FC NEVADA DRAGONS
diskusia o atraktivite futbalu, o tankistoch v bráne, o dnešnom derby Arsenal vs Chelsea a mnoho iného.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Vypadá to, že zde ještě nevlastníš účet. Pokud se chceš zapojit do diskuze, klikni na jedno ze dvou tlačítek níže.
Komentáře
Taky jsem se chtěla naučit skoky rozeznávat a když jsem marně hledala "tulup" tak jsem objevila, že se jedná o toe loop.
Mimochodem bacha na Rittberger. V Evropě se stále používá Rittberger (narozdíl od toho odpíchnutého, kde už se všeobecně přešlo na Toe loop), ale v mezinárodní terminologii se říká "Loop". Tak ho uvidíš i ve score boxu jako "L".
Rozeznávání skoků není zas tak těžké jak jsem si myslel, než jsem se do toho pustil, jakmile člověk pochopí princip o co jde, jde to celkem snadno.
Dokonce s pádem při prvním čtverném Salchowu překonala hranici 100 bodů za technickou známku ve volné jízdě, což dosahují jen velmi nemnozí muži. A v ženách je to bezkonkurenční známka. pro zajímavost, špičková bruslařky s dobrou technikou s trojnými skoky se obvykle pohybují v technické známce někde mezi 70 a 80 body. S maximálně trojnými skoky a bez trojného axelu dokázala trvale překračovat 80bodobou hranici jen Alina Zagitovová, jejíž technická známka se obvykle pohybuje mezi 80-83 body (a bude zajímavé, zda nakonec čtverný skok zařadí po příkladu svých týmových kolegyň). Přes 80 se jinak s "běžným obsahem" dostala už jen Medvěděvová a to jen jednou v troce 2017. Několik dalších na překročení 80 bodů potřebovalo alespoň trojitý axel (Japonka Kihira a Ruska Tuktamyševová) anebo už čtverný skok (juniorky Ruska Kamila Valieva a Američanka Alisa Liu). Přes 90 se kromě Trusovové dosud dostala jen její stejně stará (stejně mladá :) ) týmová kolegyně Anna Ščerbakovová).
Každopádně známky za komponenty (nepřesně stále ještě označované za "umělecký dojem") už v ženské kategorii nestačí, protože mohou být maximálně 80 bodů, což při 90 a 100bodových známkách za techniku už je málo. Dá se čekat, že se známky za komponenty zvýší na 100 jako u mužů aby obě složky měly stejnou váhu. Před 16 lety, když se zaváděl tento nový systém hodnocení, zkrátka celkem logicky nikdo nemohl čekat, jak moc se za pouhých 16 let ženské krasobruslení posune (tehdy byly známky mírně přes 60 za techniku výjimečné a 80 bylo něco jako zlatý grál někde v daleké budoucnosti).
A nejlepší skladbou celého shitseriálu rozhodně zabodovala :applause:
Nebudu zabíhat do detailů, jen základ (popisuji pro singly, ale v tancích a sportovních dvojicích to s obměnami funguje stejně):
Základem je krátký program a volná jízda, každá tato část má pravidla o tom, kolik prvků se do něj může zařadit. Např. do volného programu může krasobruslař - v mužské i ženské kategorii - zařadit maximálně sedm skokových prvků, z toho čtyři samostatné skoky a tři kombinace, přičemž maximální počet skoků je 11. Tj. obvykle čtyři samostatné skoky, plus dvě kombinace po dvou skocích a jedna kombinace po třech skocích. Jsou pravidla kolik skoků je možné opakovat (tj. mít jich více v jednom programu), ale to teď není důležité.
Skóre za program (TSS - total segment score) se skládá ze dvou částí:
- technické skóre (TES - technical elements score),
- programové komponenty (PCS - program components score).
TES je součtem skóre za všechny technické prvky (elementy), které krasobruslař v programu předvede - skoky, piruety, kroková sekvence a choreografická sekvence. Každý prvek má svou základní hodnotu (base value, BV), dejme tomu trojný Salchow má BV 4.3 bodu. Podle toho, jak bruslař/ka tento prvek provede, může za něj dostat od rozhodčích hodnoty od +5 do -5, přičemž každý jeden bod odpovídá 10 % základní hodnoty prvku. Takže dejme tomu skočí tento trojný Salchow tak, že dostane od všech rozhodčích +3. 30 % ze 4.3 je 1.29, takže za celý element dostane 4.3+1.29=5.59 bodu (kdyby skočil špatně a dostal záporné hodnocení, tak se příslušná hodnota naopak odečte). A takhle se sečtou body za všechny technické prvky a výsledkem je celkové TES.
