Hra o trůny 1x06 - Zlatá koruna

upraveno 19. května 2011 v 1. řada
124

Komentáře

  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 24. května 2011
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 24. května 2011
  • upraveno 24. května 2011
    Tak sledovanost mírně poklesla. Na 2.4 mil oproti 2.6 mil z minulého týdne u prvního odvysílání. Celkově za noc pokles z 3,3 na 3,2 mil.
  • upraveno 24. května 2011
    ten pokles je imho docela minimalni
    a pokud rikaj, ze tam bylo spousta sportu a jeste k tomu finále jedne reality show...
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 24. května 2011
    Jelikož je sedmí díl venku. Tak příště můžeme očekávat ještě menší čísla.
  • upraveno 24. května 2011
  • upraveno 24. května 2011
  • upraveno 24. května 2011
  • upraveno 24. května 2011
  • upraveno 24. května 2011
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 24. května 2011
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 24. května 2011
    Tady už člověk neví, co všechno může bejt považovaný za bojler. Nevim, jestli je to tim, že jsem nak indoktrinovanej starym fórem, kde se člověk nemusel pořád bát, aby něco neprozradil. Ten seriál nám byl Cizinec dlužen.
  • upraveno 24. května 2011
    S Létovým komentářem souhlasím, jelikož jsem částečně jeho rádcovskou spoluautorkou, chci jen dodat, že: Mě v tomto díle Joff rozesmíval snad ještě více, než obvykle, ta scéna se Sansou - Cizinče, smiluj se nade mnou! :D
    Názor na seriál jsem od počátku příliš nezměnila, jen ubývá naděje na zlepšení (vlastně už víceméně zmizela), přišla jsem o výborného Viseryse, teď už mi zbývá jen jeho "inteligentní" (tady se to naštěstí ještě neprojevuje) sestra a Skřet...
    Herci se opravdu snaží, ani jejich výběr by nemusel být v mnoha případech tak tragický nebýt maskování. Celkový vzhled seriálu se dost netrefuje do mé představy, palmy v Králově přístavišti? A co, že ještě nerostou u nás? Scénář je... Nu, to už probral ser Chlupatý...
  • upraveno 24. května 2011
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 24. května 2011
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 25. května 2011
  • upraveno 25. května 2011
    Bylo by blbé, kdyby v každém díle si hráli s vejci, a pak nic. :-) Jak říká klasik: Když se v první scéně objeví na stěně puška, v poslední scéně musí vystřelit.

    Ohledně Šae: Další důvod, proč to nemůže být Ross. Tyrion Ross určitě zná a není důvod, proč by ji měl nazývat Šae, i kdyby se přejmenovala.
  • upraveno 25. května 2011
    splynutie so Šae neznamená, ež by ju hrala tá istá herečka :). ale že by "texty" a "deje" týchto dvoch postáv splynuli do jednej.
  • upraveno 25. května 2011
  • upraveno 25. května 2011
    Začínám se těšit na to tvoje komplexní shrnutí, Chmure ;-)

    Já jsem s Robertem smypatizoval vždy když mluvil o Lyanně, a to se povedlo třeba v minulém díle přenést. A podobně když teď mluvil o bratrech.

    No a Cat - tam jsme zajedno - omlouvá jí snad jen to, že je Tullyjka :-)
  • upraveno 25. května 2011
    Po páté epizodě se moje postřehy nečtenáře setkaly s pár kladnými ohlasy, tak to zkusím i tentokrát. A raději opět popořadě :-) Celkově vzato epizoda je parádně našlapaná, podle všeho to vypadá, že už to bude jen a jen hutnější. Když tak nad tím přemýšlím, vlastně tato epizoda nemá hluché místo (doplnění: má - lov).

    Je poměrně zvláštní, že při probuzení Neda nad ním stojí Robert a Cersei. Po takovém zranění mohl "spát" dost dlouho. Jakou dobu nad ním oba asi tak stáli? A copak se jim při tom honilo hlavou? :-) Cersei opět ukázala, jaká umí být potvora, zvlášť když ví, jak se věci mají. Trochu mě zarazilo, že tolik obhajuje Tyriona. Měl jsem za to, že ho nesnáší. Asi dle hesla bližší košile než kabát to bere tak, že nesnášený Lannister je pořád lepší než všichni Starkové dohromady.
    Robert je prostě ožrala (skvěle zahraný), kterého evidentně zajímá jen chlast a děvky. Potěšilo mě, že si nenechal od Cersei srát na hlavu, jako ve druhé epizodě po půtce dětiček. Neschvaluji násilí na ženách, Cersei si ale o tu facku doslova říkala. Hodila pak při odchodu na Neda výtečný pohled „no počkej, já ti ještě ukážu“. Tak jsem zvědavý, co na sympaťáka Neda vymyslí. Mimochodem trochu mi uniká, jak může Ned, který se právě probral, vědět, že Jaime opustil město?
    Co mě také hodně překvapuje, že Robert, který má v radě „elitní špiony“, téměř nic neví. Asi ho prostě nic nezajímá, což je v tomto ohledu (důvod zajmutí Tyriona) zarážející. (nebo to ví, ale pak by byl asi za největšího připosraného šmejda ze všech).

