Hra o trůny 1x10 - Oheň a krev
Připomínám, že u diskuzí k těmto článkům o epizodách je nutné všechny spoilery označovat speciálním tagem. Díky za ohleduplnost. V ostatních diskuzích naopak varuji, že si na spoilery nehrajeme.
Název epizody: Oheň a krev
Režie: Alan Taylor
Scénář: David Benioff & D.B. Weiss
Číst celý článek zde
Název epizody: Oheň a krev
Režie: Alan Taylor
Scénář: David Benioff & D.B. Weiss
Číst celý článek zde
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
@montezuma: To je Lockwood pro D&D, ne? Jsou to vesměs obrázky z Draconomiconu, nevím, jestli je dělal všechny.
Recap 1. část
Musím začít již v deváté epizodě, respektive v jejím závěru. Když tam Neda přivedli, tvářila se Sansa, tak hrdě a spokojeně, že vyprosila taťkovi milost... Naivka. Nicméně jsem doufal, že Joff nebude taková trubka. Myslím, že jak se zatím chová, mohl by reálně navázat na pověst šíleného krále, protože poprava Neda byla tou nejhloupější a asi i nejšílenější věcí, jakou mohl udělat. Divím se především Cersei, že tohle dopustila. Joff evidentně není ve věku, kdy je zralý na vládnutí. Přišlo mi to, že jednou byl Joff korunován a najednou jsou z něj všichni posraní až za ušima... Docela rád bych viděl Tywina v králově přístavišti po desáté epizodě :-) Ten by asi byl jediný, kdo by toho žlutovlasého fracka dokázal srovnat do latě. Každopádně při vyřčení věty "Give me his head" mi šel mráz po zádech. Docela zajímavé je, jak se ser Illyn (kat) vždy tváří před vykonáním trestu. Asi bych to nazval absolutním zamračením/nasráním.
Konečně se vyjasnily sny Brana. Dalo by se to nazvat proroctvím (?) ve snu, navíc sdíleným (Rickon). Je to poměrně zvláštní, ale koneckonců seriál je fantasy, tak proč ne, že? Je zajímavé, že Bran ukazuje Oše, kde viděl Otce a když mu Rickon řekne, že hledá otce, že ho tam viděl, tak se mu to Bran snaží vyvrátit... Zlovlk v katakombách byl výborný a ještě lépe to dokresloval jemný hlásek malého Rickona. Když pak venku potkají Luwina, jak čte zprávu z králova přístaviště, přišel mi ten moment ohromně silný.
Scéna Marilliona (je to on, co byl s výpravou na orlí hnízdo?) a jeho písnička pak evidentně má ukázat, jaká svině roste z Joffreyho. Mimochodem ta písnička je skvělá, pořád jí mám v uších, škoda, že jí nedali na soundtrack :-D. Když jsem tu scénu viděl, napadlo mě, že Joffrey nemůže skončit dobře. Zatím zemřeli Jon Arryn, Ned, Robert, Viserys, Drogo a další méně významné postavy. Jen z Lannisterů zatím nezařval nikdo a myslím, že už je docela na čase :-) Pokud nezabijí Jaimeho v táboře Robba, čekám, že Joff je další na řadě (přijde mi to nejpravděpodobnější). Někdo se proti němu určitě postaví. Nevěřím, že takovej šmejd by mohl žít dlouho.Mimochodem ser Illyn má pěkné kombinačky :-D Vystihnout postavu Joffreyho celkově asi jde jedním slovem (ponechám na vás). Nepřišel jsem na to, co má z trápení Sansy, snad jen čiré potěšení, což by asi odpovídalo jeho dosavadnímu vykreslení. Výtečný moment je, když Joff slibuje Sanse hlavu Robba a ona mu nečekaně odpoví a doplní i úžasný pohled. To je snad poprvé v celé sérii, kdy se zachovala ne jako naivní puberťačka. Myslím, že skvěle zahráno, stejně jako následná scénka na mostku. Asi ale holka měla být rychlejší. Joffrey si evidentně neuvědomil, co chtěla udělat. Tak hloupý ale přece být nemůže, ne? Pardon, vlastně může... Zvláštní je, když ser Meryn profackuje Sansu. I přes jeho evidentní zanícení ani nespadne na kolena. Rytíř jeho postavy by jí podle mě s tímto zanícením minimálně měl poslat do kolen... Ale to je detail.
