Ideální vládce

upraveno 23. listopadu 2010 v Akce a hlasování
Všichni tušíme, kdo má právoplatný nárok na vládu po Robertovi I. Baratheonovi. Ale je tím nejvhodnějším? Komu fandíte vy? Kdo přinese říši mír a sjednotí ji před hrozbou přicházející zpoza Zdi? Který vládce zachrání Západozemí před zkázou?



Jde o vaše osobní preference, žádné "ten je právoplatný a basta", kdo by dle vás byl ideálním vládcem. Omezme se prosím na žijící hráče o trůny a ty, kteří přicházejí v úvahu.
1101113151619

Komentáře

  • upraveno 29. srpna 2010
    Ona si na nábožené skutky nehraje,ona se prostě nebojí něco obětovat.Jak náboženské třeštění zcela nemusím tak pro Mel mám slabost
  • upraveno 29. srpna 2010
    Oheň říkám že funguje. Ne jako víra, ale jako magie. Za oběť se něco stane, ale za víru se zdá, že spíš nic. Taková víra se spí zdá slouží k udržení poskoků v poslušnosti.
  • upraveno 29. srpna 2010
    schleitr píše:
    Ona si na nábožené skutky nehraje,ona se prostě nebojí něco obětovat.


    Mno obětovat něco, co neni moje (Edrikův život), to bych se taky moc nebál. :-)
  • upraveno 1. října 2010
    Já jsem nikdy nepochopil,proč by měla být právoplatnou vládkyní Daenerys Targaryen. Kdysi v říši vládli různí králové,pak přišli targaryenové,zabrali moc a opět o ni přišli a vládli Baratheonové. umřel Robert,měl by tudíž vládnout Stannis a nikdo jiný (za předpokladu,že Cerseiny děti nejsou Robertovy,ale to nikdy s jistotou vědět nemůžeme,takže předpokládejme,že nejsou a tudíž nemají na trůn žádný nárok). Stannisovi fandím a kdyby nebyl vůl (aneb jak to napsal Martin,nepochopím to,protože ho napřed vylíčil jako někoho z nejrozumnějších a vzápětí jasně vyhranou bitvru,resp. válku prohraje) moc by si okamžitě podchytil,nechal zabít Daenerys,tím pádem by Doran nemusel posílat svého jediného syna někam do pr.. do pryč a mohl by se v klidu soustředit na svou vládu v Dorne a posílení pozice Stannise, dále by pomohl Starkům s obnovením moci na severu,čímž by získal i záminku k tomu se zbavit Krakenů. Svým pobočníkem by udělal Tyriona,jakožto právoplatného nástupce Tyvina Lannistera (když vezmeme v potaz,že ženský nemají nárok a Jaime je vázán přísahou v královské gardě:) Tullyové by mu jistě odpřísáhli věrnost,protože vždycky drželi se starkama. A květináři by byli v pr... ve srabu a do ničeho by se nepustili. Petyr zvaný Malíček by měl možná trochu problém s tím,jak se mu všechno přestává dařit,ale i kdyby se spojil s Květináři,těžko by proti takto silé říši měli šanci a byla by jen otázka času,kdo z nich to dřív vzdá a odpřísáhne Stannisovi věrnost.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 2. října 2010
    Parm píše:
    Já jsem nikdy nepochopil,proč by měla být právoplatnou vládkyní Daenerys Targaryen.


    Protože před příchodem Targaryenů žádná taková říše neexistovala. Bylo sedm samostatných království, které měly své vlastní krále. Ale automatický nárok na železný trůn nemá žádný z jejich potomků. Ano, Stannis je legitimním dědicem Roberta, který sesadil vládnoucí draky.



    Parm píše:
    Doran nemusel posílat svého jediného syna někam do pr.. do pryč a mohl by se v klidu soustředit na svou vládu v Dorne a posílení pozice Stannise,dále by pomohl Starkům s obnovením moci na severu,čímž by získal i záminku k tomu se zbavit Krakenů.


