omlouvám se, jestli už to tady někde zaznělo, ale 8.díl měl zatím největší sledovanost z celé série, a byl to i zatím největší nárůst ve sledovanosti. Něco kolem 2,7 milionu při prvním odvysílání, celkově samozřejmě o dost více, ale to se nepočítá.
baltim: jak napsal Alek, Zeď se dá obeplout po moři. Kromě toho se dá přelézt. Je to sice dost nebezpečné, ale s trochou správné "horolezecké" výbavy se to dá. Proto hlídka hlídkuje i na vrcholu zdi. Nicméně, to černí svým počtem a prostředky nezvládají, takže když jim sem tam někdo proklouzne, není to zas taková zvláštnost. Jinak rozbor parádní, jako vždy.
baltim: Ještě ke Zdi. Ona v knize totiž nevede přes celý kontinent, na západě končí tak asi ve třech čtvrtinách, zbytek jsou strže, vodní koryta, údolí a vůbec velice těžko prostupnej terén (tudy zřejmě migrují zvířata). A ano, Zeď se dá i přelézt. Co se týče Stannise a Renlyho, s těmi se potkáš až v druhém díle resp. sérii. Varys, jak sis správně všiml, není celkem demokraticky na ničí straně (přičemž se snaží budit dojem, že je na každé jedné). Lysa si myslí, že má pojistku. Scéna u Dothraků se liší od knihy, tam nedošlo k žádnému takovému souboji, Khal byl raněn normálně v boji a mnohem vážněji, než jak je to zde. Co se týče Dany, tam jsi to zhodnotil přesně, že si Dany docela dovoluje.
baltim: Ta asi tedy opravdu nemohla. V knize toto není přímo vysvětleno, nicméně pod Zdí mohou být nějaké tunely, kterými by se dalo projít (spíš spekulace). Kromě toho, že je potřeba brát v potaz, že ta událost s nalezením štěňat má nadpřirozený poddtext související se starými bohy. Je tedy na místě věřit, že v tom byl záměr nadpřirozených sil, aby Starkové ty zlovlky měli. Určitě jsi si všiml určitých náznaků, jako je např mimořádná poslušnost štěňat, i když je nikdy nikdo necvičil, atd... nebudu spojlerovat, ono by to mělo vyjít najevo samo, pokud je v seriálu příliš nezkrouhnou.
Benjen tam šel dobrovolně ne? Mám dojem, že někde říkal, že byl až třetí bratr v pořadí, takže se nikdy nepočítalo s tím, že by vládnul Zimohradu a tak se přidal k hlídce, protože Starkové to tak dělali už dřív.
baltim: I kdž je Hlídka jen stínem bývalé slávy (kdysi bývalo bylo pro mnoho lidí ctí v ní sloužit), stále se najdou tací, kteří se k ní dávají dobrovolně. Mezi Starky s jejich smyslem pro čest a povinnost se samozřejmě tací najdou stále. I když je možné, že nějaký tajný motiv měl, ale o ničem takovém neví alespoň zatím ani čtenáři. Nevada: A říční koryto.
Taky myslím, že Benjen šel dobrovolně, s ideálem na rtech - ostatně jako Jon, ale třeba i lord velitel Mormont. A myslím, že v příštím díle bude odhalena další významná postava, která odešla k Hlídce, sic měla mnohem lukrativnější nabídku. Na to se moc těším :-)
To asi fakt bude tou hospodou, páč čtenářum knihy to snad musí bejt úplně jasný. Tak zkusíme nápovědu - ta postava měla dokonce možnost Hlídku opustit pro post nejvyšší a neudělala to.
Komentáře
Jinak rozbor parádní, jako vždy.
Co se týče Stannise a Renlyho, s těmi se potkáš až v druhém díle resp. sérii.
Varys, jak sis správně všiml, není celkem demokraticky na ničí straně (přičemž se snaží budit dojem, že je na každé jedné).
Lysa si myslí, že má pojistku.
Scéna u Dothraků se liší od knihy, tam nedošlo k žádnému takovému souboji, Khal byl raněn normálně v boji a mnohem vážněji, než jak je to zde. Co se týče Dany, tam jsi to zhodnotil přesně, že si Dany docela dovoluje.
Nevada: A říční koryto.