Kecáliště

upraveno 29. června 2011 v Rozličný pokec
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
1263264266268269581

Komentáře

  • @Everett_Young Já to vím a vysvětluje to to propení bankovního sektoru a politiky. Proto mě i český státní dluh nechává dost v klidu, protože i když občas ve zprávách slyšíme, kolik peněz prostřednictvím státního dluhu dlužíme na hlavu, tyhle peníze nikdo nikdy vymáhat nebude (to ale nijak neospravedlňuje, proč ani v době rostoucího HDP nemáme vyrovnaný rozpočet). Ale Řecko se z téhle situace takhle snadno nedostane. Podle Guardianu je IMF ochotný dál Řecku půjčit (na základě výroků premiéra o tom, že je nereálné vymáhat dluhy?), ale Evropská komise naopak tvrdí, že Řecko riskuje svoje místo v eurozóně, pokud chce mírnit úsporná opatření a nectít závazky.

    A teď něco úplně jiného - letos se chystám na Santorini, tak jsem zvědavá, čím tam vlastně budu platit, když to takhle rychle eskaluje =D Jestli to tímhle stylem chtějí Řekové táhnout, tak jim ten ostrov snad brzy zabaví Deutsche Bank :twisted:
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 27. ledna 2015
    @svoa00 Nemyslim si, ze by euru prospelo, kdyby se Recko vratilo k drachme. Co by se stalo s jejich dluhem? Podle me by ho museli odepsat, coz by zpusobilo v eurozone nemale ekonimicke problemy (cast dluhu vlastni soukrome instituce, hlavne banky).

    @Everett_Young Jaktoze nema? Napr. Norsko ma obrovske rezervy, kterymi muze dluh bez problemu zaplatit. Druha vec je, ze dluh se postupem casu zmensuje, protoze mena, ve ktere je denominovany devalvuje (coz je dano tim, ze vlada ma kontrolu nad inflaci). Napriklad dluhopisy spojenych statu na deset let maji momentalne urok 1.8 %, vzhledem k tomu, ze inflace je prumerne 3 % rocne, tak to pokryje vice nez jenom urok.
    A limit na dluh ma snad jenom USA, nevim o zadne jine zemi, ktera by ho mela. Stejne to congressu slouzi jenom jako paka proti jejich prezidentovi.

    @svoa00 Jakto ze je nikdo vymahat nebude? Vzdyt to vymahano je, dluhopisy jsou vydavany na urcite obdobi, kdyby vlada dluh v tomto obdobi nezaplatila, tak uz ji nikdo nepujci. Problem je, ze plati stary dluh novym dluhem.
  • @Vena Nevím, kde bereš, že by se dluh musel odepsat. Řecko by bylo pořád dlužník, změna měny by na tom nic neměnila. Eurozóna by naopak byla bez Řecka stabilnější. Automaticky přistupuješ na vyděračské techniky. Co se týče státního dluhu jsem myslela, že nikdo nebude vymáhat dluh 176 0000 korun (http://www.verejnydluh.cz/) na občana.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @svoa00 Ten dluh je denominovany v eurech, takze by ho Recko muselo "redenominovat" (predelat) do drachmy (jinak by bylo uplne zbytecne prechazet na drachmu). Nevim, jak by neco takoveho udelali aniz by jim zdevalvovala.
    Na zadne vyderacske techniky nepristupuju, taky bych se rad Recka zbavil, jen nevim jak.
    Vymahat dluh po obcanech samozrejme nikdo nebude, respektive ne primo (druha vec je napr. zvyseni dani...).
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    @Vena Norsko také mělo dost rozumu aby nevstupovalo na naší úžasné Unie. Ale v tomhle mají Řekové bohužel pravdu. Neexistuje způsob jak z nich reálně jejich dluh vytlouct. I kdybys tam najel s tanky a odvez všechno co není přišroubované, celý dluh bys s tím sotva pokryl. Navíc by to vedlo jen k jejich dalšímu zadlužení. Pokud chtějí například USA postupovat tak, že jim nevadí že roste dluh dokud roste ekonomika, tak jsou pěkně v háji, protože zatímco ekonomika má jen omezený růst (je založená na spotřebě obyvatel, ta je založená na omezených zdrojích, zdroje postupně dojdou, ekonomika končí) kdežto dluh je jen číslo které může (a díky úrokům také bude) růst do nekonečna. Takže ano, pro dohlednou budoucnost to nemá žádný vliv, ale dlouhodobě je tenhle styl prostě neudržitelný, protože ekonomika ti nemůže růst do nekonečna. Nicméně on je ten dluh celkem k ničemu, protože jak už tu padlo - neexistuje reálná cesta jak ho vymáhat.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 27. ledna 2015
    @Everett_Young V EU neni, ale v EEA je, takze se jich ekonomicke problemy EU tykaji (stejne jako do urcite miry celeho sveta).

    Nemuzes svuj pohled na ekonomiku zalozit na vycerpatelnosti zdroju, to by jsi to potom mohl rovnou zabalit. Jak rikam, dluh neni takovy problem, pokud jses schopen kontrolovat inflaci meny, ve ktere je denominovany (coz Recko nemuze, ale treba USA, Norsko a my muzem). Z tohoto duvodu je prave z dlouhodobeho casoveho obdobi tento styl udrzitelny, minimalne podle nekterych ekonomu, je to precijen hodne diskutovane tema, a tak jako vsechno v ekonomii -- hodne rozporuplne.
    Nemyslim si, ze ekonomika nemuze rust do nekonecna, prave naopak, dosud se tak delo, tak nevidim duvod, proc by to tak nemelo pokracovat.
  • upraveno 27. ledna 2015
    @Everett_Young Tak před lety vyhlásila státní bankrot Argentina. Nevím, co se tam dělo, ale stát pořád existuje. Řecký stát snad ještě má majetek, který se dá zprivatizovat. Bohužel, když to nepůjde jinak, na řadě je prodej veřejných pozemků soukromým zájemcům. Je to nepříjemné a Řekové by se určitě bouřili, ale možná to bude jediná možnost, jak z nich nějaké peníze dostat. Mohli by se poučit z chyb privatizace ve střední Evropě v první půlce devadesátých let (haha, já vím). Aby bylo jasno - nechci házet problém na to, že Řekové využívali štědrou sociální politiku a žili si nad poměry. Především bylo na politicích, aby jim nic takového nenabízeli. Bohužel v západním světě neexistuje nic, co by politiky dovedlo k trestní zodpovědnosti za jejich populistická rozhodnutí a nezodpovědnost.
  • @svoa00 Tak uz davno si mozes kupit nejaky ten ostrovcek. Ale na Santorini si este chvilku budes musiet pockat :)
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    M1on napsal(a):

    @Vena já bych jim nic nezlepšoval, celou řadu let si žili nadpoměry, ať se z toho taky vylížou. Kdyžtak, aby jim pomohli pouze ekonomický tahouni EU.