    Doran? Proč by to dělal? Stannis je pro něj dědic uchvatitele, který způsobil smrt jeho sestry a jejích dětí. I když po smrti Tywina už neměl k zášti až takový důvod a možná by odpřisáhl poslušnost. Ale do situace na severu by se neměl nejmenší důvod míchat. Leda až v okamžiku, kdy se železní muži až moc roztáhnou v Rovině a začnou ohrožovat i přímo Dorne. Ale na to má (by měl) ještě dost času.
  • upraveno 2. října 2010
    Nevada píše:
    Protože před příchodem Targaryenů žádná taková říše neexistovala. Bylo sedm samostatných království, které měly své vlastní krále. Ale automatický nárok na železný trůn nemá žádný z jejich potomků. Ano, Stannis je legitimním dědicem Roberta, který sesadil vládnoucí draky.


    Tak tak, lépe bych to nenapsal. Targaryeni vytvořili tu říši, o které nyní mluvíme. Ale je samozřejmě pravda, že Stannisův nárok je z dnešního hlediska nejsilnější. Jenže existuje vůbec ještě ta říše? Sever se chtěl trhnout, Ostrovy se trhly, Dorne taktéž. Nejsem si jist, jestli je tohle schopen dát Stannis dohromady.



    A co se týče Dorana, ten očividně není ochoten již déle postávat v pozadí, Dornové se chtějí vrátit k moci a se Stannisem to na jejich posílení nevypadá.
  • upraveno 2. října 2010
    Mě by zajímalo, jak v Západozemí vůbec funguje nástupnictví? To tam mají nějakou Pragmatickou sankci, že se Dany automaticky považuje za dědice říše? Ve středověku s tím měli docela problém, a vymření královského rodu po meči, jak se to podařilo Targaryenům, by znamenalo bez patřičných smluv konec nároku na trůn - morální nárok by asi přetrval, ale o vládu se vždy mohl ucházet jen mužský dědic. Nechme stranou všechny možné skryté Targaryeny (Jon, Doranův synátor, Tyrion?). Přiznám se, že si nepamatuju, jestli o tomhle precedentu nástupnictví byla v knihách nějaká zmínka. Dany má podle mě tak maximálně morální právo vládnout, ale Baratheoni jsou taky částečně Targaryeni, takže to úplně nová dynastie na trůnu není - Dany má pouze čistší dračí krev. :-D Pak je tady samozřejmě ta záležitost s draky, ve světě, kde legendy jsou pravděpodobně skutečnými událostmi, to jistě má velkou váhu, ale Stannis zase (možná) dokázal, že je vhodnějším králem, než ostatní (Joff, Robb, Renly....) tím, že je všechny přežil a taky tím, že zatím jako jediný skutečně pomohl zabezpečit říši před útoky ze Severu. Co se týče nároku na trůn tak bych poměr Stannis : Dany viděl 50:50. Všichni ti co se zatím vydali za Dany na východ chtějí hlavně získat sňatkem s ní morální právo vládnout (respektive její draky), ale to, že by přiklusali s ní po boku do Sedmi království, tak z toho by si asi nikdo na zadek nesedl.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 2. října 2010
    V knihách bylo na několika menších rodech dědictví vysvětleno. Dědicem je nejstarší syn, pokud ho povinnosti dědictví nezbavují (královská garda, Noční hlídka, je mistrem či septonem). Pak se dědictví přesouvá na další syny, ale pokud přijde k situaci, že není syn, tak dědí dcera (zářným příkladem budiž rod Mormontů). Kromě Dorne, kde dědí automaticky nejstarší potomek bez ohledu na pohlaví. Pokud nejsou žádné děti, tak dědí nejbližší příbuzní, často přes jedno i více kolen (třeba takový Harry z Údolí).
  • upraveno 2. října 2010
    Na Mormonty jsem zapomněl, ale tam jde spíš o provizorní řešení, protože nikdo neví, jestli je dědic Starého medvěda mrtvý nebo ne, jen je v exilu. Za těchto podmínek bude sranda jestli se objeví skrytý Aegon nebo se ukáže, že Jon je potomkem Rhaegara, to by pak nárok na trůn přešel na ně - minimálně v případě Aegona. (ještě že mají Targaryeni v oblibě ženit se mezi sebou, takže by to Daenerys rychle vyřešila :-D).
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 2. října 2010
    To není provizorní řešení. Jorah o rodové jmění a titul přišel, protože byl (Eddardem) odsouzen za prodej pytláků do otroctví.

