Hra o trůny ožívá
Temná křídla, temná slova... ale dnes ne! HBO u příležitosti finále True Blood vypustilo mimo jiné i mnoho materiálu k Hře o trůny. V prvé řadě jde o teaser nazvaný Raven, tentokrát již nefalšovaný. To ale není vše, dostali jsme i ukázku ze zákulisí natáčení, promo fotografii Daenerys a blog tvůrců.
Havran
Číst celý článek zde
Havran
Číst celý článek zde
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
můj oblíbenec Mord :-)
Pro Tebe musel být Mord sakra silná postava, když si při minimálním prostoru získal tvé srdíčko:-)
K Jaimenu:
Ten herec co ho má představovat, vypadá typologicky celkem fajn. Já si sice představoval Jaimeho na rozdíl od jiných více uhlazeného a jemnějšího, ale tahle volba mi přijde i tak OK.
Sleduju teď seriál True blood a fakt by mi jako Jaime seděl Alexander Johan Hjalmar Skarsgard:-) I postava kterou hraje v tomhle seriálu mi hodně Jaimeho připomíná.
Největším zklamáním je pro mě představitel Roberta, nejvíc mi sedí Peter Dinklage jako Tyrion.
Sean Bean = Boromir = Eddard.
ad Robert - u mě taky budí lehké rozpaky. Jako on nevypadá zle, naopak jako ten neschopný ožrala skvěle, ale mám nějak problém v něm vidět aspoň záblesk toho mladého charismatického vojevůdce, který nenašel v poli přemožitele. Ale uznávam, že těžko soudit z jedný fotky, v seriálu to může vypadat úplně jinak a ten pravý dojem budit může (ostatně i třeba Jon nechápal ty legendy o něm). Docela by mě zajímalo, jestli to ti, co se jim Robert nezamlouvá, vidí podobně, nebo jim vadí něco úplně jiného...?
ad Jaime - u něj mě hoodně překvapilo, co z něj maskéři urobili. A to kladně. Nikolaj je sice v civilu štramák, ale spíš takovej ten neupravenej drsoň. Takže tady za mě super.
-Interier bude doufám v konečný fázi vypadat trošku jinak ( Za Eddardem )
-Bran vypadá dobře, sice né tak roztomile jak jsem si ho vždy představoval :-)
-Daenerys Targaryen je mne nadchla už na první fotce.. s tou problém nemám...
U herečky Cersei se trošku obávám jestli dokáže zahŕat vybušnou povahu ( vždy má tak pokojný vyraz na fotkách):-D
Alek píše:
Docela by mě zajímalo, jestli to ti, co se jim Robert nezamlouvá, vidí podobně, nebo jim vadí něco úplně jiného...?
v podstatě ano...... U Addyho je problém, že kdyby zhubl, bude pořád vypadat v obličeji zakulaceně (podle mne)... Já bych vybíral herce, který je ochoten pro roli zloustnout. Lícní kosti by měl mít blíž k sobě ( sorry jestli jsem napsal kravinu).. V podstatě obtloustlý Renly..
Chtěl bych se zeptat k jaký době byste přiřadily Píseň ... 14.-15 století ?(16 mi připadá už moc) :-)
Popis zbrojí v knize by této době odpovídal...
BTW Jaimeho zbroj je taková no moc na mne fantasy :-)
V podstatě obtloustlý Renly..
Na tom nedávném setkání herců a fandů o tom byla řeč s představitelem Renlyho a fandové docela šili do toho, že on není moc podobný Addymu a že vlastně vůbec vzhledově neodpovídá roli. To on vcelku uznal a říkal, že to tvůrci vpodstatě vzdali (asi v castingu nenašli nikoho lepšího) a Renly prostě nebude mladší vydání Roberta, jak je to podáváno v knize. Měl by mít snad krátký vlasy, mimojiné.
Amaroun píše:
BTW Jaimeho zbroj je taková no moc na mne fantasy :-)
Podle náznaků to je nic proti Lorasově zbroji, ostatně jeho helmu už jsme viděli.
Tipovat století si netroufám, v historii moc kovaný nejsem. Ale 16. mi taky přijde už moc. :-)
Chtěl bych se zeptat k jaký době byste přiřadily Píseň ... 14.-15 století ?(16 mi připadá už moc) :-)
Popis zbrojí v knize by této době odpovídal...
BTW Jaimeho zbroj je taková no moc na mne fantasy :-)
Popis zbrojí vypadá spíš na turnajová brnění 15. a 16. století. Brnění jako má Renly, Jaime nebo Loras jsou nepraktičnost sama, a takové se ani v době pozdního středověku nenosili do bitev. Jinak dobu bych tak dal ke 14. století.
