Jon Sníh

upraveno 31. března 2011 v Postavy a bytosti
1444547495053

Komentáře

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. srpna 2012
  • upraveno 30. srpna 2012
    Ty vážně nečteš, co píšu :-)) Psala jsem, že současný autor nedokáže odfiltrovat svůj současný pohled a popsat středověk z pohledu středověkého současníka. Psala jsem, že tvůj argument odvolávat se na fantasy je srandovní, protože fantasy je směs současného pohledu a snahy o kvazihistorii. A pak jsem se snažila vysvětlit pojem vazal a proč Arya tedy vazalem není a tudíž nemá ani práva ani povinnosti vazala.
  • Ona ho zavraždila... poprava bez odsouzení je vražda... neodříkala slova

    I kdyby na to měla právo. Ona ho nezabila protože dezerotval ale protože zradil jejího bratra a to se jí strašně dotklo a naštvalo jí to. I kdyby byla služba v hlídce dobrovolná a každý by si mohl odejít kdy chtěl tak by ho zabila.

    Jinak v knize jsou náznaky vazalského systému a jak to funguje. Například jeden lord žádal Brana ať mu udělí práva na nějaký zchátraléj hrad, jiný jestli by mu vrátil odejmuté léno a další chtěl právo na nějakou lodní dopravu a právo razit mince.
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 30. srpna 2012
  • upraveno 30. srpna 2012
    Nevieme ako sa smrť prebehla.. moŽno len zakopol a arya klamala
  • upraveno 30. srpna 2012
  • upraveno 30. srpna 2012
    Jarla, Flanker - přiznávám, že to s tim vazalstvím byla cílená provokace s cílem "někam" to posunout... - a která mi ale potvrdila to, co jsem psal o kousek výš
    :-)

    Arty(d)čok: tak to se neví, páč kdyby to bylo dobrovolný s možností odejít, tak by to tak cejtit mohla a nemusela... jinak podle mě to vražda nebyla - to máš, jako když bráníš veřejný zájem, tak taky nejsi hned násilník...
    (flanker - pst, nebudeme tu rozebírat právnicky krajní nouzi, stačí mi, že mě čekaj státnice)
    :-)
    P.S. sorry za ten nick, ale já mam tendenci si dlouhý jména zkracovat a tohle mi přijde, jako že si ten nick o to vyloženě koleduje
    ;)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. srpna 2012
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. srpna 2012
    Stark z hor: Proporcionalitu na tebe :)
  • upraveno 30. srpna 2012
    Svoa: Sansa dospělá byla.. ne z dnešního pohledu, ale z pohledu středověku ano. Takže Arya by byla automaticky v opatrování jejího muže, pokud by král nerozhodl jinak (vzhledem k postavení Starků mezi šlechtou)
    Jarla: Arya ho měla právo zabít, protože je příslušník šlechty a jako taková musí prosazovat královské právo. Tedy pokud není na blízku někdo, kdo je v hierarchii někdo výše než ona. A takových lidí v Západozemí moc nebylo. A že je dítě vůbec nevadí, to je feudalismus, nikoliv demokracie.
  • upraveno 30. srpna 2012
    skelet: nevadí, že je dítě, ale je taky žena a ta je o hodně méně než feudál. :-)
  • upraveno 30. srpna 2012
    Ben Nevis: ne tak zcela.. feudalismus je celkem dost složitá hierarchická struktura
  • upraveno 30. srpna 2012
    Ježiš, vždyť nebyli v Dorne! Prostě je to malá holka, kterou si přehazovali jak horkej brambor. I kdyby teď válka náhle skončila, tak ona prostě paní Severu nebude. Je to "jen" ženská. Může být ráda, že má právo prdět si do vany...
  • upraveno 30. srpna 2012
    Nezáleží na tom, že není z Dorne. Je to stále šlechtična. Když řekne "že máš vyskočit", tak jí neodpovíš "ty spratku malý, já ti jednu fláknu", ale zeptáš se jak vysoko. Pak si můžeš jít stěžovat k šlechtici co jí má na starost. A ten ti buď dá za pravdu nebo tě nechá zmrskat za drzost. To je prostě feudalismus :-)
  • upraveno 30. srpna 2012
    Záleží na tom, že nebyla z Dorne. V Dorne mají ženské jakous takous rovnoprávnost. Ženská byla majetek a měla hodnotu asi jako dobrý kůň. Dobrého královského koně taky nemůžeš bít nebo urážet. Ale králem se stát nemůže.
  • upraveno 30. srpna 2012
    No nezáleží na tom :-)
    Šlechtična má významná omezení, ale stále je mnohem více jak měšťan, či nevolník. A Arya byla příšlušníkem vysoké šlechty, takže byla i nad Umbery/Freyi například.
    Takže když Catelyn rozkázala zajmout Tyriona, tak jí všichni poslechli, protože to byla vysoká šlechtična. To samé, když Cersei hodila někoho do vazby nebo enchala zabít řezníkovic syna, tak nikdo nehnul ani brvou. Cersei sice je žena, ale je to královna. Takže stojí NAD nimi, a pokud král nerozhodne jinak, tak její nařízení platí.
  • upraveno 30. srpna 2012
    Však i ten kůň stojí nad nimi. Catelyn lidi poslouchali, protože měli rádi jejího tatíka a mysleli si, že by je potrestal, kdyby ji neposlechli. To samé Cersei, ta měla za zády svého manžela a tatíka. Ale myslíš, že by někdo choval úctu třeba k Arianne, která by někde v Řekotočí potkala nějakého "nepřítele" a přikázala ho zajmout? Akorát by se jí vysmáli. Jak se asi chovali k Brienne - i obyčejní lidi se jí smáli. Prostě Sansa nemá žádnou moc a Arya už tuplem ne. Jsou jen dobrou cestou k moci (šance získání nějakých území atd., když si je vezmou). Ale ony jsou prostě jen dcery lorda. Kdyby se Sansa vrátila na Zimohrad a prohlásila se za paní Zimohradu, tak pochybuju, že by měla mnoho přívrženců. Spíš by se začali vazalové hádat o to, kdo si ji vezme a získá tak Sever. Ostatně proto si Ramsay vzal "Aryu". Ale viděls, že by "Arya" měla nějakou moc?
  • upraveno 30. srpna 2012
    Kolikokoli: Moc má ten, kdo ji dovede prosadit a obhájit. Lady Hornwood taky vláda, ale byla slabá. Lady Dustin vládne od Robertovy rebélie, pokud se nepletu, a to už je patnáct let. lady Lysa vládla jako regentka nikdo se jí nesmál. A to nebyla z Údolí. Pokud by se Sansa prohlásila paní Zimohradu, taky by měla šanci, záleželo by na ní.

