Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
1113114116118119126

Komentáře

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    No nevím, když do NATO vstupovalo Česko, Slovensko a spol., tak to rozhodně nelze brát jako "můžou si za to sami". Tenkrát měli všichni Rusko za vyřízené a razil se "unipolární svět". Hlavně prosím ne teorie o tom, že NATO a tedy Spojené státy nemají svoji agendu a že nepostupují cíleně dál bez ohledu na to, jestli se Rusko chová "asertivně" nebo ne.

    Kompromis: je to nerozhodně, ale pro nás :-D
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Návrat do historie. Tenhle příběh tankisty stojí za poslech:

  • upraveno 3. února 2022
    derfel napsal(a):

    Nějaký prognózy co bude na Ukrajině ? Nebo předpoklady, střízlivý zhodnocení. Mě to začíná připadat že Amicí a Britové ten útok přivolávají a už se na něj klepou. A naši "válečníci" nemohou zůstat pozadu. A když velitel německého námořnictva řekně, že Ukrajina už nikdy nezíská Krym zpátky, což si myslí téměř všichni co do toho alespoň trochu vidí - musí odejít.

    Na federálních dluhopisech přišli investoři za dva týdny o 200 miliard rublů. Plynová válka nezabrala, EU vyšle svého emisara do Ázerbájdžánu projednat podmínky okamžitého navýšení objemu plynu přes přes Transjadranský plynovod do Evropy. Poláci uzavřeli dohodu s Kuvajtem a úplně končí s ruskou ropou.
    JP Morgan se úplně zbavila rublu. Bankéři se obávají, že Rusko se už dostalo za hranici, kdy bude schopno zastavit inflaci a investice jsou tedy rizikové. Ani "oteplení" vztahů tak nemusí přinést žádoucí efekt...
    V některých ohledech je potenciál současného Ruska nižší, než potenciál SSSR v závěru kariéry.

    Osobně bych řekl, že nic - ale vnímej to tak, že pokud se dostane Rusko ekonomicky na dno, tak je lepší to hodit na krvežíznivé ukrajinské fašisty a válečné štváče ze západu. Zajistíš si tím nenasrané obyvatelstvo.

    Mimochodem v top 5 nástupcích po Putinovi je Kadyrov a Šojgu a oba představují spíš to umírněnější křídlo. Takže možná ještě buďme rádi za Putina.. Z Ruska se může dost rychle stát divoký východ. Takže asi tak :D

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 3. února 2022
    Podobné "prognózy" jsou vyslovované už od roku 2014 =D

    Co se týče té zbožné představy zachránce v podobě Azerbajdžánu, Azerbajdžán má sice velké zásoby, ale sám spotřebuje skoro polovinu vlastní produkce:

    image

    To jen tak na okraj, že Azerové (ostatně je sranda, že zrovna je tyhle kruhy považují za spasitele, ehm :) ) by produkci plynu musel zvednout asi tak desetkrát, aby to vůbec začalo mít nějaký efekt. Cos e plynu týče, Evropa má to co si nasmlouvala.

    Co se týče inflace, třeba americká inflace za jediný rok poskočila cca 1,5 % na 7 %:
    https://www.statista.com/statistics/273418/unadjusted-monthly-inflation-rate-in-the-us/

    Současný stav stále ekonomice nepřeje aniž by byla příčinou východní Evropa.

    A tak by se dalo pokračovat, tupou angažovaností se zkrátka realita nepřebije.
  • Americká inflace je sice veliká ale s jejich GDP na hlavu je to pořád lepší než Ruský GPD na úrovni Trinidad and Tobago :D A to by jsme se asi divili kdyby jsme přidali míru důvěry v americký trh a ten ruský...

