Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
1120121123125126

Komentáře

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    https://waronfakes.com/civil/fake-russia-hinders-civilians-from-evacuating/
    Tady můžeme krásně vidět, jak pachatel usvědčí sám sebe. Rusové otevírá koridory jenom do Ruska, aby pak mohl Láda Putlerů tvrdit, jak se všichni snaží útect do té země zaslíbené a ne na ten západ, aby si na tom mohl přihřívat polívčičku. Připomeňte mi prosím, ten proud běženců, co během 2. světové války směřoval do Německa :twisted: Toliko tedy k tomu, kdo co sabotuje a střílí do civilistů.
    Mimochodem tohle je stránka, kterou založili Rusové aby vyvraceli Ukrajinské fake news, z toho hlediska je to velice zajímavý pramen.
  • Tyrion Lannister napsal(a):

    Co se týče zvěrstev, tak UPA pořád je pozadu za NKVD a Sovětskými válečnými zločiny, které dost často cílili na vlastní občany.

    Technicky vzato UPA (resp. OUN z které vzešla) má své "zářezy" také primárně na "vlastním" území. V očích Poláků bude rozdíl mezi volyňským a katyňským masakrem podobný jako rozdíl mezi Rusem a Ukrajincem. Ostatně polská podpora Ukrajině je daleko spíš odrazem dlouhodobé rivality s Ruskem než sounáležitosti s Ukrajinou. Jedna věc je oficiální stanovisko vlády, druhá historická paměť národa. Nebýt zrovna součástí západního bloku, tak už hrají s Putinem "Kdo bere Lvov".
    Tyrion Lannister napsal(a):

    A ostatně potom, co se dneska děje na Ukrajině začínám mít důvod, že možná UPA vzniklo z ne úplně nepochopitelných důvodů.

    Každá událost mívá své příčiny a vzájemné křivdy se (nejen v tomto případě) táhnou mnohem dál než jen k poslednímu konfliktu. Akorát je třeba být opatrný a nezaměňovat příčinu za následek. Ukrajina byla dost dlouho jakási "rohožka" ruské říše, o kterou si m.j. každý nezvaný host opucuval své špinavé boty, což po určité době přestane lidi bavit.
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Je to tam a operují s tím, jak příznivci Kremlu u nás a jinde, tak Čína ve svých vyjádřeních.

    Spíš ti příznivci. Rusko částečně také, byť imo víc, než si to zaslouží. Tím nechci snižovat hrozbu jaderných zbraní jako takovou.
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Aha takže invaze do Maďarska a Československa byla jenom další mírová mise. :twisted:

    Z jejich pohledu (a v geopolitické rovině) ano, u nás si o tom myslíme své. Maďarsko byl poražený stát, s kterým se přitom nezacházelo jako s Německem. Maďaři kupříkladu nebyli plošně odsunuti jako Němci, když už to bereme z našeho pohledu. Jejich kroky byly, řekněme.. neuvážené. Tím chci jen říct, že v případě Maďarska vidím i jiné argumenty než ryze geopolitické.

    Ještě k tématu sankcí a naší neschopnosti rozlišovat "my" a svět a tendence poštvávat si proti sobě každého, kdo nekřičí s námi, doporučuji sestřih z projevu pákistánského předsedy vlády. Všimněte si dvou věcí:
    1. Zmiňuje primárně EU, ačkoliv v otázce Ukrajiny je tato zcela ve vleku USA a jejich zájmů, což bylo všem jasné už v roce 2014. Akorát USA musí respektovat, zatímco kritikou EU neriskuje nic.
    2. Ačkoliv oficiální vyjádření Indie jsou mírnější, jeho názor sdílí i dost Indů. A tady už se bavíme o nějaké 1,5 miliardě lidí navíc k Číně.

  • @Ugla No jasně že Indové a Pakoši to využijí k politickým domácím bodům - nikdo jim nebude nic nařizovat. Taky mimochodem nenařizoval. Nemám absolutně problém, když EU bude v prosazování svých zájmů tvrdší. Západní prachy ostatně těmhle zemím nesmrdí, že jo. A teď těch prachů bude mnohem víc zapotřebí doma. Jestli jsou tyhle státy tak zkorumpované a blbé, že pak radši přijmou čínskou "pomoc" a obchodní nabídky, tak prosím, my většinou potřebujeme jenom jejich nerostné zdroje. Jejich uprchlíci ať pak jdou do Ruska. Západ přece nemá být světový policajt, ne? Ono totiž nejde na jednu stranu pohrdat západem a na druhou stranu se dovolat jeho humanismu a chtít, aby dotoval nebo na své území přijímal miliony a stamiliony cizinců, kdykoliv je v takové zemi nevyhnutelná krize.
  • svoa00 napsal(a):

    A teď těch prachů bude mnohem víc zapotřebí doma.

