TV seriály
Hra o trůny se chystá do vysílání na jaře roku 2011. Jaká bude její konkurence? Poradí si HBO s vycházející hvězdou na produkčním poli stanicí Starz a jejími projekty Spartacus, Pillars of the Earth a zejména pak fantasy Camelot? V pozadí bude jistě číhat i projekt od tvůrců Tudorovců Borgias. Nebo bude největším oříškem sesterský projekt Boardwalk Empire? Či překvapí někdo jiný?
Vím, některé seriály se časově přímo nepotkají, ale to nemůže diskuzi nijak škodit a to tu tu jde hlavně. Takže se nenechte omezovat těmihle mými žblepty. :-)
Vím, některé seriály se časově přímo nepotkají, ale to nemůže diskuzi nijak škodit a to tu tu jde hlavně. Takže se nenechte omezovat těmihle mými žblepty. :-)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
Kriminálku Anděl by si s Dexterem taky nesrovnával :)
Jinak britská produkce je ok. Já jen psal, že ten první díl byl takovej hrozně úvodní, zasloužilo by si to obsáhlejší pilot, takhle je ten první díl možná hezkej na začátek, ale sám o sobě o ničem, takže jak ho budu hodnotit závisí až na tom jak budou vypadat ty další díly.
Stejně tak je mýtus, že násilí v televizi a počítači podceňuje k páchání násilí.
On to není tak úplně mýtus, ale je to silně přeceňované. Chce to totiž od rodičů, aby se řádně věnovali svým dětem a vysvětlili jim co a jak. Svého času jsem měla dost práce vysvětlit synovci, že když někoho kopne do břicha a do hlavy jako to viděl v nějakém filmu, tak se dotyčný nemusí hned tak zvednout a s úsměvem pokračovat v chůzi jako na plátně. A když byl ještě menší, tak to bylo totéž s kreslenými pohádkami. Takový Tom a Jerry, to je k vysvětlování celkem oříšek :o)
Dneska rodiče absolutně nemají potuchy, co si jejich děti stáhnou z internetu a pustí na počítači. Je taky dost těžké odhadnout, co by jim mohlo způsobit opravdové trauma. Měl jsem třeba obavu, že obří pavouci v Harry Potterovi by je mohli vyděsit (7 a 5 let), ale jenom se tomu smály.
Nejhorší ovšem je, že někdy na vás násilí vykoukne z filmu, kde byste ho třeba vůbec nečekali, mnohem otevřeněji než v nějakém akčním filmu.
Mně osobně způsobil noční můry film Cikáni jdou do nebe, myslím, že to bylo ono, lidi se tam navzájem škrtili biči. Na to si vzpomínám docela přesně. Taky mě dost vyděsil Klid noci, šel jsem do svého pokoje a neustále jsem čekal, že mě něco chňapne za nohu. Brrr. Opravdu nepříjemný pocit.
Dost otřesený jsem byl i po shlédnutí Twin Peaks Ohni se mnou pojď (nebo Kráčej se mnou ohněm?), i když to už jsem byl větší a připravený, že se tam budou dít ošklivé věci.
Chce to totiž od rodičů, aby se řádně věnovali svým dětem a vysvětlili jim co a jak.
Svatá pravda. Mimochodem můj kamarád z Akademie se mediálnímu násilí věnoval od školy, psal na to diplomku a pak i knihu Televizní násilí a zákon. I já sám jsem v bakalářce do toho trochu zabrousil (v diplomce jsem pak dělal něco jinýho, takže pozdějc sem se tomu už nevěnoval). Je to už doba, takže údaje se určitě trochu posunuly, kdybych zabrousil do novějších statistik, ale myslim, že pro ilustraci to stačí: Pro rok 1998 platilo: více než 20 % 13letých dětí v Americe sledovalo televizi nejméně 35 hodin týdně (5 hodin denně). Zatímco v 50. letech tvořilo násilí na obrazovkách pouze 16 % vysílacího času, v 90. letech jeho podíl tvořil 70 - 80 %. Dnešní (1998) 11leté dítě stihlo vidět v TV 8 000 vražd a 100 000 dalších trestných činů. Při jedný přednášce na tohle téma nás pobavili informací, jak v nějakym krimi seriálu z 80. let, co se odehrával někde na Havaji, v něm došlo asi ke 40 vraždám, zatímco ve skutečnosti jich na celý Havaji bylo spácháno v tom období jen 28. Kamarád ve svejch pracech měl i statistiky o vývoji násilí v reálu v závislosti na násilí v médiích.
