Co zrovna čtete?
Ahoj, všichni! Už jsem Vám na sebe prozradila, že jsem hrozný knihomol (či knihofil :D ), který když si nepřečte aspoň pár stránek, nepovažuje den za ukončený. Ráda bych věděla, co zrovna čtete vy, jaké máte svoje oblíbené knížky (kromě GRRM samozřejmě), co byste doporučili ostatním. Nebo třeba zkuste odpovědět na otázku, jakou knížku byste si s sebou vzali na opuštěný ostrov, čili jestli existuje taková, kterou jste četli už několikrát dokola a budete ji určitě číst znovu. Díky. :)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
Teď jsem rozečetla Vykoupení Kryštofa Kolumba od Carda. Je to o ženské, která chce změnit minulost, protože ji vadí, jak Španělé otročí indiány. Jsem zvědavá, jak to dopadne. :-)
Je to čistokrevné scifi. Autor měl pár dobrých nápadů, jen je uchopil tak nějak napůl... Jakoby příliš dlouho "žil" ve svém vesmíru a nemá potřebu ho čtenáři přiblížit, snadno se ztratíte. nechápete, kdo s kým, mimozemské rasy se na vás valí jedna po druhé, ale vlastně se potkáte jen s lidmi a umělými tvory.
Děj je vlastně detektivka. Vyšetřovatelka trpící traumatem z blíže nespecifikované katastrofy přilétá na vesmírnou stanici, aby našla pachatele vraždy. Stanice není to, co si ve scifi obvykle představíme pod stanicí, je to takový svět v lahvi. Obrovský válec poletující vesmírem. (btw: z popisu bylo extrémně těžké si představit, jak vypadá, což byla dost podstatná chyba) nakonec jsem z toho vydedukovala, že je naležato, vnitřní horní část je porostlá hustým liánovitým porostem - tam žijí lidé a uměle vytvořená rasa inteligentní lenochodů. Níž začíná jedovatá atmosféra, pak nějaké kyselinové moře, prostě humus. Válec má svou gravitaci, takže jak se pustíte, zemřete. Lidé žijí v takových vacích. Tenhle svět vytvořila umělá inteligence, která si vesele bezdrátově funfuje a nikdo neví, kde sídlí její hardware. Vražda byla spáchána tak, že během umělé noci někdo přeřezal jistící lana a oběť se vysypala ze svého vaku dolů do toho sajrajtu. lidi přesně nevědí, co tam dole je, ale je to nějaký humáč. Vyšetřovatelce je naznačeno, že vraždu téměř jistě spáchala umělá inteligence, nicméně ta nesmí být shledána vinnou, takže musí najít obětního beránka.
Líbí se mi nápad s "dluhovým nevolnictvím", kdy lidé vlastně prodávají sami sebe s tím, že po odpracování kontraktu jsou volní, mohou jít na jakou planetu chtějí a mají k dispozici důchod (jinak jsou vázáni nějakými pravidly o tom, kde smí žít apod). Rozuzlení případu nebylo špatné, dařilo se i držet napětí. Jinak ale autor nevysvětlí, jen naznačí, jak ten vesmír funguje, kdo kde vládne, jakou autoritou disponuje Sbor, který vyšetřovatelka zastupuje, jak vypadají jiné mimozemské rasy, co přesně vlastně lidé na dotyčné stanici dělají... prostě zbytečně honí moc zajíců naráz.
Možná to tu někdo četl a zapůsobilo to na něj jinak.
Už jsem tu jednou psala, že když se srovná sex v pornu a sex v harlekýnkách (pornu pro ženy), vypadá to, jako by muži a ženy byli zcela odlišné živočišné druhy se zcela jiným způsobem rozmnožování :-)
A připouštím, že možná nebudu chtít znát odpověď :)
ad Wilbur Smith - ten byl populární stejně jako Dan Brown, akorát se neproslavil katolickou kontroverzí. Ještě jsem měla ráda Loukotkovou a její antické romány.