No já přelouskal první 3 knihy během 14 dnů. :-) Hostina mě ukrutně nebavila, to trvalo snad měsíc a nakonec dvouměsíční trápení s Tancem, kde jsem naprosto tragickou Dany a nezáživného Tyriona přežil jen díky perfektním kapitolám Jona a Theona a ke konci také Aryi a Barristana. :-)
Jinak, zajímalo by mě, kde se bere zášť vůči Euronovi, nikdy na mě nepůsobil jako vyloženě záporná postava. Ano, je to arogantní hajzl, jako v podstatě každý Greyjoy, ale narozdíl od ostatních vypadá, že má schopnosti, aby si mohl dovolit takový být, prostě vůdčí typ jak má být.
Mimochodem, k Tanci česky jsem se ještě nedostal, jak si poradil překladatel s frází "My name is reek, it rhymes with ..... ."?
jj Euron je v pohode...milasek(pirat,zlodej,vrah)..len pretiahol bratovi zensku a ten ju nasledne zabil ;)) omg to uz ma dnesna mladez riadne pokrivene hodnoty.
Deso, kdo psal kde o milaskovi? Jako sry, ale do sekce zloděj, vrah spadá naprostá většina západozemí, tvým způsobem bychom si nemohli oblíbit snad nikoho. U Eurona mi šlo o to, že to zajímavá postava a jedna z mála, u které mě opravdu zajímá její budoucnost, nikde jsem nepsal, že jej obdivuju. Ale mysli si co chceš, z tvého psaného projevu vyznívá, že sám spadáš pod mládež, do které se tu opíráš, takže radši nesuď ostatní, když nevíš. :-)
Tady pořád někdo nadává jen na Greyjoye - jako by Freyjové nebo ta Lanisterská pakáž byli lepší! Victarion, Vraní oko, Mokrý vlas - co jméno to zajímavá figura :-D.
Nevím, možná je to tím, že jejich POV se objevily až v Hostině (kromě Theona), takže mi nějak nestačili přirůst k srdci, ale pro mě co Greyjoy, to nudná kapitola (s výjimkou Theona v Tanci). Upřímně mě vůbec nezajímá, co se děje na těch jejich pidiostrovech, kterej vyžírka jim zrovna vládne atd. Nemám ráda jejich životní "filosofii" (ukradni co můžeš, nejlépe předtím majitele zabij)...
Ale jo, asi ten je ten Euron fakt hrozný parchant. :-D Ale stejně mu fandím, snad bude první kdo pořádně zamete s dračí děvkou, ta už potřebuje trochu profackovat. :-)
Cha chá - to je dobrý, to o té dračí děvce :-D. Ještě ke Greyjoyům - ta jejich životní filosofie je samozřejmě z mravního hlediska ubohá - prostě filosofie pirátů (potažmo Vikingů, které Martin do ságy zapojil právě prostřednictvím Krakatic). Nevím proč, ale mě se hodně líbily kapitoly Aerona, i když se v nich vlastně nic neděje. Asi mi byl sympatický ten jeho svatý zápal pro Potopeného boha a navíc mají ty kapitoly atmosféru, která mne nějak oslovila...
Crocuta: Je vidět, že každého z nás oslovuje něco jiného... :-) K těm vikingům: no, ne vždy to byly jen loupeživé výpravy, často šlo o mladší syny, kteří neměli šanci zdědit půdu a majetek, a tak si zabrali půdu jinde. A pak sili. :-)
Tohle vynášení Jamieho a odsuzování Cersei mi taky není úplně jasné. Ano, Ceresi je z té dvojice ta hloupější a trochu jí přeskočilo... Nicméně Jamieho vždycky milovala, ostatně ve vězení snila o tom, že jsou manželé a joff je stále naživu.
Náhodou, taky se přikláním k tomu, že dokud neměla Cersei POV, byla to pochopitelná postava. Nesympatická, zlá, ale královna, která bojuje dostupnými prostředky za své štěstí a za své děti. S nástupem POV začala být na blití.