BTW někdy si řikám, co že se ve fantasy tak bojej užít střelnej prach, přitom jeho první užití v Evropě spadá do stejnýho období jako celoplátová zbroj.
ano v těch stěžejních fantasy dílech se moc nevyskytují :-)
Alek píše:
Na tom nedávném setkání herců a fandů....k
Tak to potom chápu...
Náznak byl v LOTR Dvou věžích ( spíš filmu , knihu už si tolik nepomatuju )v podobě Sarumanový bomby....
ano v těch stěžejních fantasy dílech se moc nevyskytují :-)
V knize něco takového bylo taky, ale nebylo vysvětleno přesně co. Jen, že to způsobilo zničení kusu zdi Helmova Žlebu. Myslím, že to bylo popsáno, jako pekelný oheň, nebo nějak tak. :-)
Ještě třeba v Malazské knize padlých mají něco jako granáty a nálože (miny), ale to je jediný, kde mě to napadá. Ještě se občas objeví ve hrách typu D&D, nebo kombinace fantasy a historického románu, jako třeba Stáčení temného piva od Tima Powerse a Temeraire od Naomi Novik. Obě díla ale nejsou stěžejní díla fantasy. Jinak přiznám se, nic jiného mě nenapadá.
Jinak v románech a hrách světa warhammer některé strany ( hlavně trpaslíci a říše ) muškety a děla používají.
Ke zbrojím: nejlepší byly od Italských platnéřů, vážily asi 40 kg a šíp jimi neprošel (to by musel být vystřelen kolmo a velkou silou). Turnajové zbroje byly opravdu jen na okrasu a pro úplné bezpečí, což rapidně snižovalo pohyblivost - v bitvě by vám nějaký anglický balík provrtal oko dýkou dřív, než byste se stačili otočit.
Ke Střelnému prachu: nemám ho rád :-). Kazí nejhezčí období dějin. Po jeho vynálezu už nebyla bitva takovou otázkou cti, jako dřív.
-No já bych to považoval za počátek 15. stol., asi tak v době bitvy u Azincourtu.
- Ke Střelnému prachu: nemám ho rád :-). Kazí nejhezčí období dějin. Po jeho vynálezu už nebyla bitva takovou otázkou cti, jako dřív.
No ono je otáka jestli tohle období cti nezkončilo už bitvou u Kresčaku :-)
Jinak zajímavost: Bitvy cti ? docela stojí za to si přečíst o bitvě u Bouvines (1214)
Jinak samozřejmě jsem myslel klasickou fantasy, pochopitelně že historická fantasy jako Drak jeho veličenstva či urban fantasy jako Hlídky jsou jinej případ.
BTW s tou ctí bych to nepřeháněl, střelnej prach spíš srovnal šance obyčejnejch lidí proti šlechtě. Do tý doby byl prostej člověk pro šlechtice sprostota k rozšlápnutí. K tomu doporučuju třeba 4dílnou sérii Rytířské bitvy a osudy od jiřího kovaříka.
Vím, že sága, kterou napsal Paul Kearney...
Ano. Je to velmi zábavná fantasy paralela k renesanci včetně objevování nového světa a střetu s křesťanského a muslimského světa (zaobaleno, aby to nebylo na první pohled zjevné). Celá pentalogie se jmenuje Monarchies of God.
Ke Kresčaku (a Azincourtu) - to bylo bohužel vinou nedisciplinovanosti francouzského vojska, prohráli si to sami. Doporučuji přečíst si román od Bernarda Cornwella Azincourt, opravdu skvělé čtení, které mně připravilo na SOIAF
speedy píše:
vždycky fandím francouzům, výkvětu šlechty a rytířstva, nepřemožitelným v boji muže proti muži.- No Polští husaři by jim možná dali co proto.... Já to mám zas opačně ve stoletý válce :-).... Ale v poslední době mám dost zájem o řád Německých rytířů... Nedoporučili byste mi nějakou četbu o nich ? :-)
No Polští husaři by jim možná dali co proto.... Já to mám zas opačně ve stoletý válce
Když jsme u toho, české rytířstvo taky nebylo z nejhorších :-)
Rytířské bitvy a osudy jsem už četl :-), Bouvines, nebyla to ta bitva na nejakém mostu? Každopádně se na to kouknu. Čas Stoleté války byl nejlepší - vždycky fandím francouzům, výkvětu šlechty a rytířstva, nepřemožitelným v boji muže proti muži. Angličany naopak nemusím, hlavně ty jejich dlouhé luky jsou odporné, když už střelce, tak pořádného Janovana s těžkou kuší :-)
Ke Kresčaku (a Azincourtu) - to bylo bohužel vinou nedisciplinovanosti francouzského vojska, prohráli si to sami. Doporučuji přečíst si román od Bernarda Cornwella Azincourt, opravdu skvělé čtení, které mně připravilo na SOIAF
Bouvines na žádném mostě nebyla, spíš nedaleko jednoho mostu, známého tím, že zde franc. král nechal před bitvou rozvinout Oriflamme. Bouvines bylo naopak masivní střetnutí na široké frontě, asi největší rytířská bitva vrcholného středověku. Doporučuju třeba Neděli u Bouvines od Georga Dubyho. Jinak později je Stoletá válka, kromě Husitských válek, prvním evropským konfliktem, kde se masivně rozšířilo použití střelných zbraní, takže předstva, že šlo o vrchol rytířských střetů, je docela mylná. Už od 14. století rytířům zvonil umíráček, když se proti nim postavili Švýcaři s píkami a Angličané s luky, v 15. století pak husité s vozovou hradbou. Navíc Francouzi prohráli bitvu u Poitiers, do které anglické luky ani moc nezasáhly, takže bych to s nepřemožitelností francouzského rytířstva tak nepřeháněl.