    Ale to není jediný případ. I o Cersei se zmiňovali, že kdyby se vzdala regentství, tak se vrátí domů jako paní Carstelyovy skály. Stejně jak Stannisova dcera je označována za dědičku svého otce.

    V případě, že je Jon Rhaegarovým synem, tak nárok na trůn ještě nemá. I tomhle případě je to jen bastard.
  • upraveno 2. října 2010
    Píše:
    Chmur: Na tom něco je, ovšem Tywin nikdy válku nedokázal vyhrát bez, řekněme mírně, spousty svinstva. A jen na tom se nedá stavět, protože k tomu člověk musí mít dostatečný rezervy a zdroje (armády a lidi na porážku, dostatek lannisterského zlata, postavení). Co kdyby Tywin válčil s Robbovými zdroji a Robb s Tywinovými?. Počítám, že do měsíce by bylo po válce. tywin se jako ne zrovna schopný vojevůdce ukázal už při balonově rebelii, kdy Viktarion kompletně spálil Lannisterské loĎstvo a nebýt Roberta, možná by Lannisport byl dneska plnej solnejch žen.


    Spousty sviňáren se ve válce dopustí většina lidí. Tywin samozřejmě byl člověk, který neoplýval přílišným ohledem.

    Slova jako kdyby nemám příliš v oblibě. Často jsou na začátku různých hypotéz, které se opírají na emocemi ovlivněném odhadu. Možná že by Robb s Tywinovým zdroji vyhrál a možná ne. Faktem ale je, že Tywin vyhrál, i když byly na počátku síly vyrovnané. To neznamená, že byl Robb hloupý nebo slabý. Tywin prostě dokázal využít situace, která se mu nabídla. Robb se do šlamastiky s Freyi přece zahnal sám.

    O tom jako to přesně bylo o Balonově rebélii mnoho nevíme, takže bych kvůli tomu nenazýval Tywina nepříliš schopným vojevůdcem. Možná byl jen Euron (jehož nápad) o něco chytřejší a nebo to bylo všechno jinak.

    Tywina jako vojevůdce a obratného politika respektovali i lidé, kteří ho jinak moc nemuseli - Tyrion, Eddard atd.
  • upraveno 2. října 2010
    rise by se mela rozpadnout. Ale idealni vladce je samozrejme Stalin,
  • upraveno 2. října 2010
    hat had píše:
    rise by se mela rozpadnout. Ale idealni vladce je samozrejme Stalin,




    Komunismus v Západozemí? To by byla větší pohroma něž invaze Jiných (Fašistů?)! :-D

    Nevada píše:
    To není provizorní řešení. Jorah o rodové jmění a titul přišel




    To se ještě uvidí. ;-)

    Nevada píše:
    V případě, že je Jon Rhaegarovým synem, tak nárok na trůn ještě nemá. I tomhle případě je to jen bastard.




