!!! Spoiler !!! - Teorie ve světe ASoIaF - POUZE KNIHY

upraveno 12. června 2020 v Spekulace
Po článku, pod kterým se diskutuje o 3 nejznámnějších teoriích ( Rhaegar+Lyanna = Jon; Sarella = Alleras; Ohař neni mrtvý), by se tady mohlo diskutovat o všelijakých dalších teoriích, které se obejvily a nebo stále objevují s (pomalu) postupujícím dějem.

Tady je pár dalších známých teorií:


zelenověštec Brynden = Brynden Bloodraven

Jojen byl v tom pokrmu z čarostromu, co dostal Bran na "probuzení" svých schopností

Brynden se občas vtěluje do Mormontova havrana

Aegon není Targaryen, ale Blackfyre, případně ještě k tomu je potomkem nebo alespoň příbuzným Illyria nebo Varyse

Varys je nějak pokrevně spřízněný s Targaryeny

Západozemí postihne velká epidemie Šedého lupusu, který tam zavleče (už zavlekl) Jon Connington

Brienne je potomkem Duncana Vysokého - potvrzeno GRRM v roce 2016.

Jaime je valonqar

Myrcella a Tommen zemřou ještě před smrtí Cercei, navíc už jako Lannisteři, ne Baratheonové

Euron Greyjoy si najal Muže bez tváře, aby zabil Balona a zaplatil za to dračím vejcem

roh, který dovezl Sam do Citadely a který Jon našel u Pěsti Prvních lidí je Joramunův roh zimy

Námořníkova žena z Braavosu je ve skutečnosti Tyša a její dcera je Tyrionova

Robert Strong je nemrtvý Gregor Clegane

Jeyne Westerling je těhotná, případně porodila chlapce a utekla (možná s Blackfishem, proto i ta zástava Starků), zatímco Jaimemu byla představena její mladší sestra

Septa Lemore je Ashara Dayne

Zelená Milost je Harpyje

Dany je zase plodná (event. potratila dítě, co čekala s Daariem)

Dany se nikdy nedostane do Západozemí

Dany sama někomu způsobí jednu ze zrad jí předpovězených

Rickon je na Skagosu (a stane se nakonec pánem Zimohradu)

Sansa nakonec pochopí hru o trůny a odstraní Malíčka

Olenna Tyrell se podílela na vraždě Joffreyho - bráno jako 100% na základě toho, co řekl Malíček Sanse

Jaqen H´ghar je tím tajemným Alchymistou a nyní i Patem

Syrio Forel je jedna z identit Jaqena H´ghara

Syrio Forel je/není mrtvý

Muži bez tváře způsobili konec Valyrie

Dračí ocel je/není Valyrijská ocel

mistři z Citadely zabili poslední draky a pokusí se o to znovu

Lord Manderly nechal upéct svatební koláč z mrtvých Freyů

Benjen je/není mrtvý

Benjen je/není Studenoruký - není, potvrzeno z poznámky GRRM pro editora - https://i.imgur.com/FfI1goA.jpg

Stanis není mrtvý a vyhrál bitvu u Zimohradu/ bitva se nekonala a on použil Karstarkovy havrany, aby oklamal Boltony

Jon není mrtvý - byl jen zraněn a dostane se z toho / Melissandra mu dá ohnivý polibek / bude chvíli sdílet tělo s Duchem než se vrátí do svého opraveného těla

můj osobní tip na závěr - vznik Bílých chodců je nějakým způsobem z minulosti spojen se zelenověštci (proč by jinak neútočili na čarostromy a jak by je mohl Brynden tak lehce odblokovat)

Pokud projdete Stínem(za Ašajem), tak vyjdete na sever od Zdi - tato teorie se objevila v debatě, tak ji přidávám

Tak diskutujte, co je/není pravděpodobné, případně se podělte o další a další teorie, které se vám zdají pravděpodobné...
1237238239240241243»

Komentáře

  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    @Tyrion Lannister - možná jsem byl trochu příliš nad věcí. Přišlo mi, že ta teorie používá ekonomické pojmy, které GRRM v Sáze vůbec neřeší. Banku Rogare znám, četl jsem Oheň a krev, tak si na Lysénské jaro pamatuji. Nicméně, stále si myslím, že nelze ty dvě banky srovnávat. Rogarové celý byznys postavili na konexích, je opravdu otázka, jak měli složený kapitál (jestli základem bylo těch 100 tisíc zlatých dragonů slíbených mnou a zaplacených za návrat Vyserise, nebo nějaký další lup), že za runem stála zpronevěra hlavních představitelů banky + intriky poměrně velké části královského dvora. Oba bratři Rogarové pak sešli ze světa nejspíš díky ŽBB.
    Nevím, jestli se na tohle zmůže i Mopatis. Zlaté společenstvo má v Tanci z draky o jeho plánech a schopnostech nevalné mínění. Také bych souhlasil s @čejkou, že GRRM o téhle intrice vůbec nic nenaznačuje, spíše bych na ní tedy nesázel.
    Neměl jsem ani pocit z rozmluvy o Mopatisových sloužících, kde zazní zmínka o smlouvě mezi Braavosem a Pentosem, že by Illyrio tak moc želel nemožnosti obchodovat s otroky. Na druhou stranu, je jasné, že byznysmen jde po penězích, a v obchodech s otroky je peněz nejvíc, což je vidět v Zálivu otrokářů a např. i v Qarthu. A celý Východ je na otrocích závislý.
  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    31) Stanis není mrtvý a vyhrál bitvu u Zimohradu/ bitva se nekonala a on použil Karstarkovy havrany, aby oklamal Boltony