Amaroun píše:
- No Polští husaři by jim možná dali co proto.... Já to mám zas opačně ve stoletý válce :-).... Ale v poslední době mám dost zájem o řád Německých rytířů... Nedoporučili byste mi nějakou četbu o nich ? :-)
Polští husaři byli skvělí, jejich hvězdným okamžikem byla bitva o Vídeň roku 1683, kdy v podstatě zachránili střední Evropu před Osmany. Ale nepřemožitelní taky nebyli, jak dokazují porážky od Švédů v druhé pol. 17. století. Jinak doporučuju Řád německých rytířů od Henryho Bogdana nebo Teutonské rytíře od F. Kuníka.
Jj Jízda Přemysla Otakara II. ... Někde jsem četl, že to byli docela řezníci (ani se nedivim, když sumarizuju kam všade Přemysl táhl):-) Zajímal by mne alternativní konec bitvy na Moravském poli... Třeba by to bylo naopak a Češi by nakonec ovládli i rakousko :-O ... sorry za OT
Sice šťourání se v historii úvahami, co by kdyby, nemá moc smysl, ale odvažuji se tvrdit, že by záleželo na tom, jestli by Rudolf Habsburský v bitvě padl, nebo ne. Pokud by padl, tak by se jediným hegemonem v oblasti střední Evropy stal Přemysl Otakar II., odboj proti němu v Říši i v Čechách by pravděpodobně brzy ochabl, protože by byl panovník příliš silný (nevylučuju ale zosnování vraždy), stejně tak by si podržel i všechna svá území, alespoň do doby, než by se mu postavil nový císař (pokud by trůn nezískal sám). Pokud by ale Rudolf přežil, tak by odboj jistě pokračoval, třeba s kratší přestávkou, kdyby si rakouská strana lízala rány.
Abychom měli představu o "rytířskosti" doby poněkud objektivnější, v té době jiný rytíř, Simon de Montfort neváhal vyvražďovat města a hrady při svém tažení proti Albigenským.
Abychom měli představu o "rytířskosti" doby poněkud objektivnější, v té době jiný rytíř, Simon de Montfort neváhal vyvražďovat města a hrady při svém tažení proti Albigenským.
Máš samozřejmě pravdu, jen bych dodal, že Albigenští (Kataři) byly v očích katolického křesťanstva heretici, takže se na ně vztahovala trochu jiná pravidla, než pro ostatní.
Navíc Francouzi prohráli bitvu u Poitiers, do které anglické luky ani moc nezasáhly, takže bych to s nepřemožitelností francouzského rytířstva tak nepřeháněl.
Pokud vím, u Poitiers mohl těžko vyniknout jejich nájezd k rozprášení Angličanů, když ti byli zakopaní na kopci a poschovávaní ve křoví. Naopak bych řekl - co jiného než dlouhé luky (a gaskoňce) angličané v této bitvě použili? V otevřené bitvě na rovné pláni se nikdo francouzům rovnat nemohl. Ale dobře, pochopil jsem, že francouze moc v lásce nemáte.
Přemysl II. Otakar - Můj nejoblíbenější český král, kam se hrabe Karel IV. (ten byl navíc francouz, ne čech), Kdyby Rudolf bojoval čestně, a neschovával Kappelena (či jak se jmenoval) a spol. za kopcem, mohlo to dopadnout jinak...
P.S. - měli bychom tuhle diskuzi přesunout :-)