Robb i Cat nesli zprávu o smrti Neda dost těžce, což je evidentní. Zajímavé bylo, že když pak Cat objala Robba, smutek jí zmizel z obličeje a najednou z ní čišela čistá nenávist. Mimochodem ty scény, kdy Robb mlátí do stromu a pak se objímají s Cat (we will kill ´em all) má úžesné večerní světlo. Provolání Robba králem severu je výtečné, má to solidní atmosféru. Asi bych tomu neměl co vytknout, byť se tu objevily hlasy zklamání z této scény. Docela by mě zajímaly konkrétní názory, jak by si to lidé představovali... Říkal jsem si, proč šla Cat za Jaimem, asi ho chtěla umlátit a ulevit tak své nenávisti. Myslím, že tím kamenem, co si vzala do ruky, by mu urazila hlavu raz dva. Překvapilo mne, že Jaime ví o popravě Neda. Dozvěděl se to snad z řečí vojáků? Poměrně zvláštní moment byl, když se Jaime přiznal, že shodil Brana (důvod ale nepřiznal). Čekal jsem, že Cat mu pak udělá z hlavy fašírku, ale zřejmě dokázala ovládnout nenávist. Asi není tak hloupá a ví, že ho budou potřebovat. Tady připojím momentku, kdy byl Lancel v posteli Cersei. Ten jouda je fakt směšný. Mimochodem to Lannisterové takhle jebou mezi sebou pravidelně?
Moc pěkná scéna je ve stanu Tywina. Mocný Tywin se snaží zakrýt rozčilení nad zajetím Jaimeho. Nebo nad tím, jak udatné má syny. Jednoho nejprve zajme ta Starkovic ženská, pak i horské kmeny (tady musím ale podotknout, že včera jsem dočetl první polovinu Hry o trůny a v poslední kapitole jsem se dozvěděl, že Tyrion se nechal "zajmout" horskými úmyslně) a druhého zelenáč Robb. Překvapil mne hlavní štáb Lannisterů. Jeden mluví o míru, druhý o návratu do sídla Lannisterů... Se nedivím, že byl Tywin vytočený. Jediný Tyrion dokázal pěkně vystihnout jejich situaci. Moc pěkná pak byla scénka se džbánkem vína a Tywinovo "Madness and stupidity" podle mě přesně vystihuje konání Joffreyho. Mimochodem zmínění, že Stannis a Renly vytáhli proti Lannisterům dává do druhé série pěkný potenciál :-) Co mě překvapilo, že mocný Tywin přiznal, že se mýlil. Naopak mě nepřekvapilo, že poslal někoho, aby zkrotil Joffreyho a Cersei. Někde jsem tuším četl, že Tywin už funkci pobočníka vykonával tuším pro posledního Targaryena? A pavouk Varys už tehdy byl v malé radě, stejně jako Pycelle. Tedy je zná. Stručné Tyrionovo "hlavy, kopí, hradby" mě pobavilo. Velmi zajímavý moment pak byl, když Tywin zdůvodnil Tyrionovi, proč bude pobočníkem. "Ty jsi můj syn" je asi největší pocta, jakou mohl Tywin říct Tyrionovi. Akorát jsem nepochopil, proč mu zakázal vzít si Šae s sebou do králova přístaviště. Celkově mi Šae přijde divná, na děvku až nečekaně uvědomělá a velmi nečekaně drzá. S podivem je, že když Tyrion řekl, že ji Tywin označil za děvku, cítila se uražená. To je dost divné. No a že se pak odvážil Tyrion udělat vzdor vůči Tywinovi, to mě ani nepřekvapilo. Kdo jiný by si to dovolil?
Scény v králově přístavišti asi měly jen dokreslit situaci u dvora. Přetvařují se všichni a i ti, kteří nevypadají nebezpečně, mohou být velmi nebezpeční. Závěrečné nahrbení Pycelle bylo moc pěkné. Přemýšlel jsem, jestli se Malíček, když tak hypnotizuje trůn, opravdu vidí na něm sedět. Jeho odpověď na otázku Varyse je docela hustá (je těžké klanět se bez hlav). Velké ambice a žádná morálka. Přesně dokreslená povaha Malíčka. Pak se nám osvětlilo, proč Varys nechce na trůn. Králové přicházejí a odcházejí, našeptávající pavouk ovšem zůstává. Těžko říct, jestli se Malíček s Varysem opravdu obdivují, spíše se mají před tím druhým na pozoru. Každopádně dost vypovídající je i hláška "hrajeme naše role". A jen dovětek k odjezdu Yorena z králova přístaviště. Objevil se tam opět bastard Roberta, jmenuje se tuším Gendry (?). Vypadá to, že ten kluk bude správňák a jeho připomenutí naznačuje, že bude i ve druhé sérii (domněnka).