    Za to můžou politici, nadělali dluhy, a obyčejní lidé jsou na to doplácí, jinak škrty v rozpočtu, které jim Německo vnutilo mají pro řeckou ekonomiku nebetyčné následky


  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Everett_Young napsal(a):
    Co se týče Muslimů, má velice rozumné názory, mám pocit, že v Evropě bude ještě horko, na západě Islamisti, na východě rozháraná Ukrajina, na Blízkém východě zmatky a islamisti(z výjmkou Izraele a Turecka)

  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    @Vena My můžeme? Tak teď mi prosím velice podrobně vysvětli, jak TIHLE:

    image


    vyřeší náš dluh... protože mě nic nenapadá. =D
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @Everett_Young :D

    Ja nerikam, ze ho muzem vyresit, ja jen rikam, ze mame prostredky pro to, aby jsme zmirnili jeho hodnotu. Dalsi vec, kterou nam kontrola nad nasi menou dava, je stimulovani ekonomiky, a to opet inflaci. Jakmile lidi cekaji, ze cena zbozi pujde nahoru, tak se nahrnou do obchodu, a jdou kupovat. Coz zvysuje vykon ekonomiky a snizuje nezamestnanost. Toto Recko nema, coz je jeden z hlavnich duvodu, proc se jim ta recese tak protahuje :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Lze připomenout, že zadlužená pokladna a plán na zvýšení daní jen třetímu stavu byly cestou k francouzské revoluci :)
    Tady platí, že dluh byl výsledkem přepálených investic do ekonomiky, nějakou dobu bylo díky tomu Řecko i vynášeno jako země s největším "růstem ekonomiky" v EU (až kolem 5 % ročně). Inu co by se neinvestovalo (rozuměj nebraly se úvěry), když nám to radí investiční poradci (a ještě nám pomáhají trochu si pohrát s finančními výkazy, abychom dostali úvěr za výhodnějších podmínek). My, kteří jsme to dělali, ty dluhy stejně splácet nebudeme (jak kdysi pravili Bird a Fortune, nebudou to investiční bankéři, kdo to ponese riziko, bude to váš penzijní fond).
    A jak už jsem psal, téměř stejně, jen v menším, postupuje dnes většina zemí. Problém je, že růst ekonomiky nedokáže pokrývat růst dluhu, a to i v době růstu, natož až se růst zastaví, jak říká @everett. navíc je to podmíněno ochotou bank půjčovat. I ty jsou si vědomy, že fakticky své peníze nikdy neuvidí (ostatně na světě není dost reálných peněz, které by dluhy pokryly), ale zatím je to moc netrápí, protože takový balíček státních dluhopisů je báječná obchodní komodita, se kterou se dále obchoduje. Nevadí to do té doby, dokud se samotná hodnota měny (byť z větší části virtuální, protože v reálných penězích se už většina transakcí neodehrává) opírá alespoň částečně o něco reálného. jenže jak v celkovém obchodu roste podíl "peněz z peněz", není už pomalu čím hodnotu měny krýt. pak už je její hodnota čistě spekulativní a virtuální, trochu to připomíná Stopařova průvodce po galaxii, kde jistí trosečníci na planetě zemi jako platidlo začali používat listí.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @flanker.27
    navíc je to podmíněno ochotou bank půjčovat
    Banky (a obecne kdokoli jiny) pujcujou, protoze si s urcitym rizikem spocitaly, ze se jim penize vrati (a s urokem).
    I ty jsou si vědomy, že fakticky své peníze nikdy neuvidí
    Muzes toto vice vysvetlit? Proc by banky pujcovali, kdyby vedeli, ze sve penize nikdy neuvidi?
    ostatně na světě není dost reálných peněz, které by dluhy pokryly
    To neznamena, ze dluh nelze splatit.
    ale zatím je to moc netrápí, protože takový balíček státních dluhopisů je báječná obchodní komodita
    Proc by to byla tak bajecna obchodni komodita, kdyby vsichni obchodnici vedeli, ze nikdy nebudou zaplaceny?
    Nevadí to do té doby, dokud se samotná hodnota měny opírá alespoň částečně o něco reálného
    A proc to v opacnem pripade (tedy v pripade snad vsech statu v dnesnim svete) vadi? Pokud lidi veri v hodnotu meny, kde je problem?
    pak už je její hodnota čistě spekulativní a virtuální
    Jakto? Respektive, jak myslis "spekulativni"? A jaky by byl rozdil v pripade "realnejsi" meny, ktera by byla kryta treba zlatem? Rozdil mezi listim a menou je ten, ze mena ma mnohonasobne vetsi kupni silu, protoze je ji mensi mnozstvi.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Vena Shrnuto: protože nejde o to mít dluh zaplacený, ale o dluh splácený. Funguje to vlastně podobně jako u spotřebních úvěrů nastavených tak, že je dlužník nikdy nezaplatí. Sotva splácí úroky. A stejně tak stát. Splácí trvale úroky nebo aby splatil jeden úvěr (či emisi dluhopisů) vezme si další úvěr (či emisi dluhopisů). Fakticky navzdory sankcím, klesajícímu rublu atd. je jediným silným státem, který trvale snižuje dluh, Rusko (nějakých 10 % HDP je oproti tzv. vyspělým státům opravdu směšných, USA mají asi 70 % HDP, Japonsko asi 200 %). Dluh běžného střadatele kryje dům, auto atd. Dluh státu kryjí občané. A aby naráz neztratil sát veškeré prostředky, které musí vynakládat na zákaldní chod společnosti ať chce nebo ne (školství, zdravotnictví, bezpečnost), tak zase přijímá taková pravidla, která vyhovují těmto institucím (hele, dlužíš mi, já na tebe nebudu tlačit, ale ty mi za to přijmeš zákon, že neponesu riziko za investice). Třeba dluh Spojených států začal obrovskou měrou narůstat ne v době zbrojení za studené války, ale až v 90. letech, za Clintona, který mimo jiné přijal zákon, proti kterému americká administrativa dlouho bojovala, tj. zrušení zákazu spojení investičních a spořitelských bank.
    Ještě co se týče obchodu. Když jdeš do banky si půjčit, banka ti nepůjčí jen to, co má v trezoru, tak to nefunguje. Většina bank půjčuje mnohem více, než kolik peněz fyzicky má. Obchoduje právě s tím příslibem, že jí v budoucnu někdo něco zaplatí.
    Dnes je takový systém možný opravdu ve velkém proto, že většina transakcí (už i těch malých koupí v obchodě) neprobíhá s fyzickými penězi, ale s penězi virtuálními.
