Volby

upraveno 4. října 2014 v Rozličný pokec
Koho volit? Koho nevolit? a proč?
145791036

Komentáře

  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @M1on Moc se nesměj a ukaž fusekle! :D
  • upraveno 3. října 2013
    My brain hurts.
  • upraveno 3. října 2013
    Krisa napsal(a):

    @Hildegarda Já věděla, že tam bude ten háček =D (Ale hrozně mě pobavila rada, že když bude mít EY čisté ponožky, sežene práci v pohodě).

    =D
    Prislo mi raz na pohovor take mlada, ktore si malo chut asi v ten den obliect tu najhorsiu mikinu, tie najroztrhanejsie rifle a holit sa tiez zabudol par tyzdnov. Ked mu kolega naznacil, ze ak ho posunieme cez nas do druheho kola, tam uz budu zahranicni manageri a ty su zvyknuti na ine oblecenie, tak drzo na nas vystekol, ze clovek uz fakt netusi, co si ma na tie blbe pohovory obliect :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Není spravedlivé, aby ostatní přispívali ze svých daní na
    studium těm, kterým může studium přinést dodatečný prospěch.
    K tomuhle bych měl to, že se mi krajně nelíbí přístup ražený kapitalistickým realismem - vše se dělá pro zisk jednotlivce, individuální zájem, bez jakýhokoli pocitu zdopovědnosti vůči celku. Já osobně budu ze svejch daní úplně klidně platit na vysokoškloláky, za což recipročně očekávám, že školy, ať vysoký nebo jiný, budou sypat kvalitní doktory, ke kterejm můžu s důvěrou jít se zdravotním problémem, inženýry, díky kterejm budou fungovat rozvodný sítě, soudce, díky kterejm bude fungovat spravedlnost jak má a tak dále a tak dále.

    Jsem naprosto proti tomuhle rozindividualizovávání (jé, to se mi povedlo hezký slovo...) ve stylu každej hrabem za sebe. Pak se mimo jiné nemůžeme divit tomu, že nikdo necejtí žádnou sounáležitost s nějakým celkem, třeba národem, jak tu padlo. Osobně za to mnohem víc viním bezbřehej individualismus než co jinýho.
  • @M1on Neodvazila som sa skontrolovat fusakle :)
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    Aby obyčejný student platil školné mi nepřijde jako individualismus, jen to musí jít ruku v ruce se stipendiem a výhodou pro nadané, chytré studenty, kteří se dobře učí. Tomu říkám selekce. Než 10 podprůměrných doktorů, radši 3 vyníkající. Těm to stipendium na daních rád zaplatim.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Ostatně třeba v Británii do vedení vysokejch škol dosadili manažery bez zájmu o studijní programy, zato s enormním zájmem o zisk. Škola se pak chová jako soukromá firma a vzdělání se změnilo na zboží. Sice existujou studentský půjčky, ale tím pádem náklady studia platí v konečným důsledku stejně stát. Studenti je mají začít splácet po dosažení určitýho platu, protože je problém takovýho paltu dosáhnout, splácet to začne málokdo. Ve výsledku tak dává za studenty víc než dával dřív, nezúročí se to však ve studiu jako takovým, protože výdělek je výdělek a ten je příjmem manažerského vedení školy.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Budou sice tři vynikající doktoři, ale apendixů bude pořád stejně. V důsledku bude vynikající doktor dělat práci průměrnýho doktora, místo aby si zlepšoval kvalifikaci třeba v neurochirurgii.
  • @flanker.27 mně by se takový "svobodný" systém, kde stát všechno hází na občany moc nezamlouval, v takovém systému bych se právě naopak moc svobodně necítila.

    @Thorar pokud by byl součástí školného nějaký stipendijní program, který by za dobré známky část školného nebo školné celé odpustil, pak by mi to až tolik nevadilo, jenže ta formulace nic takového nepřipouští.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Dreamer A to právě nechci. Jako pokud stát nebude plnit funkce, kvuli kterým byl zřízen a všechno, bezpečnost, zdraví, vzdělání a tak dále bude házet na občana, pak takový stát de facto nemá smysl a není se čemu divit, že se pro ten stát řadový občan nepřetrhne. I ve vztahu stát - občan by měla existovat reciprocita.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    @flanker.27 A ty půjdeš volit? Jsi rozhodnutý koho, nebo mezi někým váháš?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Thorar Půjdu a jsem. Čímž v žádném případě neříkám, že je to volba bez výhrad.
  • ThorarThorar Když umřel, tak umřel.
    @flanker.27 A kdo to bude? A volil jsi je už dříve, nebo ses rozhodoval teď?
  • Everett_Young napsal(a):

