Všichni věděli, že Stannis je před Renlym, to je významná role. Navíc Ned věděl že Stannis ví o svém nároku a jistě tušil, že ten začal podnikat kroky a přípravy pro svůj nárok.
ad Renly - aha, sorry, seriál to trochu posunul
No nevím, Ned si prostě vybral třetí cestu, tu nejčestnější. Ale předem nikdo nemohl tušit výsledek. I kdyby vsadil na Renlyho mohlo se to podělat stejně, Malíček by se jistě nechal vyšachovat...
Ono i kdyby Ned renlyho neodmítl, jak by to dopadlo? Kolik měl renly lidí si nepamatuju, ale nejspíš by to na Zlatý pláště nestačilo stejně a definitivně by se stal pomocníkem usurpátora trůnu, o kterém věděl, že má připadnout Stannisovi.
fanker.27: Je nemyslím, JENOM tu scénu v síni, to byl jen příklad, na kterém je to nejlépe vidět jak pro čtenáře, tak i diváky. "Oproti tomu porušení zákona vražděním plundrováním vesnic je jasná věc, která se ohýbat nedá, aniž by člověk ztratil sebeúctu." Ano, ale jenže s tím on nic neudělal a ostatně ani nemohl (v knize, v seriálu je díky předvolání Tywina tohle paradoxně IMHO lépe vyřešené), kdyby dovolil Tullyům a vazalům odvetu, rozpoutal by válku... Neuděl tedy nic, jen se chytl svěděctví (které by pro Vardyse/Malíčka nebylo žádným problém zinscenovat) o velkém chlapovi, kterého bez soudu, bez předvolání, bez prošetření zbavil pozemků i titulů a to i přesto, že je to vlastně přesně to co v tu chvíli ještě žíjící Robert jako král nechce...
áno Tyrion by asi konal na Nedovom mieste tak, ako navrhoval Renly. že by (jemne) zajal Joffa a Ceresei, osobitne a vynútil si pozornosť. Ned to mohol urobiť, to bola chyba. Nechcel znevažovať okamih Robertovej smrti - smútok a najmä presvedčenie, že isté pravidlá platia (testament napr.) ho viedli k tejto "chybe".
5.díl byl fajn, 6.díl byl lepší a 7. je naprosto skvělěj. pokuď to bude takhle pokračovat tak to bude paráda:)
k Renlymu - je fakt, že v momentě kdy měla Cersei Zlatý pláště, už by jeho 100 mužů nic neřešilo, ale on mu to nabízel ještě dřív. Kdyby vzali Cersei do zajetí ještě než získala Zlatý pláště, jak navrhoval Renly, tak mohlo být všechno jinak. Jenže to by asi Eddard nikdy neudělal..
Já měl z té scény v seriálu silný pocit, že Ned to vlastně nedělá ani tak pro spravedlnost či vlastní radost, jako hlavně pro Roberta. Ten by k tomu nikdy nesebral odvahu - Ned viděl, že se z Roberta stává otrok a chtěl to zvrátit.
flanker.27: Ehm, já vím, že JE to jasné, přesto si v místě kde nemůžeš věřit nikomu, kde evidentně někdo chce aby po sobě "lev s vlkem" skočili, máš zášť vůči Lannisterům, je ti popisováno drancování vesnic, je ti jasné kdo za tím je, ale nemůžeš s tím nic udělat jinak je to válka... A najednou ti stačí, že sedlák řekne „velkej chlap jako obr“ a hned tě nezajímá nic dalšího, na místě ho zbavíš pozemků, titulů i hlavy... Ale neřešme to, zbytečně se točíme dokola. Krom toho, já prostě narážel na jeho „ctnostnou hloupost“ celkově, nikoli jen v této scéně. Možná ještě lepší příklad je jeho dialog s Malíčkem po Robertově smrti. Zavolá si ho, vyloží mu kompletně celý plán přesto, že mu ne zcela důvěřuje (a je mu jasné, že k němu asi nechová extra vřelé pocity, zvlášť když mu přebral šťabajznu navíc jako druhý v řadě po svém „floutkovském“ bratrovi), sdělí mu, že na trůnu chce Stannise, byť to znamená válku se vším všudy nejen Vlk versus Lev, byť to znamená, že i Malíček přijde o flek, následně mu pokrytecky ani není schopen říct co po něm chce (podplacení městské hlídky), protože je to nečestné... Absolutně jsem již při prvním čtení nechápal, že někoho vůbec může překvapit jak se Petyr zachová, vždyť mu ani nic jiného ani nezbývalo; nejen pro své dobro, ale i dobro říše ,-)
Co říkáte na tu úvodní scénu s Tywinem? Mně přišla napoprvý ta scéna se stahováním jelena podivná, takovej podivnej prvek. Až napodruhý mi docvaklo, že se jedná o Jelena a že je to krutě ironické asi jako v prvním díle zadávení zlovlčice parožím.
Alek: Na zahraničních fórech v zásadě se rovněž pozastavovali nad tím, že by si zrovna sám Lord Tywin stahoval večeři, ale shodli se že jednak je v tom výtečná symbolika, také to jasně dává najevo, že se Tywin neštítí "umazat si ruce", ukazuje to, že Tywin je drsoň, v neposlední řadě samozřejmě to, že tvůrci evidentně nesnášejí zvířata a dělají jim ošklivé věci :o) a já bych ještě dodal, že to i čistě filmařsky té relativně dlouhé kecací scéně dává i vizuální zajímavost, lepší než kdyby jen seděl ve stanu se synátorem a kecal.
druhý plán s jeleňom mi nenapadol a je super. samozrejem, že je trochu divné, aby si bohatý lord sám sťahoval večeru, ale je to obrazovo dobrá metafora ukázať tvrdého muža, ktorý si nebojí zašpiniť ruky. to že to je jeleň robí z tehjto voľby výborný obraz. toto sú režisérske/scenáristické okamihy, ktoré oprávňujú filmovú adaptáciu, pretože nachádzajú vlastné výrazové prostriedky pre povedanie dôležitého. palec hore!
Komentáře
ad Renly - aha, sorry, seriál to trochu posunul
No nevím, Ned si prostě vybral třetí cestu, tu nejčestnější. Ale předem nikdo nemohl tušit výsledek. I kdyby vsadil na Renlyho mohlo se to podělat stejně, Malíček by se jistě nechal vyšachovat...
Ned to mohol urobiť, to bola chyba. Nechcel znevažovať okamih Robertovej smrti - smútok a najmä presvedčenie, že isté pravidlá platia (testament napr.) ho viedli k tejto "chybe".
k Renlymu - je fakt, že v momentě kdy měla Cersei Zlatý pláště, už by jeho 100 mužů nic neřešilo, ale on mu to nabízel ještě dřív. Kdyby vzali Cersei do zajetí ještě než získala Zlatý pláště, jak navrhoval Renly, tak mohlo být všechno jinak. Jenže to by asi Eddard nikdy neudělal..
to že to je jeleň robí z tehjto voľby výborný obraz. toto sú režisérske/scenáristické okamihy, ktoré oprávňujú filmovú adaptáciu, pretože nachádzajú vlastné výrazové prostriedky pre povedanie dôležitého. palec hore!
Nech si ty startrekový pindy takhle brzo po ránu.