    Krach v roce 1929 byl způsoben právě tím, že v tansakcích, dlužních úpisech a podobně bylo asi pětkrát víc peněz, než kolik jich fyzicky existovalo. Dneska je to opět standard, který ale bude fungovat jen tak dlouho, dokud ta která měna, i ta virtuální, bude mít nějakou důvěru. To je ta důvěra, když se měna nemůže opřít o nic jiného. Proč je to problém? Protože důvěra lidí se dá velmi snadno otřást,změnit, zničit, bez ohledu na reálnou výkonnost. V časech krizí, 1929, 2008 atd. se najednou ze dne na den nepřestalo míň vyrábět, ale za důvěru samotnou najednou nebylo co koupit. Přijdeš do krámu a řekneš "dám vám papír, o kterém si myslím, že má hodnotu rohlíku". pekař tomu třeba nejdřív věří, ale když pak stejný papír nese do banky, kupuje za něj novou pec nebo benzín do auta a příjemce tomu, že ten papír takovou hodnotu má, nevěří, tak je v háji.
    Jo, a pokud jde o množství, třeba americká vláda vůbec nemá vliv na to, kolik dolarů je v oběhu a teoreticky by jich mohlo být jako listí. Záležitosti měny určuje federální banka, která navzdory názvu vůbec není státní, leč soukromá instituce a s měnou si může dělat prakticky co chce vč. neomezeného přísunu nových emisí.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 27. ledna 2015
    @flanker.27
    protože nejde o to mít dluh zaplacený, ale o dluh splácený. Funguje to vlastně podobně jako u spotřebních úvěrů nastavených tak, že je dlužník nikdy nezaplatí. Sotva splácí úroky. A stejně tak stát. Splácí trvale úroky nebo aby splatil jeden úvěr (či emisi dluhopisů) vezme si další úvěr (či emisi dluhopisů)
    Muzes mi toto dolozit nejakym zdrojem? Protoze ja jsem mel doted za to, ze se dluhopisy vydavaji na urcite obdobi (treba 10 let) a do konce tohoto obdobi musi byt splacena jak jistina, tak urok.
    Dluh státu kryjí občané
    To bych rekl, ze je dost nepresne. Kdyz se stat stane insolventnim, tak se muze proste rozhodnout, ze nic nezaplati a dluh odepsat, neexistuji zadne zaruky, ze veritele dostanou aspon cast sve investice zpet. Naopak u firem a domacnosti je treba mit nejakou zastavu.
    Ještě co se týče obchodu. Když jdeš do banky si půjčit, banka ti nepůjčí jen to, co má v trezoru, tak to nefunguje. Většina bank půjčuje mnohem více, než kolik peněz fyzicky má. Obchoduje právě s tím příslibem, že jí v budoucnu někdo něco zaplatí.
    Ano, rika se tomu Bankovnictvi castecnych rezerv (fractional reserve banking). Toto jeste umocnuji kreditni karty.
    To kazdopadne vubec neznamena, ze dluh nelze splatit. Penize (realne) koluji v obehu porad dokola, takze je mozne zaplatit dluh, kdyz se k tobe dostanou stejne penize treba po ctvrte (jednoduse receno). Coz plyne z toho, ze penize jsou jenom smena, nikoli fyzicke bohatstivi (prace, puda, kapital).
    Krach v roce 1929 byl způsoben právě tím, že v tansakcích, dlužních úpisech a podobně bylo asi pětkrát víc peněz, než kolik jich fyzicky existovalo. Dneska je to opět standard, který ale bude fungovat jen tak dlouho, dokud ta která měna, i ta virtuální, bude mít nějakou důvěru.
    To je jeden pohled na vec. Druhy pohled je ten, ze penize byly kryte zlatem, a tudiz nemohly byt vytistene nove, ktere by pokryly nove vznikajici poptavku. Dneska jsou penize "fiat", takze podobny problem je resen intervenci centralni banky.
    Proč je to problém? Protože důvěra lidí se dá velmi snadno otřást,změnit, zničit, bez ohledu na reálnou výkonnost. V časech krizí, 1929, 2008 atd. se najednou ze dne na den nepřestalo míň vyrábět, ale za důvěru samotnou najednou nebylo co koupit. Přijdeš do krámu a řekneš "dám vám papír, o kterém si myslím, že má hodnotu rohlíku". pekař tomu třeba nejdřív věří, ale když pak stejný papír nese do banky, kupuje za něj novou pec nebo benzín do auta a příjemce tomu, že ten papír takovou hodnotu má, nevěří, tak je v háji.
    Toto je ale zpusobene nestabilitou meny, nikoli neduverou v ni. Lidi ve "fiat" (virtualni) menu veri, protoze maji zaruku od statu, ze si s ni neco koupi. Stejne v podstate funguje zlato, akorad v nej lidi veri z jineho duvodu.
    Jo, a pokud jde o množství, třeba americká vláda vůbec nemá vliv na to, kolik dolarů je v oběhu a teoreticky by jich mohlo být jako listí. Záležitosti měny určuje federální banka, která navzdory názvu vůbec není státní, leč soukromá instituce a s měnou si může dělat prakticky co chce vč. neomezeného přísunu nových emisí.
    Toto je specificke jenom pro centralni banku USA (FED). ECB i CNB jsou verejne. I tak ma kongres nad ni kontrolu, i kdyz je pravda, ze taky nechapu, proc to tak v USA maji.
  • @Vena: Myslím, že v tom máš o dost jasněji než @flanker.27.
    - ANO - dluhopisy se vydavaji na urcite obdobi (treba 10 let) a do konce tohoto obdobi je splatná jak jistina, tak urok.
    - K tomu dluhu je oboje dost nepresne. Dluh je předně kryt majetkem státu... takže když si stát půjčí, a postaví za to něco, co mu generuje zisk (např. atomovou elektrárnu), tak je vše OK... Když si půjčí na blbosti (běh státu, kupování popularity,...), tak to může vést k insolvenci,... může, protože stále může mít různé cesty, čím platit - nerostné zdroje, může zvýšit daně a poplatky (dopad nejen na občany), etc.
    - "Je treba mit nejakou zastavu." - No, ne vždy je to třeba, ale o to víc zaplatíš na rizikové marži.
    - "Když jdeš do banky si půjčit, banka ti nepůjčí jen to, co má v trezoru, tak to nefunguje." - To je buď taková Zemanovská pololež, nebo naprostá neznalost. Na to, aby banka mohla peníze půjčit, tak jimi musí disponovat... a to tím, ž si je sama půjčí - buď tím, že se je u ní někdo uloží, nebo na mezibankovním trhu. A ano, tím, že ty peníze půjčí je nebude držet v trezoru (protože to je pro ní drahé)... Takže modelově - pokud si 1mil lidí uloží 10.000,-, banka disponuje 10 mld, z čehož např. 9 mld může půjčit (obecně investovat, nechat vydělávat) a 1 mld musí držet v hotovosti... což je v normálním případě OK, průser je až ve chvíli, kdy buď věřitelé nesplatí těch 9 mld, nebo když se dostaví příliš mnoho střadatelů, kteří hned chtějí své peníze (run na banku)... a banka je nemůže hned sehnat ačkoli vlastní investice kryjící daný objem (umění, budovy, dluhopisy).
