Trest smrti - otázka

upraveno 11. září 2012 v Rozličný pokec
Keďže tu je veľa ľudí rozličných názorov a s dosť veľkým rozhľadom(áno, to bol kompliment), chcel by som sa spýtať istú otázku, ktorá ma trápi:
Je podľa vás možné zabezpečiť, aby človek vo väzení nebol za žiadnych prípadov ohrozením pre verejnosť(útek, plánovanie zločinov na diaľku, ak sa jedná o teroristov alebo mafiu) a ak nie, či existuje nejaká iná alternatíva, ako trest smrti. Teda vlastne, či je správne v niektorých prípadoch udeliť trest smrti.
«134567

Komentáře

  • upraveno 11. září 2012
    takhle těžký otázky na večer :-)

    No ve zkratce, podle mě je trest smrti nepřijatelný, nestojí to za to, když se pak zjistí, že byl zabit nevinný člověk (a těch případů nebylo zrovna málo, co jsem čet - třeba po zavedení testů DNA).
  • upraveno 11. září 2012
    Hm.. Čo tak chemicky uviesť do komy? dokonca bude stať menej strava(vyživa???
  • upraveno 11. září 2012
    Gardien: Eee? Lidské tělo není na takové srandičky stavěné.

    Pro mě je zase za některé zločiny nepřijatelný jiný trest než trest smrti. Je jich málo, nejsem žádná krvežíznivá bestie, ale jsou... (Stodolovi, Novák...)

    edit: Takže, abych se vyjádřila, v naprosto vzácných a extrémních případech ano! Zároveň, a to i u lidí, kteří si za svůj způsob obživy zvolili brutální mučení a vraždění bezbranných seniorů, nebo u člověka, který dostal VŠECHNY možnosti bojovat se svým sexuálním zaměření, zahodil je, utekl, znásilnil osmiletého kluka, řekl mu, že ho odvede za mámou, odvedl ho do lesa, kde ho zardousil a pohodil jako mršinu, a POTOM si dal inzerát, že hledá ženu s chlapcem, kterému by mohl být otcem (tolik k jeho výčitkám svědomí, sakra, mně se otevírá kudla v kapse) odmítám trýznivý způsob popravy. I když by si ho zasloužili. Ale to prostě nejde...
  • upraveno 11. září 2012
    Podle mě trest smrti není řešením... A k té tvojí otázce - jestli je možné zabezbečit, aby člověk ve vězení nebyl za žádných okolností ohrožením pro veřejnost - určitě to nejde stoprocentně zabezpečit (ale to nejde asi nic), je to hlavně na těch dotyčných, násilně jim to do hlavy nevtlučeš, ale určitě existuje možnost nápravy. A proč tě vůbec napadají takové otázky?:-) Chceš to tady zase trochu rozvířit?:-))) Nebo děláš sociologický průzkum?:-)
  • upraveno 11. září 2012
    Michelle: U lidí, u kterých by trest smrti připadal v úvahu, lze i dnes očekávat, že dostali doživotí. Takže jejich náprava je irelevantní. (pokud je nějaký šílenec po třiceti letech, kdy si můžou požádat, nepropustí, abychom ušetřili)
  • upraveno 11. září 2012
    Tyna: První část otázky byla takto položena... A myslela jsem to všeobecně, ne jen pro ty, co jsou odsouzeni na doživotí.










  • upraveno 11. září 2012
    Jak řekl Gandalf: "Někteří zasluhují smrt a žijí. Jiní umírají a zasluhují život. Můžeš jim ho dát? Ne? Pak nevynášej horlivé rozsudky" - a to je pravda. Pokud by už tedy měl někdo o smrti jiných někdo právo rozhodovat, tak by to byl ten, kdo může i život darovat (nemyslím porod).
    A někdy je pro ně (vrahy atd.) život horším trestem než smrt...
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 12. září 2012
    Trest smrti ano. Pro některé případy určitě. Podívejte se třeba na Breivika. Dostal 20 let za vraždu 96lidí. To jest 76,04 dne na osobu. Za takovýto čin mu postavili vlastní hotel s televizí, posilovnou a dokonce ochrankou. Takovýto člověk si smrt opravdu zasluhuje. Dalším skvělým případem jsou již uvedení manželé Stodolovi. Když někdo mučí a zabijí lidi jen aby jim vzal pár tisíc, tak je normální hyena. Pro takové lidi není život žádným trestem a pokud se podíváte v jakých podmínkách v tom vězení žijí tak se mají lépe než dost domácností například s jedním vydělávajícím členem. Živení takovýchto hyen (ano i z VAŠICH peněz) je velice nákladné a nesmyslné. Doživotí je vlastně takový trest smrti jen ty lidi místo přímé popravy držíte v zajetí dokud neumřou sami aby jste náhodou neměli na rukou krev. Takže ano. Pro takovéhle případy se trest smrti hodí.