    Ale to je naprosto v pořádku! V tomhle jsem upřímně rád i za covid. Konečně jsme si totiž (snad) uvědomili, že nemusíme být ve všem závislí na Číně.
    Už jsem to zmiňoval jinde, ale já se třeba dost úporně snažím kupovat domácí výrobky, a kolikrát je problém najít něco, co nepochází z Říše středu. A tím teď nemyslím jen počítače a jejich komponenty. Stojí mě to čas i peníze, ale můžu si to dovolit a stojí mi to za to. A rozhodně nemíním dělat kázání někomu, kdo fakticky nemá možnost volby.
    Tohle je na delší rozbor, ale k udržení našich hodnot je nutná i určitá sociálně-ekonomická rovnováha, tj. něco, po čem si tu vytrvale šlapeme (a to ještě náš národ vykazuje enormní míru rezistence vůči "likvidaci" střední třídy a s ní související ztrátě vědomostí a dovedností). Každá péče a udržování něčeho stojí úsilí, to nejsou "vyhozené" prostředky. Včetně pomoci lidem z Ukrajiny. Prostě holt nebude na píčoviny.
    svoa00 napsal(a):

    ..my většinou potřebujeme jenom jejich nerostné zdroje.

    Docela důležitý detail.
    I tohle má (aspoň částečné) řešení, ale jeho podstatnou součástí je revize našeho stávajícího způsobu života, což lidi neradi. Recyklace recyklovatelného (ne jen papíru a plastů) a uvědomělé šetření energií. Dokud s ní budeme plýtvat, těžko to utáhneme sluncem, vodou a větrem. Ačkoliv je nás +- stejně a většina domácích spotřebičů i průmyslových technologií má zlomek spotřeby co dřív, celková spotřeba vytrvale roste. A energetická závislost zůstává.
    svoa00 napsal(a):

    Ono totiž nejde na jednu stranu pohrdat západem a na druhou stranu se dovolat jeho humanismu a chtít, aby dotoval nebo na své území přijímal miliony a stamiliony cizinců, kdykoliv je v takové zemi nevyhnutelná krize.

    Na názory druhých se můžeme vykašlat. Evropa nevyřeší vnější problémy přijímáním uprchlíků z jiných kontinentů. Teď tu navíc máme "svoje", což by v politické rovině měla být příležitost k sebereflexi na téma rozsah odpovědnosti. Stačí přestat zachraňovat/poučovat svět a pečovat důsledně o ten svůj koutek.
  • Je hezký to tu číst ty pro a proti. Vlastně.. jestli tomu rozumím dobře, při správné argumentaci jde v klidu obhájit i Mnichovská dohoda.. :)
  • upraveno 20. března 2022
    @Ugla Neřekla bych vykašlat. Ale v roce 2022 už uplynula dost dlouhá doba od dob kolonií, že by bylo lepší začít myslet jinak. Rozvojové země už dobře vědí, jak funguje západní společnost a nejsou to malé děti. Je normální instinkt chtít pomoct lidem v nebezpečí, ale nejde v každém konfliktu na světě nastavovat cecek. Západ se má starat hlavně o vyřešení konfliktů, ke kterým přispěl.

    No a z jiného soudku. Tolik ukrajinštiny jsem v Praze ještě neslyšela. Občas jsou to celé rodiny. Procházejí se po centru a nepůsobí zrovna jako vystresovaní lidé, co přijeli z válečné oblasti. Obávám se, že část z nich je prostě že západní Ukrajiny a přijeli sem zkusit štěstí. Nebo přijeli příbuzní těch Ukrajinců, co tu už žili. Trochu z nás dělají blbce. Na druhou stranu - pokud jsou s dětmi, tak jejich plán je skoro určitě v tom tady zakotvit a s tím žádný velký problém nemám. V Česku ale žijí dva miliony lidí od výplaty k výplatě, kterým bydlení a pár tisíc k dobru nikdo nezaplatí, a ti s tím problém mít budou. No, ta štědrost už každopádně brzy skončí a nově příchozí dostanou tak místo ve stanu.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @svoa00 Vzhledem k tomu, že je tady dlouhodobě přes tři sta tisíc neobsazených pracovních míst, tak bych se tolik nebál a i demograficky by to byla solidní vzpruha. ????

    A myslím, že integraci Ukrajinců, zvlášť dětí zvládneme lépe než Západ migranty v roce 2015.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    Integraci dětí zvládneme, problém je v prostorách a personálu. Kvůli slabším ročníkům se rušily školky a školy, sehnat pediatra je nadlidský úkol (snažím se sehnat pediatra pro klientku se třemi dětmi).