    No já když vidím jak dopadl Kuznetsov, tak si vsadím na ožralé irské rybáře :D

    BTW Nepokoje v Kazachstánu vypukly poté, co cena LPG stoupla z v přepočtu tří korun na šest. Tak chudý Kazachstán je. A to v tom GDP jsou docela v závěsu za Ruskem...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jo, ještě je otázka co to vlastně znamená "u hranic s Ukrajinou". V posledním ATM je na to téma analýza a jakkoli by ji bylo zatěžko nazvat proruskou, stavy jsou takové, že Ukrajina má momentálně ve zbrani asi 195 000 mužů, k tomu asi 50 000 civilních zaměstnanců armády (administrativa a tak). Rusko, jakkoli má armádu celkově mnohem větší, tak v pásmu do 200 km u hranic má momentálně 122 000 mužů, do 400 km u hranic to dělá 144 000 mužů (to vše včetně sil v Bělorusku). Takže se nedá říct, že by disponovalo "u hranic s Ukrajinou" silou vyloženě drtící Ukrajinu převahou sil (k čemuž stále platí maxima že na útok je třeba síla cca 3:1), byť se dá rozumně předpokládat vyšší kvalita výcviku i výzbroje a vůbec palebná síla. Ostatně z posledních rozdílných vyjádření Ukrajiny a USA je zřejmé, že i sama Ukrajina považuje sice ruský útok za potenciální možnost, nikoli však fakt, zatímco právě USA o útoku mluví ne ve stylu "jestli", jen "kdy".

    Vyloučit se nedá nic, na Donbasu mohou jedna i druhá strana provést nějakou diverzi, provokaci či něco podobného, ostatně obě si v tom nemají co vyčítat, ta by ale měla spíš sloužit k posílení pozice než k otevřené válce.
  • @Amaroun: ono takové zdražení de facto základní komodity o 100% v zemi, kde jen málo lidí bude mít nějaké finanční rezervy není úplně bezrizikové :-) Frantíkům posledně stačil podstatně menší nárůst, aby to tam začalo slušně vřít. Samozřejmě na poměry spíše letargické Evropy..

    Ještě bych dodal, že to, co chápeme pod pojmem životní úroveň, je z velké části podmíněno právě dostupností energetických zdrojů, kterou tak nějak považujeme za naprostou samozřejmost. Přes hlasité proklamace od reality odtržených eko-aktivistů v politickém a úředním aparátu EU by se všechny ekonomiky Evropy bez fosilních zdrojů propadly někam hluboko pod úroveň zmiňovaného Azerbajdžánu. Oni totiž ty zdroje stále mají, my ne. Možná trochu uhlí, abychom hned první zimu nezmrzli :other: Tolik k "papírovému" ratingu ekonomik.

    Jak říká starý Arab svému vnukovi: "Můj otec jezdil na velbloudu, ty dnes jezdíš autem, a tví pravnuci budou zas jezdit na velbloudu". Můžeš zkusit vymyslet nějakou místní analogii :-k
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Ugla Ještě by se mělo dodat, že s těmi co v Kazachstánu opravdu protestovali proti zvýšení ceny paliv, se vláda dohodla docela rychle, to co následovalo, už s tím nemělo nic společného. Nejlepší jsou ty videa od lidí přímo z Kazachstánu co natáčejí ty "mírumilovné protestující" a komentují to slovy "ti nejsou od nás" :)
  • Další ale jeden z mála - komentátor, který docela střízlivě a nehystericky hodnotí o co komu jde kolem Ukrajiny pohledem-thomase-kulidakise-komu-vyhovuje-a-komu-skodi-krize-kolem-ukrajiny
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    derfel napsal(a):

    Další ale jeden z mála - komentátor, který docela střízlivě a nehystericky hodnotí o co komu jde kolem Ukrajiny pohledem-thomase-kulidakise-komu-vyhovuje-a-komu-skodi-krize-kolem-ukrajiny

    Souhlas, docela stručné a výstižné.
  • @Ugla No vidíš a přesto Rusko má tak dementní politické zřízení, že toho nedokáže využít... Takže Trinidad and Tobago? :D

    Vojtěch Gibiš o současné situaci...
    https://twitter.com/vojtechgibis/status/1489731567106899982?s=21
  • @Amaroun: Rusko, stejně tak jako USA, zdroje má. Britové mohou těžit v moři, Čína sice také má, ale zdaleka ne tolik, kolik jejich velkovýroba spotřebuje. Spousta států bohatých na ropu a další suroviny (ty arabské jsou ukázkovým příkladem) si všemožné civilizační výdobytky a technologie (včetně zbraní) pořizuje "na klíč", protože k tomu nemá odpovídající lidskou základnu. Sice tam dnes vznikají nejokázalejší stavby světa, na které může středoevropan akorát koukat s otevřenou pusou, ale těžko soudit, co by zvládli bez pomoci zvenčí.

