Hra o trůny 2x03 - Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít
Scénář: Bryan Cogman
Režie: Alik Sakharov
V Rudé baště Tyrion plánuje tři spojenectví skrze přísliby manželství. Catelyn přijíždí do Bouřlivých...
Číst celý článek zde
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
Tywin je formálně Lordem ze C.skály, Ochráncem západu a k.pobočníkem (tyrion ho jen zastupuje) pokud jde o formality a o tituly tak o Cersei trumfne, je býv.kálovnou, královnou matkou a královnou regentkou
pokud jde o moc a vliv, tak si neškrtne, nevládne ničemu jinému než několika mečům, špinavému městu a malému území kolem někoho. Tywin ji trumfuje ve velikosti území, financím a obrovské armádě která je z naprosté většiny Lannisterská ne královská .. potom co se na scéně zjeví Tyrell, tak i onen Tyrell má více moci než královna a spíše se obrací na Tywina jako autoritu. Lannister a Tyrell pak spolu vládnou království, formálně k němu patří ještě Dorne a Údolí, které do bojů nezasahuje a formálně vzdává úctu králi.
Aby mohl být král králem nejen formálně ale i po jméně, musel by ovládat všechny lordy, mít jejich daně, a schopnost zastrašit každého velkého lorda tím, že proti němu vytáhne s ostatními, ale koho Cersei pošle na svého otce?, když je to jediný velký lord kterému vládne ?
"formálně ničemu nevládne" jsem myslela ve smyslu království jako celek. Lord Tywin Lannister, tituly, tituly, tituly, je přese všechno bohatství, moc a slávu pořád poddaným krále, kterého zastupuje královna regentka Cersei. Je úplně fuk, jestli je Tywin bohatší, má větší vojsko a větší vliv. Ono je to v konečném důsledku vojsko a vliv krále. Pokud by se obrátil proti královně regentce, z jakéhokoliv důvodu, tak by to byla vzpoura.
Že Cersei nemá odvahu svému otci vzdorovat je věc jiná a s výše uvedeným nesouvisí.
Že Tywin ví, že je třeba Cersei i Joffreyho krotit a hlavně naučit vládnout, je věc ještě jiná.
to já vím :)) ještě že mě nechal toho Brana, Rickona a Jona( i když u toho se dá polemizovat zda je to Starkův bastard, nebo Targaryenský bastard) ženský tak nějak neberu, bo jimi by rod nakonec vymřel. Takže dokud je nějakéj chlap, tak Starkové žijou a naděje neumírá. A na Severu je stále dost věrných i v Řekotočí. Až se Stark vrátí na Zimohrad, tak mu bude patřit zase Sever, po 8 tisících letech si snad nikdo nedokáže představit Sever bez Starků a ví to i Bolton, i Stannis i Lannister...
A kdyby náhodou pochcípali všichni muži Starků, tak tu jsou ještě Kastarkové což je pokud se nemýlím nějakých 600 let stará vedlejší větev Starků, tak by je snad mohli nahradit
„To je od tebe velmi laskavé, otče,“ řekla Cersei s ledovou zdvořilostí. ... Mám tvé svolení odejít?“
Jsi královna, chtěl jí říct Tyrion. To on by měl žádat tebe o svolení.
PS - Chudák Richard III., Stanlyové jsou pěkní, no Freyové? :-)
nebo oheň jako bojovník proti jiným (led)
nebo prostě dohromady :)
Emilio Pentoský: No mě v tomhle směru může Martin už jedině mile překvapit, protože nic pozitivního vzhledem k šílenosti daný doby nečekám. Ty sis jako štěňě s ustřelenou hlavou představil Robba, že jo? :D
Ohledně postav, co spatří Arya ve sklepeních Rudé bašty - v knize jsou skutečně pouze náznaky, byť ukazují na Varyse dost jasně. Jejich slova ohledně smrti pobočníka si vykládám pouze tak, že Starka je možné v případě potřeby odstranit, ne že mají na triku vraždu Jona Arryna. Varys o ní může něco vědět, ale také nemusí.
