Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
11314161819126

Komentáře

  • upraveno 17. prosince 2010
    Po Přemyslu Otakarovi II. je pojmenované město Královec, německy Königsberg, dnešní Kaliningrad - jedno z důležitých měst bývalého knížecího Pruska (území pod kontrolou Řádu).
  • upraveno 17. prosince 2010
    Ordo Teutonicus byl v (západní a kromě Polska i střední) Evropě velice oblíbený, masově se tam jezdilo za "zábavou" a splnit si odpustky (proč do Palestiny, když můžu do civilizovaných poměrů Pruska a zabojovat si proti v podstatě "ne-nebezpečným" Litevcům?). Tihle rytířští hosté byli pro řád požehnáním, protože kupříkladu nějaký anglický Jindřich si s sebou přitáhnul družinu proslulých lučištníků (a domů si odvezl litevskou "princeznu"...).



    Ale jinak byl řád skutečně skoro striktně německojazyčný (výjimkou mohli být případní Češi).
  • upraveno 18. prosince 2010
    Myslím že špatný špatný obraz řádu německých rytířů v čechách je pozůstatek husitských válek ( ono nebýt polso- litevského vítezství u Grunwaldu měli husité mocného nepřítele). Pokud jde o bitvu u Grunwaldu přesto že šlo o bitvu řádu proti unii polského království a litevského knížectví bylo zastoupených národností daleko více. Na straně řádu rytíři- kteří z titulu držení půdy řádu byli jeho vazaly, řádový rytíři (jejich počet dle odhadů nepřesáhl počtu 250), najatí žoldnéři (včetně českých) a řádový hosté. Celkem se podle odhadů uvadí 27 000 mužů. Polsko-litevská unie podle odhadů 39 000 mužů. Tvořili ji polští rytíři, dvě korouhve čechů ( včetně Jana Žižky ), litevská hlavně lehká jízda, oddíly z červené rusy (dnes Ukrajina) a oddíly Tatarů. Je zajímavý že celkovýho počtu 27 000 mužů n straně řádu bylo jen 250 řádových rytířů ( bráno v plné zbroji rytíři, ne seržanti)
  • upraveno 18. prosince 2010
    Průběžně:

    1) Malé počty:

    vychází to z malých počtů mnichů vůbec. V raném středověku na jednoho modlícího se mnicha makalo až 30 sloužících; ekonomicky nebylo snadné někoho vyblokovat a živit ho. Vlastně podobné poměry, jako u těch šlechticů. 9 mnichů nebyl nijak výjimečný klášter - pochybuji, že by naše ranné menší kláštery na tom byly nějak lépe (třeba Davle nebo Podlažice).

    Cluny byl zřejmě absolutně největší klášter na Západě a měl 500 mnichů, což znamená vlastně město s několika tisíci maníky.



    2) Templarius Bohemicus je pseudonym autora. 1310 byl úředně zrušen řád templářů, nicméně zatýkalo se už dříve a poprava velmistra byla až 1312.



    3) Co se týče běžného vojenského počtu šlechticů ku běžným vojákům 1 ku 10 co uvedl Olorin, tak to tak nějak platí skoro všeobecně pro všechny bitvy a vojenské podniky; uvádí se proto zvlášť počet jezdců či rytířů a zvlášť pěšáků. U templářů to bylo lautr to samé. "Praví" templáři byli celou dobu poměrně vzácní, různých laických bratrů a sluhů bylo podstatně víc. Vojensky ovšem zdaleka tak dobře nefungovali, jako "praví" templáři.



    4) Prakticky všechny řády byly organizovány podle svých komend a preceptorů; odpovídá to zemím jen zhruba. Na příklad ve Francii měli templáři vlastně několik "zemí" - Champagne byla samostatná země, a myslím, že Poitou taky.