    - "Krach v roce 1929 byl způsoben právě tím, že v transakcích, dlužních úpisech a podobně bylo asi pětkrát víc peněz, než kolik jich fyzicky existovalo." - Blbost. Peníze fyzicky nikdy nekryly veškerý majetek na světě... a popravdě k tomu ani není důvod a není to reálné... V modelovém příkladu,... těch 9 mld si půjčím a postavím velkovýchovnu kuřat se skvělým BP - půjčím si kuřata, ta vykrmím a za marži postačující na výkrm i splátku dluhu vrátím - a i když drobní střadatelé vezmou fyzicky existující kuřata a zapůjčí mi je chovu, pak pokud následně přijde ptačí chřipka, je jejich investice znehodnocená i s fyzicky původně existujícím krytím... a banka mi zabaví areál vybudovaný za 9 mld, ale až přijdou její střadatelé,... bude jí... no, na nic (a pozor, v tom příkladě je každé kuře a každá koruna trasovatelná k majiteli). A podobné to bylo s krachem - prostě nárazově klesla hodnota konkrétní komodity ve které bylo hodně peněz... Nic víc, nic méně.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 28. ledna 2015
    @Jay
    K tomu dluhu je oboje dost nepresne. Dluh je předně kryt majetkem státu... takže když si stát půjčí, a postaví za to něco, co mu generuje zisk (např. atomovou elektrárnu), tak je vše OK... Když si půjčí na blbosti (běh státu, kupování popularity,...), tak to může vést k insolvenci,... může, protože stále může mít různé cesty, čím platit - nerostné zdroje, může zvýšit daně a poplatky (dopad nejen na občany), etc.
    Spis to myslim tak, ze stat neni legalne zavazan platit dluh. Kdyz si jako domacnost nebo firma pujcis penize, tak podepises smlouvu. Kdyz pak nejsi schopen platit, tak ti zabavi majetek nebo zlikvidujou firmu. Podepisuje stat nejakou smlouvu s nejakou mezinarodni autoritou, ze pokud nebude platit, tak mu bude zabaven majetek xxx? Ja jsem mel doted za to, ze ne, ze dluhopisy v podstate muze tisknout jak chce a je na kazdem, jestli je chce nebo nechce koupit. Takze kdyz si stat pujci na atomovou elektrarnu, zadnou smlouvou negarantuje, ze tu elektrarnu fakt postavi a misto toho se ty penize treba nerozkradou.
    Duvod, proc domacnosti a firmy plati dluhy je ten, ze nechteji, aby jim byl zabaven majetek. Duvod, proc stat plati dluhy je ten, ze se nechce dostat do spatne ekonomicke situace.
    Takže modelově - pokud si 1mil lidí uloží 10.000,-, banka disponuje 10 mld, z čehož např. 9 mld může půjčit (obecně investovat, nechat vydělávat) a 1 mld musí držet v hotovosti... což je v normálním případě OK, průser je až ve chvíli, kdy buď věřitelé nesplatí těch 9 mld, nebo když se dostaví příliš mnoho střadatelů, kteří hned chtějí své peníze (run na banku)... a banka je nemůže hned sehnat ačkoli vlastní investice kryjící daný objem (umění, budovy, dluhopisy).
    No jenze kdyz tech 9 mld pujci, tak ti lide, kterym je pujcila, si je nekam musi ulozit. A samozrejme si je ulozi do banky, takze banka ma najednou 19 mld, a muze pujcit dalsich 8.1 mld. A kdyz je pujci a lidi si je zase ulozi do banky, tak ma najednou 27.1 mld.. atd. Z povahy geometricke posloupnosti plyne, ze banka ma nakonec v idealnim pripade 100 mld z puvodnich 10 a tedy kryje jenom 10 % penez puvodnim vkladem.
  • @Vena, @flanker.27: Ohledně FEDu bych byl ohledně "jaksejimchce" tisku dolarů opatrný - nevím, jak to přesně funguje, nicméně významnou roli v tom zřejmě hraje ministerstvo - mám pocit, že to, že FED tiskne peníze je asi tak stejné, jako že u nás mince je razí česká mincovna (a.s.)...
    ČNB - wiki - Česká národní banka má monopolní právo vydávat bankovky a mince včetně mincí pamětních. (Ale že má toto právo ČNB neznamená, že jej nutně mají i jiné centrální banky... dokonce myslím, že US to z ústavy mají na ministerstvu financí - "Treasury")
    USD - wiki - "To fulfill those requests, the Federal Reserve places an order for printed money from the US Treasury Department"
    Federal reserve act - wiki -The U.S. Treasury, through its Bureau of the Mint and Bureau of Engraving and Printing, actually produces the nation's cash supply and, in effect, sells it to the Federal Reserve Banks at manufacturing cost, currently about 4 cents per bill for paper currency. The Federal Reserve Banks (= FED) then distribute it to other financial institutions in various ways.
    Máte někdo nějaký protiargument?
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @Jay Ja se spis pozastavoval nad tim, ze je FED soukroma spolecnost. Nemam jinak o ni temer zadne znalosti, takze si netroufam protiargumentovat :)
  • @Vena:
    Spis to myslim tak, ze stat neni legalne zavazan platit dluh. Kdyz si jako domacnost nebo firma pujcis penize, tak podepises smlouvu. Kdyz pak nejsi schopen platit, tak ti zabavi majetek nebo zlikvidujou firmu. Podepisuje stat nejakou smlouvu s nejakou mezinarodni autoritou, ze pokud nebude platit, tak mu bude zabaven majetek xxx? Ja jsem mel doted za to, ze ne, ze dluhopisy v podstate muze tisknout jak chce a je na kazdem, jestli je chce nebo nechce koupit. Takze kdyz si stat pujci na atomovou elektrarnu, zadnou smlouvou negarantuje, ze tu elektrarnu fakt postavi a misto toho se ty penize treba nerozkradou.
    To nepopírám, funguje to jako neúčelná půjčka
    Duvod, proc domacnosti a firmy plati dluhy je ten, ze nechteji, aby jim byl zabaven majetek. Duvod, proc stat plati dluhy je ten, ze se nechce dostat do spatne ekonomicke situace.
    Blbost, platí dluhy proto, že se k tomu zavázali a proto, že když je nezaplatí bude to problém (z čehož to, že mu nikdo nebude už chtít půjčit je to nejmenší)...
    No jenze kdyz tech 9 mld pujci, tak ti lide, kterym je pujcila, si je nekam musi ulozit. A samozrejme si je ulozi do banky, takze banka ma najednou 19 mld, a muze pujcit dalsich 8.1 mld. A kdyz je pujci a lidi si je zase ulozi do banky, tak ma najednou 27.1 mld.. atd. Z povahy geometricke posloupnosti plyne, ze banka ma nakonec v idealnim pripade 100 mld z puvodnich 10 a tedy kryje jenom 10 % penez puvodnim vkladem.
    Za prvé ne, nemusí je uložit (a neuloží je ti, co si je půjčili, ale ti, kterým ti co si je půjčili ty peníze za něco zaplatí). Za druhé je de facto jedno, jestli mluvíme o příkladu "Uloženo 10, drží v korunách 1 v investicích 9", nebo o příkladu "Uloženo 100, drží v korunách 10, v investicích 90"... (technicky ve skutečnosti ve větším objemu nemusí držet stejný podíl, ale to je fuk).
    Stále platí, že ne všechno bohatství je kryto penězi a ani to technicky nejde. A stále platí, že banka může být v problému proto, že neuváženě investuje, nebo proto, že vznikne run na banku (čímž se položí každá i sebevíce zdravá).