    Nevím, nakolik zásadní je pro budoucí děj přiznání Roberta, že se bojí kvůli dluhům zasáhnout proti Lannisterům. Každopádně je cítit, že si na ně nedovolí a tak raději uťápne oddaného Starka. Poměrně komicky pak působí jeho věta „Jsem král a dostanu, co chci.“ Naopak je docela smutné, když jde vlastně proti Nedovi a pak mu řekne, že si ho vybral jako bratra… Mimochodem výraz „yellow head shits“ mě velice pobavil :-)

    Celkově mi přijde, že Robert musí být strašný král. Nic ho nezajímá, jen se chce bavit a myslí si, že téměř válečné rozepře dvou velkých rodů vyřeší tříminutovým pohovorem s Nedem a pak si odjede na lov a nechá mu plnou odpovědnost za „kralování“. Naivita volající do nebes… A výhružku, že jmenuje Jaimeho pobočníkem, radši nebudu rozebírat, to snad „král buran“ nemůže ani myslet vážně…

    Uniká mi důvod, proč Dany dává zkamenělé dračí vejce „na gril“. Dračí omeleta z toho asi nebude… Zřejmě to má ukázat, že, jak již zaznělo, oheň nemůže zabít draka (nepopálí se) a naznačit, že se v budoucnu dočkáme více fantasy prvků.

    Další mlhu mám u Branova snu. Vlastně je zopakováno, co již bylo ukázáno tuším ve 4. epizodě, akorát přibyla vteřina, jak havran letí do podzemí. Čekám, že pokračování snu asi má něco v budoucnu odhalit. Ale tady fakt nevím.

    Tak si říkám, kolik času tak mohlo uplynout od střetnu Ned vs. Jaime, že o tom Robb s Theonem mluví? Trochu mi to přišlo, že Robb se nepovažuje za lorda ze zimohradu a možná měla ta diskuse naznačit, větší výbojnost rodu Greyjoyů. Odpověď Robba je vůči Theonovi vzhledem k jejich přátelství docela drsná. Když pak divocí zajmou Brana, zaujalo mě, že utíkají před „white walkers“ na jih. Že by další potvrzení nárůstu fantasy prvků? Při té solidní bitce pak bylo vidět, že je Robb v boji nezkušený. Kdyby místo té holky na něj zaútočil chlap, je po něm. A přidám jeden detail. Všimli jste si, kam namířil Theon svůj šíp? Podle mě to bylo tak pět centimetrů nad hlavu Brana… Setkání Theona s Ros podle mě má jediný důvod, proč je zmiňováno. I kurtizána tuší, že zanedlouho bude válka. Myslím, že se dočkáme brzy…

    Opět se objevil Syrio, který mě moc baví. Když jsem ho viděl poprvé, myslel jsem si, že je to pěkně vypasený Robert Downey jr. :-D První hodina „tance“ mě ale bavila mnohem více, než tato krátká lekce, i když i ta byla pěkná. Doufám, že se Syrio objeví i nějakém ostrém souboji.

    Dany prochází od prvního dílu velkým vývojem od ustrašené dívenky po královnu. Při obřadu se srdcem to v prvním momentu vypadá, že má v ruce snad kilové srdce, vzápětí je to ale kousek jen jak plátek z hamburgeru. Po zdolání mňamky má Dany výraz jak zombíci v béčkových hororech :-). Když pak řekne, že syn se bude jmenovat Rhaego, Drogovi se pěkně třese brada. Že by mistr zabiják byl dojat? Mimochodem tak mě napadá jedna věc. Čas plyne, už je těhotná delší dobu, ale zatím není vůbec vidět, že by jí rostlo břicho. Na to, jak je drobné postavy, by to už dávno mělo být znát. Viserys tentokrát nepůsobí tak šíleně jako jindy, přišel mi o dost civilnější. Když pak vidí oddanost dothraků směrem k Dany, vypadá to, že se cítí ukřivděný (ona má, co on nikdy nedostal). Navíc, na sestře mu vůbec nezáleží, bere jí jen jako prostředek ke svým cílům. Postava je skvěle zahraná, škoda, že cinknul.

    Probuzení Tyriona je luxusní, pěkně mu zvonila hrana :-). Já bych už dávno létal… Mord je výborně zahraný a diskuse Tyriona s takovým hlupákem byla také moc pěkná. Souzení Tyriona je pak velice zábavné. Mladý Arryn se čím dál více projevuje jako pěkný spratek a v mých očích začíná konkurovat (ne-li překonávat) Joffreyho. Při přiznání Tyriona jsem se opravdu nahlas zasmál, i když jde o humor trochu pokleslých hodnot. Rozhodně je to nejvtipnější moment seriálu. Měsíční dveře jsou pěkná vychytávka. Moc pěkný pohled (zavřete tomu spratkovi pusu) pak hodí Tyrion, když Robin Arryn chce, aby létal. Mimochodem můžete mi někdo osvětlit šermířské kvality sera Vardise? Podle jinak velmi dobrého souboje to vypadalo, že moc na výši není. Bronn vyhrál na celé čáře a podle mě bez větší námahy. Trochu jsem taky nepochopil, proč Bronn, když se přihlásil, že bude bojovat za Tyriona, hodil pohled „Co jsem měl dělat?“ Šel do toho za účelem výdělku?