    5) U nás bylo zdaleka nejvíc johanitů a německých rytířů; templáři jsou vlastně jen na několika místech - v Praze, v Uhříněvsi, v Jindřichově Hradci a Čejkovicích a v okolí těchto míst. Krom toho u nás byly kdejaké další rytířské řády; Prieuré de Sion ale nikoli.
  • upraveno 18. prosince 2010
    V době, kdy ještě dálkový obchod nebyl dost dobře možný, kvůli tomu, že prakticky celá zemědělská produkce tak tak stačila na spotřebu domácího obyvatelstva (a stačil jeden rok neúrody a hladomor byl na světě), bylo pro uživení části lidí typu mnichů, šlechticů, rytířů a později i univerzitních studentů a učitelů, potřeba obrovského úsilí a hlavně lidí. Takže je jasné, že právě třeba klášter v Cluny spotřeboval pracovní sílu z celého kraje - ne pro nic za nic byl tento klášter dost nezávislý.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 18. prosince 2010
    Četl jsem, že až do 18. století byla výtěžnost sklizně obilí asi 4-5násobek setby, což taktak stačilo.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 18. prosince 2010
    BTW teď jsem koukal na dokument na Viasat History, bylo to nálezu vraku lodi z alžbětinského období. Zkoumali palné zbraně na palubě, ručnice i děla. Ručnice měla úsťovou rychlost 233 m/s, dle výzkumníků cca 5x tolik co dlouhý luk. Zkoušeli střelbu na ocelový plát v tloušťce tehdejšího brnění, zcela spolehlivě ho prostřelila na nějakejch 20 m (pro srovnání zkusili browning 1911, který to nedokázal). Děla na palubě měla úsťovou rychlost přes 300 m/s, těsně pod rychlostí zvuku. Překvapením pro ně bylo, že se tehdy děla už zjevně odlévala sériově, zatímco v porovnání s tím na o 50 let starším vrakju Mary Rose bylo ještě co dělo to unikát.
  • upraveno 18. prosince 2010
    Zbraně jsou takové, aby překonaly obranu nepřítele. Víc není potřeba.
  • upraveno 18. prosince 2010
    Mohl byste mi někdo říct co je to Stabilizátor u tanku?

    wikipedie píše:
    K prvnímu souboji Pershingů s Tigery začalo docházet v únoru 1945. 7. března 1945 zničil za jízdy Pershing Panthera díky stabilizátoru, což u německých vojáků vyvolalo údiv.




    Jinak koukám, že ve hře men of war jsou Pershingy už ve Francii
  • upraveno 18. prosince 2010
    Myslím, že jde o vyrovnávání kanónu tanku za pomocí gyroskopu bez ohledu na terénní nerovnosti, po kterých tank jede.
  • upraveno 18. prosince 2010
    Stabilizátor funguje na principu gyroskopu; je to pár ostře roztočených setrvačníků, které drží díky gyroskopickému efektu směr. Takže když odblokuješ věž tanku a řídíš ji elektricky stabilizátorem, dokáže gyroskop držet kanon prakticky v té samé poloze, bez ohledu na to, jak tank skáče po terénu, otáčí se, atd. Něco podobného dělají moderní kamery a foťáky.

    Věž se pohybuje se stabilizátorem docela hbitě a intuitivně; ovládání je jakýmsi joystickem. Kromě pohodlí a hbitosti jde díky stabilizaci kanonu trefit i z jedoucího tanku, případně jedoucí tank jedoucím tankem.

    Zase tedy poměrně teoreticky; minel je docela dost. Ale takticky je důležité, že tahle možnost vůbec existuje; starší tanky uměly střílet maximálně z krátké zastávky.

    To všem uměl už T55, a zřejmě od začátku, ještě v předcomputerové době.



    Dnes je to všechno vylepšeno o ty automatické systémy, co popisoval Ebon. Nejenže stabilizátor, ale ještě to spočítá vzdálenost k cíli, náběh atd., takže ti to ukáže, kam máš střílet.
  • upraveno 18. prosince 2010
    U Pershinga ale šlo pouze o stabilizátor ve vodorovném směru, pokud se nepletu. Mimochodem stabilizátor měly už Shermany, ale podle řady tankistů to byla prý poruchová a nespolehlivá věc.



    Jinak první Pershingy přišly do Evropy v lednu 1945 a v únoru byly součástí výzbroje 3. a 9. divize.
  • upraveno 20. prosince 2010
    M26 Pershing v rámci 16.praporu 16.tankové divize dojeli až do Plzně, jsou z toho pěkný fotky.
  • upraveno 27. prosince 2010
    Heh to jsem nevěděl, že byli i v Plzni ... Ale jak učil za Totáče jeden Komunistický učitel v Klatovech: Plzeň byla osvobozena Rudou armádou přestrojenou za Američany....
  • upraveno 27. prosince 2010
    Docela by mě zajímalo, co dělá dneska..
  • upraveno 27. prosince 2010
    asi budu už mimo mísu, ale například z pistole se trefím na polovičního cigána (to je název terče) na 50 m. na delší vzdálenost už by to byla už docela náročná záležitost a náhoda.
  • upraveno 27. prosince 2010
    Můžeš ještě doplnit, kolik toho za rok nastřílíš?