    Právě ve vojenství je tohle strašně vidět. Saudi mají po USA a Číně 3.-4. největší výdaje na armádu na světě (o 3. místo se průběžně přetahují s Ruskem), a pak tam přiletí pár dronů a vyřadí jim (byť dočasně) polovinu těžby. Asi bys těžko našel někoho, kdo by si na ně vsadil proti komukoliv ze zbytku top10.
    Amaroun napsal(a):

    @Ugla No vidíš a přesto Rusko má tak dementní politické zřízení, že toho nedokáže využít... Takže Trinidad and Tobago? :D

    Nedokáže, nebo jen nepotřebuje? To, že se ti něco nelíbí, nebo s tím nesouhlasíš, neznamená, že je to hloupé :-) Rusko je především takřka ve všem soběstačné, tj. většina importu jsou věci zbytné povahy.
    Včetně té demokracie..
    USA si těch pár věcí, co postrádají, dokážou zajistit silou. O nikom dalším se tohle nedá říct. To, že právě tyhle dvě mocnosti byly po 40 let centry příslušných geopolitických bloků, fakt není shoda náhod.

    Soběstačnost (potravinová, energetická, vojenská) je nejsilnější možná deviza, odolná vůči vnějším vlivům. T&T nemá tu potravinovou, tím pádem ani vojenskou, byť jejich obrana je výrazně posílena faktem, že většina potenciálních agresorů nemá ani ponětí, kde je hledat..
  • Jasný pěkný konstrukce...

    Average life expectancy:
    Russia - 73
    Mongolia - 69.8
    Sweden - 82.96
    United States - 78.79
    Czech Republic - 79.13

    Co by jsi chtěl dalšího? Global Innovation Index? Dyť je dohání i Indie :D ...


  • Strategická nezávislost je moc pěkná na papíře, ale vůbec nic nevypovídá o kvalitě státu jako takového. Jistě, pomůže ti pokud jsi na diplomatickém poli izolovaný (protože mají vnější rozhodnutí malý efekt), ale vůbec nevypovídá o kvalitě života v daném státě a tudíž se nedá použít jako měřítko úspěšného státu.

    Rusové jako takoví (Ne vrchní zlomek procenta oligarchů co si kradou co můžou) jsou na tom dost bídně viz jak ukazuje Amaroun. Rusko dlouhodobě obsazuje vrchní příčky v počtu sebevražd v Evropě a i celosvětově je v TOP 10 (Kolem úžasných států jako Lesotho, Guyana, atd.).

    S tím jaké zdroje Rusko má.. pokud by to byl úspěšný stát, tak jsou na tom obyčejní Rusové mnohem lépe a nedřou bídu s nouzí. Ruský politický systém je tragikomedie, tak doufám, že ho tady někdo neplánuje obhajovat jako úspěšný. (úspěšný je leda v tom jak udržet zloděje u moci)

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Vždycky je dobré nikoli čísla jen vytáhnout, ale taky vědět, jak je požít. V roce 2000, kdy prý byla v Rusku na západě oslavovaná svoboda, to bylo 65, nyní 73, tedy posun o 8 let. 73 jsme v roce 2000 měli my, teď máme 76,5.

    Já vím, že někteří pořád mají potřebu bujaře výskat "jsme zase o krok před nimi", ale pro mě je to fakt komická snaha :)
  • Fajn, přímá otázka, abys téma neodváděl jinam (pokud uhneš tak taky odpověď) - Chtěl bys v Rusku žít? (Pokud jsou na tom tak úžasně podle tebe a je to víceméně země zaslíbená)

    Tvrdíš, že ostatní jsou neobjektivními kritiky Ruska, ale tvoje vystupování je stejné, akorát "o Rusku jen v dobrém". Dle mého názoru není diskutabilní, že nákupní síla a kvalita života v Rusku je nižší než u nás například, pokud hodláš obhajovat opak tak to není objektivní vystupování, které tvrdíš že hajíš.