Aby nebylo krasobruslení pouhým předváděním jednotlivých technických prvků, ale krasobruslaři skutečně předvedli kompletní ucelený program, existuje druhá sada známek, tedy komponenty - PCS (nesprávně občas označované jako skóre za "umělecký dojem", ale umění je zde jen částí celku). V těch existuje pět podkategorií, nebudu je popisovat, ale v každé kategorii může bruslař dostat skóre od 0 do 10 bodů (s intervalem 0.25 bodu). Kdyby teoreticky ve všech pěti kategoriích krasobruslař dostal maximum 10 bodů, dávalo by to v součtu 50 bodů, proto existuje ještě "faktor", tj. násobitel, kterým se celkový součet násobí. A ten se liší podle krátkého a volného programu a podle kategorie (muži, ženy páry a tanec). Tak např. muži mají pro volnou jízdu faktor 2, takže 50x2=100, tedy za komponenty může dostat muž maximálně 100 bodů. Ženy mají faktor "jen" 1.6, tzn. 50x1.6=80, takže mohou za komponenty dostat ve volné jízdě maximálně 80 bodů.
To, o čem jsem mluvil předtím je, že takhle to bylo nastaveno v roce 2003, kdy se tento systém zavedl namísto starého "šestkového systému". Smyslem bylo, aby skóre za techniku i komponenty mělo přibližně stejnou váhu. A tehdy se počítalo, že za techniku bude ve volné jízdě přibližné maximum tak 100 pro muže a 80 pro ženy, přičemž to dlouho platilo, minimálně v ženách. Ještě v roce 2014 vyhrála mistrovství světa Japonka Mao Asada, která v technice dostala skóre 65.27 a v komponentech 72.76. Jenže v posledních cca 3 letech došlo k obrovskému posunu a nově nastupující seniorky mají tak obtížné programy, které v tom roce 2003 nikoho ani nenapadly že by v ženské kategorii byly možné, takže váha toho technického skóre začíná výrazně dominovat nad tou druhou, a včera Saša jako první žena vůbec překročila stobodovou hranici (roste to i u mužů, např. Američan Nathan Chen na letošním mistrovství světa dojel se skóre 121.24, čili o 21 víc než je maximum v druhé známce, ale tam to lidi tolik netrápí :) ).
Tak, snad je to srozumitelné a ne zbytečně dlouhé.
Podotýkám, že i když Saša vypadá vyloženě jako atletka a Anna vedle ní jako křehká princezna, tak obě dostávají na tréninku stejný záhul a technická obtížnost jejich programů (a tím i jejich technická dovednost) je téměř stejná.
(Ugla možná nebude souhlasit :twisted: )
P. S. Na profilovce je mi asi tak 22, takže to už dneska musím vypadat fakt hrozně. :twisted:
To je asi jako když jeden kanoista po získání bronzové medaile na ME do 23 let na C4 prohlásil, že kdyby jeli rychleji, mohli i vyhrát. Na to se prostě nedá nic říci :-P
1. miesto- Anna Ščerbakovová
Krátky program
Voľný program
2. miesto- Kamila Valijeva
Krátky program
Voľný program
3. miesto- Alexandra Trusovová
Krátky program
Voľný program
Poslední skupina volných jízd byla neskutečná. Napřed Saša s konečně čistými dvěma čtvernými Lutzy, pak Kamila s úchvatným Bolerem a dvěma čtvernými toeloopy a když to vypadalo, že lepší to být už nemůže, všechno trumfla Anička, po zápalu plic a s nedostatkem tréninku zajede neskutečnou jízdu se čtverným Lutzem a Flipem, dalšími sedmi trojnými skoky, všemi piruetami a krokovkou na levelu 4 v úžasném balení. A to jí celý tým i rodiče až do rozbruslení přemlouvali, aby odstoupila...
Aby to bylo úplné, po nich ještě přišla Darja, která sice na rozdíl od těchto tří nemá čtverné skoky (pracuje ovšem na trojném Axelu), takže v technických bodech zaostala a skončila čtvrtá, ale s jízdou, která by v kterékoli jiné zemi, s výjimkou Japonska, znamenala zlato (v Japonsku stříbro díky Rice Kihiře, která jediná se může jakž takž s nejlepšími Ruskami měřit).
Krátké programy žen:
Volné jízdy žen:
A trenérka Eteri Tutberidze opět potvrdila svou dominanci (nad čímž spousta lidí skřípe a bude dlouho skřípat zuby :) ), když z prvních pěti míst zabrala čtyři a to ještě Sašu, které skončila třetí, trénovala až do května 2020 :)