    Kolikokoli: A jak řekl Šmajdalf: Komu se to nelíbí ať mi klobouk políbí!
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    upraveno 12. září 2012
    pardon, dvojité umístění.
  • upraveno 12. září 2012
    Trest smrti... byla bych pro to, aby existoval v trestním zákoníku, ale používal se zřídka. U extrémních případů, kde není absolutně žádná pochybnost, že zločin spáchal ten, kdo je z něj obviněný - Breivik je opravdu dobrý případ. Mimochodem - Norové projevili nevhodnou benevolenci, na kterou snad jednou naše slavná západní civilizace zajde. Předpokládám, že mu dají i připojení na internet, aby neomezovali jeho práva.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 12. září 2012
    A někdy je pro ně (vrahy atd.) život horším trestem než smrt...
    Představuješ si, že jsou to lidé se svědomím. To je hodně naivní. To s braním a darováním života sice má něco do sebe, ale i oni vlastně zahubili Saurona (a mnoho skřetího cannon fodderu) a přitom se život dávat nenaučili.

    Trest smrti ano, pro výjimečné případy (Stodolovi, Breivik), jak ostatně padlo v nedávné debatě na toto téma.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 12. září 2012
    Chcelo by to skôr viac investovať do väzníc. Tak, aby boli zariadené tak, že žiadna skvelá strava, chuťky muťky, žiadna posilňovňa, len knižnica s niekoľkými knihami. Kto je vo vúzbe, môže si tam čítať a dumať nad osudom, pre mnohých by to bol trest dostatočný. Ešte možno telka, ale inak veľké zariadenie by som nedával. A aby sa tlačili viacerí v jednej cele. Mohlo by sa tak ušetriť a zároveň by mali trest. Niektorých by to mohlo zlomiť a riadne by sa k všetkému priznali, prípadne by bolo vidieť, že sú nevinní a zúfalí. Zvyšné peniaze by mali zabezpečiť vyšší plat pre strážnikov a nejaké tie kontroly, aby sa znížila pravdepodobnosť objavenia zkorumpovania. Nu a dosť tvrdé tresty pre tých, čo budú usvedčení z činov proti slobode, štátu a solidarite a pre tých, čo k tomu napomáhajú (ako strážnici napr.). A návštevy bez súkromia. Aby sa nemohli dohadovať.

    A dobré by bolo povoliť hlave štátu mimoriadne špeciály, kedy nejakého odporcu, čo ohrozuje zem a slobodu alebo nejakého vraha, môže odsúdiť na tú smrť, ak má dostatok dôkazov.

    Ale to by potrebovalo spravodlivé právo, rozumných sudcov, racionálnu hlavu štátu a veľa peňazí, o čom môžeme len snívať.

    Takže to korení v tom, že namiesto toho, aby sme hľadali spôsoby, ako eliminovať zločincov, by sme sa sami stať zločincami nemali, lenže to bolo možné možno tak ešte za prvých neandertálcov...
  • upraveno 12. září 2012
    Alternativa k trestu smrti - Minor report. :-) Ale na to nemáme technologie, jak už napsala Tyna.

    Proti trestu smrti nic nemám. S dnešními zákony na ochranu zločinců se těžko stane, že by byl spáchán justiční omyl. I kdyby pobyt ve vězení byl strašlivý zážitek, veřejnosti to neprospěje, protože z věznice vyleze zlomený člověk schopný čehokoli.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 12. září 2012
    Kto je vo vúzbe, môže si tam čítať a dumať nad osudom
    Lepší by bylo je zapojit do pořádný práce (doly, silnice), ovšem soukromníci o to moc nestojej a stát už vlastníma silama pouze úřaduje...
    A aby sa tlačili viacerí v jednej cele.
    Ono to má přecejen mít nápravnej efekt (proto se říká nápravně výchovné zařízení). Čili by měla bejt diferenciace, aby se ti co jsou tam poprvé, mladiství a tak, až moc nesetkávali se zkušenejma recidivistama, od nichž přebírají příliš mnoho manýrů.

    Tuším v Británii dělali pokusy s mladistvejma delikventama, že je zavírali ne třeba na půl roku, ale jen třeba na 14 dní - během týhle krátký doby nestačí ještě odeznít prvotní šok ze zavření a není čas, aby se dotyčný přizpůsobil prostředí a zapadl mezi ostatní )pochytil nevhodné návyky a zkušenosti). Prej se to docela osvědčilo.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 12. září 2012
    Nu, bolo by dobré, aby štát založil akúsi vlastnú štátnu "firmu" (podnik), pre každé rozumné odvetvie (nie že by vznikla štátna firma pre každú sprostosť). Mala by to byť hlavná záruka kvality a základ štátu a dosť lacné ceny. Až potom by mohli vzniknúť alternatívne firmy, ktoré sú zaregistrované ako profesijne činnosti (odvádzala by sa z toho profesijná daň). Takže by sme mohli mať rozličné automobilky zo zahraničia, ale bola by u nás taká lacnejšia základná automobilka Slovacar trebárs. Taký polosocializmus.

    Takto by mohli byť aj zariadenia, kde by robili tieto verejnoprospešné práce. Možno to bude znieť naivne, ale ak sa zabezpečí bezpečnosť zákazníka, mohli by privoliť väzňovi aj možnosť komunikácie so zákazníkom, aj to by mohlo mať nápravný efekt. Problémy sú dva. Znova by mohlo byť riziko, že to zneužije väzeň a druhé je, že veľa ľudí nebude mať náladu baviť sa s väzňami.