    Já bych třeba nechtěl žít ani v Rusku, ani v Číně, ani v USA.
  • AvivAviv
    upraveno 7. února 2022
    Je nižší. Ale tady to vypadá, že za pár let by už být nemusela. Za předpokladu, že by nastavené tempo vydrželo. Ale pes ví, jak se situace vyvine v příštích letech. Jestli za tím pohonem není něco, co brzo dojde a co pak.
  • Rusko země neomezených možností :-)
    https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/rocne-mizi-desetitisice-rusu-nejvic-v-houbarske-sezone-40386419

    Tak to jsou fakt borci, že se posunuli o osm let (a pořád jsou za námi) :D Ono co tak koukám tak to Mongolsko se posouvá podobným způsobem jako Rusko tak kde je problém v té slavné říši :-)
    A 76,5 nvm kde jsi vzal.. Já beru World bank data a tam je 79

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 7. února 2022
    Tak to pozor. Ukaž mi, kde tvrdím "o Rusku jen v dobrém". Mým cílem není představovat Rusko jako zemi bez problémů, přímo idylický ráj, jenže jestli takhle někdo chápe co občas dělám (ergo jde mu o opak, zobrazit to strašné "peklo"), tak je to problém jeho a nikoli můj a obvykle jsou za tím prosté osobní kompexy.

    Zaměňovat normální informace, které si můžeš sám dohledat, za tvrzení "o Rusku jen v dobrém" je pustá demagogie a proti té vystupuju, protože nesnáším tu nebetyčnou tupost, která existuje ve veřejném prostoru. Podobně vystupuju třeba proti tvrzením, že USA bylo vybudováno na rasismu "z krve černého lidu" a podobným nesmyslům.

    Chci-li být skutečně objektivní a hodnotit situaci té které země, to se pochopitelně netýká jen Ruska, tak musím vidět vývojový trend, ne fláknout číslem bez jakékoli souvislosti a pak ho interpretovat způsobem odpovídajícím vyznávané ideologii. Pokud srovnávám běžně dostupné údaje jako ceny/platy, zaměstnanost, délka dožití, kriminalita a tak dále, tak ano, veškeré údaje tohoto druhu říkají, že situace Ruska v roce 2020 je o dost lepší než v roce 2000. Co mám dělat, tvářit se, že to tak není a popírat skutečnost? Zároveň tímto faktem neříkám, že je to situace ideální, že by nešla řešit jinak a lépe, že se mají lépe než my. To už je ale interpretace, do které je to posouváno (dost ideologicky, tedy "říká-li někdo opak toho, co si myslím, začnu hledat ideologické vysvětlení, nikoli věcné a logické, a argumentuji pak z ideologické pozice, nikoli věcné pozice").

    A pokud jde o tvoji otázku. Když kompletně odmyslím věci jako rodinné a sociální vazby, co mě vážou sem (což je jinak důvod, proč bych v reálu nechtěl žít nikde jinde stejně jako ty), a uvažoval bych čistě hypoteticky, jestli bych se svojí osobností byl schopen žít v konkrétní společnosti, když bych si měl představit, že bych se narodil jako Rus a žil tam v současné době s tím vším, tedy s rodinou a vazbami, tak ano, to bych klidně mohl. Kdybych třeba s tím co vím, si před narozením mohl vybrat zemi, pak Rusko by rozhodně bylo ve skupině zemí, o kterých bych uvažoval. Vím jistě, že třeba o Británii a Francii bych naopak neuvažoval vůbec. Už jsem si dost, opravdu dost ověřil v komunikaci s obyčejnými lidmi z různých zemí, že s lidmi ze slovanských a nám (geograficky) blízkých zemí jsem si schopen lidsky rozumět víc (a ano, jsou samozřejmě výjimky).
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    A aby se neřeklo, rozhodně je plno věcí, které mi v/na Rusku vadí a vadily by mi mnohem víc, kdybych tam žil. Už jen, když se ve sportovním vláknu nakouslo to moje milované krasobruslení. V Rusku v podstatě jakékoli instituce, včetně těch sportovních, často rozhodují strašně direktivně, nepředvídatelně, bez přílišného ohledu na ty, kterých se to rozhodnutí týká. A i když bych mohl lacině tvrdit, že se s tím setkáváme i u nás, tak ta míra v Rusku je mnohem větší a víc patrná i ve věcech, kde by je člověk nečekal. Přesně takhle se chová třeba právě jejich bruslařský svaz, proto to zmiňuju, třeba v tom, kdy a koho nasadit do soutěží, kdo se stane členem národního týmu a podobně. A pochopitelně ve věcech souvisejících s politikou je to přítomné ještě daleko víc.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 7. února 2022
    Já si myslím, že by bylo dobré u té délky a kvality života v Rusku zmínit to, že hodně záleží na tom kde přesně. Mám sice jen zprostředkované zprávy, zato tam ale teď táta je na služebce asi popáté za poslední 2 roky (a byl tam i dříve cca 2000) a jsou tam daleko větší rozdíly město x venkov jak u nás. Takže třeba Moskva dobrý pro délku dožití, ale v horní dolní se spíš uchlastáš, protože není do čeho píchnout :P
  • Taky dobrá poznámka.
  • upraveno 7. února 2022
    "O Rusku jen v dobrém" - Za ty roky si nepamatuju, že bych od tebe tady (ani na druhém fóru) četl cokoli špatného o Rusku, ale jakmile jde o NATO nebo USA, tak si kopneš často. - Takže můj základ vychází odtud.