    btw: pokud by se v Řekotočí objevil Qentyne, měl by zhruba stejné šance jako Arianne.
  • upraveno 30. srpna 2012
    skelet: Hezké bezpředmětné blábolení bez ohledu na to, jak se děj vyvíjel.
  • upraveno 30. srpna 2012
    Kolikoli: Feudalismus je složitá struktura. To že má šlechtična malá práva oproti šlechtici neznamená, že žádná nemá. Má je notně vyšší než nešlechtic. Jinak jsi uhodila hřebíček na hlavičku: Catelyn, Lysa a Cersei měli za sebou moc, a proto ji mohli používat, a dokud někdo kdo byl výše postaven než ony (Catelyn = Ned/Robb; Cersei=Robert/Joffrey/Tommen; Lysa=král), tak jejich slovo bylo zákonem. A Cersei mohla poroučet Catelyn, ta zase Mageo Mormont atd.
    svoa: možná ano možná ne.. jen vysvětluji, proč Arya nemohla být vrahem Darea :-)
  • upraveno 30. srpna 2012
    Ano jsou to děti, ale děti vysoké šlechty. To že je mohlo služebnictvo sem tam plesknout neznamená, že to mohli dělat všude. Jen to jejich rodiče tolerovali. Oblíbenost ve feudalismu nehraje roli.
  • upraveno 30. srpna 2012
    No, jenže Lady Dustin nebo Lady Hornwood si tak nějak získaly respekt, protože už byly dospělé a zřejmě u obyvatel oblíbené. Lid si často oblíbí své paní. Ona by asi i Cat měla nějakou moc na Severu, kdyby tam zůstala poslední. Lysa byla spíš regentka, ve skutečnosti byl pánem malej Robert. Sansa je ale dítě. To samé Arya. Nemají žádnou oblibu u obyčejného lidu a nic nedokázaly. Prostě jsou to v očích všech děti. Navíc holky. Ne dospělé ženy, jejichž manžel byl pánem nebo jejichž synové, které měly se zemřelým pánem, mohou dospět.

    Tady jde o právní moc - tu nemají. To, že třeba Robert poslechl Cersei na Trojzubci, neznamená, že Cersei má moc, ale že Robert potřebuje klid a Tywinovy prachy.
  • upraveno 30. srpna 2012
    Tak to by ses asi divil... Ono totiž masa obyčejných lidí má občas navrch oproti pár šlechticům. Dřív než později se vzbouří, když se jim jejich pán nelíbí.
  • upraveno 30. srpna 2012
    Hádej jak většinou skončily selské rebélie ;-)
  • upraveno 30. srpna 2012
    Takzvaný svatý Zikmund - patron země České by mohl vyprávět :-D :-D :-D
  • upraveno 30. srpna 2012
    Jistě, byly potlačeny. Jenže už to, že vznikly, byl velký problém. Rozumný panovník se vždy snaží být u svých poddaných oblíbený.
    Navíc opravdu nejde srovnávat dospělé ženy, které nějakou dobu "panovaly" po boku vlivného manžela s malými dcerami. Stačí si představit, že by Jindřich umřel ještě před smrtí Kateřiny Aragornské (když už koukám na ty Tudorovce :D). Spíš by se králem stal ten, kdo by si vzal Kateřinu nebo max. Marii (i když byla špunt). Ale Marie by se královnou stát nemohla (za daných okolností a v daném věku).
  • upraveno 30. srpna 2012
  • upraveno 30. srpna 2012
    Ne, Kolikokoli já nesrovnávám panování dospělých s jejich dcerami. Jen naznačuju, že hierarchická struktura feudalismu, a tím spojená moc, je velmi složitá. Takže nelze říct : "ona je žena! nebo ona je dítě!" Vždy je třeba se ptát: "A z kterého rodu je to dítě?"
  • upraveno 30. srpna 2012
    Asi tak.. můžou leda doufat, že se dobře provdají, budou mít děti, které je budou moci pomstít nebo se pomstí sami. Ale nějaký návrat moci nebo tak něco, jako Starkům je myslím úplná utopie.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.