    Vůbec si nejsem jistý, ale spíš bych sázel na to, že nás Stannis Baratheon již opustil.
    Situace je velmi nejasná. Stannise opouštíme zasypaného sněhem pár dní pochodu od Zimohradu, kdy na jeho vojsko padá další sníh a zabíjí ho hlad, mráz a trudnomyslnost (především, samozřejmě). Navíc se na něj řítí předvoj seveřanské (boltonské) armády, vedený Freyi a lidmi lorda Manderlyho. Což je jedna z věcí, která hovoří spíš ve Stannisův prospěch. Lord Manderly má zájem na tom, aby byl se Stannisem zadobře, když 1) nenávidí Freye, tak by se jejich síly mohl v před-bitvě se Stannisem elegantně zbavit, 2) má dobré vztahy se Stannisovým pobočníkem Davosem Mořským, který pro něj koná důležitý úkol ve hře o dominanci nad celým Severem (hledání Rickona Starka na Skagosu).
    Navíc, v ukázkové kapitole Vichrů zimy (jejíž obsah musíme zatím brát s rezervou) se Stannis od Tycha Nestorise, potažmo Smraďocha, dovídá o zradě Karstarků – tento potenciální nůž v zádech si Stannis tedy vytáhl. Braavoský bankéř zcela jistě Stannise našel (v kapitole Oběť v Tanci s draky) a ve Vichrech se Stannis s Nestorisem dohodli na úvěru, který má Stannisovi pomoci ve válce s Železným trůnem – ser Justin Massey odjíždí s Nestorisem ke Zdi, aby ho později doprovodil do Braavosu a nakoupil žoldnéřské vojsko. A to je věc, která pokud takto v knížkách zůstane, mluví spíše proti Stannisovi – GRRM by tímto pomohl Černé hlídce v jejich boji proti Jiným, případně Jonovi Sněhovi v jeho bastardské záležitosti proti Ramseymu Boltonovi/Sněhovi. Představuji si, jak Massey přijíždí ke Zdi s vojskem, Stannis je mrtvý, jaké by pak mohlo mít vojsko využití, když navíc Jon Sníh má sám s Nestorisem obchodní dohodu?
    Nicméně, Stannis nejspíš o zradě Karstarků ví, havrany by tedy na Zimohrad poslat mohl a mohl by se někam uchýlit a čekat na posily – ale jak dlouho? Jeho vojsko se rozpouští (respektive tuhne) a je nutná rychlá akce, severské klany mají ke svému životu přinejlepším originální postoj, když „se zima blíží.“ Takže chtějí útočit, jakkoli je tato akce odsouzená k záhubě. Ale nic z toho není jisté, dokud nám to GRRM neřekne. Můžeme akorát sbírat střípky faktů, které poslední kapitoly Tance draků nabízí.
    A to nás dovádí k „Bastardovu dopisu“ – tedy té krvavé, urážlivé věci, kterou čte Jon Sníh nejprve sám, pak znovu (nahlas) Tormundu Obrozhoubě, a nakonec všem černým bratřím a divokým, a která vede k jeho brzké smrti, či jinému „chladnému stavu“. Ten dopis je tak zvláštní, že musel zákonitě vyprovokovat mnoho dohadů a teorií. Údajně ho podepsal Ramsay Bolton, ale jestli to tak skutečně bylo? Text dopisu mluví mj. o „zničení Stannise v sedmidenní bitvě“ – když si představíme stav Stannisova vojska, skutečně by bylo zapotřebí a možné bojovat v tom šíleném počasí a při počtu bojovníků na obou stranách sedm dní? Není to tedy spíš nějaká šifra, která má sloužit pro komunikaci Stannise s Melisandrou? (text: „řekni o tom jeho rudé couře“) Nenapsal ten dopis skutečně Ramsay, který jedná zkratkovitě a ve vzteku, poté, co Theon a „lady Arya“ vzali dráhu, a on je nutně potřebuje, aby se lež o Nedově dceři neprovalila? Mohl by v afektu používat nelogické a Jonovi neznámé pojmy („Smraďoch“ namísto „Theon“ například) – a to, že má Ramsay Manceho v kleci, je poměrně pravděpodobné, když si vzpomeneme na průběh útěku Smraďocha a „lady Aryi“. Zase na druhou stranu – pokud je severským klanům nyní jasné, že si Ramsay nevzal Nedovu dceru, budou ještě mít proč bojovat?
    Ale jak jsem psal výše – Stannisova situace je neudržitelná, na intriky nemá buňky a jako poslední ze „staré party“ královských pretendentů je vymírající druh. A žoldnéři nakoupení za braavoské peníze mohou mít jiné využití.
    Jinak musím říct, že čím více Stannise poznávám, je mi sympatičtější – je to vskutku čisté železo, tedy křehké a snadno se zlomí, ale stejně fandím jeho cti a „správňáctví“, ať už je jakkoli naivní a samožerné, a nebezpečné svému okolí – ideálně si ho na konci toho všeho dokážu představit jako nového lorda velitele Černé hlídky. Bylo by mu na Zdi nejlíp – už to tam zná, zbavil by se svojí ženy a nemusel by řešit tak pro sebe neřešitelný problém, jako je vládnutí Západozemí.
  • A víš co, ten Standa na Zdi není ale že vubec špatný nápad. Rovný jak šíp, zanovitý, se smyslem pro povinnost... Ale úplně si tím čistým železem jistá nejsem, protože k jistému ohýbání ho jde přesvědčit správnými slovy.
  • Věřte mi, nemám sesbírané dlouhatánske články na každé téma, ale tady vyskakují věci, na které jsem něco četla.