    Ja som sa pred siedmymi rokmi po VS zamestnala ako matematik a v hrubom som mala cca 13000 Kc. Za to by terajsi absolvent Matfyzu odmietol vobec poslat CV.
    Tak to máš hodně zkreslenou představu :-) Terajsi absolvent nejspíš bude první rok někde makat za minimální plat a pokud ho někde potom přijmou tak nepohrdne ani těmi 13 000 hrubého. Znám dost programátorů a od nich vím, že pokud tady nejedeš na vlastní triko, ale necháš se zaměstnat, ať už ve státním sektoru, nebo v soukromém, můžeš být ráda za 20 000 měsíčně, když k tobě bude zaměstnavatel štědrý. Takže odmítnout poslat CV můžeš, ale pak si taky budeš práci hledat dva nebo tři roky ;-)
    Tak to opravdu ne. By mě zajímalo, od jakých kamarádů to máš, v IT opravdu není problem sehnat práci lusknutím prstu, pokud jsi alespoň průměrný. Co se peněz týče, pokud chceš dělat programátora, tak docela záleží, v jakém programovacím jazyce děláš. Třeba PHP programátoři mají o docela dost míň, než Java programátoři. Taky záleží, do jaké firmy jdeš, startupy a malé firmy platí samozřejmě méně, velké korporace více + benefity.
    Shrnu to takhle, pokud nemáš titul, ale umíš programovat v Javě a jdeš do nějaké korporace, není problém mít nástupní plat 30 tisíc. Po pár měsících praxe, pokud tě nevyhodí (což se stává málokdy), tak třeba 40 tisíc. Jako PHP programátor o 5 - 10 tisíc míň, ale v tom se moc nevyznám.

    Takže co se školného týče, tak v IT v tom problém nevidím, problém je u jiných oborů.

    Abych byl taky k tématu, tento rok mi příjde rozhodování, koho volit velmi těžké. Možná to hodím SZ, byť mi jejich ekofašistické názory vadí, pořád mi příjdou jako jedna z nejlepších voleb.
  • upraveno 9. října 2013
    Krisa napsal(a):

    @Hildegarda No jo, ale jsou obory, které by studentskou půjčku splácely do smrti...

    A vo to přece de..

    To je ve zkratce celý záměr ohledně zavádění školného, získat další způsob, jak dlouhodobě zadlužit mladého člověka, z kterého se pak dají dojit peníze. Ona totiž ta škola odněkud finance dostat musí. Pokud je dostane prostřednictvím státu (formou daní), dost těžko se na tom může přiživovat někdo další. Při současném počtu "studentů" slušný vejvar. Ne takový jako druhý "pilíř" důchodového systému, ale pořád lepší než pracovat. A kteří to samaritáni budou tyto služby pro blaho státu a všech jeho občanů poskytovat? Nevěřím jim, ani žádnému podobnému výmyslu, a ač nevěřící, lichvu považuji za hřích.

    Proč by měl nestudovaný člověk "platit na vysoké školy"? No třeba proto, aby mu někdo navrhl takový dům, který na něj nespadne, mohl si v něm rozsvítit, objednat se telefonem k doktorovi, poslat děti do školy apod.

    @Hildegarda: Pokud věříš těm 5%, pořád máš 1,05^7 ~= 1,40, což pro 13 tisíc dává ekvivalent v podobě 18292, čili těch 20 tisíc je sice víc, ale ne až tak dramaticky. Já těm 5% navíc nevěřím. Přesněji řečeno, záleží, za co ty peníze utrácíš.

    Když byly v roce 2007 na AV ČR vytvořeny nové mzdové tarify - dodnes pamatuji novoroční projev tehdejšího ředitele našeho ústavu k zaměstancům: "Od dnešního dne přestanete všichni pobírat plat.. Začnete pobírat mzdu." - činila tato tarifní mzda k 1.1.2007 na pozici doktorand II.A (člověk s titulem Ing., Mgr. apod.) 17300Kč. Samozřejmě čistě teoretických, při plném úvazku (doktorand víc než 0.5 dostat nemůže).

    Na pozici I.A (posléze přeznačeném na V2), tedy po absolvování státní doktorské zkoušky, pak 18700Kč. Samotná výše není až tak zajímavá jako fakt, že ještě v roce 2011 byla tato mzda, zkuste hádat... 18700Kč. Jaká je dnes nevím, i když mám jisté podezření.