    Jestli ne/vypadají dostatečně vystresovaně je hrozně ošidné hodnotit. Minulý týden jsem se setkala se strašně milou pohodovou paní, pro kterou jsme hledaly oblečení pro její tři děti, aby se měly do čeho převléknout, než se jim vypere to, ve kterém přijely. Působila úplně v pohodě, hroutí se až děti spí, nebo když jí je hlídali u psychologické podpory poskytované hasiči.
  • @Krisa Jo, já to chápu, že jenom část lidí ti bude brečet na kamery a podobně. Navíc už jsem slyšela víckrát, že Ukrajinci prostě jsou silní. Bála bych se pomyslet, jak by si s v takové situaci vedli rozmazlení Němci, Francouzi, Italové, Španělé.

    @Achileus Tak ekonomové zmiňují, že výdaje na uprchlíky Česko ekonomicky neovlivní. Ekonomika bude mít určité problémy z jiných důvodů. Trochu bych ale klidnila nervozitu vyvolávanou médii. Většinu lidí to ovlivní tak, že jim kvůli inflaci reálná mzda klesne o několik procent. To je samozřejmě nepříjemné, ale je to skoro nic ve srovnání s tím, s čím se budou potýkat běžní Rusové. Ono ostatně není nereálné, že do Česka začne utíkat i mladá ruská střední třída, což by bylo trochu pikantní. K těm volným místům - částečně se samozřejmě zaplní, ale nečekej zázraky. Ti příchozí Ukrajinci mají různé kvalifikace a nebylo by ani záhodno je všechny dát na málo placené pozice, které by zaměstnavatel měl ohodnotit líp. Navíc jsou to opravdu často matky s dětmi, které půjdou do práce, ale nejdřív musí mít kam dát děti a to asi nepůjde hned (jak píše Krisa). Ale myslet si, že bezmála jedenáctimilionové Česko není schopné intergrovat nějakých 100-200 tisíc kompatibilních lidí by bylo úsměvné.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @svoa00 Tak ona Gaussova křivka funguje všude a i mezi Ukrajinci budou jak vděční lidé, tak nevděční vychcánci (setkali jsme se s oběma konci škály).
  • upraveno 22. března 2022
    Krisa napsal(a):

    @svoa00 Tak ona Gaussova křivka funguje všude a i mezi Ukrajinci budou jak vděční lidé, tak nevděční vychcánci (setkali jsme se s oběma konci škály).

    Absolutně pravda. Přijde mi naivní si myslet že to budou jen nějací rozedraní chudáci prosící o skývu chleba. U nás v práci máme ubytovaných cca 20 žen a 7 dětí. Z různých koutů Ukrajiny. Hlavně teda Charkov a Kyjev. Nejrůznější věk, povolání, povahy a očekávání. Jedna nám druhý den při příjezdu řekla že se chce oběsit, druhá si objednala masáž, že je unavená z cesty.. Spíš mě ale zaráží že stát se brání budování nějakého utečeneckého tábora, uprchlíky za nuzný peníz nažene do hotelu a dá od nich ruce pryč. Za cca 2 týdny se o ty ženský nikdo nezajímal a nám se dostalo odpovědi že "byly poučeny" co mají dělat a že až se nám nebudou hodit tak je máme vyhodit... Tak hold v rámci našeho zaměstnání suplujeme sociální služby, překládáme, voláme na žádosti o práci, vyplňujeme žádosti, bereme děti na ryby atd.
  • https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/valka-na-ukrajine-rusko-uprchlici-utek-intelektualove-vzdelani-produktivni-lide.A220321_172435_zahranicni_albe?zdroj=top

    Neříkala jsem to? V tuhle chvíli už asi 200 tisíc vzdělaných mladých lidí opustilo Rusko. No, země sousedící s Ruskem by měly být velmi opatrné a buď takové lidi poslat dál, nebo co nejrychlejši udělit nové občanství s tím, že dvojí občanství bude zakázané. Zvlášť Finsko by v případě, že by si vytvořilo početnější ruskou menšinu, mělo rychle rozmyslet připojení k NATO. Na druhou stranu Rusové jsou ke své zemi loajální a pokud se Rusko nějak vrátí do normálu, je slušná šance, že se budou chtít vrátit. Rusko naopak takové lidi potřebuje, pokud se nemá proměnit ve skanzen a pohonka Číny. V Rusku musí zůstat co nejvíc lidí, kteří budou řešit, proč se Rusko poškozuje a dělá za Čínu špinavou práci ohledně geopolitiky. A proč země s takovým potentiálem nebohatne a nechápe, že svoje zájmy daleko spíš prosadí obchodem a kulturními vazbami než tanky.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    sfik napsal(a):

    uprchlíky za nuzný peníz nažene do hotelu a dá od nich ruce pryč. Za cca 2 týdny se o ty ženský nikdo nezajímal a nám se dostalo odpovědi že "byly poučeny" co mají dělat a že až se nám nebudou hodit tak je máme vyhodit...