    To je pro správnou relevantnost, předpokládám služební číza?
  • upraveno 27. prosince 2010
    ano CZ 85 Compact, přesnej počet střel asi nedám, ale tak odhadem: 8-10 x povinné střelby po cca 100 nábojích (nepočítám nepovinné)

    střelba je to po zátěži na časový limit. Přes mířidla mi pak na delší vzdálenost terč "mizí".

    Chápu, že u dlouhé hlavně je to zase o něčem jiném
  • upraveno 27. prosince 2010
    Není to náhodou tak, že vojáci a policie jsou svým způsobem "nad zákonem" - tj. že si mohou opatřit zbraně, které by obyčejnému prosťáčkovi se skupinou B neprošly?



    Merline, co takhle projednou nechat CZ85 doma a pořídit si něco takového?



    image
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 27. prosince 2010
    To je ale odpornej krám...
  • upraveno 27. prosince 2010
    Na co to proboha je určený ?
  • upraveno 27. prosince 2010
    Tenhle "odpornej krám" (S&W 460 XVR) je údajně určený na lov jelenů a podobné středně velké/velké zvěře.



    Nehledě na konkrétní krám jde ale přece o vlastnosti nasazené munice. S&W 460 Magnum má jednak dlouhý dosah a slušnou rychlost, navíc ale i dostatečnou kinetickou energii na složení člověka a příp. hydrostatický šok (když složí jelena ...).

    A protože nábojnice je šířkově identická se 454 Casull a 45ACP, lze z onoho revolveru střítet i tyto slabší typy munice.



    Pořád mě ale zajímá, jak je to s policejním nasazením takové věci.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 27. prosince 2010
    Jak tak podle vzhledu soudim, hodí se to spíšdo sbírky nějakýho excentrickýho milionáře než do policejní zbrojnice. Zbytečně okázalé opracování, náročné na údržbu, přitom zřejmě poměrně subtilní konstrukce nevhodná pro extrémnější zacházení. Zkrátka otázka typu hodilo by se ferari pro policejní využití? Nikoli, jen na balení holek.



    Kdepak, já nedám dopustit na dragunova.
  • upraveno 27. prosince 2010
    Pipux: proč proboha? jak takovou zrůdu chceš přenášet? navíc je to velice ošklivá zbraň
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 27. prosince 2010
    BTW je to pořád revolverové, byť výkonné střelivo, které je příliš silné pro užití jako pistole a příliš slabé pro užití jako puška, navíc bez ramenní opěrky. Možná by se to vyjímalo ve filmech Majkla Báje.
  • upraveno 28. prosince 2010
    Zbraň s optikou bez pažby mi přijde úplně na ho...uby. To že v Americe mají (asi) divné zákony zakazující lov normální zbraní je úplně jiná záležitost.
  • upraveno 28. prosince 2010
    Chudák jelen...
  • upraveno 28. prosince 2010
    Pipux: tato "věc" je v praxi zcela nevyužitelná. Jak píše Flanker, jedná se o příliš vyumělkovanou zbraň, s množstvím komponentů nutných k údržbě, zcela nepraktická k nošení (tudíž nemožnost použít v akci). Navíc se už dávno ustoupilo od "šesti, osmi" raných revolverů.

    Pokud je potřeba větší průraz, jsou zde jiné možnosti.
  • upraveno 28. prosince 2010
    To je taková emerická specialita/úchylka chodit na lov s revolverem..

    Na netu je toho hromada. Osobně to odsuzuji. Střelba bez pažby je méně přesná, což snižuje šanci čistého smrtelného zásahu. A zachraňovat to výkonným střelivem velké ráže pro dosažení velkého ranivé účinku beru jako zvěrstvo a neúctu k lovu samotnému. Drtivá většina lovců se snaží zvíře zkolit čistě, jedna rána na komoru, to jediné uznávám.

    Revolver má jednu podstatnou konstrukční nevýhodu. Dochází ke zbytečné ztrátě tlaku při přechodu projektilu z válce do hlavně. Žádný revolver se v tomto místě nepodařilo dostatečně utěsnit, proto pistole vítězí na celé čáře.
  • upraveno 28. prosince 2010
    Hele a z jinýho soudku.. Ja jsem zbraní docela neznalec, a spíš se zajímám o historii, ale bavil jsem se známym, kterej je u AČR, o té nové ČZ 805. Docela si ji pochvaloval. Ale jinak spíše slyšim negativní reakce. Jakej je váš názor? :-)

    chyba nebo je dobře že tim vybavujou armádu? :-)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.