    Ono stačí, že je Lordem velitelem, takže i kdyby bastard nebyl, ale třeba samotným Aegonem Dobyvatelem, tak stejně nárok pozbyl (samozřejmě, kdyby se rozhodl trůn uzmout silou, tak na tradice a zákony se** pes. :-D) Nicméně by jistě měl velkou podporu. Je podle mnohých posledním "synem" Neda Starka, je velitelem Noční hlídky, jeho sestřička by brzo mohla být paní Údolí, je zadobře s Tyrionem (ten je sice momentálně v nemilosti, ale na bojišti se mění situace každým okamžikem), a k tomu připočteme, že je možná synem Rhaegara a Nedovi sestřičky - sice už by se nemohl tasit se jménem Neda Starka, ale zase s daleko silnějším kalibrem (mezi námi, raději bych se naparoval jménem milovaného prince jako svého otce, než nenáviděného šíleného krále ;-)).
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 2. října 2010
    Olorin píše:
    To se ještě uvidí. ;-)


    Mluvím o aktuální situaci ve spojení se systémem dědění. Co možná bude, to je úplně jiná diskuze ;o)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 2. října 2010
    Chmur píše:
    faktem ale je, že Tywin vyhrál, i když byly na počátku síly vyrovnané.




    A to prosím jak vyrovnané? Lannisterové měli početnější armádu a větší finanční zdroje. Robb možná dosáhl určité parity po vítězství v Šeptajícím lese, ale potom, co se Tyrellové přidali k Lannisterům, bylo o vítězi fakticky rozhodnuto, i bez zrady Freyů.



    To je jako když se přeli Eisenhover s Montgomerym a Eisenhoverovi říkali, že by měl Montyho respektovat, protože vyhrál bitvu u El-Alameinu. Eisenhover opáčil, že s takovou převahou, jakou měl Monty, by vyhrál ledaskdo.
  • upraveno 2. října 2010
    Též se přikláním k názoru, že válku měl Tywin od začátku vyhranou. Jediné, díky čemu vydržel Robb tak dlouho na trůnu, byla jeho schopnost vyhrávat bitvy. Svým způsobem to byla Pyrrhova vítězství. Robb operoval s velice omezenými zdroji mužů, kde každá ztráta se počítala. Tywin si vesele válčil hned s několika početnými armádami a bůchví kolikadesetinásobnou převahu získal spojením s Tyrelly. On mohl ztráty snáze doplnit, Robb ne.
  • upraveno 2. října 2010
    Ano, myslel jsem to tak, že po bitvě v Šeptajícím lese na tom byli s Tywinem podobně (co do počtu lidí). A to, že se Tyrellové přidali na stranu Lannisterů je snad důsledek taktiky. Získali mocné spojence. Robb se o něco podobného snažil s Greyjoyi, ale nevyšlo to. Jak už jsem psal, je jedno, jak si kdo omlouvá svou porážku byť i oprávněně. Nejdůležitější nakonec je, že prohrál.
  • upraveno 2. října 2010
    Píše:
    Též se přikláním k názoru, že válku měl Tywin od začátku vyhranou.


    To je naprostý nesmysl. Válka mohla dopadnou všelijak. Předem přece není dané nic. I početnější a lépe vybavené armády mnohokrát v historii prohrály se zdánlivě slabšími protivníky.

    Můžeme si zahrát na oblíbené kdyby. Co kdyby Cat nepropustila Jaimeho, co kdyby se k Robbovi přidali Železní, co kdyby neztratil Karstarky a Greyjoye? Mohlo to přeci dopadnout různě.

    Já se domnívám, že prostě nejste schopni uznat Tywinovi kvality. Po bitvě v Šeptajícím lese mnozí Tywinovi generálové viděli porážku Lannisterů na dohled.

    Zvlášť, když se na Královo přístaviště valila mocná síla z jihu. Ale Tywin to nevzdal a spolu s Tyrionem se z toho dostali a nakonec i vyhráli. Škoda, že to nakonec mezi Velkým a Zakrslým lvem tak špatně dopadlo. Pýchu přechází pád a být pyšný na latríně před nabitou kuší se prostě nevyplácí:-)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 2. října 2010
    To bych taky neřekl, že by měl Tywin vítězství jisté (to je to co mi třeba vadí na Duně, tam je vždycky všechno přesně někym vykalkulovaný a když se něco podělá, je to zas jenom tim, že je to součást nějakýho plánu vyššího). Mohla se stát spousta věcí, Robb se mohl spojit se Stannisem, Stannis s Renlym apod. Kdyby Renly nebyl zavražděn, patrně by válku vyhrál on nebo by Tywin musel hodně zaintrikovat, aby s Tyrelly něco udělal.