    Přijde mi komické, když se o mě někdo snaží tvrdit, že jsem vůči Rusku neobjektivní, když vím kolikrát jsem byl v hádce kde jsem naopak byl tím "rusofilem", když jsem některé ruské kroky a stav obhajoval. Vzhledem tomu, mám tušení, že jsem na tom s objektivitou docela dobře.

    S tím ekonomickým růstem - většina států bohatne, to není ukázka skvělého státnictví. Opakuji můj názor - s tím jaké zdroje Rusko má, kdyby těm "státníkům" skutečně záleželo na jejich obyvatelstvu a ne na tom kolik si nakrást tak jsou na tom lépe než teď. A právě proto, že se u nich politici skoro nemění tak si ti lidi neomezeně kradou kolik můžou, protože jim nikdo nic neudělá, proto jsou i jejich volební podvody často tak okaté, prostě je to nezajímá. Kdyby měli aspoň jakoustakous demokracii tak se bojí, že přijdou o koryto, ale takhle ho mají přidělené a zajímá je jen nenaštvat své nadřízené.

    Uznávám, že HDP není ideální měřítko, ale je docela jednoduché pro porovnání států
    Rusko mělo v roce 2000 HDP na obyvatele $1902, ve 2020 $10,115, tedy zhruba 5x více
    Moldavsko $448 v 2000 a $4,547 ve 2020 tzn 10x více - i s jejich problémy s podněstřím

    Pro zajímavost, nejvíce mělo Rusko ve 2013 a to bylo $15,929 pak to padlo (asi víme proč že).
    Tvrzení, že za růst životní úrovně v Rusku může jejich zřízení je přinejlepším nepřesné. Také se dá říct, že ten růst je jejich vládě navzdory, protože je podle mě docela uvěřitelné, že se systémem na úrovni jiných evropských, by na tom byli lépe a pravděpodobně by byli před námi.

    Jistě, když se narodíš jako Rus, tak tam budeš schopný žít, mě jde o to, zda bys tam dobrovolně šel teď když si odmyslíš sociální vazby, protože se přece chodí za lepším. Proč jsem vytáhl pro porovnání zrovna Moldavsko, zhruba dva měsíce zpátky jsem mluvil s člověk z Moldavska co se odtamtud snažil odejít dlouho a znám i dost lidí z Ukrajiny co se přesunuli do ČR (protože je tu lépe), ale neznám nikoho kdo by se sám od sebe odstěhoval do Ruska. (Ani jsem o něm neslyšel) Teda krom lidí, co tam utíkají před daněma.
  • upraveno 7. února 2022
    Už jsem si dost, opravdu dost ověřil v komunikaci s obyčejnými lidmi z různých zemí, že s lidmi ze slovanských a nám (geograficky) blízkých zemí jsem si schopen lidsky rozumět víc (a ano, jsou samozřejmě výjimky).
    To nemá nic ale společného se státním sřízením... Já mám dva Rusy jako kolegy a jsou ti nejhodnější a velice pracovití lidé a moc se jim v Rusku žít teda nechce.

    O tom jaké je ve skutečnosti Rusko "kolektivní" mentalitou věděl už svoje Borovský a to byl vyloženě ze začátku Rusofil...

    K. H. Borovský : Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že všechno slovanské je ruské.


    image
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 8. února 2022
    Gorgloj napsal(a):

    "O Rusku jen v dobrém" - Za ty roky si nepamatuju, že bych od tebe tady (ani na druhém fóru) četl cokoli špatného o Rusku, ale jakmile jde o NATO nebo USA, tak si kopneš často. - Takže můj základ vychází odtud.