    https://warsandpoliticsoficeandfire.wordpress.com/2017/05/31/iron-bends-the-surprising-flexibility-of-stannis-baratheon/
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Ramsay je především lhář a manipulátor, stačí se podívat jak "zpracoval" Theona, podle mě je ten dopis podvrh a Stannis skutečně použil havrany Karstarků k oklamání nepřítele.

    Ve střetu Stannis vs Ramsay bych vsadil spíše na Baratheona, který má na rozdíl od toho druhého více zkušeností a umí vést muže do bitvy.

    BtW "Arya" není jediný důvod proč je Sever proti Boltonům, dost severských rodů ztratilo své blízké na Rudé svatbě, což zvyšuje jejich motivaci těm psychopatům z Hrůzova ukázat, že jim Sever pane říkat nikdy nebude.

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Aviv
    Aviv napsal(a):

    Myslíte, že Ilyrio mohl sehrát pro Tyriona to citové divadélko s podobiznou chotě a sentimentalitou při rozloučke? Ale co by z toho měl?

    @Achileus
    Achileus napsal(a):

    Mopatis určitě žádné zábrany nemá, ale souhlas s @Aviv.

    V jeho spojenectví s Varysem bude více než ekonomický zájem. V Tanci to na mě udělalo dojem, že má Aegona opravdu rád a záleží mu na něm.

    Možná si věci pamatuji odlišně, ale nepřišlo mi, že Mopatis něco hrál nebo měl potřebu něco hrát. Prostě během konverzace zmínil svoji ženu. Ne všechno je tak říkajíc Chekovova pistole :D Jenom proto, že Mopatis zmínil svoji ženu, tak to nemusí znamenat, že ji zmínil za nějakým účelem s Tyrionem manipulovat, ale prostě jenom v rámci konverzace. Tady bych varoval před tím slavným "reading too much from this" Na nejvyšší úrovni to tam bylo jako náznak, že Mopatisova žena je Blackfyrka koneckonců ve stejné kapitole je zmínka, že rod Černožárů vymřel jenom po meči nikoliv po přeslici.

    A Mopatisovi určitě nezáleží na Aegonovi. Respektive pokud ano tak k němu má masivní Tywin Lannister přístup. Jinak by ho neplánoval poslat na válečné tažení, které je masivní risk. Nanejvýš je to opravdu jeho syn a Mopatis chce svou krev vidět na Železném trůně, ale mimo to si nemyslím, že Aegon je něco víc než další pěšák. Jak řekl Tyrion Mopatis hraje hru o trůny.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Oakenfist
    Přišlo mi, že ta teorie používá ekonomické pojmy, které GRRM v Sáze vůbec neřeší. Banku Rogare znám, četl jsem Oheň a krev, tak si na Lysénské jaro pamatuji. Nicméně, stále si myslím, že nelze ty dvě banky srovnávat. Rogarové celý byznys postavili na konexích, je opravdu otázka, jak měli složený kapitál (jestli základem bylo těch 100 tisíc zlatých dragonů slíbených mnou a zaplacených za návrat Vyserise, nebo nějaký další lup), že za runem stála zpronevěra hlavních představitelů banky + intriky poměrně velké části královského dvora. Oba bratři Rogarové pak sešli ze světa nejspíš díky ŽBB.
    Specifika můžou lišit, já to hlavně uvádím jako příklad, že banka se shodit dá v ASOIAF. A možná klame paměť, ale myslím si, že o vnitřním fungování Železné banky jsme se nikdy nedozvěděli tolik, abychom mohli soudit, zda jsou nebo nejsou 100% stabilnější než Rogarové. Veřejně každopádně měli po určitou dobu větší věhlas, což může leccos naznačovat. Nezapomínejme, že moc sídlí tam, kde si lidé myslí, že sídlí a pro banky to může platit dvojnásob
    Nevím, jestli se na tohle zmůže i Mopatis. Zlaté společenstvo má v Tanci z draky o jeho plánech a schopnostech nevalné mínění. Také bych souhlasil s @čejkou, že GRRM o téhle intrice vůbec nic nenaznačuje, spíše bych na ní tedy nesázel.
    Mínění Zlatého společenstva o Mopatisovi je šíleně zaujaté. Je to asi jako brát v potaz Selmyho mínění o Varysovi nějak vážně. Válečnici vždy opovrhují intrikány. Zlaté společenstvo nejvíc fňuká kvůli Mopatisovi měnícím se plánům, ale jenom hlupák by plány neměnil potom, co se okolnosti významně změnili (smrt Viseryse, odchod Dany na východ) A jestli GRRM něco naznačil, či nenaznačil to je samozřejmě věc názoru.
    Neměl jsem ani pocit z rozmluvy o Mopatisových sloužících, kde zazní zmínka o smlouvě mezi Braavosem a Pentosem, že by Illyrio tak moc želel nemožnosti obchodovat s otroky. Na druhou stranu, je jasné, že byznysmen jde po penězích, a v obchodech s otroky je peněz nejvíc, což je vidět v Zálivu otrokářů a např. i v Qarthu. A celý Východ je na otrocích závislý.
    Illyrio neželi obchod s otroky jako spíše fakt, že Pentos je už skoro sto let de facto vasalský stát Braavosu, což musí vadit jakémukoliv člověku, co je v jeho čele.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 3. srpna 2021
    @Oakenfist @Aviv @Achileus