GRRM má nějaký problém s ženami, protože strašně málo jich je doopravdy sympatických. Taková Aša ujde, ale to její věčné "sekyrka je moje robátko" mi taky lezlo na nervy.
Ben Nevis: To si nemyslím. V Písni je mnoho typů žen a každý si může vybrat - nevinné dívka přicházející o iluze (Sansa), bojovné a nezdolné dívky (v těch si Martin zvláště libuje - Arya, Aša, Brienne), emancipované ženy (Daenerys, Melisandra:-) a mateřské typy (Cat). Jediná kterou opravdu nesnáším je Cersei. Ostatní mám docela rád nebo mi nevadí. Dokonce jsem se po Tanci začal trochu laskavěji dívat i na rudou kněžku. Když už tak mi vadí jen něco jako Daenerysina obsese Daariem apod.
Thorar: Přesně. Mám rad Jaimeho, ale rozhodně nehodlám mrzačit děti ani zabít našeho prezidenta /krále/:-). Člověku který by úmyslně zavraždil dítě, bych klidně odhlasoval trest smrti.
Mno, chápat můžeme i Adolfa Hitlera a jeho partu... Tak to berte tak, že jsem proti Cersei zaujatá, protože je přesně ten typ ženský, která dělá mojemu pohlaví ostudu.
Ben Nevis: Cersei mi přišla na blití i předtím, ve svých POV kapitolách jenom navíc začala být blbá. A kolik mužských postav je doopravdy sympatických (a navíc pořád naživu)? Moje sympatie k Martinovým postavám nejsou bezvýhradný, bez ohledu na pohlaví. Z ženských postav chovám největší sympatie k Arye, Sanse, Aše, Meeře a Catelyn (i když víceméně jenom kvůli jejímu vztahu k dětem).
Tak pro mě je velkým sympaťákem Barristan. Prostě klaďas procházející krizí pozdního věku. Jeho souboj v Tanci s tím elitním žoldákem a gladiátorem byl super. Škoda že v Tanci nebylo víc soubojů a celkově akce. Sympatický je i Jon a Bran. Navíc jejich kapitoly jsou celkem zábavné. Další a zároveň poslední parádní souboj byl s Mancem jako Chřestivou košilí. Takže mně sympatických mužských postav je v Písni dost. S ženami je to horší, ale pořád mám Dany, takže houby zle:-)))
Komentáře
Jinak, zajímalo by mě, kde se bere zášť vůči Euronovi, nikdy na mě nepůsobil jako vyloženě záporná postava. Ano, je to arogantní hajzl, jako v podstatě každý Greyjoy, ale narozdíl od ostatních vypadá, že má schopnosti, aby si mohl dovolit takový být, prostě vůdčí typ jak má být.
Mimochodem, k Tanci česky jsem se ještě nedostal, jak si poradil překladatel s frází "My name is reek, it rhymes with ..... ."?
K těm vikingům: no, ne vždy to byly jen loupeživé výpravy, často šlo o mladší syny, kteří neměli šanci zdědit půdu a majetek, a tak si zabrali půdu jinde. A pak sili. :-)
GRRM má nějaký problém s ženami, protože strašně málo jich je doopravdy sympatických. Taková Aša ujde, ale to její věčné "sekyrka je moje robátko" mi taky lezlo na nervy.
Thorar: Přesně. Mám rad Jaimeho, ale rozhodně nehodlám mrzačit děti ani zabít našeho prezidenta /krále/:-). Člověku který by úmyslně zavraždil dítě, bych klidně odhlasoval trest smrti.
Ben Nevis: Cersei mi přišla na blití i předtím, ve svých POV kapitolách jenom navíc začala být blbá. A kolik mužských postav je doopravdy sympatických (a navíc pořád naživu)? Moje sympatie k Martinovým postavám nejsou bezvýhradný, bez ohledu na pohlaví. Z ženských postav chovám největší sympatie k Arye, Sanse, Aše, Meeře a Catelyn (i když víceméně jenom kvůli jejímu vztahu k dětem).