  • @Vena: Ano, je soukromý. Ano, je to divné, ale z popisu mi plyne, že peníze tiskne ministerstvo a prodává je za výrobní náklady (ale nikde jsem neviděl, že by objem edice reguloval FED)... (což je ještě divnější), ale asi to mají ošetřené, co s nimi pak FED může (a musí) dělat, když jim to už nějaký ten pátek funguje... Ono to, že o něčem "máme jen zhruba ponětí" zdaleka neznamená, že to přesně tak funguje.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @Jay
    Blbost, platí dluhy proto, že se k tomu zavázali
    Jak?
    a proto, že když je nezaplatí bude to problém
    Jaky? Ekonomicky? Vzdyt to je presne to co rikam.
    Za prvé ne, nemusí je uložit
    Proto rikam v idealnim pripade. Vetsina lidi si ty penize ale neschova pod polstar.
    a neuloží je ti, co si je půjčili, ale ti, kterým ti co si je půjčili ty peníze za něco zaplatí
    To bych rekl, ze situaci vubec nijak nemeni.
    Stále platí, že ne všechno bohatství je kryto penězi a ani to technicky nejde. A stále platí, že banka může být v problému proto, že neuváženě investuje, nebo proto, že vznikne run na banku (čímž se položí každá i sebevíce zdravá).
    S tim ja samozrejme souhlasim.