    Tohle je dost hrozný. Ono se celkově jede dost přes dobrovolnictví, což není dlouhodobě udržitelné, protože i dobrovolníci mají překvapivě nějaké limity a únava přibývá (když bylo málo dobrovolníků, tak se hranice nastavovaly blbě, teď už je to lepší, ale je otázkou,jak dlouho větší počet lidí vydrží).

    Sociální služby nejsou na takovéhle velké akce absolutně připravené díky dlouhodobému podfinancování a tím pádem i podstavy.
    Ale hodně organizací, tedy neziskovek, nějaké programy zahájilo. Třeba alespoň zaměřené na volný čas dětí, aby přišly na jiné myšlenky, některé i s hlídáním, aby si mámy mohly zajít na úřady.
    I pracáky mají oddělení speciálně pro Ukrajince, kde by jim mohli pomoci. Otázkou je jejich dostupnost.
  • https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/valka-na-ukrajine-osn-potravinovy-program-ceny-potravin.A220330_082227_eko-zahranicni_pitt

    Kde vůbec začít? Že OSN zase jenom něčím vyhrožuje vyspělému světu, místo aby něco skutečně vyřešila? Že Evropa nemá žádnou byť morální povinnost přijímat přivandrovalce kvůli každé krizi? Už se tu zase dostáváme k jádru problému. Afričani a Arabové mají klidně 3-5 dětí s tím, že bůh/Alláh se postará. Přičemž se za poslední století se masivně zvedla kvalita lékařské péče a naděje dožití. Alláh nebo bůh se nepostarají. Ale opět, je to jejich způsob života a jejich boj, následky jejich způsobu života a priorit za ně přece nemůže řešit někdo jiný. Je amorální používat demografii a migraci jako zbraň. Podotýkám, že je dost zemí v Africe i na Blízkém východě, kde můžou mít úrodu dvakrát do roka. OSN ať si trhne a Afrika a Blízký východ ať požádají o pomoc kamarády z Ruska a Číny.
  • upraveno 31. března 2022
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/online-valka-na-ukrajine-nejnovejsi-zpravy-idnes-cz.B1007797
    Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jarních odvodech do armády. K vojenské službě má být od 1. dubna do 15. července povoláno 134 500 občanů Ruské federace ve věku od 18 do 27 let, oznámila agentura TASS. Základní vojenská služba v Rusku trvá 12 měsíců.
    No já nevím, mentalitu Rusů opravdu nepobírám, jestli tohle - zároveň s nízkou morálkou těch, co už na Ukrajině jsou - dovolí. Je lhostejné, jestli by tam Kreml poslal všech těch eventuálních 130 tisíc branců (z říše snů), aby se na Ukrajině chovali jako vyhladovělí orkové. Kreml si vede svou a všichni ostatní, kdou kroutí hlavou nad tím, do jakých sraček se Rusko řítí, jsou letadlo, že. V červnu a červenci každopádně už nebudou mít snad ani dostatek vojenské techniky, stažení někde v Donbasu a pořád mlít něco o osvobození. Jaký výkvět moderní techniky předvedou 9. května na Rudém náměstí?
  • upraveno 1. dubna 2022
    @svoa00: to souvisí spíš s celkovou situací a napětím ve světě. U nás se debaty o tom, zda obnovit povinnou vojenskou službu vedou čas od času také, přičemž se nám do toho primárně z ekonomických důvodů moc nechce.

    Pokud někoho teď odvedeš, bude bojově použitelný nejdříve po čtvrt roce. Čerstvými odvedenci můžeš nouzově "flikovat" aktuální nedostatek živé síly, pokud se někde zoufale bráníš, ale to není tento případ.

    Ohledně nedostatku toho či onoho na ruské straně doporučuju vyhlédnout ven z naší mediální bubliny a podívat se třeba na množství humanitární pomoci, která směřuje z Ruska do různých oblastí Ukrajiny. Zatížit logistický řetězec potřebou zásobovat dalších byť pár desítek tisíc vojáků, kteří na rozdíl od místních nemají žádné vlastní zdroje, má smysl pouze ve chvíli, kdy je takových sil nutně zapotřebí.

