Jiní spisovatelé

upraveno 5. února 2011 v Rozličný pokec
Martin je lemra lína (omlouvám se všem, co si z něj udělali nedotknutelnou modlu), tak je možná čas pokecat i o jiných spisovatelích a jejich ságách. Vedle Zaklínače a Písně je mojí absolutní jedničkou série Malazská kniha padlých od Stevena Eriksona.
1810121314

Komentáře

  • upraveno 8. prosince 2010
    DoD spoiler



    Pokud pamet slouzi, tak ne, Paran se neukaze, i kdyz je asi parkrat zminen. Dej se odehrava kdesi mezi Letherem a Kolanse.



    Kones spoileru
  • upraveno 9. prosince 2010
    Kibic:



    SPOILER



    Díky, tak snad se ukáže až v 10. díle, přece jen je to postava, kterou sága začíná, tak by jí měla i končit (snad).



    KONEC SPOILERU
  • upraveno 9. prosince 2010
    Navnazeni: rukopis posledniho dilu uz je odevzdan a prave prochazi redakci, tohle je reakce jednoho z lidi, co k nemu maji pristup:



    No spoilers but the scenes involving Yedan and the dragon(s) are ridiculously awesome. Personally, I've been waiting for a book that matched Memories of Ice for emotional impact and this book blew it away. I phoned SE at 4 in the morning to tell him that I loved him and missed work the next day. I haven't read it a second time out of a sort of fear for the emotion it pulls out of me. If anybody feels that this is a poor or flawed ending to the series, I urge them to revisit it in a couple/few years because, and perhaps this will sound condescending but fuck it, if you've come this far and don't weep when you read this novel, you have some maturing to do.
  • upraveno 10. prosince 2010
    Super! Jen se chci zeptat, kdo je Yedan? Teď mě to nějak vypadlo...
  • upraveno 10. prosince 2010
    Jedna z (ustrednich) postav predstavena (tusim) v devatem dilu.
  • upraveno 3. ledna 2011
    Tak jsem dostal od Ježíška daň pro ohaře a zatím super. Jsem asi na straně 200.

    SPOILER

    Zdá se mi to a nebo máš taky Olorine pocit, jakoby mezi tímto a předposledním u nás vydaným dílem (Vichr smrti) jakoby jeden díl chyběl? Kde se vzali Karsa, Poutník a další v Morn? Jak se dostal Kvítko a další do Darudžistánu? Jsem z toho volako zmatený...
  • upraveno 3. ledna 2011
    Chmur, Spoiler:

    Předně není úplně jasný, kdy přesně se Daň pro ohaře odehrává (jak dlouho po Vichru smrti). Samar Dev i s Ničitelem použila chodbu. Karsa se přeplavil z Letheru po moři (nejsem si jistý, jestli může chodby využívat, spíš ne). Kvítko byl už na cestě v době Lovců kostí spolu s Mappem a Záští (a Iskaralem Pustem :-) ) do Darúdžhistánu. Pro mě jedinou opravdovou záhadou je, kde se tam vzal Poutník, kde sehnal tu loď a posádku, se kterou se tam dostal, ale upřímně, není to zas tak zásadní.

    Konec spoileru.
  • upraveno 3. ledna 2011
    Příběh Poutníka je vyprávěn v Návratu Rudé grady, který by bylo ideální přečíst si před Daní pro ohaře, na druhou stranu jediná s Daní přímo související linie je tuším jenom ta Poutníkova, takže vám toho zase tolik neutíká.



    Jinak už vyšel Stonewielder (pokračování Návratu, události na Korelu) a The Crippled God vychází 21. února. Slint.
  • upraveno 3. ledna 2011
    To vím, jen si budu muset skoro 2 roky počkat na český překlad. A kdy bude Rudá garda přeložena je ve hvězdách.
  • upraveno 9. ledna 2011
    Hele Olorine.. tipuju že znáš líp Tolkienovo univerzum... Nevíš v jaký knize se oběvil drak Scatha ( Teď jsem koukal na Lotr online a docela jsem se zhnusil že je tam po Šmakovi (poslední drak) další drak...

    Edit: A jsou Hurínovyděti něco jinýho než nedokončené příběhy ? :-)
  • upraveno 9. ledna 2011
    Já se nevyznám v Tolkienovu univerzu, ale umím googlit



    Píše:
    Scatha



    Scatha was a mighty "long-worm" of the Grey Mountains, little is known of Scatha except that he was slain by Fram son of Frumgar (an ancestor of Eorl the Young) in the early days of the Éothéod.