    A ešte je tu problém, že toto posociovanie by sa nemuselo mnohým páčiť, najmä by to mohlo znížiť záujem zahraničných firiem podnikať u nás...
  • upraveno 12. září 2012
    U Breivika jsem si říkala, že je naše společnost nemocná. Chlap vystřílí dětský tábor a my mu postavíme hotel a budeme zkoumat, zda mu v dětství nespadla skleněnka do kanálu....
  • upraveno 12. září 2012
    Tyna napsal(a):

    U Breivika jsem si říkala, že je naše společnost nemocná. Chlap vystřílí dětský tábor a my mu postavíme hotel a budeme zkoumat, zda mu v dětství nespadla skleněnka do kanálu....

    Souhlas, psala jsem to už výš. Vzpomněla jsem si na případ brazilskýho Josefa Fritzla, se kterým se nepárali a hodili do tvrdýho vězení. Asi za půl roku proběhla vzpoura a jeho spoluvězni mu během ní uřízli hlavu. Zhruba to by si Breivik zasloužil. Normálně nejsem tak krvalečná, ale kdo jinej kromě válečných zločinců by si to už zasloužil?
  • upraveno 12. září 2012
    Myslet si, že trest smrti jde "ošetřit" tak, že bude používán jen vzácně a jen při 100 % ověřených případech je naivní. Lidi dělají chyby a to platí o policistech atd. Když bude trest smrti existovat, tak VŽDYCKY budou popraveni i nějací nevinní. Dokážu si představit, že kdyby u nás byl trest smrti zaveden, tak by padl i na Kájínka a podobné sporné případy...
  • upraveno 12. září 2012
    Kolikokoli: Naprosto souhlasím.
  • upraveno 12. září 2012
    &hm... js Breivikovy rozumiem.. nevravim že je to spravne, ale chapem ho
  • upraveno 12. září 2012
    Gardien: ??? Co na tom přesně chápeš?
  • upraveno 12. září 2012
    Gardien: Doporučuju raději neodpovídat, neb flame po odpovědi bude veliký :D.
  • upraveno 12. září 2012
    Gardien: Doporučuju navštěvu psychologa, než bude pozdě. Kolik ti je? Třináct?
  • upraveno 12. září 2012
    Já věřím, že Gardien to nemyslí, tak jak to vypadá a že to bylo pouze nešťastné vyjádření:-)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 12. září 2012
    Když bude trest smrti existovat, tak VŽDYCKY budou popraveni i nějací nevinní.
    U nás není zaznamenán pokud vím jediný případ justičního omylu v případě trestu smrti (nemluvíme o justiční vraždě). Vraždu si nesmíte předtavovat jako u Marplový a v podobnejch limonádách s křížícími se složitými motivy, tajemnou minulostí a závěrečným proslovem "a teď panstvu odhalím vraha."
    Vraždy jsou veskrze primitivní a přímé co do motivů, způsobu provedení a zpravidla i osoby pachatele.

    Hrození se omylů je jen alibismus strach z rozhodnutí u těch, co nechtějí "odsouzenci pohlédnout do očí a vyslechnout si jejich slova".
  • upraveno 12. září 2012
    Opět: Kájínek...
  • upraveno 12. září 2012
    Kolikokoli napsal(a):

    Opět: Kájínek...

    Co s ním? Kájinek byl nájemný vrah, ne společnosti nebezpečný psychopat. Nevím, proč zrovna jeho by někdo odsuzoval k trestu smrti.
  • upraveno 12. září 2012
    Kájínka jsem chtěla uvést jako příklad, kde by mi justiční omyl nevadil. (akorát mi zrovna vypadlo jméno). I kdyby nespáchal vraždu, pořád to nebyl slušný občan náhodou obviněný ze zločinu. To se snad taky stává jenom v kriminálkách..
  • upraveno 12. září 2012
    Kdysi, když se ta kauza hodně probírala, tak v Na vlastní oči (?) říkali, že kdyby byl u nás trest smrti, tak by ho Kájínkovi dali. Samozřejmě by to nebylo "košer" (ostatně, jako jeho uvěznění na doživotí, což taky považuju za přehnané).
  • upraveno 12. září 2012
    Nie, nechcel som robiť nejaké rozvírenie, ale v škole sme na náuke o spoločnosti mali diskusiu ohľadom trestu smrti. Pôvodne som bol proti, ale neskôr som si uvedomil, že existujú prípady, kedy človek môže aj vo väzení niekoho zabiť(napríklad u nás v Leopoldove v roku 1991) alebo by rpípadne jeho ponechanie nažive spôsobilo, že jeho spolupracovníci by robili všetko, aby ho dostali von(napríkald nejaký terorista). Ale chcel som počuť aj viac názorov, prípadne argumentov a toto mi prišlo ako vhodné "miesto" na položenie otázky(aj keď ani téma na diskusiu to nie je zlá).
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.