    U Tywina bych mluvil spíš o schopnostech než kvalitách. :)) Sám řákal Tyrionovi, že některé bitvy se vyhrávají na bitevním poli, jiné diplomacií. V žádném případě mu nehodlám upírat schopnosti v umění možného, já se do debaty pustil čistě skrze vojenskou stránku, kde podle mě výrazně zaostával. Že to dokázal vykompenzovat jinak jsem mu nikdy neubíral, i když to nazývám různými jmény.



    V užívání spojení "Tywin s Tyrionem" bych ale byl opatrnej, protože Tywin spíš dával Tyriona tam, kde podel něj nemohl nic moc pokazit, než že by se spoléhal na jeho schopnosti (viz jejich rozhovor na začátku Bouře mečů). Rozhodně nešlo o nějakou koordinaci, to byla spíš Tywinova klika, že měl chytrého a schopného syna, ale sám to nikdy neuznal a ve svých plánech s tím ani nijak moc nepočítal.
  • upraveno 2. října 2010
    Šeptající les nebyla žádná vojenská katastrofa. Ano, Lannisteři ztratili jednu armádu, ale to Starkové taky. Navíc tady pořád byla Tywinova armáda a armáda co se shromažďovala v Lannistportu. Robb mohl zvítězit kdyby se mu podařilo Tywinovu armádu nalákat do pasti - to byl nejblíže vítězství.

    Při Stannisově povaze vám musí být jasné, že by se s žádným dalším králem nespojil. Spojenectví Renly - Robb je už reálnější. Možná jsem to napsal špatně, myslel jsem dlouhodobý střet Robba s Tywinem. V něm by Robb neměl šanci, jeho naděje byla v nějakém špičkovém vítěství nebo pomoci z jihu. Síly Starků a Lannisterů ale nikdy vyrovnané nebyly, Lannisteři měli i v době jejich nejhorších porážek početní převahu. Vzhledem k dlouhodobým plánům železných bych se na slavné kdyby moc neohlížel.

    Abych to shrnul, buď by musel Robb rychle zvítězit, nebo by se zákonitě v delším horizontu začaly projevovat ztráty a nakonec by prohrál. Jsou to prostá čísla, s omezeným počtem mužů nelze vyhrávat do nekonečna.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 3. října 2010
    V Šeptajícím lese ztratili Lannisteři jen malou část vojska. S Jaimem byla jen část jeho armády. Zbytek rozprášil Robb až u Řekotočí. A ne že bych chtěla snižovat Robbovy úspěchy, ale zpočátku vyhrával válku jen díky "partizánskému" způsobu boje. Přepady ze zálohy, útok v noci na ležení. V otevřeném střetu dvou připravených armád prohrál - i když nikdy ne osobně. I nájezdy na území Lannisterů byly spíš přepady než klasické válečné boje.

    Robb mohl udržet říční krajiny jen v případě, že by se na jihu bojovalo na více frontách. A vzhledem k tomu co se stalo po Renlyho vraždě byla jeho situace opravdu neudržitelná. I s Greyjoyi. Rudá svatba válku pouze zkrátila. Robb prohrával a byla jen otázka času než by mu definitivně došly síly. Od úplné porážky by ho uchránilo jen stáhnutí na sever za Kailinskou držbu a doufat, že udrží pobřeží před flotilami jihu. Což by se mu stejně asi nepovedlo, určitě ne na východní straně (ale to už zase spekuluju co by bylo, kdyby bylo).