    Na Donbasu se aktuálně schyluje k rozsáhlému střetnutí v oblastech Kramatorska a na ose Doněck-Záporoží, a i tam Rusové zatím spíš přeskupují stávající síly. Ukrajinci tam stahují od Dněpropetrovska (ponovu pouze Dněpr, stejně jako řeka) posily, aby zabránili obklíčení východní skupiny svých vojsk. Většina vojenských svodek v tuhle chvíli bude pozadu za realitou, protože informace z probíhajících manévrů ani jedna strana zveřejňovat nebude.
  • Tak abych to odlehčila... snad se nikdo neurazí, ale tyhle memy si nedělají srandu z války jako takové.

    image

    image

    image
  • Ten druhý znám, jednička a trojka jsou pro mě nové.
  • @svoa00 myslim že Němci jsou naopak nejvíc smutní z toho že Ukrajina rychle nepadla. Teď nemůžou dělat s tou ruskou verbeží byznys…
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 1. dubna 2022
    @Ugla
    Technicky vzato UPA (resp. OUN z které vzešla) má své "zářezy" také primárně na "vlastním" území. V očích Poláků bude rozdíl mezi volyňským a katyňským masakrem podobný jako rozdíl mezi Rusem a Ukrajincem. Ostatně polská podpora Ukrajině je daleko spíš odrazem dlouhodobé rivality s Ruskem než sounáležitosti s Ukrajinou. Jedna věc je oficiální stanovisko vlády, druhá historická paměť národa. Nebýt zrovna součástí západního bloku, tak už hrají s Putinem "Kdo bere Lvov".
    Tak samozřejmě nicméně asi shodneme, že undergroundová skupina nikdy nemohla operovat na takové průmyslové úrovni jako Stalinská vládnoucí administrativa, která navíc měla mnohem větší rozsah přes dva kontinenty.

    Co se Poláků týče, kdyby nebyly rybníky ryby by byly v prdeli se u nás říkávalo. Nebejt jaderných zbraní, tak Čína už hraje se západem hru kdo bere Vladivostok. Ostatně to že to jejich kamarádství má svoje meze ukazuje současné lámání chleba velice.
    Každá událost mívá své příčiny a vzájemné křivdy se (nejen v tomto případě) táhnou mnohem dál než jen k poslednímu konfliktu. Akorát je třeba být opatrný a nezaměňovat příčinu za následek. Ukrajina byla dost dlouho jakási "rohožka" ruské říše, o kterou si m.j. každý nezvaný host opucuval své špinavé boty, což po určité době přestane lidi bavit.
    Co se týče příčiny a následku záleží, jak daleko půjdeš do historie :P Ruská ahistorická propaganda dělající z celého národa bandu neútočných pacifistů, co rozhodně nikdy na nikoho neútočili a žádn é expanzivní tendence neměli je směšná. Rusko se od chvíle svého vzniku nepřestalo expandovat a je to svým způsobem poslední koloniální říše, která se nerozpadla. Ale tak chápu, když o tom netočili za minulého režimu Vinnetouvky, tak do obecného povědomí Ruské dobývání Sibiře nevstoupilo. A každá invaze ze západu vždycky přišla až po tom, co se Rusové na západě srali do něčeho do čeho neměli. A stupidní hrátky na Čingischána nebo Alexandra Makedonského taky přestanou člověka bavit ;)
    @Ugla
    Z jejich pohledu (a v geopolitické rovině) ano, u nás si o tom myslíme své. Maďarsko byl poražený stát, s kterým se přitom nezacházelo jako s Německem. Maďaři kupříkladu nebyli plošně odsunuti jako Němci, když už to bereme z našeho pohledu. Jejich kroky byly, řekněme.. neuvážené. Tím chci jen říct, že v případě Maďarska vidím i jiné argumenty než ryze geopolitické.
    Tak úplně nevím, jestli se s Maďarskem zacházelo líp. To že je nikdo nevyháněl ze Slovenska může být důvodem za a) Slovenské kontroverzní role během 2. světové b) Česky orientovanou vládu tohle nepálilo tolik jako Němci.

    Nemluvě o tom, že by záleželo zda poválečné Maďarsko srovnáváme s Východním či Západním Německem. Na západě si alespoň ušetřili ukradené hodinky a ženy odvedené do sexuálního otročince, tak jak to udělali v Budapešti. O Marshallově plánu a životní úrovni nemluvě.

    Každopádně nezáleží na tom, jakou výmluvu Kreml tenkrát používal. Pointa zůstává, že Východní blok si co se týče zahraničních intervencí během Studené války nemá se Západem co vyčítat.
    :twisted:
  • upraveno 2. dubna 2022
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Ostatně to že to jejich kamarádství má svoje meze ukazuje současné lámání chleba velice.

    Teď si nejsem jistý, koho myslíš. Čína a Rusko určitě nejsou kamarádi. Jsou to sousedé a v kontextu geopolitiky rivalové, kteří se ale dokážou respektovat. Podobně jako USA a SSSR během studené války. Láska ani kamarádství fakt nejsou povinné.
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Rusko se od chvíle svého vzniku nepřestalo expandovat a je to svým způsobem poslední koloniální říše, která se nerozpadla. Ale tak chápu, když o tom netočili za minulého režimu Vinnetouvky, tak do obecného povědomí Ruské dobývání Sibiře nevstoupilo.