    Co se Stannise týče můj názor je velice prostý. Stannis musí vyhrát čistě z pragmatických důvodů (byť samozřejmě bude mluvit částečně můj favorismus). Pokud Stannis prohraje tak GRRM bude muset strávit stovky dalších stran budování armády pro Jona, Rickona nebo Sansu pak další pochod a na tohle prostě už není čas a upřímně řečeno to už opravdu může přidat další knihu do sedmičlené trilogie. Zima přišla cesty jsou zapadané. Pokud Stannis, co je už v podstatě kousek od Zimohradu má problem tam dostat, tak jakákoliv další armáda i třeba tu z údolí nemá šanci hrad obsadit bez toho aniž by během cesty dřív nepochcípali či se někde nezasekli. Nanejvýš si dovedu představit, že Standa umře, ale vytvoří příležitost pro seveřany vrazit Boltonům kudlu do zad. Tak či tak další bitvu o Zimohradu neuvidíme až do chvíle kdy se přivalí armáda nemrtvých a tam si myslím, že Standa by měl umřít, jakožto falešný vyvolený.
    Navíc Morálka severu je v tuhle chvíli už tak prakticky neexistující, že další fatální prohra by prostě vedla ke zhroucení celého odporu. V tuhle chvíli potřebují vítězství nebo už se nezvednou.
  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    32) Jon není mrtvý - byl jen zraněn a dostane se z toho / Melissandra mu dá ohnivý polibek / bude chvíli sdílet tělo s Duchem než se vrátí do svého opraveného těla

    Tohle je klíčová teorie, nesčetněkrát rozebíraná, profláknutá v seriálu, a naprosto zásadní pro další směřování Ságy. Umírá tady první skutečně klíčová postava, bez které se děj dál pohnout prostě nemůže. Proto souhlasím, že se Jon vrátí (v jakém stavu a rozpoložení je ovšem otázka) – z důvodů, které popíšu níže:

    1) Zemřel Jon Sníh na konci Tance s draky ?

    Ano. Situace na Zdi na konci Tance s draky eskalovala, Jonovi se (bohužel) jeho pozice strašně zkomplikovala a de facto z ní nebylo úniku. Některé teorie naznačují, že byl pouze těžce zraněn, že to, že po čtvrté ráně dýkou Jon cítí jenom chlad, znamená, že ztrácí vědomí, ale život mu z těla definitivně neunikl. Nemyslím si to. Druhá dýka mu zůstala v těle (musel jí sám vytrhnout), třetí rána šla mezi lopatky, mistr Aemon je pryč, a ani sebelepší lékař by v hlubokém středověku s těmito zraněními nic nenadělal – GRRM se tady snaží sdělit, že Jona Sněha právě jeho bratři v přísaze zabili.

    2) Bude Jon Sníh znovu žít ?

    Ano. Aby Jon byl schopen dál fungovat na Zdi jako šéf, potřebuje posílit svoji autoritu nějakým speciálním, magickým činem. Přesvědčit všechny kolem o svojí výjimečnosti. Melisandra si toho je velmi dobře vědoma, ve svých ohních vidí neustále Jona Sněha, když pátrá po Azor Ahaiovi. Je připravena (už dávno) Jonovi posloužit a získat si jeho důvěru.

    GRRM si připravuje půdu pro největší magickou operaci celého příběhu v kapitolách o Arye v Bouři mečů (kapitola Arya VII). Berik Dondarrion byl šestkrát oživen ohnivým polibkem rudého kněze Thorose z Myru. A Melisandra, ačkoli její specializace jsou věštby (sama to někde v Sáze říká, že to jí jde nejlíp) by se mohla pokusit o to samé. A měla by to dokázat, pokud si je ovšem vědoma této schopnosti – možná to GRRM zahraje tak, že Melisandra dá Jonovi poslední políbení dobrého boha, aby naplnila (obrazně) jeho tělo ohněm (tak popisoval Thoros Arye ve výše uvedené kapitole, jak objevil svoji schopnost), a Jon Sníh povstane znovu, stejně jako Bleskurychlý lord.