    Králův lov, to je snad sranda, ne? Čtyři hluční výletníci, jeden vypitej. Takhle štrádovat lesem by nenarazili na zvíře ani náhodou… Tak a dostávám se asi k (alespoň dle mého soudu) k zásadní scéně epizody – Ned na trůnu. Malíček hází opět parádní pohledy. Nemyslím si, že by Ned překročil vyřčením tvrdého rozsudku své pravomoci. Na druhou stranu to asi je potřeba brát tak, že otevřeně vytáhl do boje proti Lannisterům. Když Ned oznámí předvolání Tywina, Malíček má jasný výraz, že to není rozumné. Zřejmě mu to hatí dosavadní plány.

    Rozhovor Sansy s Joffreym mě pobavil. Dvě pubertální telátka… Joffreymu nevěřím ani nos mezi očima, čekám, že tím něco sleduje, nebo byl naveden. Ostatně Cersei mu tuším v 5. epizodě říkala, že by měl udělat zdvořilost… Ale od té doby uteklo tolik času… Rozmluva Neda s dcerami je pěkná, a to nejen hláškou Aryi (seven hells). Moc pěkné je, když Sansa básní o tom, jak miluje Joffreyho a Ned pěkně potlačuje smích. Pak mu konečně dojde důležitý fakt, i když mu to dcerky musí podat doslova polopatě. Myslím, že kdyby se to Robert dozvěděl, byla by (bude?) to pořádná mela.

    Závěr epizody skvělý. Vysersi zahrál opilost solidně, korunovace hodně drsná. Zajímavé je, že Drogo se po vylití zlata hodně zblízka podívá Viserysovi do očí. Na co asi myslí? „máš cos chtěl…“? No a konečné cinknutí o zem nemá chybu.

    Uff, nějak začínám mít pocit, že za každým slovem a pohledem hledám skrytý význam… :-)
  • upraveno 25. května 2011
    pekne, v zásade si slušne v príbehu, všetko ok. akurát prebudenie Neda netreba vnímať ako jeho prvé precitnutie. proste leží v horúčkach na posteli a raz sa zobudí na príchod kráľa. možno týždeň, možno deň po akcii. preto mohol vedieť, že Jaime odišiel z mesta. ak to nevdedukoval z toho, ako vysadol na koňa a odfujazdil.

    čo sa týka Syria, ťažko povedať, čo je ostrý súboj. ale nejaký drevený sa ešte nájde :)
  • upraveno 25. května 2011
    Postřehy moc pěkné, ale nešlo by to příště trochu zkrátit? ;-) Nicméně je vidět, že pokud nad tím diváci trochu zapřemýšlí, tak ani neznalost předlohy není velká překážka. Dobrá práce! :-)
  • upraveno 25. května 2011
    Ohledně Bronnova pohledu "Co jsem měl dělat"... já jsem ho bral spíš jako pohled "A co, stejně dneska nemám nic jiného na práci". :)
  • upraveno 25. května 2011
  • upraveno 25. května 2011
    Těch pár sekund poté, co Viserys zjistí, že by se opravdu mohl dočkat splnění slibu (myslím ten okamžik, ještě než zjistí že ta koruna nebude asi to co si myslel), zahrál Harry Lloyd neuvěřitelně dobře. To se mu opravdu povedlo. Ten výraz, ta směsice různých emocí, to byl snad jeden z nej hereckých výkonů zatím.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 25. května 2011
    baltim: Ona ta bitka Robba s divokými je tu jinak než v knize, kde je divokých víc a zasáhnou do ní vlci. Taky v knize to o trochu jinak vyznívá tím, že Robb je mladší (cca 15). I vzálemný vztah Robb - Theon je trochu jiný tím, že v seriálu jsou cca stejně staří, zatímco v knize je Theon o asi 4-5 let starší. Tady jsem jeho počínání v souboji bral tak, že celekm ví, že pustit si za záda tu ženskou (Oša) si může dovolit spíš než ztratit ze zornýho pole ty ostatní.
    Co se týče rychlosti přenosu informací (Robb a Theon vědí, co se stalo v KL), to je i v knize, prostě se předpokládá, že mistři si mezi sebou posílají data - totiž havrany poměrně slušnou přenosovou rychlostí.
    Souboj v Orlím hnízdě - Bronn je zkušenej žoldák, bojuje v lehkým odění a Vardise se snaží utahat. V knize mu Lysa tuším pro souboj věnuje nějaké těžké Arrynovo brnění, což, jak si Cat všimne (souboj je v knize z jejího pohledu), rytíř moc nevítá.
    A rozhodně pokračuj i u dalších dílů v rozborech.
  • upraveno 25. května 2011
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 25. května 2011
  • upraveno 25. května 2011
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.