    Je o tom vynikající kniha, "Jurij Semjonov: Dobývání Sibiře", už jsem ji tuším kdysi zmiňoval v Kecálišti. Měl jsem ji půjčenou od kolegy z práce, a vzhledem k žalostnému stavu vazby jsem využil situace a celou ji naskenoval, než jsem ji nechal převázat a vrátil. Výsledek jsem protáhl OCRkem a strávil další týden korekturami (prvorepubliková čeština se od té současné přece jen dost liší). Od té doby (rok 2009) ji mám na disku jako wordovské soubory a každou zimu si říkám, že už si konečně najdu čas, doplním do textu obrázky a nějak to uzavřu.
    Tyrion Lannister napsal(a):


    A každá invaze ze západu vždycky přišla až po tom, co se Rusové na západě srali do něčeho do čeho neměli. A stupidní hrátky na Čingischána nebo Alexandra Makedonského taky přestanou člověka bavit ;)

    Ke střetům států a kultur dochází neustále. Snažit se prezentovat jednu stranu jako permanentního agresora je projevem ideologické zaslepenosti. Jak jsi sám psal, ke každé konfrontaci můžeš najít příčiny, záleží jak hluboko do minulosti sáhneš. Invaze do Ruska vypadaly typicky tak, že jeden stát získal v Evropě navrch, a ve chvíli, kdy už tu neměl reálnou opozici, šel to zkoušet dál na východ.

    Napoleonova Francie ani hitlerovské Německo nejsou produktem ruského vměšování do vnitřních záležitostí těchto států. U toho Německa lze říct, že jednou z příčin byly přílišné represe ze strany vítězných mocností 1. sv. války, ze které ovšem Rusko jaksi "vypadlo" vzhledem k jisté revoluci a následným vniřním bojům.
    Tyrion Lannister napsal(a):

    Co se Poláků týče, kdyby nebyly rybníky ryby by byly v prdeli se u nás říkávalo.

    Nevím jak u vás a jaké ryby, ale já raději ověřoval naši hranici na Těšínsku, jak už jsem psal někdy před týdnem flankerovi v PM ;-)
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Ugla T
    eď si nejsem jistý, koho myslíš. Čína a Rusko určitě nejsou kamarádi. Jsou to sousedé a v kontextu geopolitiky rivalové, kteří se ale dokážou respektovat. Podobně jako USA a SSSR během studené války. Láska ani kamarádství fakt nejsou povinné.
    Já si nevzpomínám, že by SSSR a USA někdy deklarovali přátelství na svých Olympijských hrách. Vztahy byli vždy otevřeně nepřátelské jak McArthismus a Stalinismus po válce ukázal. Takže to se opravdu nedá srovnávat.
    Je o tom vynikající kniha, "Jurij Semjonov: Dobývání Sibiře", už jsem ji tuším kdysi zmiňoval v Kecálišti. Měl jsem ji půjčenou od kolegy z práce, a vzhledem k žalostnému stavu vazby jsem využil situace a celou ji naskenoval, než jsem ji nechal převázat a vrátil. Výsledek jsem protáhl OCRkem a strávil další týden korekturami (prvorepubliková čeština se od té současné přece jen dost liší). Od té doby (rok 2009) ji mám na disku jako wordovské soubory a každou zimu si říkám, že už si konečně najdu čas, doplním do textu obrázky a nějak to uzavřu.
    Velice rád přečtu.
    Ke střetům států a kultur dochází neustále. Snažit se prezentovat jednu stranu jako permanentního agresora je projevem ideologické zaslepenosti. Jak jsi sám psal, ke každé konfrontaci můžeš najít příčiny, záleží jak hluboko do minulosti sáhneš. Invaze do Ruska vypadaly typicky tak, že jeden stát získal v Evropě navrch, a ve chvíli, kdy už tu neměl reálnou opozici, šel to zkoušet dál na východ.
    Tak já nemám problém s výkladem, že ke střetům států a kultur dochází neustále. Mám problém s tím, když někdo prezentuje USA jako absolutní imperialistické zlo a Rusko nevinné chudáčky a to se bohužel speciálně v našich končinách děje neustále. Obě jsou to mocnosti, které jsou mocichtivé a jedna mi nepřijde lepší než druhá.