    Otázkou ovšem je, JAK bude Jon dál žít. Moc příjemné to asi nebude. Opět se vraťme ke kapitole Arya VII v Bouři mečů, kde lord Berik popisuje svůj „život“ po vzkříšení. Mluví o tom, že jeho paměť bledne, vzpomínky se ztrácí, že zapomíná, kým vlastně byl, jakou ženu miloval, kdo ho pasoval na rytíře … pozorujeme tu neklidnou, neukotvenou existenci trpící duše, na pomezí života a smrti, chycenou na rozhraní, nepatřící skutečně ani na jednu stranu.

    A to nás dostává k další teorii – jménům starkovských zlovlků. Údajně do jmen jednotlivých zvířat GRRM skryl osudy jejich pánů. Jonův zlovlk se jmenuje Duch. To by mohlo potvrzovat, že existence Jona Sněha bude od jeho vzkříšení neúplná, děsivá, nelidská. Vzpomínáte na film se Swayzem a Moorovou? Jmenoval se taky „Duch“. Podobným způsobem by mohla svoji existenci prožívat jeho macecha paní Catelyn – jako paní Kamenosrdce má „srdce z kamene“, její postava je děsivě nepodobná lidské bytosti, jak z pohledu fyzického, tak z hlediska jejího uvažování. A nabízí se opět tolkienovská paralela – Jon vs Frodo Pytlík – tedy postavy nesoucí břímě svého životního poslání, které je zraní natolik, že je jasné, že už nikdy nebudou takoví, jako byli dřív, a že pro ně v plnohodnotném životě už není místo. Co kdyby ještě GRRM „vybavil“ Jona stejně jako paní Catelyn neschopností mluvit, a tak naplnil podobu Jonova zlovlka? (kdyby se Jon ke čtenáři obracel pouze formou vnitřních promluv) Nevzniklo by z toho mnoho pěkných či nepěkných situací?

    Na druhou stranu – tahle změněná existence může dát Jonovi (když odhlédneme od magického rozměru jeho vzkříšení, které je v křesťanském kulturním okruhu vstupenkou do panteonu svatých, když ne přímo bohů) větší volnost při složitém rozhodování – jako částečně nelidský tvor může ztratit určité zábrany, které mají lidské bytosti a řešit věci rázněji (a s nepříjemnějšími důsledky pro svoje okolí i nepřátele). Navíc, pokud bude jeho tělo naplněno živoucím ohněm, jenom dobře pro boj s Jinými.

    3) Splyne Jon s Duchem, než bude jeho tělo „opraveno“ ?

    Ne. Jon nemá schopnosti, kterými se pyšní Bran Stark, nebo jeho učitel lord Krvevran. Pouze se mu – stejně jako např. Arye – zdají vlčí sny. Proto se kloním spíše k výše uvedené teorii ohnivého polibku a oživení skrze milost R´hllora.
    (pokrač. níže)
  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    32) Jon není mrtvý - byl jen zraněn a dostane se z toho / Melissandra mu dá ohnivý polibek / bude chvíli sdílet tělo s Duchem než se vrátí do svého opraveného těla (pokrač.)

    4) Je tedy Jon Sníh znovuzrozený Azor Ahai ?

    Možná se pouštím v této teorii příliš daleko, ale výjimečnost Jona Sněha je potvrzena i hlavním mýtem celé Ságy ledu a ohně – příběh o Posledním bojovníkovi za Dlouhé noci, třímajícím ohnivý meč, a věštbou o Princi, který byl přislíben, o „tom, kdo je sám písní ledu a ohně“ – to jsou základní otázky, jejichž zodpovězení by mělo přinést rozuzlení celé Ságy.

    Jak do toho obrazu zapadá smrt a případné vzkříšení Jona Sněha? Zásadně.

    V knihách se na některých místech pojmy „Princ, který byl přislíben“ a „Azor Ahai“ zaměňují (třeba Melisandra častěji používá Azor Ahai, ale mluví i o Princi, který byl přislíben). Přitom legenda o Azor Ahai je prastará, zatímco proroctví o Princi, který byl přislíben, pochází od lesní čarodějky, přítelkyně Jenny ze Starokamenů, která se v Sáze zjevuje jako Duch nejvyššího srdce, a bylo vyřčeno cca před 40 lety.

    Azor Ahai by podle legendy (snad pět tisíc let staré):
    - se měl objevit až skončí dlouhé léto, když budou hvězdy krvácet a studený dech temnoty pohltí svět,
    - bude zrozen v kouři a soli,
    - měl probudit draky z kamene,
    - měl vytáhnout z ohně hořící meč – Světlonoš.

    Princ, který byl přislíben:
    - Bude zrozen z linie Aeryse II. a královny Rhaelly,
    - Bude sám písní ledu a ohně.

