonkej. Hádek celkem fajn, člověk si hold musí zvyknout i na představu, že Karel byl dokonce i někdy mladý :D Voříšková se totálně nehodila. Děj díky telefonátu nemůžu hodnotit :D

    A vlastně mě ani neláká pouštět si to na ivysílání, což je celkem blbý pro ten film :)
  • Zrovna jsem se v době vysílání vracela do Prahy, takže se podívám až zítra z archivu. Co jsem prolítla csfd, tak část lidí měla problém s lítáním v čase a že je to prostě zkratkovité. Někdo nadhodil, že o Karlovi by se dala natočit tímhle způsobem minisérie... ale ČT bohužel není BBC. Spíš to brali tak, že o Karlovi něco nového letos dovalit musí.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Magister_Peditum Ecce Constantia, to je klenot, škoda, že tak opomíjený. Preiss, Hartl, Adamíra Růžek, škoda, že takovéhle věci už se dneska netočí. Ono by hlavně někdo musel být schopný napsat takový scénář.
  • Jinak pro ty, co by tvrdili, že máme málo filmů o panovnících a jiných významných osobnostech. nebo že je Češi neumí... Vzniklo toho dost, kromě obecně známých věcí jako Noc na Karštejně nebo Slasti otce vlasti bývala dost aktivní i televize. Kvalita byla samozřejmě různá. Tohle jsou televizní inscenace jenom z doby Přemyslovců a Lucemburků, část z nich jsem viděla a šlo to.

    http://www.csfd.cz/film/223548-vrtkavy-kral/prehled/
    Přemysl Otakar I. a jeho dvě ženy.

    http://www.csfd.cz/film/223789-kralovske-usinani/prehled/
    Přemysl Otakar II. a jeho vzpoura proti otci.

    http://www.csfd.cz/film/168357-kralovsky-gambit/prehled/
    Václav II., jeho manželství s Eliškou Rejčkou a poslední roky.

    http://www.csfd.cz/film/182312-smrt-cisare-a-krale-karla-iv/galerie/?type=1
    Je to... o smrti císaře a krále Karla IV.

    http://www.csfd.cz/film/224025-smrt-krale-vaclava-iv/prehled/
    O smrti Václava IV. V hlavní roli Rudolf Hrušínský.

    http://www.csfd.cz/film/180939-zikmund-receny-selma-rysava/prehled/
    O smrti Zikmunda Lucemburského. V hlavní roli Rudolf Hrušínský :D
  • @svoa00 Ono je to sice pěkné, ale silně poplatné době vzniku. Pak tam jsou dost černobílé nastíněné charaktery atd. Zvlášť je to vidět v tom posledním. Ecce Constantia se mi právě proto jeví dost výjimečná, protože k tomu přitupuje dost nestranně. Motivy všech postav tam jsou celkem věrohodně vylíčeny a dokonce i ten Zikmund tam nevystupuje zcela záporně, jako v jiných filmech o něm.
  • @Magister_Peditum Nenamlouváš si, doufám, že současné filmy jsou neutrální. Jo, některé se o to pokusily, a byl z toho nezajímavý šedý blob plný postav, ke kterým si nemůžeš vytvořit vztah.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • @svoa00 To netvrdím, ale už to taky není o tom, že Češi (a nejlépe husité) vs. cizinci především na západ od nás (a nejlépe katolíci). Historie se samozřejmě vyprávění příběhů vyhnout nemůže, ale jiráskovské pojetí našich dějin je snad už překonáno.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Magister_Peditum Jirásek je především spisovatel a jak psala svoa, pořád lepší spisovatel s názorem na věc, který podle toho zaplní příběh nějak formovanými postavami, než absolutně korektní beztvaré neživotné nic, hlavně aby se nikdo neurazil.
  • @flanker.27 Ale já nechci korektní beztvaré neživotné nic. Myslím si, že skutečná historie je sama o sobě zajímavá až až, a nemusíme si ještě vypomáhat jejím přibarvováním. Vždyť i Píseň ledu a ohně si ze skutečné historie vypůjčila hodně prvků a událostí.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Magister_Peditum Skutečná historie. Jak řekl jednou Vondruška, to co víme o historii, je asi jako kdyby jednou za pár století rekonstruovali naši dobu jen ze zápisů z jednání v poslanecké sněmovně. Výseček, který ti řekne velmi málo o lidech jako takových. Ano, pokud jde o historii jako vědní obor, ten by neměl podléhat tendenčním výkladům. Ale pokud jde o beletrii, tam se nelze vyhnout osobnímu hodnocení (ono to tedy nejde ani v těch hodinách dějepisu, pokud má být dějepis pro děti a studenty zajímavý, a proto ti, co dokážou hodinu pojmout jako román mají mnohem větší úspěch co do vysvětlení látky než ti, co předkládají suchá data). A ostatně, seriózní práci s daty by mohl právě Jiráskovi závidět leckterý jeho kritik.
  • Ale tak oni ani historici neutrální nejsou. Jo, drží se faktů, ale bez jejich interpretace jsou pár set let stará fakta naprosto suchá a zajímavá leda tak pro opravdu úzký okruh historiků. Vůbec mi nevadí, že třeba o králích píšou, že byli kurevníci, odsoudili k smrti někoho nepohodlného nebo (a zdravíme velkého Karla) nechali proběhnout židovský pogrom. Klidně ať je to použité i v knížce nebo filmu (ale asi uznáš, že vyobrazit někoho z našich panovníků ve stylu Jindřicha VIII. v Tudorovcích by zdejší obecenstvo nerozdýchalo :)). Co by mi v knižce/filmu/seriálu vadilo, tak to by byl přístup "je stejná svině jako bavorský vévoda" nebo něco podobného. Připomeňte mi, proč bych se teda měla obtěžovat o tu bitvu v roce 1052 zajímat...
  • @flanker.27 Ano, to je samozřejmě pravda.