    Jeden stát vždycky získal na vrch, ale to neznamená, že Rusko nezkoušelo expandovat na západ, což daný stát pak využil jako vhodnou záminku.
    Napoleonova Francie ani hitlerovské Německo nejsou produktem ruského vměšování do vnitřních záležitostí těchto států. U toho Německa lze říct, že jednou z příčin byly přílišné represe ze strany vítězných mocností 1. sv. války, ze které ovšem Rusko jaksi "vypadlo" vzhledem k jisté revoluci a následným vniřním bojům.
    Tak nějaké vměšování tam rozhodně bylo vzhledem k tomu, že Suvorov pomáhal v Itálském tažení a Rusko se zapojilo do revolučních válek, které rozhodně předcházeli několik let Napoleonovu tažení do Ruska. ;-) Co bylo příčinou a co bylo následkem: :P

    Německá invaze do Sovětského svazu je nepochybně výsledkem vměšování se do vnitřních záležitostí státu konkrétně Polska. Je samozřejmě otázka, jak by to vypadalo, kdyby k tomu ze strany Rusů nedošlo, ale je nezpochybnitelné, že každý z 20 milionů Rusů, co umřeli při invazi jde na vrub Stalinovi a jeho paktování se s Hitlerem. Tančili s ďáblem a pak se divili že hudba přestal hrát. V ten samý den co invaze začala ze Svazu přijel poslední vlak surovin do Německa. Nebudu mluvit o tom, že tu invazi Stalin krom toho, že dlouho nevěřil, že vůbec začala Adolfovi masivně ulehčil tím, že si vystřílel většinu důstojnického sboru. Ruská tradice která je stále dodržována jsou li pravdivé některé zprávy, které dostáváme nyní.
    Nevím jak u vás a jaké ryby, ale já raději ověřoval naši hranici na Těšínsku, jak už jsem psal někdy před týdnem flankerovi v PM
    Ty si klidně ověřuj Těšínsko postav si tam stan, mne zajímá, jaká mrazivá stabilizace společnosti přichází z Hradu a kdo vlastní Slávii
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komu-patri-fotbalova-slavia-tvrdik-vysvetlil-jak-je-to-s-akcionari-89149

    Ale tak to je typické ruské myšlení. Řešíme minulost, ale hlavně, že Číňanům rozprodáme všechno. Vskutku perfektní ukázka, že pěnězmi se dobude více než zbraněmi :P :twisted:
  • https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vyzva-ministerstvo-zahranici-diplomate-zeneva.A220402_083523_zahranicni_pukk

    Hmm, takhle Rusko dělá diplomacii a pak se diví, že nemají spojence, co pro ně hnou brvou (a vzhledem k tomu, kam Rusko politicky a ekonomicky míří, bude i jejich zastánců pořád míň). Nepředpokládám, že ministerstvo zahraničí čekalo jinou reakci, tak naivní nejsou. Co takhle aspoň konečně konfiskovat pozemky ve Stromovce? Beztak se nějak zapomnělo, že čeští daňoví poplatníci zaplatili miliardu za ruskou záškodnickou činnost ve Vrbeticich.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
  • upraveno 3. dubna 2022
    Jsem si jistá, že to byli neonacisté, co potřebovali osvobodit. Nebo chystali chemický útok na Rusko. Nebo tak. Jasně, Rusům jde tolik o civilisty, že je odváží z Mariopulu do Ruska. Mám za to, že to dělají jenom proto, aby si mohli propagandisticky kasat trika svým humanismem. Budou teď odvážet i vděčné civilisty z Donbasu. Jako by to snad nebylo Rusko, kdo je dostal do takové situace. Mimochodem, skoro určitě je pravda že Rusko teď bude bojovat o východ Ukrajiny, aby mohl tatíček Putin 9. května předvést nějaké úspěchy. Jo, a ruské ministerstvo zahraničí je zase ukřivděné a připomíná nevděčnému Česku osvobození Rudou armádou. Začínám mít za to, že to není propaganda a že pravdu o osvobození Československa opravdu neznají. Je to hrozně depresivní. Ukrajina bude masivně poškozená demograficky i materiálně. Rusko je ale minimálně na desetiletí ztracená země s typickým pocitem křivdy a nedostatkem sebereflexe, kterou k ještě horšímu změní budoucí zaměření na Čínu.
  • @svoa00 ale kdepak, udělali to členové jednotky Azov, aby to hodili na nebohé ruské hošky, kteří na Ukrajině dělají jen dobro.
  • upraveno 3. dubna 2022
    svoa00 napsal(a):

    Začínám mít za to, že to není propaganda a že pravdu o osvobození Československa opravdu neznají.

    A můžeš tu, prosím, napsat, co je ta tvoje pravda o osvobození Československa?

    A ano, případ Buča je minimálně zčásti dílo propagandy. Na videu z 31.3. ukrajinský starosta města radostně oslavuje svoji armádu a osvobození města (Rusové jej skutečně opustili v rámci stažení svých sil z celé Kyjevské oblasti), provolává slávu Ukrajině a ani slůvkem nezmiňuje takový "detail", jako že by v ulicích města ležela těla obětí. Že by mu to v euforii z vítězství uniklo?