    Nevěděl jsem, že je na mne veden spis, kam je zaznamenáváno, jak dobře smýšlím o té či oné straně, aby to bylo možno použít =D Sorry, to nešlo odolat.

    Řeknu to takto. Kopat do "nepřítele" je příliš snadné. Jistě bych mohl být králem diskusí třeba na idnesu, kdybych se vyjadřoval jako desítky tlučhubů, kteří z bezpečí svého domova ohnivě volají po tom, aby se "tomu Putinovi zatnul tipec", či mu alespoň dávají nějaký ten rok, maximálně dva a co řekněme USA činí dobře činí. Jo, to je skutečně hodno obdivu. Přitom jsem plně přesvědčen, že 99 % těchto "keyboard warriors" by první stáhlo ocas, kdyby šlo do tuhého a řekněme že by se třeba tomu Rusku měli postavit se zbraní v ruce.

    Servilní přístup "budu chválit velkého bratra za mořem a naše spojence na západě a kritizovat všechno na východ" se mi vysloveně hnusí. Jak v Bílé paní: "Hlavně se nebojte klidně a nahlas říkat, co vám u nás líbí." No a to co opět řadíš k "jen dobře o Rusku" jsou pouze reakce na to, co považuju za demagogii. Nejsem si vědom, že bych bez příčiny a o své vlastní (z)vůli začal nějakou debatu "klucí to Rusko je fakt super země". Ale prakticky ve všem, v kultuře či zpravodajství je u nás drtivě dominantní někdy až absurdní pohled právě toho stylu "jsme zase o krok před nimi" a do toho necítím potřebu přispívat. Pro mě možnost vyjádřit to, co opravdu cítím znamená i říkat to, co se třeba nemusí líbit a nejde to s hlavním proudem. Ne proto že bych se tím chtěl nějak za každou cenu odlišovat, "zaujímat pózy" a tak dál, prostě to tak považuju za přirozený a správný.
    Gorgloj napsal(a):

    Přijde mi komické, když se o mě někdo snaží tvrdit, že jsem vůči Rusku neobjektivní, když vím kolikrát jsem byl v hádce kde jsem naopak byl tím "rusofilem", když jsem některé ruské kroky a stav obhajoval. Vzhledem tomu, mám tušení, že jsem na tom s objektivitou docela dobře.

    Já netvrdím v tomto ohledu nic ke konkrétním osobám, spisy nevedu a nevím co kdo kde říká. Já se jen vyjadřuju ke konkrétním tvrzením.
    Gorgloj napsal(a):

    S tím ekonomickým růstem - většina států bohatne, to není ukázka skvělého státnictví. Opakuji můj názor - s tím jaké zdroje Rusko má, kdyby těm "státníkům" skutečně záleželo na jejich obyvatelstvu a ne na tom kolik si nakrást tak jsou na tom lépe než teď. A právě proto, že se u nich politici skoro nemění tak si ti lidi neomezeně kradou kolik můžou, protože jim nikdo nic neudělá, proto jsou i jejich volební podvody často tak okaté, prostě je to nezajímá. Kdyby měli aspoň jakoustakous demokracii tak se bojí, že přijdou o koryto, ale takhle ho mají přidělené a zajímá je jen nenaštvat své nadřízené.

    No, za na západě nyní tolik opěvované éry Jelcina Rusko vysloveně chudlo. Ruský postoj v tomhle směru vystihl v jedné debatě člověk, co to popsal stylem "když jsem v roce 1998 začal chodit do školy, bylo nemožné jít sám bez doprovodu. na ulicích se válely mrtvoly, zločin a chudoba byly všudypřítomné. Dneska děti můžou chodit bezpečně po ulici, do školy a hrát si, lidi mají práci a uživí se." A tak dále. Pokud jde o politiku, oni nijak nemilují Putina a jeho zřízení, ale alternativa je veškerá nulová. Připomínám, že Navalný prohlašuje Krym za ruské území, o muslimech mluví jako o švábech na odstřel a tak dále. Kasparov coby další opozičník otevřeně řekl "při sportu fandím našemu protivníkovi, aby to uškodilo Putinovi." Kurňa my i za komunistů jsme fandili našim sportovcům, sportovní úspěchy byly vždycky součást národní hrdosti. Ruská opozice má nulovou sílu ne proto, že je utlačovaná, ale protože se vesměs skládá z pitomců.
    Gorgloj napsal(a):