    @svoa00 Však proč by ti to mělo vadit? Pokud je to pravda a není to jen bezúčelné očerňování, tak proč ne, že? :-) Já bych klidně trochu zdrsnění našeho pohledu na minulost jen uvítal. Nemusíme se přeci neustále pasovat do role neviňátek, kterým ostatní jen ubližují. Mimochodem ztvárnění Jana Lucemburského se mi z celého filmu líbilo asi nejvíc. Klidně bych o něm samotném bral celý film.
    K tomu "je stejná svině jako bavorský vévoda" - to je právě to, co mi na starších filmech vadí. Ze Zikmunda udělali prakticky arcilotra, totéž z Habsburků. Jan z toho taky nevyšel nejlépe a totéž i Václav IV. Jen toho Karla si snad bez ohledu na politický režim stále idealizujeme. Proti ztvárnění někoho jako záporáka nic nemám, ale je dobré jeho motivace nějak vysvětlit a neudělat z něj jednorozměrnou obludu. Podívej se třeba na House of Cards, nebo konec konců i GoT, kde i tomu Tywinovi šlo fandit.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Magister_Peditum Tak třeba House of Cards je čistě pro mě špatný příklad (chápu, že jsem v menšině), právě proto, že mě naprosto nezajímá příběh o tom, jak si to několik větších nebo menšícgh sviní rozdává v boji o moc a v zásadě je jedno, kdo to vyhraje. Já osobně mám antihrdinů plné zuby už notnou řádku let, mě prostě nebaví.
  • @flanker.27 Souhlas, u HoC musím ocenit to že ty herecký výkony tam jsou super (jak Frank, tak Claire), ale já na to neměl žaludek od té chvíle co šoupnul tu holku pod vlak. Pak jsem dal ještě všechny zbylé série, a už jsem se na to vykašlal, protože tohle mi fakt leželo v žaludku...
  • Tak já zase filmů/seriálů s antihrdiny zas tolik neznám (když už, tak se většinou nakonec "polepší"), takže pro mě je to příjemná změna.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @sfik Přesně, já dal první a řek jsem hm, Kevin Spacey sice hraje skvěle a mám chuť na žebírka, ale bylo toho až až :)
  • @flanker.27 Tak to ještě žes přestal. Bistro se žebírky už odpravili taky :D
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.