    Narození Jona Sněha splňuje všechny atributy zrození „Prince, který byl přislíben“ – pokud přijmeme teorii (opředenou 100x vyzrazeným tajemstvím) o skutečných rodičích Jona Sněha. Rhaegar Targaryen je syn Aeryse II. a Rhaelly, a zosobňuje element ohně, zatímco Lyanna Stark představuje element ledu. Při narození Jona Sněha ovšem absentují výše uvedené znaky Azor Ahaie – ty se objevují (nebo se mohou objevit) až při jeho vzkříšení (tj. znovuzrození) – Jon se připojil k Černým po skončení poměrně dlouhého léta, kdy se objevuje i Rudá kometa a na Zdi je čím dál větší zima. Jon získává Dlouhý dráp (meč z dračí (valyrijské) oceli), když za cenu popálenin zachrání Starého medvěda před obživlou mrtvolou.

    Ale pořád to nejsou všechny atributy – ty dodává Daenerys svým druhým zrozením v kouři a soli (když Dany vstoupí na pohřební hranici khala Droga) s kamennými dračími vejci, která jsou v ohni probuzena k životu.
    Smrt a vzkříšení Jona Sněha tedy přináší zajímavou možnost rozřešení starodávné legendy i tajemného proroctví – Azor Ahaiem by mohli být Jon Sníh a Daenerys Targaryen dohromady.

    (je tady ještě možnost čekání na posledního z možné trojice (jak uvádí Rhaegar ve vidině, kterou má Daenerys v Domě neumírajících), ale tím „třetím“, kterého zmiňuje Rhaegar, je Jon Sníh a Daenerys je tady upozorněna na to, že se bude muset s Jonem nějak „popasovat“)

  • upraveno 4. srpna 2021
    @Oakenfist
    Tak tohle je opravdu základní otázka celé ságy. Jon musí být mrtvý, aby jeho stráž skončila. Martin si na tom dal dost záležet. Nechal ho pod tlakem okolností převelet jinam všechny členy Hlídky, kteří mu prokazovali největší loajalitu a mohli ho ochránit, včetně jeho nejbližších přátel. Ve chvíli útoku u sebe, stejně jako Robb, nemá ani zlovlka. Žádné rány do obličeje nebo chybějící končetiny, ale zranění vypadají dost smrtelně. Pokud jde o způsob Jonova návratu, nejvíc mi sedí teorie, která se objevila v jiné diskuzi: http://www.icefire.cz/forum/discussion/51787/pozor-spoiler-vsech-dilu-serialu-a-vsech-knih-teorie-z-pisne-a-z-hry#latest . Raději bych ji možná rozepsala spíš tam, protože se dostáváme na hranu spoileru. Myslím si ale, že se Jon na rozdíl od Dondarriona nebo Catelyn vrátí relativně v pořádku, byť poznamenaný, protože způsob jeho oživení bude jiný (a tím se dostáváme i k otázce Azor Ahaie).
    Oakenfist napsal(a):

    Jon není mrtvý bude chvíli sdílet tělo s Duchem než se vrátí do svého opraveného těla

    No, mohla by to být paradoxně chvíle, kdy se v něm naplno probudí schopnosti měniče a tehdy se do Ducha konečně vtělí. Tím bude mít krásnou příležitost vyrovnat si v téhle podobě účty se svými vrahy ;-)
    Oakenfist napsal(a):

    Smrt a vzkříšení Jona Sněha tedy přináší zajímavou možnost rozřešení starodávné legendy i tajemného proroctví – Azor Ahaiem by mohli být Jon Sníh a Daenerys Targaryen dohromady.
    (je tady ještě možnost čekání na posledního z možné trojice (jak uvádí Rhaegar ve vidině, kterou má Daenerys v Domě neumírajících), ale tím „třetím“, kterého zmiňuje Rhaegar, je Jon Sníh a Daenerys je tady upozorněna na to, že se bude muset s Jonem nějak „popasovat“)

    Teď jsi přesně trefil teorii, kterou mám i já. 8-) Tři možní Azor Ahaiové z rodu draků - a třetí může být klidně právě ten, kterému zatím ohledně jeho původu moc nevěříš ;-) Ale seděl by tam pěkně, určitě alespoň jako třetí dračí hlava. Nicméně myslím, že se k tomu ještě nějakým podstatným způsobem připlete Jorah Mormont (proroctví je přece meč bez ostří).


  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    V poslední době mě tráví dvě nezodpovězené otázky:

    1) Kdo to řekl ? (viz Arianne a prozrazení jejího spiknutí - Hotahův citát: "Někdo to řekl", kdo tedy zradil dornskou princeznu a její druhy, nebyl to třeba Temnohvězda (a možná i sekl po Myrcelle na příkaz prince Dorana ?)