Jak je řečeno, samozřejmě závisí na dalších věcech, zejména na tom, jak moc se dítěti věnujou rodiče. Ale pokud je hlavní zdroj informací jen TV a další média, bez dalšího (protože rodiče budujou kariéru, musej dojíždět, nemaj čas apod.), nemůpže takovej příval sraček zůstat bez odezvy.
heavy_head a Flanker.27 - Přece ale nezačneme cenzurovat filmy jen proto, že existuje šance, že se na to podívá i dítě, pro které ten film není určený. Velký problém představuje především nelogičnost sestavování pořadů a filmů samotnými televizními společnostmi. A tak občas dávají dost brutální kriminálku krátce po poledni a dobrodružný film (který je mnohem méně krvavý atd.) třeba v jedenáct večer.
Ale jedna dobrá historka. Kámošova teta je učitelka a na škole maj novýho školníka, bejvalýho vojáka. Jednou tam místní fracek dělal bordel a školník mu povídá nech toho nebo ti dám facku. Fracek odpověděl, že tělesně trestat se nesmí. "To platí jen pro pedagogické pracovníky," odvětil školník a vrazil mu takovou, že ten vzal druhou o zem. Od tý doby tam má zaslouženej respekt a slabší učitelé ho používaj pro usměrňování mládeže.
Závisí na rodičích... Vždycky... Já si taky spoustu věcí ve škole nedovolil, ale co vyprávěli moji rodiče, případně prarodiče, z toho jsem čuměl.
Jen to podněcuje sadistické úchyly ke vzrušení a dělaní ještě větších uchyláren.
bla bla bla citation needed
děti sou dneska hrozně... overprotected, jak to je v češtině? Kdysi se jim vyprávěly pohádky plné sexuálních témat a plné násilí a nikdo se s tim nepatlal, pak přišla zhejčkaná éra... alžbětínská tušim že (nebo viktoriánská? pořád si je pletu) a dětičky se idealizovaly do malých nevinných andílků.
A najednou tu máme svět plný paradoxů - kdysi se před dětmi běžně souložilo (a na jejich výchovu to očividně moc vlivu nemělo), dneska můžete souložit od patnácti, ale bohové porno si smíte koupit až od osmnácti!! Fakt geniální...
O stavu ve stylu USA, kde tohle puritánství došlo tak daleko, že v nějakém státě může mít striptérka klín vyholený maximálně na dva prsty šířky, což je opatření proti pedofilům, ani nemluvě... jenže koho zajímaj statistiky o tom že sexuálně otevřená společnost má mnohem menší podíl sexuálních deviací (...případně drogově otevřená společnost menší počet závislých...)
Alžbětínská éra byla ve druhé polovině 16. století (překvapivě za královny Alžběty I.) a Viktoriánská éra ve druhé polovině 19. století (za královny Viktorie), jestli se v tom chceš zorientovat.
Každopádně je to stejně úplně jedno, nikdo z nás to nijak neovlivní ať už chce nebo nechce. Mě se nikdy přehnaně sadistické a ujeté seriály líbit nebudou, vždycky se mi to bude příčit, ale s tím nic nenadělám a je to můj problém :)
Ale na druhou stranu mám ráda filmy o nájemných vrazích - ale ne pro násilí jako takové, ale spíš kvůli "umění zabíjet".
No a jinak souhlas s Colombem, pro mě jsou ten klíčový faktor taky rodiče.