    Pokud se nepletu, tak vice jak 90 % penez vznikly z uveru, tedy mene nez 10 % jsou reprezentovany bankovkami. To je podle me taky duvod, proc se da kontrolovat inflace nastavovanim uroku (cim nizsi, tim vice si chteji lidi pujcit, tudiz "vziknou" nove penize). Nerikam, jestli je to dobre nebo spatne, jenom, ze to tak je.
  • JayJay
    upraveno 28. ledna 2015
    @Vena: Stát se zavazuje prodejem dluhopisů, občan a podnikatel podpisem smlouvy o úvěru. Samozřejmě, že nejsou ve stejné pozici, ale v dosti podobné... a já nevím, jak ty, ale já si zakládám na tom, že dohody plním kvůli tomu, že mé slovo má váhu, ne proto, že/jaký by mohl přijít trest.
    To je podle me taky duvod, proc se da kontrolovat inflace nastavovanim uroku (cim nizsi, tim vice si chteji lidi pujcit, tudiz "vzniknou" nove penize
    V tomhle si dovolím nesouhlasit - Peníze fyzicky vzniknou jedině tiskem... a hovoříme-li o nějaké "podkladové komoditě" tak ta vzniká prací, nikoli půjčkou. Ona totiž tvá rovnice "Cim nizsi úrok, tim vice si chteji lidi pujcit" má i druhou stranu "Čím nižší úrok, tím méně lidí je ochotno půjčit/uložit peníze do banky" - při nulovém úroku si stejně dobře můžu zašít prachy do polštáře... nebo si je jako strýček Skrblík narvat do sejfu a koupat se v nich... :o) Bez rizika, že mi je banka kvůli nějakému podivnému úvěru nevyplatí...
    Jinak s těma podkladovýma komoditama a s tím, že je nejde pokrýt je to asi takhle - v ČR je v oběhu cca 900 mld Kč,... ale majetky jsou násobně jinde - vzhledem k tomu, že drtivá většina má kde bydlet, a při ceně nemovitostí odhaduji, že jen v ceně bytů a obytných domů je minimálně pětinásobek, vozidel je kolik 7 milionů? Při (spíše podstřeleném) průměru 100.000/vozidlo (včetně kamionů, tramvají,...) máme další ekvivalent této částky. Atd.
    Ostatně úrok a inflace jsou provázány, ale ne nutně nějak přímo. Ostatně, ČNB nám již nějakou dobu předvádí, že snažit se může, ale její 2% (či 3%?) inflační cíl se jí nedaří plnit a to používá místy hodně divoká opatření...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Muzes mi toto dolozit nejakym zdrojem? Protoze ja jsem mel doted za to, ze se dluhopisy vydavaji na urcite obdobi (treba 10 let) a do konce tohoto obdobi musi byt splacena jak jistina, tak urok.
    Jo, jenže to splácí tak, že se půjčí znovu, buď se vydá další emise dluhopisů, nebo se poskytne úvěr, možností je nepřeberně jak se nadále zadlužovat. To není nikterakv rozporu. Zadlužení většiny států neustále roste, nesnižuje se (údaje např. zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Government_debt).
    To bych rekl, ze je dost nepresne. Kdyz se stat stane insolventnim, tak se muze proste rozhodnout, ze nic nezaplati a dluh odepsat, neexistuji zadne zaruky, ze veritele dostanou aspon cast sve investice zpet. Naopak u firem a domacnosti je treba mit nejakou zastavu.
    To byla trochu metafora k tomu, že důsledky většinou nesou občané. Ano, obvykle stát, který není schopen splácet dluhy, vyhlásí bankrot, v historii se to stalo už nekolikrát,v našich končinách např. Rakouské císařství roku 1811, Argentina v roce 2002 a tak dále, list by byl dlouhý a řada států tam spadla opakovaně. Nese to s sebou samozřejmě spoustu důsledkům, např. jednou zbankrotovaný stát si velmi obtížně znovu půjčí. Ale třeba Řecko v Eurozóně zbankrotovat nemůže, alespoň zatím. Přitom ten dluh je takový, že skutečně není reálné, aby vůbec byl kdy splacen. Dřív už o tom psali např. @svoa nebo @everett.
    Ano, rika se tomu Bankovnictvi castecnych rezerv (fractional reserve banking). Toto jeste umocnuji kreditni karty.
    To kazdopadne vubec neznamena, ze dluh nelze splatit. Penize (realne) koluji v obehu porad dokola, takze je mozne zaplatit dluh, kdyz se k tobe dostanou stejne penize treba po ctvrte (jednoduse receno). Coz plyne z toho, ze penize jsou jenom smena, nikoli fyzicke bohatstivi (prace, puda, kapital).
    To je hezké, ale reálně je nikdy nebudeš mít k dispozici, protože tolik peněz jednoduše neexistuje. Dříve existovala pravidla, do jak velké výše oproti rezervám mohou finanční instituce půjčovat, ale tyhle pravidla téměř všechny státy už zrušily nebo velmi rozvolnily. A i věřitel, pokud by chtěl opravdu po dlužníkovi zaplatit dluh, musí peníze znovu vydat, aby je dostal zpět (Půjčím ti na to, abys mi zaplatil =D ).
    To je jeden pohled na vec. Druhy pohled je ten, ze penize byly kryte zlatem, a tudiz nemohly byt vytistene nove, ktere by pokryly nove vznikajici poptavku. Dneska jsou penize "fiat", takze podobny problem je resen intervenci centralni banky.
    Dnes se kryjí právě vším možným (už tu na to téma byla diskuse), ale pokud se jedna virtuální směna (peníze) kryje jinou virtuální směnou (cennými papíry, obligacemi), chybí tomu reálný základ. Zohledňuje se přitom třeba růst ekonomiky, ale to je taky někdy sranda, protože růst hnaný půjčkami třeba udržuje dluh v přibližně steném procendu vůči HDP, ale v absolutních číslech ten dluh neustále roste a jakmile se růst zpomalí nebo zastaví, je po srandě (zase to už zmiňoval @everett).
    Toto je ale zpusobene nestabilitou meny, nikoli neduverou v ni. Lidi ve "fiat" (virtualni) menu veri, protoze maji zaruku od statu, ze si s ni neco koupi. Stejne v podstate funguje zlato, akorad v nej lidi veri z jineho duvodu.
    Jenže ta důvěra je často dost iluzorní, když se neopírá o něco reálného. Ostatně kurs měny je citlivý na mnoho jevů a někdy je to paradoxní. Třeba se stát rozhodne zaplatit třeba velký úvěr, vydá hodně peněz, tím jich vznikne přebytek a kurs jde dolů, bez ohledu na důvěru.
    Toto je specificke jenom pro centralni banku USA (FED). ECB i CNB jsou verejne. I tak ma kongres nad ni kontrolu, i kdyz je pravda, ze taky nechapu, proc to tak v USA maji.
    Funguje to v praxi tak, že FED tiskne peníze a státu je dává na úvěr. je to protiústavní, protože dle americké ústavy může tisknout peníze jen ministerstvo financí, ale takhle byl zákon přijat v roce 1913 na základě dohody vlády s bankovním sektorem. Radu guvernérů a jejího předsedu jmenuje prezident, ale jinak hospodaření FEDu vláda ani kongres nemají jak ovlivnit ani o něm nedostávají zprávy. Rezervy joou rozděleny do 12 bank, které se reálně chovají jako naprosto soukromé subjekty. V roce 2011 prosadil kongres audit FEDu, přičemž zjistil, že ten prováděl operace v řádu biliónů dolarů, o kterých vláda ani kongres vůbec netušili.
  • @flanker.27
    Dříve existovala pravidla, do jak velké výše oproti rezervám mohou finanční instituce půjčovat, ale tyhle pravidla téměř všechny státy už zrušily nebo velmi rozvolnily.
    To zase nestraš, ta pravidla existovala a existují... u nás na ně dohlíží ČNB. Předepisují, kolik se musí minimálně držet v hotovosti, kolik maximálně se smí dát do státních dluhopisů, kolik do nemovitostí, kolik do umění, etc.
    Zadlužení většiny států neustále roste, nesnižuje se
    Jakkoli toho pána nemám rád, tak tohle byl význam slavného Paroubkova "dluhy se neplatí". To, že to bylo vytrženo z kontextu a upleten z hovna bič je taková česká klasika.
    To byla trochu metafora k tomu, že důsledky většinou nesou občané.
    Na to ještě netřaba vyhlásit bankrot, někdy se to podaří z občanů sedřít jinak - měnová reforma, zestátnění toho či onoho, snížení mezd státním pracovníkům, propouštění, zvýšení daní. Z toho pohledu Řecko zatím nezbankrotovalo, ale důsledky občané nesou...
    A i věřitel, pokud by chtěl opravdu po dlužníkovi zaplatit dluh, musí peníze znovu vydat, aby je dostal zpět (Půjčím ti na to, abys mi zaplatil =D ).
    Co to je za blbost? To bude platit pouze v případě, že jsou pouze dvě strany z nichž jedna vlastní všechny peníze a jediný způsob jak přijít k penězům je si půjčit - v reálu si dlužník mohl koupit výrobní prostředek, vyrobit tovar (klidně věřiteli, ale klidně tomu, od koho koupil ten stroj a nebo komukoli jinému) a pak mu utrženými penězi splatit půjčku.
    V roce 2011 prosadil kongres audit FEDu, přičemž zjistil, že ten prováděl operace v řádu biliónů dolarů, o kterých vláda ani kongres vůbec netušili.
    Což je ovšem něco zásadně jiného, než že tisknul peníze o kterých vláda ani kongres vůbec netušili...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    To zase nestraš, ta pravidla existovala a existují... u nás na ně dohlíží ČNB. Předepisují, kolik se musí minimálně držet v hotovosti, kolik maximálně se smí dát do státních dluhopisů, kolik do nemovitostí, kolik do umění, etc.
    Jistě, taky jsme kritizovaní za to, že máme příliš přísná bankovní pravidla =D
    Jakkoli toho pána nemám rád, tak tohle byl význam slavného Paroubkova "dluhy se neplatí". To, že to bylo vytrženo z kontextu a upleten z hovna bič je taková česká klasika.
    Ano, dělají to všichni :)
    Co to je za blbost? To bude platit pouze v případě, že jsou pouze dvě strany z nichž jedna vlastní všechny peníze a jediný způsob jak přijít k penězům je si půjčit - v reálu si dlužník mohl koupit výrobní prostředek, vyrobit tovar (klidně věřiteli, ale klidně tomu, od koho koupil ten stroj a nebo komukoli jinému) a pak mu utrženými penězi splatit půjčku.
    V praxi je to daleko složitější, protože jak jsem psal, majetek finanční instituce není převážně v penězích, které by fyzicky vlastnila, ale v transakcích, které se užívají jako další platidlo. Ono to funguje i v běžných závazkových vztazích, pohledávky se dají postupovat, ale ve finančnictví je na tom celý systém postavený.
    Což je ovšem něco zásadně jiného, než že tisknul peníze o kterých vláda ani kongres vůbec netušili...
    To jsem neřekl, i když to tak je. Oni nemusí čekat na žádost o úvěr, oni si můžou tisknout peníze jak potřebují pro sebe, akorát když po ich chce peníze vláda, tak jim je vytisknou na úvěr.
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 28. ledna 2015
    @Jay Kdyz tedy nesouhlasis, jaktoze nastavovani uroku ovlivnuje inflaci?
    Peníze fyzicky vzniknou jedině tiskem
    Nevim presne, co tim chces rict. Ze inflace je ovlivnovana jenom mnozstvim "fyzickych" penez?
    Ona totiž tvá rovnice "Cim nizsi úrok, tim vice si chteji lidi pujcit" má i druhou stranu "Čím nižší úrok, tím méně lidí je ochotno půjčit/uložit peníze do banky"
    To je pravda. Nejsem si jisty, jak tady ten system presne funguje, ale pokud se nepletu, tak centralni banky kupuji dluhopisy, pokud chteji snizit uroky a naopak prodavaji dluhopisy, kdyz je chteji zvysit. Tim se zvysuje/snizuje mnozstvi penez, ktere banky maji a tudiz si muzou dovolit pujcovat vice/mene penez. Pokud mas nejaky lepsi vysvetleni toho, jak centralni banky nastavuji uroky, sem s nim.
    Ostatně úrok a inflace jsou provázány, ale ne nutně nějak přímo. Ostatně, ČNB nám již nějakou dobu předvádí, že snažit se může, ale její 2% (či 3%?) inflační cíl se jí nedaří plnit a to používá místy hodně divoká opatření
    To je proste jen kecupovy efekt. Kdyz zatrepes lahvi poprve, tak treba nevytece nic, zatrepes po druhe trosku vic a vytece moc... a najednou se topis v kecupu. Takze sice neni lehke inflaci kontrolovat, ale to neznamena, ze to nejde.

