Jo a pak jen doufat, že není jednou z deseti, která zkrátka blánu nemá vyvinutou nebo natolik pružnou, že se s ní nedá počítat a není rozeznatelná :-D Světe div se - sama mezi ně patřím :-p
Tak ona by hlavně musela dokázat, že Tyrion není schopen akce. No a pokud by byl, tak by byla v očích církve "neposlušná" manželka, která nechce manželovi dát :-)
No, Tyrion je schopný akcie, tam nie je o čom, len či môže mať deti. Má achondroplasiu a vtedy je polovičná šanca, že deti budú ako vy. Pri tých všetkých prostitútkach, s ktorými bol by myslím aspoň jedného trpaslíka splodil, nie?(a myslím, že podnikavá stredoveká žena by hneď využila šancu zbaviť sa takého dieťaťa a prípadne si polepšiťa vyhľadala by ho)
Jarla: Dědictví upravuje občanský zákoník. Máš dědění ze zákona nebo ze závěti. Případ o kterým píšeš, je stejnej jako kterejkoli jinej, nikdy se nic nepřeskakuje, jen je třeba stanovit (je to trochu morbidní), v jakým pořadí dotyční umřeli. Umře manžel, který měl něco mimo sjm. Pak tento majetek dědí rovným dílem manžel a děti (a případně jejich dědicové, u druhého manžela třeba děti z předchozího manželství). Jestliže ten druhý manžel umře dřív, pak dědí ten majetek co nebyl v sjm jen děti ze společného manželství.
Jen pro informaci přikládám, co patří do SJM:
§ 143
(1) Společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka,^3)
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.
(2) Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, nezakládá nabytí podílu, včetně akcií, ani nabytí členských práv a povinností členů družstva, účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.
Flankere - hm jenže to, co jsme četla hovořilo o tom, že existují úpřípady, kdy se nedá určit, kdo zemřel dřív (třeba protože pomoc přišla až po smrti obou a podobně....). Proto prý se má něco takového právě řešit tím několikahodinovým rozpětím, které se nepočítá. Rovnou řeknu, že šlo o případ z Francie, ale psáno bylo v souvislosti, že to je spíše rozšířenější než jen ve Francii...
Ještě aby byl jasný rozdíl mezi majetkem v SJM a mimo něj při dědění: Majetek v SJM se rozdělí na tzv. ideální poloviny, jedna připadne pozůstalému manželovi a druhá se rozdělí mezi dědice (v nejjednodušším případě manžel a děti). Takže máme manžela a dvě děti, mámenějakých 100 % SJM, z toho 50 % je pozůstalého manžela a zbývajících 50 % se rozdělí na třetiny mezi pozůstalého manžela manžela a děti. Pokud je majetek to mimo SJM, tam se dělí na třetiny rovnou těch 100 %.
Jarla. Já myslím i osobnostně. Teda ne že bych všechny trpajzlíky házela do jednoho pytle, ale:
Achondroplázie je nejčastější příčina disproporcionálního trpaslictví. V dospělosti dosahují pacienti vzrůstu v průměru 125 cm. Příznačná je velká hlava s prominujícím čelem. Časté jsou zakřivení nohou do O, tzv. varozita. Krční a bederní páteř jsou velmi namáhány. To vše vede k častým steskům, jak jsou bolesti zad, potíže při chůzi. Jedinci mají spíše nadprůměrnou inteligenci, často vynikají svým smyslem pro humor. Pohlavní vývoj je normální, sexualita často bývá zvýšená. Léčebně se v poslední době zkouší růstový hormon. Ve středověku a raném novověku sloužili často tito jedinci u královských dvorů jako šašci a pro svůj vtip a inteligenci byli nejen oblíbeni, ale i obáváni
Vypouklé čelo, nohy do O, bolesti zad a nohou, vyšší inteligence, bohatý sexuální apetit, nápadně rozvinutý smysl pro humor... Tyriona GRRM stvořil přímo podle charakteristiky postiženého achondroplázií :-) ASi má takového kamaráda, řekla bych.
Týno - v mém případě se jednalo rovněž o nadprůměrně vyvinutý mozek a nedovyvinuté končetiny a tak dál...rozdíl byl pouze v po prohnání tkáně mixerem a genetickém rozboru. klidně ti mohu zaslat výsledky pitvy jako takové, kterou prováděli v Olomouci - tam psali všude, že jde o achondroplázii. Avšak pak se do toho obul pazneht jakožto genetik a zaangažoval 5 laboratoří - 4 u nás a Bratislavu navrch a najednou byl výsledek jiný a kupodivu u všech pěti shodný.....načež olomouc odvolala s tím, že všechny příznaky byly vizuelně shodné.
Čímž ovšem netvrdím, že tohle GRRM ví - že to vypadá nachlup stejně a že se na to doktoři odborníci klidně podepíšou :-)
Nic takovýho zákonem stanoveno není, soud by v takovým případě musel nalistovat judikaturu, tzn. rozhodnutí soudu vyššího stupně. Případně pokud by judikatura nebyla, musel by rozhodnout dle svýho uvážení. Co na to judikatura bych se musel podívat do aspi, což mám v práci, ale rozhodně tam nejde o hodiny, ono jestli je to hodina nebo vteřina je nepodstatný. Pokud taková judikatura existuje, tak předpokládám, že pouze říká něco takového: zemře-li rodina v autě a existuje majetek mimo sjm, považuje se pořadí úmrtí za následující: nejdřív manžel s majetkem mimo sjm, pak manžel bez majetku mimo sjm, pak děti. Zkusím se na to podívat v judikatuře, problém je, že zrovna na dědictví bude různý judikatury tak na sebraný spisy.