    After slaying Scatha, Fram's ownership of his recovered hoard was then disputed by the Dwarves of that region. Fram rebuked this claim, sending them instead Scatha's teeth, with the words, "Jewels such as these you will not match in your treasuries, for they are hard to come by." This led to his death in a feud with the Dwarves, and however the dispute was resolved, Fram's descendants "brought few good tales from the north of that folk" (from The Lord of the Rings). Certainly the Éothéod retained at least some of the hoard, and brought it south with them when they settled in Rohan. The horn that Éowyn gave to Merry Brandybuck after the War of the Ring (many hundred years later) came from this hoard.



    His name was likely taken from Anglo-Saxon sceaða, "injurious person, criminal, thief, assassin".
  • upraveno 9. ledna 2011
    Tak to já taky ale pořád jsem nepřišel na to jestli je v nějaký knize zmiňovanej :-)
  • upraveno 9. ledna 2011
  • upraveno 9. ledna 2011
    Amaroun - Skatha je drak, kterého zabil jeden z náčelníků Eotheodu (předkové obyvatel Rohanu), dávno před zabitím Šmaka, takže je to blbost, jak říkáš. Jinak, pokud vím, tak je v Dodatcích k Návratu krále. Ale, abych byl upřímný, tak se přesně neví, jestli byl Šmak posledním drakem, snad jen posledním, se kterým se národy Středozemě setkaly, to ale nevylučuje, že na dálném Severu nebo Východu nějací žít nemohou.



    A Húrinovy děti jsou upravené a zkompletované příběhy o Túriovi z Nedokončených příběhů a Silmarillionu pro samostatné knižní vydání. Zkrátka se to líp čte. :-D
  • upraveno 9. ledna 2011
    Aha tak to asi nemá cenu kupovat, když mám Silmarillion a Nedokončený...

    Colombo - díky ja když jsem nenašel na LOTR wiky (považoval jsem za nejlepší zdroj) dál jsem nehledal :-)

    Něco od Tolkiena jsem četl naposled tak před šesti lety asni něco zvopáknu - Silmarillion anebo moje oblíbený společenstvo :-)
  • upraveno 9. ledna 2011
    Pokud jsi Tolkienův fanda, tak to má smysl koupit;)
  • upraveno 9. ledna 2011
    To je můj případ. :-) Jediný, co bych ještě bral, je Morgoth's Ring ze série The History of Middle-earth. Docela mě zajímaly změny, které Tolkien ke konci života se Středozemí plánoval, a tady jsou některé náznaky, třeba Tale of Adanel, o zrození lidí a jejich setkání s Morgothem. Zásadní změnou je fakt, že lidé se zrodili krátce po elfech, tedy ještě před prvním východem Slunce, atd. Škoda, že to je jen v angličtině, sice jsem to přelouskal, ale rodnej jazyk je rodnej jazyk. :-)
  • upraveno 10. ledna 2011
    Podle knih a pravidel od Iron Crown Entertainment, kteří měli od tolkienovců k dispozici veškerá práva a i nezveřejněné materiály, bylo Velkých draků ve třetím věku devět - Scatha, Scorba, Smaug, Itangast, Leucaruth, Daelomin, Bairanax, Agburanar a Aëcaraxë (nebo jak se to psalo).
  • upraveno 10. ledna 2011
    Všechny přeživší draky do Třetího věku neznám, mám za to, že jediné, které výslovně Tolkien zmiňuje je Šmak (Smaug) a Scatha. Kolik jich Válku hněvu na konci Prvního věku přežilo je otázkou, ale Tolkien měl ve zvyku postupem času počet velkých démonů snižovat. Balrogů taky původně byly stovky, ale postupem času dospěl k názoru, že jich nebylo ani v plném počtu víc než 10, totéž asi bude platit i o dracích, takže bych tomu, že si je někde vypsal na papír věřil.
  • upraveno 10. ledna 2011
    Jedině dobře.. Morijský Balrog je strašně fajn.. libí se mi jak je opředený tajemstvím :-)
  • upraveno 11. ledna 2011
    Scatha se překvapivě objevuje v Pánovi prstenů, a to skoro úplně na konci, kdy dostane někdo - myslím Smíšek - roh, který patřil Framovi, který Scathu zabil.

    Podrobnosti nikdy Tolkien pořádně nenapsal.



    všechno to shrnuje ten Colombův citát, který je zřejmě původně z History of Middle Earth.



    Draci, které Tolkien uvádí jménem, jsou kupodivu jenom čtyři - Smaugh a Glaurong, což jsou hlavní role na Oscara, a dvě letmé zmínky, což je ten Scatha a poslední je Ancalagon Černý, kterého zabil Earendil Námořník na konci prvního věku, a měl být ze všech úplně nejmaximálnější.



    Stran Balrogů se o nich hodně mluví v souvislosti s Pádem Gondolinu, kde mělo být údajně k vidění vojsko balrogů. Ale bohužel, taky to zůstalo jen tak lehce načrtnuté.