    @flanker.27
    Přitom ten dluh je takový, že skutečně není reálné, aby vůbec byl kdy splacen.
    Jakto? Norsko ho muze zaplatit 3x, kdyby chtelo. Finsko 2x. Nemecku a Svycarsku ted klesl. Swedsku sice ted stoupl, ale jinak vetsinou klesa.
    To je hezké, ale reálně je nikdy nebudeš mít k dispozici, protože tolik peněz jednoduše neexistuje.
    Jaktoze ne? Rekneme, ze jsme na svete jenom my dva a ja jsem jediny, kdo ma penize (1000 penez). Rekneme, ze bych ti je pujcil a ty jsi ode me neco koupil (najednou je na svete 2000 penez). Znamena to, ze mi nikdy nemuzes dluh splatit? Jisteze neznamena, muzes si napriklad u me odpracovat 1000 penez a dluh mi splatit (tim 1000 penez zanikne a jsme zpet na 1000 penez v obehu). Nebo rekneme, ze jsi tech 1000 penez vyuzil na zalozeni firmy, pak mi to muzes vratit tak, ze tvoje firma mi proda zbozi za 1000 penez.
    Dnes se kryjí právě vším možným (už tu na to téma byla diskuse), ale pokud se jedna virtuální směna (peníze) kryje jinou virtuální směnou (cennými papíry, obligacemi), chybí tomu reálný základ.
    Ja porad nevidim duvod, proc by mely mit penize realny zaklad.
    Zohledňuje se přitom třeba růst ekonomiky, ale to je taky někdy sranda, protože růst hnaný půjčkami třeba udržuje dluh v přibližně steném procendu vůči HDP, ale v absolutních číslech ten dluh neustále roste a jakmile se růst zpomalí nebo zastaví, je po srandě
    Po roce 2008 se rust nejen zastavil, ale byl negativni. To same ve vetsine zemi po roce 2010. A muzika porad hraje a po srande neni.
    Jenže ta důvěra je často dost iluzorní, když se neopírá o něco reálného.
    Proc? Proc by se mela opirat o neco realneho? Zlato ma hodnotu jenom proto, ze ho lidi chteji, uz to je dost iluzorni.
    Ostatně kurs měny je citlivý na mnoho jevů a někdy je to paradoxní.
    A jak by jsi to vyresil? Zlato toto podle me neresi.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jakto? Norsko ho muze zaplatit 3x, kdyby chtelo. Finsko 2x. Nemecku a Svycarsku ted klesl. Swedsku sice ted stoupl, ale jinak vetsinou klesa.
    Počkej, jako že Norsko se najednou vydá třetinu HDP (což je zhruba výše hjeho dluhu) na to, aby zaplatilo dluh? Předně není HDP co státní rozpočet a pak je tam to "kdyby chtělo", tzn. propustit trřetinu učitelů, třetinu doktorů a tak dále, to by nechtělo :)