    Co se týče Tywina samotného, tak válku měl velmi dobře promyšlenou a byl na ni i pečlivě připravený. Vojsko svolal neskutečně rychle a naprosto cíleně zaútočil na říční krajiny (a teď nemluvím jen o počátečních Cleganových "provokacích" při drancování), čímž jednak vytvořil ochranné pásmo kolem svého území a jednak drtivě oslabil předpokládaného spojence Starků. Jediné co v první fázi války podcenil, byl Robb samotný. Nečekal, že se Mladý vlk bude chovat tak chytře. Doufal, že se vrhne přímo proti jeho armádě a tak s ním rychle skoncuje. Ale když si Tywin tuhle chybu uvědomil, tak ji celkem zdatně napravil - jen místo mečů použil brk a havrany.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 3. října 2010
    A myslím, že ani spojenectví mezi Robbem a Renlym nepřicházelo v úvahu. Renly byl namyšlený floutek, přesvědčený o své předurčenosti vládnout. Robb by ho musel uznat za svého krále, aby spojili síly. A to by Robb neudělal, protože Renly na korunu prostě neměl nárok.
  • upraveno 3. října 2010
    Olorin píše:
    Při Stannisově povaze vám musí být jasné, že by se s žádným dalším králem nespojil. Spojenectví Renly - Robb je už reálnější.


    Souhlas napolovic. O Stannisovi to sedí. Robb a Renly by se ale nikdy nespojili, protože Robb byl Stark. Viděl, že Stannis má před Renlym přednost a při své povaze a cti, by se nikdy k Renlymu nepřidal. Ostatně na konci Hry to sám říká, že Stannis má větší nárok na trůn než Renly.
  • upraveno 3. října 2010
    No, na počtu vojáků, které ztratili Lannisteři v Šeptajícím lese, asi tak moc nezáleží. Ztratili Jaimeho a to byla katastrofa.
  • upraveno 3. října 2010
    Žádná válka není předem zcela vyhraná a tak nesouhlasím, že Tywin to měl předem jisté, ostatně Aerys si jistě taky myslel, že rebelové nemají šanci ho porazit. Měl to Tywin skvěle promyšlené? Jistě, ale i on nedokázal odhadovat vše. Co se taktiky týče - Seveřani využívali partyzánský způsob boje jan částečně - to, že protivníka překvapíte neznamená, že se s ním nestřetnete v tuhé bitvě, Starkové nevyhráli své bitvy tak, že by nepřátele stříleli do zad. I Lannisterové navíc takto bojovali, ne ale proti vojsku, ale proti civilistům.
  • upraveno 3. října 2010
    heavy_head píše:
    No, na počtu vojáků, které ztratili Lannisteři v Šeptajícím lese, asi tak moc nezáleží. Ztratili Jaimeho a to byla katastrofa.


    Katastrofa z hlediska dynastického, ne vojenského. I Tyrion zmiňuje, že jeho bratr není dobrý taktik (v Hostině se už Jaime poučil a zlepšil) a jeho bezhlavé útočení stálo Lannistery dost mužů (podobnost je u Lorase, když Aurane vypráví, jak byl dobit Dračí kámen). Jaime určitě působil na své muže charismaticky, ale bojovat bych pod ním nechtěl. Z hlediska síly jeho zajetí lannistery neoslabilo.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 3. října 2010
    Nevada píše:
    A myslím, že ani spojenectví mezi Robbem a Renlym nepřicházelo v úvahu




    To víme, protože jsme byli u toho, kdy Renly mluvil se Stannisem resp. Cat. Jenže to jsou věci, se kterými Tywin nemohl najisto počítat dopředu, zejm. s Renlyho smrtí (teda pokud nezjistíme, že Melisandra byla vlastně Tywinova agentka). Na začátku to tywin rozhodně nějak najistoi rozjeté neměl a podle mě si přímou válku se severem ani nepřál. Jeho plán byl rychle odříznout Řekotočí, získat Freye na svou stranu (Brynden nechával přece kolem Dvojčat sestřelovat havrany s Tywinovými vzkazy pro zpozdilého lorda). Tím by udržel Robba na severu a jako rukojmí by měl jeho otce a lorda Hostera. Pak by mohl rychle uzavřít příměří nebo Robba aspoň udržet za Cailinskou držbou a obrátit se na jih. To mu ovšem nevyšlo a musel bejt na dvou stranách zároveň.