Linie Dany tentokrát byla taková zvláštní. Jak je možné, že podle popisu byl její syn Rhaego drak? Mirri maz Duur mi přišla celkově divná. Evidentně konala svou pomstu, jak ostatní Dany varovali, ale tvářila se naprosto klidně. Stejně jako když prozradila Dany, kdy se Drogo dá dohromady. Když pak říká Dany, proč takto jednala, je to vlastně obžaloba válečného tažení Dothraků a zřejmě i celého válčení. Ospravedlňuje své konání (Rhaego neosedlá svět, nevypálí města). Její proslov má i solidní filozofický rozměr, když se to tak vezme, dá se její počínání pochopit. Když jsem viděl "oživlého Droga" vzpomněl jsem si na reklamu české sody - pravý ležák nespěchá :-D Akce s polštářem překvapila, nečekal jsem to, ale vlastně to od ní bylo logické. Při zapalování ohně pak bylo zřejmé, že se Jorah do Dany zakoukal. Jestli jsem koukal správně, v momentě, kdy se vydala vstříc plamenům, měl uslzené oko... Komentovat finále nemá moc smysl. Fantastická hudba, skvělá atmosféra, nádherná zvířátka. Skvělý závěr. Čelist jsem neměl dole ale na návštěvě u sousedů o patro níž... Mimochodem Jorah evidentně pochopil, co narození trojice draků zmanená...
Z noční hlídky toho tentokrát moc nebudu zmiňovat. Scéna kdy jednou Sam, Pyp a Grenn za Jonem mě moc nezaujala, ani to opakování přísahy mě moc nevzalo. Holt každý má jiný názor. Rozhovor Jona s Mormontem pak bylo solidní lekcí a předzvěstí. Odjezd noční hlídky skrz tunel je pěkný, ale je u toho šílená hudba, jak z nějakého synťáku (tady se Djawadi nevytáhl - narozdíl od finále).
Na závěr mě napadá polemika, proč byl poslední díl kratší, než všechny předchozí? Byli filmaři v časové tísni a nestihli více natočit? Nebo došly zlaťáky? Každopádně, jak už tu zaznělo, finále mohli udělat určitě lépe. Mám na mysli krátké prostřihy jen s hudbou, v jaké situaci se s první sérií loučíme. (Tyrion opouští tábor směr KL, Hora vyráží s jízdou pálit a drancovat, Robb králem, nějaký kousek Joffreyho, Noční hlídka vjíždí do lesa za zdí a na samý závěr scéna Dany s draky).
Každopádně do druhé série jsou karty rozdány moc pěkně. Už aby to tu bylo. Jen mám obavy, aby měli filmaři dost času a peněz...
Ad Šae: Ta se naprosto liší od knihy. Tam je to taková ne moc chytrá (byť všemi sexuálními mastmi mazaná) submisivka, se kterou si Tyrion nijak intelektuálně nepokecal, spíš se jejich hovory nesly v duchu "můj obře z Lannisterů" a "zajistím ti bezpečí". Asi chtěli mít k Tyrionovi rovnocennější partnerku, ale nevím, jak na to potom naroubujou některý scény v budoucnu.
Král Severu: To je v knížce jedna y nejsilnějších scén a udás e těsně před narozením draků, resp. asi zároveň a jde o jedno ze dvou hlavních vyvrcholení Hry. Takže jednak trochu v seriálu ztrácí tím, že k ní dojde dlouho před koncem, jednak to by byla scéna hodná stejnýho rozmachu jako třeba Nedova poprava, která postupně graduje.
Maegi: Ať si voda teče vzhůru, ať se motýl změní v můru, ať mi Chmur žalost věští, Miri Maz Duur mi dala štěstí. To trochu přeháním, ale jinak její pomstu naprosto chápu. A ač si to mnozí nechtějí přiznat, vpád Dothraků do západozemí by byl spíš mongolskej nájezd než osvobozovací akce.
Gendry bude (i když v knize nepatří k hlavním postavám).
Mimochodem, je to jedna ze dvou nebo tří scén, které sem byly přesunuty z druhé knihy. Lord Tywin zastává názor, že nic není víc než rod(ina). Děvka prostě není pro jakéhokoliv Lannistera dost dobrá - na dlouhodobější "vztah". Tady mě napadá souvislost, že první díl byl zase o něco delší.