    2) Otrávil Tyrion Chůvu ? (když Chůvička stonala, Tyrion s Grešlí se o něj starali a při posledních slovech dozorce Tyrion naznačuje něco ve spojitosti se svojí houbovou "železnou zásobou" v botě (nějaké houby přidali do vývaru), i když může to být pouze zbožné přání a taky zbytečné vynakládání úsilí a plýtvání drahocenným jedem (když by Chůva umřel tak, jako tak)).
  • Tohle jsem už taky řešila. Já si myslím, že Drey Dalt, protože ten jeho trest nepusobí moc těžce a taky když z lodičky čekající na ně vylezl Hotah, tak prostě hned začal se vzdávaním. A víš, jak jeden začne, tak spíš i ostatní budou následovat. Kromě Oakhearta.
    Neumím si představit, že by Doran přikázal zaútočit na Myrcellu. Vždyť právě takýto následek tohoto dobrodružství, které by jinak mohlo být zameteno pod koberec, volá na jejich hlavy bouře. Janě, Doran bouři čeká, ale on ji chce začít v té správne chvíli, ne si ji přivolat takhle.

    To není plýtvání, to je milosrdenství. Ale nevím, tohle pokud mi napadlo, takhle si to vykládat, tak jsem i zapomněla, že napadlo. Spíš jsem kdysi vymyslela, že Misandei s makovým mlékem urychlila Quentynuv skon.
  • Ale ak si niekto myslí, že si jazyk na špacír pustil iný člen komplotu, ráčte sa ozvať.
  • upraveno 13. listopadu 2021
    Aviv napsal(a):

    Tohle jsem už taky řešila. Já si myslím, že Drey Dalt, protože ten jeho trest nepusobí moc těžce a taky když z lodičky čekající na ně vylezl Hotah, tak prostě hned začal se vzdávaním.

    Klidně to mohl být on. Možná i někdo zatím nejmenovaný, případně Sylva, ale ta spíš ne, vzhledem tomu, za jakého stařečka ji pak provdali. Na Dreye by to sedělo docela pěkně. (Ty ho máš přece nastudovaného nejvíc.)
    Chůva - nejspíš si ho Tyrion chtěl pojistit ;-)

  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    @Oakenfist

    1) Spíš to tipuju na špióny typu Varys. V paláci vždycky někdo poslouchá. Šlechta má tendence sluhy ani nevnímat. Arianne je taky blbá jako štoudev a k tomu ukecaná, takže Doran určitě měl u své dcery špionů hned několik, protože ji znal.
    Nicméně Dalt je výborný tip, klidně mohl být špionem taky.

    2) Podle mě otrávil. Ale uvědomila jsem si to až u druhého čtení.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    čejka napsal(a):


    Chůva - nejspíš si ho Tyrion chtěl pojistit ;-)

    Spíš urychlit. Věděl, že umře, a že jakmile umře, jsou odsouzení k smrti taky. Takže potřeboval, aby umřel ve správný okamžik, aby mohli snadněji utéct.

  • Jo, správné načasování.
  • OakenfistOakenfist Alyn Dubová pěst :o)
    Temnohvězdu jsem vytáhnul kvůli tomu, že GRRM prohlásil, že se s ním ve Vichrech potkáme - tak si říkám, že by měl hrát větší roli, než jenom frustrovaného ambiciózního vyvrhela, proto bych ho tipoval na kandidáta. Je to zhrzený druhořadý Dayne (sice s vlastním hradem, ale bez Jitra, které patří panošovi Nedovi, jehož osud je poměrně nejasný), třeba mu Doran za "zradu" a roli padoucha slíbil Jitro i s Hvězdopadem.
    Nebo bude Temnohvězda POV v prologu k Vichrům a jeho cesta skončí.
  • Aviv napsal(a):

    Tak já razím hypotézu, že Varys je bratr Serry, jsou Černožárové, on sám je eunuch a tak děti mít nemuže, ale tady synovec po zesnulé a syn starého přítele a zároveň švagra by se na trun hodil. A oni přece budou v jeho blízkosti a budou mu radit. A ano, Viserys a Dany odváděli pozornost a byli zaměstnání tím, co nemohlo uspět - jak chceš koňáky tahat přes vodu? A ikdyby nakrásně Viseryse poslechli a došli tam, s tím chopením se vlády to moc ružově nevidím, ikdyby vylákali Roberta do přímého střetu a krouhli jej. Ale bude to mrtě zajímavý bordel, jehož uklizením by přišedší Zlaté společenství s Aegonem krásně zabodovalo U místních. Ta vylíhlá dráčata jim udělala pořádný škrt přes rozpočet. Získat nebo sejmout.

    EDIT - Jak si sakra při psaní zaměním zetě je švagrem? Na kulku, tahle moje hlava někdy, na kulku.

    Já se také kloním k názoru, že Serra byla Blackfyre a Varys by mohl být docela pravděpodobně jejím bratrem. Ovšem u Aegona si tak jistý nejsem. Ovšem i kdyby nakrásně Blackfyre byl, pro mě je to celkem jedno, drak jako drak a v době, kdy je jich nedostatek si člověk nemůže vybírat, pokud chce dračí krev vrátit na trůn :)
  • Nám to jedno být muže, ale kdyby vyšlo najevo v knize, některým postavám by nemuselo a to by pak mohlo být zajímavé.
  • Aviv napsal(a):

    Nám to jedno být muže, ale kdyby vyšlo najevo v knize, některým postavám by nemuselo a to by pak mohlo být zajímavé.