    Uznávám, že HDP není ideální měřítko, ale je docela jednoduché pro porovnání států
    Rusko mělo v roce 2000 HDP na obyvatele $1902, ve 2020 $10,115, tedy zhruba 5x více
    Moldavsko $448 v 2000 a $4,547 ve 2020 tzn 10x více - i s jejich problémy s podněstřím

    Pro zajímavost, nejvíce mělo Rusko ve 2013 a to bylo $15,929 pak to padlo (asi víme proč že).
    Tvrzení, že za růst životní úrovně v Rusku může jejich zřízení je přinejlepším nepřesné. Také se dá říct, že ten růst je jejich vládě navzdory, protože je podle mě docela uvěřitelné, že se systémem na úrovni jiných evropských, by na tom byli lépe a pravděpodobně by byli před námi.

    Proto se také při porovnání zemí používá HDP upravený dle PPP, tedy parity kupní síly. Když to přeženu, tak když německý pekař upeče rohlík za 1 Euro a český za 1 korunu, neznamená to, že že je německý potravinářský průmysl 25x výkonnější.
    Gorgloj napsal(a):

    Jistě, když se narodíš jako Rus, tak tam budeš schopný žít, mě jde o to, zda bys tam dobrovolně šel teď když si odmyslíš sociální vazby, protože se přece chodí za lepším. Proč jsem vytáhl pro porovnání zrovna Moldavsko, zhruba dva měsíce zpátky jsem mluvil s člověk z Moldavska co se odtamtud snažil odejít dlouho a znám i dost lidí z Ukrajiny co se přesunuli do ČR (protože je tu lépe), ale neznám nikoho kdo by se sám od sebe odstěhoval do Ruska. (Ani jsem o něm neslyšel) Teda krom lidí, co tam utíkají před daněma.

    No tak z postsovětských republik do Ruska chodí hodně lidí "za lepším". Ostatně i Ukrajinců (míněno narozených na Ukrajině) žijících mimo Ukrajinu žije nejvíc v Rusku. Co je pro nás Německo je třeba pro Kazachy Rusko. I když je to pro mnohé asi těžko stravitelné, Rusko je pořád lepší místo k žití než mnohé jiné postsovětské země. Co je lepší je ovšem taky relativní, nemusí jít jen o peníze, tady máš třeba youtube channel Američanky, co se do Ruska vdala:
    https://www.youtube.com/c/LivingLifeWithTheShirins/videos

    Ani já nejsem typ, který by uvažoval o pohybu z pohledu ekonomického migranta. Já chci žít tam, kde si s lidmi rozumím, kde se cítím dobře, a z tohohle hlediska pro mě Rusko není vyloučený cíl.
  • upraveno 9. února 2022
    flanker.27 napsal(a):

    Vždycky je dobré nikoli čísla jen vytáhnout, ale taky vědět, jak je požít. V roce 2000, kdy prý byla v Rusku na západě oslavovaná svoboda, to bylo 65, nyní 73, tedy posun o 8 let. 73 jsme v roce 2000 měli my, teď máme 76,5.

    Já vím, že někteří pořád mají potřebu bujaře výskat "jsme zase o krok před nimi", ale pro mě je to fakt komická snaha :)

    Ještě bych poprosil kde jsi vzal to číslo 76,5 protože takové číslo jde najít jen pro rok 2013 když hledám... Já jen když už jsme u těch komických snah tak ať se taky zasměji....

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 9. února 2022
    @Amaroun Přiznávám svůj omyl, 76,2 je číslo pouze pro muže, v průměru se ženami je to 79,2 (jako nejčastější údaj, ale mění se to mírně z roku na rok - jde konečně o odhad).
  • flanker.27 napsal(a):

    @Amaroun Přiznávám svůj omyl, 76,2 je číslo pouze pro muže, v průměru se ženami je to 79,2 (jako nejčastější údaj, ale mění se to mírně z roku na rok - jde konečně o odhad).

    Díky za přiznání omylu!

  • To by mne zajímalo kdy ten generál vypadne z 12 poschodové zemjanky nebo uklouzne na mýdle čečenské výroby :)
    https://cnn.iprima.cz/valka-s-ukrajinou-nas-definitivne-znici-varuje-rusky-general-putina-vyzval-k-rezignaci-56989
  • upraveno 10. února 2022
    Gorgloj napsal(a):

    S tím ekonomickým růstem - většina států bohatne, to není ukázka skvělého státnictví.

