Kecáliště
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
Ach jaj, az mi zvlhli oci :)
Hanba mužům, které porazí žena v šachu! :evil: :-x :roll:
Tým sa samozrejme nechcem nikoho dotknúť.
@Hildegarda mi pripomenula zážitky zo základky.. v sedmičke som začal hrávať šach.. v deviatke bol so mňou ochotný hrať len jeden spolužiak... Všeci ostatný ma videli príliš.. nekompatibilným na dvíhanie si ega....
A pokud jde o dobro a zlo - má-li fungovat organizovaná lidská společnost a být stabilní, je nutno mít ve společnosti možnost důvěry a recipročně oplácet dobré dobrým. Evoluční biologové nad modely fungování společnosti tráví léta (narozdíl od ekonomů :) ). To čemu říkáme dobro a morálka, je normální součást vzorců chování, bez kterých by se ortganizovaná spoelčnost nemohla vyvinout.
Gardien, ked sa na teba niekto rozozenie takou poriadnou pravackou, chcem vidiet, ako by si nejednal pudovo, ale v mysli vyratal drahu a silu potrebnu na odvratenie uderu a natrel mu to ;)
@Everett_Young´: Súhlasim s tým názorom kam by sa ľudia mali dostať
Žít podle sterilního stupidního Startreku by byla nesmírná nuda. Žádná hudba, jídlo jen podle obsahu živin, ne podle chuti, partner podle plodnosti, ne podle lásky... O přebujelé racionalitě by se toho dalo napsat mnoho. Není na tom absolutně nic žádoucího, nic pozitivního, pokud nechceš člověka nahrait strojem. Ve své podstatě je absolutní racionalita nakonec iracionální, především proto, že tě zbaví schopnosti přemýšlet o alternativách. Všechno pojede s co nejmenším množstvím nákladů v neměnném formalizovaném procesu. taková představa je docela děsivá.
Ostatně ty sám projevuješ emoce docela často. A zamyslel ses nad tím, jak moc iracionální je číst o světě, kde létají draci, mrtví vstávají z hrobů a neexistující postavy mezi sebou vedou soupeří o neexistující království? :-D
Max Weber je autorem pojmu formální racionalita. Formální racionalita vyjadřuje skutečnost, že hledání optimálních prostředků k dosažení cíle má svá pravidla, omezení a širší sociální struktury. Při hledání optimálního způsobu řešení pak není ponechána jedinci možnost nalézt plně vlastní optimální způsob řešení. Weber tento jev aplikoval především na byrokracii řízenou systémem závazných norem.
Dodržování pravidel dohodnutých a uznaných společností je nezbytným předpokladem zdravého fungování lidské společnosti (zákony, morální hodnoty). V současné době však pravidlům omezujícím vlastní schopnost řešit reálnou situaci (a tím využívat rozumu) podléhá řada společenských procesů od tovární výroby přes systém stravování a uspokojování sexuálních potřeb až po zábavu a trávení volného času. Tím, že takový racionalizovaný systém (protože inspirací pro podobné úvahy je nejznámější systém využívající racionalizovaných postupů, McDonald’s, často se v této souvislosti hovoří o Mcdonaldizaci) omezuje schopnost člověka být autorem a tvůrcem svého rozhodnutí (doslova dehumanizuje výkon činnosti), stává se iracionálním.
Racionalizovaný či mcdonaldizovaný systém nabízí :
- efektivnost (optimální metoda uspokojení potřeb, přitom se ze zákazníka stává neplacená pracovní síla – např. sám si na interaktivní obrazovce navolí objednávku, nebo jde okolo pultu a nabírá si přísady, otázkou tedy je, zda je systém efektivní pro zákazníka nebo poskytovatele),
- kvantifikovatelnost (snížení nákladů za současného zvýšení výtěžnosti – za málo peněz hodně muziky, zábavy, jídla), kvantita se stává měřítkem kvality – není přitom nějak zjišťována spokojenost se službou (koláče pana Železného), časová úspora (vše v nejkratším čase – viz zmíněné televizní estrády),
- předvídatelnost (vím, co dostanu), tím zbavuje obav z nedorozumění, svádí k pohodlnosti,
- kontrolu (náhrada humánní technologie za nehumánní, vykonávání činnosti předepsaným, strojovým způsobem, v případě uživatele pak uspokojení potřeby způsobem, který vyhovuje tvůrci systému – čekání ve frontě, rychlý výběr z omezeného sortimentu, najedení a odchod, uvolnění místa dalšímu plátci v případě McDonald‘s).
Ve filmu Volný pád zákazník žádá snídani v 11:32. Je však odmítnut s tím, že „to nemáme v programu“, protože se snídaně přestaly vydávat v 11:30. Vedle zracionalizovaného výkonu práce (pracovník strojově vykonává po celou pracovní dobu stejný malý výsek práce – to se rozšířilo z pásové výroby do oblastí služeb), TV zábavy nebo rychloobslužných restaurací jsou dnes zracionalizovány např. rekreační zájezdy. Lidé jsou vedeni po hlavních památkách, rychle vyfotit Louvre a Eiffelovu věž a v programu je další město. Turista tak vidí jen to, co mu cestovní kancelář umožní. Místo klasického obchodu s prodavačem je dnes zákazník sám nucen vyhledávat si v supermarketu zboží.