    Tak to každopádně, takový Connington by to asi těžko rozdýchal. Asi ani Západozemí by nebylo úplně pro, tam se tyhle věci docela řeší. Ačkoliv smířili se s Robertem i dalšími bastardy na trůnu, tak proč ne zrovna s Aegonem, i kdyby nebyl čistý Taragaryen :D
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Pokud je Aegon Blackfyre, tak by to problém být mohl, ten rod vyvolal několik vzpour, v nichž zahynulo docela dost urozených lordů a nejen Sever nezapomíná.

    I když osobně si myslím, že Aegon na trůnu nikdy sedět nebude, nebo jen velmi krátce
  • AvivAviv
    upraveno 4. ledna 2023
    Rhaegar se přebíral nejednou a bylo docela těžké sloučit jeho chování před a po Harrenovu.
    Tady někdo s přímou zkušenosti vysvětluje, že jeho profil a to, co se událo, celkem hezky zodpovídají bipolární poruše.

    https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/4tdayj/spoilers_everything_i_have_bipolar_disorder_and/

    Stručně...

    Bipolárka, dříveji známa jako manio-depresivní, se vyznačuje fázemi nabuzení (hypo/manie) a letargie, které mohou trvat dny až měsíce (je více podtypu s ruznou frekvenci a intenzitou cyklu).

    Letargii vysvětlovat není třeba, známe jeho melancholii a averzi vuči jakékoli spoločnosti počas výletu k Létohradu.
    Manie se vyznačuje zvýšenou energií (i na újor spánku), aktivní cílevědomostí, zvýšeným pocitem své duležitosti a všehoschopnosti, propadáním bludum a impulzivností neberoucí do úvahy dusledky.

    Autor teorie popisuje, že post-harrenovská matoucí naprostá absence komunikace kvuli které vše šlo do kopru (už jen zpráva "Nejsme v KP." by předešla konfrontaci s Aerysem) je právě to, když nabuzení opadne a uvědomění prušvihu pošle do takového zoufalství, že prostě není schopen čelit světu. A to o to víc, že je jinak odpovědně zaměřeným člověkem.
    A protože tyhle věci se mohou začít zvýšeně projevovat klidně až v dospělosti a manie, respektive mírnější hypomanie nemusí být zvenčí badatelná a on byl v pozici, jaké byl, mohl za ta léta nasbírat celkem slušnou pověst a ruzne povinnosti a projekty, protože je zvykne s přehledem zvládat. Takže když první autonomní krok dopadl takhle katastrofálně, byla to docela rána.

    Čímž nikdo neříká, že GRRM psal s DSSM příručkou v ruce. Muže jít o naprostou náhodu. Ale fungovalo by to.

    Jiní lidé v diskuzi se zas přiklánějí spíš ke klasické depresi.
  • upraveno 4. ledna 2023
    @Aviv
    Rhaegar měl k depresím důvodů až dost. Pro změnu jeho chování po Harrenově mám trochu jiné vysvětlení (v povídce, co zatím není hotová), ale tohle vypadá hodně reálně. Se šíleným otcem a bratrem, který se později svezl podobným směrem - no, nic moc šance na normální život.
  • Teším sa na tvoje pojatie.
  • Lidi, teĎ mě cosi trklo...

    Rhaegar je bard Bael.
    Symbolicky. Ne doslova.
    Muzikant, který zpíval před Starky a zároveň byl králem. Jež si utrhl nejkrásnější květinu Zimohradu a zmizel s ní a nebylo možné je najít. Až se pak holka vynořila s mrnětem v náručí.
    Narozdíl od legendy, tady se vše pokazilo, Lya porod nepřežila a mezi zmizením a nalezením se stihlo pokazit vše, co jen mohlo a Rhae zemřel podstatnĚ dřív než Bael, zabit mstivím snoubencem a ne svým odrostlým synem. Protože život není píseň, nebo tak nĚco. A přeci zároveň tak trochu je.
    A je hodně zajímavé že příbĚh je znám za Zdí, jakoby tím byla naznačená finální destinace.
  • Transkript podcastovej diskusie na tému Rhaegar Targaryen

    Hlavné body

    Ako ho vníma verejnosť, ako ho vnímajú konkrétne postavy a aké sú ich dôvody.
    Vzťah Rhaegara a Aerysa.
    Ako Rhae asi rozmýšľal.
    Lyanna a v čom by si Rhaegar a Robert mohli byť prekvapivo podobní.
    Význam a dôsledky porantanej korunovácie Kráľovnou krásy a lásky.
    Mizerná komunikácia a nedostatok starostlivosti o vzťahy s vazalmi.

    https://warsandpoliticsoficeandfire.wordpress.com/2015/12/24/transcript-i-come-not-to-praise-rhaegar-targaryen/

    P.S. Predstavovačka na začiatku s infom o obľúbenýcha neobľúbenýchpostavách môže byť kľudne preskočená - približne štvrtina scrollovacej lištiny.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.