    Ta poznámka o deseti exemplářích je zajímavá a neznal jsem ji.
  • upraveno 11. ledna 2011
    Ono se vojsko Balrogů objevilo i ve všech "velkých" bitvách Prvního věku, včetně jejich střetu s Fëanorem. Vždycky to vzbuzovalo dojem, že jich musí být stovky, ale Tolkien si později při psaní PP uvědomil, že aby mohl z Morijského balroga udělat něco děsivého, tak musí udělat malou skupinku, a tím ještě snížit pravděpodobnost existence nějakého přeživšího balroga ve Třetím věku. Aby tím slavné souboje Gandalfa, Turgona a Glorfindela s balrogy ještě víc stouply na ceně. :-) Mimochodem jak se stavíte ke kauze Glorfindel? Problém je ten, že se stejně jmenuje hrdina z Prvního věku, který zemřel při svém slavném souboji s balrogem, a stejné jméno má i elf v Pánovi prstenů, který zachrání Froda a spol. na cestě do Roklinky. Nejběžnějším vysvětlením je, že se Glorfindel vrátil z Valinoru do Středozemě spolu s Gandalfem a ostatními Istari.
  • upraveno 11. ledna 2011
    Olorin:

    Přiznám se, že jsem v tom taky nikdy neměl jasno, a navíc mi Glorfindel tak nějak vadil; z hlediska Pána prstenů je to naprosto nadbytečná postava, což zřejmě napadlo i scénáristky filmu. Podobně matných postav je tam víc, třeba Celeborn; ten je taky vhodný jen jako doprovod pro Galadriel.



    Glorfindelova úloha v Prvním věku je logičtější - i když je to velmi nezáviděníhodná role.
  • upraveno 11. ledna 2011
    naposledy som dodatky, silmarilion a podobné veci čítal pred rokmi, ale mne nejak v predstave uviazlo tiež to číslo desať. mal som pocit, že balrogovia sú "kapitáni" vojsk tak ako bol witch king. nemal som pocit, že sú ich stovky.



    gloryfindel - nie je dôvod nemyslieť si, že je to menovec podľa mňa. bol síce predstavený ako veľké knieža elfov, ale ak je to naozaj "Ten" Gloryfindel, tak mi príde jeho návrat naozaj iba ako cameo bez zmyslu.
  • upraveno 11. ledna 2011
    On k tomu došel i Tolkien, podobně jako u problému s Tomem Bombadilem, u kterého se došlo k názoru, že bude maiar (padaly i teorie o tom, že jde o Ilúvatara osobně). Ale to není nic nového - o Gandalfovi se tvrdilo, že jde o inkarnaci Manwëho. :-)
  • upraveno 11. ledna 2011
    o Tomovi se tvrdilo, že to byl sám pan velký Tolkien
  • upraveno 11. ledna 2011
    Argonantus píše:
    Nejběžnějším vysvětlením je, že se Glorfindel vrátil z Valinoru do Středozemě spolu s Gandalfem a ostatními Istari


    To mne přijde divné vysvětlení... dyť snad nikdo neodešel s těch síní hmm jak se to jmenovalo kua budu si to muset znovu přečíst.... Jinak vždy mi bylo líto že nešel místo Pipina a Smíška :-D

    Gandalf byl menší Maiar ne ? :-)
  • upraveno 11. ledna 2011
    Amaroun: vsichni Istari jsou Maiar. Gandalf nemel byt uplne maly, byl jednim z tech co nasledovali Valar snu (jak se jen jmenovala), myslim.
  • upraveno 11. ledna 2011
    Amaroun - z Mandosových síní po nějaké době může odejít každý elf. Většinou se ale žádnému z nich nechce vracet do Středozemě. Glorfindel měl možná nějakou práci od Manwëho, takže třeba neodešel úplně dobrovolně. :-)



    Blaine - Myslíš Estë? Ale do Středozemě se vydal jako vyslanec Manwëho a Vardy.
  • upraveno 11. ledna 2011
    Amaroun:



    to necituješ mne, leč někoho jiného; já to netušil.



    Stran Gandalfa - sdílím teorii, že je Maia, nicméně je zřejmé, že si to sám mistr ujasňoval až postupně, protopže gandalf z Hobita je daleko lehčí váha.



    Stran Bombadila - další veleproblematická postava. Rovněž chápu, proč ho ve filmu vynechali (a jeho zbytek je v prodloužených věžích). Zřejmě taky Maia.



    Stran vtělení Mistra - krom toho, že je to Eru čili Ilúvatar (i když on sám se tak zcela určitě neviděl), tak někde padlo, že je Beren a jeho žena je Lúthien (tedy poměrně akční hrdinka, což by u paní Tolkienové asi málokdo hádal).
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.