    BTW kdyby dluh "většinou klesal", tak žádný nebude =D
    Jaktoze ne? Rekneme, ze jsme na svete jenom my dva a ja jsem jediny, kdo ma penize (1000 penez). Rekneme, ze bych ti je pujcil a ty jsi ode me neco koupil (najednou je na svete 2000 penez). Znamena to, ze mi nikdy nemuzes dluh splatit? Jisteze neznamena, muzes si napriklad u me odpracovat 1000 penez a dluh mi splatit (tim 1000 penez zanikne a jsme zpet na 1000 penez v obehu). Nebo rekneme, ze jsi tech 1000 penez vyuzil na zalozeni firmy, pak mi to muzes vratit tak, ze tvoje firma mi proda zbozi za 1000 penez.
    Tak předně kdybychom byli jen dva, tak já ti půjčím na zimu sekeru a ty mě na léto kosu a nebudeme muset lézt do peněz. Peníze vznikly proto, že v příliš složité společnosti už reciprocita či směna nestačily, protože odkladů plnění již bylo příliš.
    A za druhé ty nechceš, abych ti těch 1000 nebo 2000 splatil, protože nejsme jen dva a ty to, že já ti dlužím 2 000 peněz (a to, že ti je řekněme postupně splácím) prodáš za 3 000 peněz.
    Ja porad nevidim duvod, proc by meli mit penize realny zaklad.
    Měly. ale ztratily ho. Pokud jej nemají, je vlastně naprostou fikcí jakákoli směna. Inflace, deflace můou nabývat jakiýchkoli hodnot. Jeden den může stát rohlík kolrunu, druhý den miliardu. A mimochodem by to bylo dost zhoubné i pro ty, kteří by v takové virtuální realitě půjčovali, protože hodnota té půjčky by byla dosti pofidérní. Půjčil bych 100 0000 a za měsíc by to mělo hodnotu, kterou měla před měsícem jedna koruna (právě tohle se stalo v Německu ve 20. letech).
    Proč myslíš, že je trestným padělání peněz. Přírůstek nekontrolovaného nekrytého oběživa je pro každou měnu nebezpečný.
    Po roce 2008 se rust nejen zastavil, ale byl negativni. To same ve vetsine zemi po roce 2010. A muzika porad hraje a po srande neni.
    Jak kde. Řada zemí to pořešila právě tím, že jela na dluh ještě víc.
    Proc? Proc by se mela opirat o neco realneho? Zlato ma hodnotu jenom proto, ze ho lidi chteji, uz to je dost iluzorni.
    Zlata (či jiného kovu nebo suroviny) je známé množství, i jeho těžba (a přírůstek na trhu) je předvídatelná, takže když ho poměříš s definovaným množstvím oběživa, můžeš to přepočítat. Jako cenné platidlo ho lidi začali používat právě proto, že ho bylo málo, nedalo se tak snadno získat a bylo trvalé, narozdíl od jiných platidel, které narazovalo, různá plátýnka, řetízky a podobně, jejiž přírůstek na trh byl prakticky nekontrolovatelný. Viz to o padělání peněz.
    A jak by jsi to vyresil? Zlato toto podle me neresi.
    Až mě to napadne, přihlásím se o nobelovu cenu za ekonomii :)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.