    Přesněji řečeno nemusí být. Pokrok skutečně z větší části není dílem politického zřízení. Chudnout i navzdory tomuto obecnému trendu lze naopak za fušérství označit vcelku bez obav.
    Gorgloj napsal(a):

    Opakuji můj názor - s tím jaké zdroje Rusko má, kdyby těm "státníkům" skutečně záleželo na jejich obyvatelstvu a ne na tom kolik si nakrást tak jsou na tom lépe než teď.

    Existuje nějaký stát, pro který tohle neplatí? Naším nejcennějším zdrojem jsou znalosti a dovednosti získané trpělivou prací předchozích generací a přetrvávající snaha pečovat o jejich dílo. A nemám zrovna pocit, že by hlavní náplní našich politiků bylo toto nezištně podporovat..

    Ty úvozovky dle mého nejsou na místě, Putin je o parník lepším státníkem, než kterýkoliv z představitelů současné Evropy.
    Gorgloj napsal(a):

    A právě proto, že se u nich politici skoro nemění tak si ti lidi neomezeně kradou kolik můžou

    Nemyslím. Ani velký stát nemůžeš nekonečně "dojit" bez následků. Proto musela skončit Jelcinova éra, aby jim tam vůbec něco zůstalo. A současné Rusko těch výdajů nemá zrovna málo. Syrské angažmá jim odčerpává nemalé prostředky, přičemž návratnost je tam opravdu v hodně dlouhodobém horizontu. I Ukrajina je stojí nemalé peníze - vzájemný obchod stagnuje, pohledávky jsou prakticky nevymahatelné (viz níže), a ještě musí subvencovat separatistické regiony, nad kterými (s výjimkou územní suverenity) v Kyjevě dávno zlomili hůl.

    Co myslíš, je větší šance, že se autokrat nasytí, resp. pochopí, že nemůže národ sdírat na kost, pokud se chce udržet u moci (a zachovat tak přísun), nebo že se v řadě rabovačů (z nichž každý krade víc než ten předchozí) najde někdo, kdo pochopí, že to je cesta do pekel, a rozhodne se tu spirálu zastavit i za cenu toho, že ho budou ke konci skoro všichni nesnášet? Ukrajina, která reálně zbankrotovala v roce 2014 a je držená "na hadičkách" tranšemi MMF, na svého spasitele zatím čeká.
    Gorgloj napsal(a):

    Kdyby měli aspoň jakoustakous demokracii tak se bojí, že přijdou o koryto, ale takhle ho mají přidělené a zajímá je jen nenaštvat své nadřízené.

    Pokud bych od demokracie očekával jen tohle, tak potěš koště :D Při řádném oddělení pilířů moci by se zloděj měl bát, že půjde bručet (neboť zlodějina je věcí apolitickou), ne že ho od koryta musíš dostávat politickými nástroji (tj. příště ho nezvolíš).

    S těmi nadřízenými se to za socíku vysvětlovalo takto:
    Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí, je povýšen. Kdo je povýšen, nic nedělá.
    Obávám se, že to je jeden z fenoménů, který úspěšně přečkal polistopadové změny a na různých místech (nejen) ve veřejné správě přetrvává i nadále. Flanker možná potvrdí. Nebo vyvrátí :-) Alternativou je umělé vyvíjení aktivity a "vylepšování" fungujícího systému, což bývá ještě výrazně horší.
    Gorgloj napsal(a):

    Také se dá říct, že ten růst je jejich vládě navzdory, protože je podle mě docela uvěřitelné, že se systémem na úrovni jiných evropských, by na tom byli lépe a pravděpodobně by byli před námi.

    To je právě omyl, už jen samotná rozloha (a z ní vyplývající setrvačnost procesů) vyžaduje fundamentálně odlišný přístup. Zaoceánský parník také řídíš jinak než raft, kde se můžete ve 4 lidech dohadovat a měnit rozhodnutí co chvíli, a když náhodou najedete na mělčinu a nestačí se odšťouchnout, tak někdo vyleze, postrčí vás zpátky na vodu (při troše štěstí stihne naskočit zpět) a s minimální časovou ztrátou pokračujete dál..

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.