    Tak koukám, že jsem napsal blok textu, a všechno OT :-k

    @Everett_Young: velmi solidní argumentace bez zbytečné angažovanosti.
    Dneska jsme tě zrovna s flankerem chválili, jak rosteš do síly.. a hlavně uvážlivosti. Navíc nám to ušetří dost psaní :-$


    EDIT: @Thorar: já bych ještě radši 5 doktorů slušné úrovně a jednoho špičkového, což m.j. víc odpovídá realitě.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    Že by byl EY Tyrell? :-k
  • upraveno 4. října 2013
    @Ugla Ani v najhorsom roku nebola inflacia 5 percent. A v poslednych par rokoch ani styri. To som dala iba priklad najhorsej moznej reality, ktorej verim, kedze mam udaje zo statistickeho uradu a sama som s tym pracovala. Takze tvoj vypocet je najhorsi mozny ekvivalent, ktory ale nemohol nastat.

    A ja osobne utracam iba na potraviny. Sem tam nejaky sampon a raz za pol roka sveter ci tricko :).

    Doktoranti su kapitola sama osebe. Vacsina z nich ma viac prijmov, co sa pri normalnej praci na plny uvazok neda. Ako moja segra.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Thorar Že volím sociální demokracii myslím není žádné tajemství. Což neznamená, že by mi nějak echt vyhovovala.

    Od roku 1998, což byly první volby, ve kterých jsem mohl volit, jsem volil vždy, včetně voleb do senátu a místních voleb.

    Jinak s některými věcmi, které hlásá SSO, docela souhlasím, mám podobnej názor na EU, některý opatření pro omezení výdajů na různý komise a jiný byrokratický instituce bych též klidně zavedl. Akorát že oni to dovádějí zase do opačnýho extrému.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    Hildegarda napsal(a):

    A ja osobne utracam iba na potraviny. Sem tam nejaky sampon a raz za pol roka sveter ci tricko :).

    Vím, že jsi to tak pravděpodobně nemyslela, ale tohle mi přijde extrémně děsivé a nechci se toho nikdy dočkat! Vysvětlení - chci si udržet svoje zájmy (= utrácet za ně) :)
  • @Hildegarda Ano, ale jaká byla byla inflace měřená ne nic neříkajícím indexem CPI, ale měřený dle monetární expanze?
  • upraveno 4. října 2013
    @flanker.27 Sociální demokracie by mi názorově asi vyhovovala nejlíp, kdyby byla na úrovni sociální demokracie ve Skandinávii, ale s tím, co předvádí u nás, je to spíš o něco menší zlo (zdá se, že aspoň chápou, že zvyšování daní není všelék). Nepopírám ale, že jsem je z nedostatku jiných možností několikrát volila taky.
  • upraveno 4. října 2013
    @Krisa Tak to som si v tvojom veku myslela tiez. A potom prislo dieta ;)

    EDIT: zabudla som na knizky, tam ide nejakych 50 eur mesacne :)
  • @Tom Pri Eure nie taka expanzivna ;)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @Hildegarda Tak to já asi jednou budu krkavčí matka, protože plánuji stále sportovat a jezdit na závody (dělat rozhodčí, jezdit dračí), číst, vídat přátele, apod.
  • @Hildegarda Ale ty pořád mluvíš o Slovensku. My nemáme euro, dolar, libru a dokonce ani Malajský Ringgit. Máme české koruny a máme tu poměrně jinou situaci než na Slovensku. Takže srovnáváš snesrovnatelné :-)
  • @Hildegarda okay, koupíš si stejný počet rohlíků co minulý rok? Koupíš si stejné množství masa? Nebo si koupíš jen víc lokomotiv?
  • @Everett_Young Ak si pozries predchadzajuce stranky, tak pouzivam vyraz "aspon u nas" a ty na to reagujes, ze sa pletiem. Ty to vztahujes na CR, nie ja. A navyse, chcel by si radsej euro alebo korunu? ;)

    @Krisa Sportovanie = nahradene kocikovanim
    Citanie = uplne neobmedzene a v hojnej miere
    Priatelia = vacsina ma uz male deti a v parku s nimi toho vela nenautracas ;)

    @Tom Nie, kupim si viac rozkov, lebo uroda psenice je o patinu lepsia :)
  • @Hildegarda Já? Korunu, přijetí eura by u nás opět pouze snížilo reálnou hodnotu příjmu, tak jako se tomu stalo (alespoň pro většinovou část obyvatelstva) u vás.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.