Přijímací zkoušky se již dávno odklonily od ústních pohovorů k vícevolbovým testům, navíc existují specializované firmy dodávající takové testy jak školám, tak studentům.
V některých ordinacích lékařů si pacient sám měří teplotu, krevní tlak a tep. Existují již diagnostické přístroje umožňující vyšetřit pacienta bez zásahu lékaře.
Při volání do instituce nemluvíme zpravidla s telefonistou ale s automatem, který nám říká, jaká čísla máme volit. Zákazník mající zvláštní přání mimo nabízené možnosti tak musí buď čekat, připlatit si nebo zůstane neuspokojen.
V souvislosti s částí pojednávající o povrchnosti zpravodajství můžeme též uvést „efektivnost“ např. novin jako USA Today, které mají články nahuštěny na několik odstavců, nikdy nesmí končit na jiné stránce, než začínají, čehož se zpravidla dosahuje nebetyčným krácením textů.
Texty dlouhých knih jsou „sestříhávány“ do zkrácených vydání. Knihy jsou také vydávány na zvukových nosičích, aby při jejich „konzumaci“ mohla být zároveň vykonávána jiná činnost. Zde se také zmíním o obdobném jevu, úpravách některých knih, zvláště dětských. Například Říhova Honzíkova cesta v dnešním vydání vypustila veškeré stopy po takových „anachronismech“ jako JZD a chybějící části nahradila často nesmyslnými spojeními zbylých částí textu.
Zracionalizován je dokonce sex. Místo obtíží při navozování známostí a s tím souvisejících společenských činnostech může každý konzumovat prostřednictvím videa, časopisů a internetu dle libosti nejrůznější varianty sexuálních poloh, dvojice, trojice i skupiny někdy neurčitého pohlaví, možno je uspokojovat různé fetišistické záliby, často i vyloženě deviantní chování. Nedávno jsem shlédl asijskou reklamu na sexuální sedačku, zařízení, na které se partneři posadí a elektromotory obstarají veškeré nutné pohyby za ně, volit je možno ze škály pozic a rychlostí.
Při plnění požadavku více za méně pak dostáváme více nekvalitností, např. více zpráv chudých na skutečně podstatné informace, služby nám již nejsou poskytovány (např. místo aby k nám zašel člověk s informacemi obdržíme jen informační letáky), ale obsloužit se musíme sami. Existují již samoobsluhy, kde je využíván zákazník ke skenování číselného kódu na zboží, načež obdrží stvrzenku a jde zaplatit. I to je možno eliminovat využitím platební karty, jako u benzínových pump, které po načtení platové karty z účtu rovnou odečítají příslušnou sumu.
Rozšiřováním racionálních systémů dochází zákonitě ke snižování rozličnosti. Je to dáno zmíněnou vlastností nabízení jen omezeného sortimentu služeb, z jejichž mezí nelze vybočit. Kvalitu a rozličnost si budou moci zřejmě dovolit jen někteří. Přitom nejde jen o majetek, ale také o čas, protože „efektivní“ postupy nás stojí čím dál více času (fronty v supermarketech a u pultů rychloobslužných restaurací, vykonávání činností za instituci apod.).
Na závěr příklad dehumanizované racionality:
U malého vozu Ford Pinto byla zjištěna závada prasknutí palivové nádrže při zadním nárazu. Bylo vypočteno, že to povede ke 180 úmrtím a stejnému počtu zranění. Cena soudního vyrovnání byla ohodnocena na 200.000 USD za osobu. Protože celkové náklady by nepřesáhly cenu odstranění závady, vůz byl ponechán ve výrobě beze změn.
Je pravda, že takový lidé chladně racionálně uvažující skutečně existují, ale tuším, že na to existuje nějaká psychiatrická diagnóza...
@flanker.27: fůj Weber! Jsi sociolog?
@flanker.27 A) Viz odpověď pro Kajoush.
B) Asi jsme se trochu nepochopili. Nemluvil jsem o naprosté mechanizaci kdy člověk strojově provádí to co je mu řečeno. To není logika a rozum nýbrž normální vymývání mozku. Samozřejmě že člověk musí být schopen řešit věci s pomocí více alternativ ale k tomu nejsou zapotřebí emoce. Chování které jsi právě popsal považuji spíše za vrchol debility. Tohle není rozum. Logickou úvahou by šlo například odvodit že donést snídani o dvě minuty později není problém. Jak říkám, každý mluvíme o něčem jiném. A proč čtu fantasy a sci-fy? Jak jsem již řekl, jsem člověk a i já mám emoce a city (méně než většina ostatních lidí ale pořád je nepostrádám úplně) a tak i já mám určité zájmy a potřeby.