Aha - tak to nemusíš :- ) Jen mne to zajímalo, když jsem o tomto soudu (asi před deseti lety) četla a zaujalo mne to a při Brandonovi a Rickonovi jsme si na to prostě vzpomněla :-)
Jarla: To byla zápletka jedné knížky, co jsem četla. holka viděla autonehodu, pak se ji furt někdo pokoušel zabít. A vyšlo najevo, že to byla dědička ženy, která v autě zemřela, která měla strach, že holčina vypoví, že žena zemřela dřív než muž, takže ona nedědí.
Jarlo, mně to nedá, já se teda musim zeptat - takže když by se, například Manderlymu, narodilo dítě, zbytek rodiny, co byl v dědění před nim, by během pár dnů pošel, tak to znamená, že rod Manderly není nadále vazalem strážců Severu, potažmo ani Žel.trůnu a tím pádem jde de facto o autonomní území se svrchovaným vládcem...?
P.S. hele, přiznej se, že Ty tyhle kraviny píšeš schválně s cílem vyvolat diskusi a pak se u pc jen potutelně usmíváš... ;)
Ne ne, šlo o nějaký případ s francouzským milionářem - byl potřetí ženat, ale společné děti neměli. Auto sletělo ze srázu. Lidé se čuměli zvrchu, ale dolů se technika a záchranáři dostali až za skorem půl hodiny. Chlap zjevně umřel okamžitě, páč byl na kašu. Ženu viděli mávat z okna než podlehla vnitřnímu krvácení, ale to jakoby neplatilo u soudu, kde její potomci nedostali nic, protože soud prohlásil, že podle zákona zemřeli oba najednou, takže žena nedědila - přitom bylo zjevné, že zemřela později, ale soud svědectví kolemčumících, že ji viděli mávat z okínka jednou rukou nebral , že to nepotrvdil doktor nebo či co. To jsem tak docela nepochopila. Četla jsem to před deseti lety, takže si to detailně nevybavím. Pamatuji si však, že šlo o nějaké ošetření zákonem a jakousi lhůtu, kdy se počítá, jakoby zemřeli najednou. A pak byly vypočítávány nějaké příklady jako že kdyby je zasypala lavina a našli je až na jaře a i kdyby bylo zjevné, že jeden z nich pod lavinou žil i nějaký den, tak se to taky počítá, jakoby zemřeli najednou a podobně. Pamatuji si ovšem jen ten s lavinou, protože mi to přišlo paradoxní vůči tomu, že hovořili o lhůtě pár hodin a ne o dvou dnech v závěji.... samozřejmě v našich zákonech zjevně nic takového není - předpokládám, že by to jinak Flanker věděl :-) a mi to zkrátka přišlo velmi zajímavé :-)
Komentáře
Umře manžel, který měl něco mimo sjm. Pak tento majetek dědí rovným dílem manžel a děti (a případně jejich dědicové, u druhého manžela třeba děti z předchozího manželství).
Jestliže ten druhý manžel umře dřív, pak dědí ten majetek co nebyl v sjm jen děti ze společného manželství.
Jen pro informaci přikládám, co patří do SJM:
§ 143
(1) Společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání
manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku
nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného
vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží
osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů
o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve
vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako
právnímu nástupci původního vlastníka,^3)
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně
vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku,
který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah
přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal
jeden z nich bez souhlasu druhého.
(2) Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství společníkem
obchodní společnosti nebo členem družstva, nezakládá nabytí podílu,
včetně akcií, ani nabytí členských práv a povinností členů družstva,
účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou
bytových družstev.
Majetek v SJM se rozdělí na tzv. ideální poloviny, jedna připadne pozůstalému manželovi a druhá se rozdělí mezi dědice (v nejjednodušším případě manžel a děti). Takže máme manžela a dvě děti, mámenějakých 100 % SJM, z toho 50 % je pozůstalého manžela a zbývajících 50 % se rozdělí na třetiny mezi pozůstalého manžela manžela a děti.
Pokud je majetek to mimo SJM, tam se dělí na třetiny rovnou těch 100 %.
P. S. Mluvíme o dědictví ze zákona.
Achondroplázie je nejčastější příčina disproporcionálního trpaslictví. V dospělosti dosahují pacienti vzrůstu v průměru 125 cm. Příznačná je velká hlava s prominujícím čelem. Časté jsou zakřivení nohou do O, tzv. varozita. Krční a bederní páteř jsou velmi namáhány. To vše vede k častým steskům, jak jsou bolesti zad, potíže při chůzi. Jedinci mají spíše nadprůměrnou inteligenci, často vynikají svým smyslem pro humor. Pohlavní vývoj je normální, sexualita často bývá zvýšená. Léčebně se v poslední době zkouší růstový hormon. Ve středověku a raném novověku sloužili často tito jedinci u královských dvorů jako šašci a pro svůj vtip a inteligenci byli nejen oblíbeni, ale i obáváni
Vypouklé čelo, nohy do O, bolesti zad a nohou, vyšší inteligence, bohatý sexuální apetit, nápadně rozvinutý smysl pro humor... Tyriona GRRM stvořil přímo podle charakteristiky postiženého achondroplázií :-) ASi má takového kamaráda, řekla bych.
Čímž ovšem netvrdím, že tohle GRRM ví - že to vypadá nachlup stejně a že se na to doktoři odborníci klidně podepíšou :-)
Zkusím se na to podívat v judikatuře, problém je, že zrovna na dědictví bude různý judikatury tak na sebraný spisy.
P.S. hele, přiznej se, že Ty tyhle kraviny píšeš schválně s cílem vyvolat diskusi a pak se u pc jen potutelně usmíváš...
;)
samozřejmě v našich zákonech zjevně nic takového není - předpokládám, že by to jinak Flanker věděl :-) a mi to zkrátka přišlo velmi zajímavé :-)