    Načež 2. 4. najednou leží mrtvoly v ulicích. Některé si, pravda, pro průjezdu auta s kamerou sedají, protože komparzu někdo opomněl sdělit, že kamera snímá i zpětné zrcátko, případně hýbou rukou, ale hlavně že máme další srdceryvnou reportáž o zvěrstvech agresora.

    Pozor, tím netvrdím, že tam oběti nejsou, a už vůbec nehodlám soudit, kdo je má na svědomí.

    @sfik: Asi by mě těžko někdo obvinil ze sympatií k hochům z Azovu, ale ti jsou teď většinově soustředěni jinde. Nějaká "poměrně" rozumná vysvětlení existují (zatím bez silnějších důkazů), ale na to je třeba být trochu kritický a sledovat i zdroje, které se nesnaží za každou cenu obhajovat konkrétní světonázor.

  • upraveno 3. dubna 2022
    @Ugla Eh, mám takový záhadný dojem, že tvůj problém je v tom, že tvoje jiné zdroje jsou taky tendenční, ale ty je tak nevidíš. Mě je úplně jedno, jestli Ukrajinci to barbarství Rusů nafukují. Chovají se prokazatelně otřesně a především tam nemají co dělat. No je zajímavé, že teda v tom hraní na mrtvoly jsou zapojení i všichni zahraniční novináři, že.

    Pravda o osvobození Československa? Jako třeba trvání Stalina na tom, že Protektorát bude osvobozovat Rudá armáda, načež v době Pražského povstání Amíci čekali v Plzni? Znásilňování a rabování Rudé armády, o čemž se pak nesmělo mluvit? Česko ale je nedůležitý poskok Američanů (tyhle ruské poznámky jenom potvrzují, jak nás v době komunismu viděli), tak proč se o to zajímat. Vzhledem k tomu, že to byl jenom propagandistický tah, bychom byli jenom rádi, kdyby Rudá armáda nikdy nepřekročila české hranice, soudruzi.
  • upraveno 4. dubna 2022
    @svoa00: Oni Rusové zpochybňovali přítomnost Američanů v Plzni? Vždyť se s nimi na té demarkační linii předem domluvili. Americká armáda by bývala mohla Prahu osvobodit o několik dní dříve, ale museli by postup společně koordinovat. Určitě by to výrazně snížilo ztráty během Pražského povstání, ale obávám se, že v tu chvíli (již po pádu Berlína) a v kontextu celkových ztrát to nepovažovali za až tak podstatné.

    Jinak osvobození Prahy bylo sice důležité politicky (šlo o poslední hlavní město stále ovládané Němci), ale z vojenského hlediska tu proběhly daleko rozsáhlejší operace s řádově větší účastí i ztrátami, jako osvobození Ostravy, boje na brněnském směru či Vysočině.
    svoa00 napsal(a):

    ..že tvoje jiné zdroje jsou taky tendenční, ale ty je tak nevidíš.

    Proč myslíš? Samozřejmě, že většina zdrojů je tendenčních. Mimochodem, našel jsem odkaz, kde tvrdí, že to "ruské" video výše je podvrh.

    EDIT: Po shlédnutí dalších videí se zdá, že ta "zvedající se ruka" může být jen kapka vody na skle, ten člověk zvedající se na nohy ve zpětném zrcátku optický klam rozhodně není (komu živému by se chtělo "zbytečně" ležet na mokré zemi). V těch videích na twitteru je již obraz vpravo oříznut, takže zpětné zrcátko nezabírá.

    Tak či onak, je to pořád jenom část skládačky, pokud někdo tvrdí, že počty obětí lezou do stovek..
    svoa00 napsal(a):

    Mě je úplně jedno, jestli Ukrajinci to barbarství Rusů nafukují.

    Počet by z morálního hlediska neměl hrát roli. Ale s důvěryhodností to souvisí. Jako příklad můžu použít porodnici v Mariupolu. Na to, co se snažila ukrajinská strana tvrdit (rozbombardovaná nemocnice v plném provozu), není stopáž zahrnující dvě mámy a jeden záchranný tým dostatečná. Když někdo napíše, že při útoku na porodnici byly zraněny dvě rodičky, tak je síla důkazů úměrná síle tvrzení. Nebo činoherní divadlo a bomby padající všude kolem. Nikoliv. Pokud tam něco spadlo, tak to trefilo přímo tu budovu, žádné "kolem" se nekoná.
    svoa00 napsal(a):

    Chovají se prokazatelně otřesně a především tam nemají co dělat.

    Nemají tam co dělat? Možná (oni si to zjevně nemyslí), ale považovat něco za prokázané po 1-2 dnech šetření, pokud nějaké vůbec proběhlo? Celkově mám problém se zdroji, které považují věci za vyřízené, sotva se usadí prach. Nedělám si iluze, že lze za války provést podrobné šetření, natož nestranné, když jsou přítomny akorát ty dvě bojující strany.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.