Tys to tam tohle cele dve serie nevidela? Ze ji Tyrion rekne jak zvorala vsechno na co sahne a tak... a primo Tywin preci rika, ze ji ma odstavit od moci uz v prvni serii, kdyz posila Tyriona do KL. No a Tyrion preci rika Pycellovi: jak dlouho delas spiona me sestry? a on se vykrucuje jak muze... nevim, z meho uhlu pohledu je to, co vytykas, ze tam neni, dost jasne ukazano... jen je to ukazano jinak nez v knize. ale co ja vim, treba sem divnej a vidim to uplne spatne.. :-))
Jindřich Tudor byl z bastardí linie Lancasterů - po matce z rodu Beaufortů. A Beaufortové byli vyloučeni z nástupnictví. Tady vhodná paralela v Písni není. Snad s přimhouřenýma očima Tywinův ztracený bratr Gerion, ale ten nebyl z bastardí linie.
Mimochodem - Lancasteři se ujali trůnu úplně stejným způsobem. Vévoda z Lancasteru byl v dočasném vyhnanství, když se král pokusil ukrást majetek, který mu jako dědici patřil. To ho přimělo se vrátit do Anglie a přihlásit se o svá práva. A skončilo to sesazením krále. A Yorkové měli na trůn větší nárok - oba rody odvozovaly svůj původ od stejného krále, ale Yorkové byli potomci staršího syna než Lancasteři - pro zajímavost oba opět přes ženského potomka. Přesto byli dlouhou dobu loajálními poddanými Lancasterů.
Yorkové a L byly taky Plantageneti, přisně v zato to byly jen větve Plantagenetů jen když je vás hodně, tak si zvolíte jiná jména ... Jako Starkové, Kastarkové atd :))
a stejně jako Anjounovci, Burboni, Orleanští, Braganza, Avis atd jsou všichni Kapetovci :) (stejně jako burbon-anjou, burbon-orleans, jsou všichni burboni potažmo kapetovci a od toho odvozují právo na trůn)
Ale Tudorovci toho s Targaryeny moc společného nemají, nebyli např. rodem původních vládců a jejich nárok na trůn byl dost problematický, pouze přes nelegitimní potomky Johna Gaunta, a to ještě přes matku Jindřicha VII.
Jo, jinak Yorkové byli potomci mladšího syna Eduarda III. než Lancasteři.
Nejde o to, že bychom něco někam pasovali, ale přiznal to sám autor, že se tím obdobím inspiroval. Ještě k dokreslení. Ono se udává, že válka růží trvala 30 let, ale ve skutečnosti se za tu dobu bojovalo celkem jen 18 měsíců.
Krom toho, jak jsem už byl pravil, vůbec nešlo o kontinuální střet v období 30 let, do kterých je válka zasazená, ale z oněch 30 let se válčilo dohromady jen asi 18 měsíců, a to v krátkých obdobích kolem roku 1455 (vrcholí bitvou u Saint Albans), pak 1460-61 (Bitva u Towtonu), 1471 (bitva u Barnetu) a pak až 1485 (Bosworth). Mezitím byla v Anglii vpodstatě nuda :))
Samozřejmě, dnes je to tak zažité, že nemá smysl tomu vymýšlet jiná jména, ale spousta představ o válce růží pochází spíš od Shakespeara, popř. Thomase Moora, než ze skutečných historických pramenů.
A ty půjdeš do Králova přístaviště.
A co tam budu dělat?
Vládnout! Budeš namísto mě sloužit jako pobočník krále.
Zkrotíš toho chlapeckého krále a jeho matku taky, když to bude třeba.
Jenže Cersei nepředvedla nic moc, za co by ji bylo třeba krotit... Tady scénáristé narazili imho i díky pozměněným charakterům postav.