    A jak říkám, kdyby Renly nebyl zavražděn, nejspíš by zvítězil on, protože měl zdaleka nejpočetnější armádu. Tywin by musel asi dělat první poslední, aby získal Tyrelly na svou stranu, o žádném takovém jeho plánu z doby, kdy byl Renly ještě naživu, ale nevíme (jestli jsem něco zapoměl, tak mě opravte). Z tohohle nebezpečí boje na dvou frontách právě usuzuju, že Tywin právě tohle určitě nechtěl a Eddardova poprava mu hodně zkomplikovala situaci.



    V Bouři mečů přece jednak kritizuje Cersei, že to dopustila, a jednak se snaží do Joffovy zabedněný hlavy vtlouct ponaučení, že někdy je třeba pomoct nepříteli vstát z kolen, protože jinak před ním nikdo nepoklekne.



    Co se Robbovejch neúspěchů týče, ty byly do značný míry zaviněný Boltonem, nejdřív jeho nepříliš skvělým bojem (i když i přes porážku od Tywina většinu armády uchoval, což je mnohdy důležitější než draze zaplacený vítězství), později pak zcela záměrnou likvidací Robbovi věrnejch oddílů nařizováním sebevražednejch útoků na Šerodol apod.
  • upraveno 3. října 2010
    Jako dost rozhodujcí faktor pro Robba vidím Greyjoe.Úder Železné flotily na Casterlyovu skálu a Lanisport by se musel projevit,po jejich vyplenění by zřejmě Železní pokračovali dál do vnitrozemí....
  • upraveno 3. října 2010
    Flanker má naprostou pravdu. Je třeba dodat, že když Tywin začal válku, na trůně ještě seděl Robert a tak Tywin nemohl počítat se Stannisem a Renlym (jinak by myslel jistě i na ně). Nemohl doufat ani v to, že by mu Robert dovolil proti Starkům vytáhnout. Já myslím, že Tywin chtěl plundrováním říčních krajů dosáhnout osvobození Tyriona, smýt tak hanbu z rodu Lannisterů(víme že byl na čest rodu zvlášť háklivý a podle toho se choval k nepřátelům) a možná dosáhnout nějaké osobní satisfakce (třeba aby Eddard přestal být pobočníkem, což chtěl vlastně i sám Eddard).

    schleitr píše:
    Jako dost rozhodujcí faktor pro Robba vidím Greyjoe.Úder Železné flotily na Casterlyovu skálu a Lanisport by se musel projevit,po jejich vyplenění by zřejmě Železní pokračovali dál do vnitrozemí....


    Pravda. Robert byl známý tím, že nepřátelům dokázal velkoryse odpouštět a po Balonově rebelii ostrovy nepotrestal (Cersei to v Hostině uvádí jako chybu a tentokrát s ní souhlasím). Nepochopitelné mi ale bylo, že Balon odmítl nátlak Theona, aby zaútočil na Casterlyovu skálu. Byla mnohem bohatší než sever, Viktarion už Lannisterskou flotilu dříve porazil a Tywinovo vojsko bylo daleko. Balon vsadil na jistotu, ale nemohl moc získat.
  • upraveno 3. října 2010
    Já myslím, že vyloženě partyzánský způsob nepoužívala ani jedna strana. Teror na civilním obyvatelstvu je účinný, ale podle mě zcela amorální. To že Tywin nechal zabít Robba mi nepřijde úplně čestné, ale mám pro to celkem pochopení. Je to v rámci války OK a Robb se do toho vmanévroval z velké části sám. Mučení a týrání obyčejných lidí mi vadí mnohem víc. Zvláště když na to používáte psychouše jako Gregor nebo Vargo Hoat.

    Navíc Robb ztratil největší eso v rukávu Jaimeho. Kdyby ho vlastnil, žádná krvavá svatba by neproběhla.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.